سلام اقای دکتر علت درد ران پای من از چیست ،تا شروع به دویدن می کنم درد پا و ران می گیرم که اصلا نمی توانم حرکت کنم. ممنون از جوادهیتون پیشاپیش

سلام علت درد در ران و ساق پا بسیار متعدد هست، اگر منظورتون علت درد در کشاله ران راست یا درد کشاله ران سمت چپ باشه بسیار متفاوت هست .
از این که درد در ران و ساق پا باشد در قسمت داخلی ران یه سری علت متفاوتی دارد و درد در قسمت خارجی ران علل کاملا جداگانه تری دارد درد در پشت ران و زانو معمولاً به علل جداگانه تر و علل بسیار متفاوت‌تر از علل درد در جلو ران می باشد و سعی می کنیم بسیار مختصر به دلایل درد را بپردازیم ، تا با توجه به توضیحات بتوانید در بیابید
درد در عضلات ران ممکن است به دلیل کشیدگی در عضلات ران یا به دلیل ضربه به عضلات ران باشد عضلات پشت ران که همسترینگ نام دارد ایجاد درد در همان ناحیه می‌شود عضلات سمت داخل ایران تحت عنوان عضلات اداکتور می تواند درد در آن قسمت نشان دهد عضلات در سمت جلو ران تحت‌عنوان عضله چهارسر یا عضله کوادریسپس هم می‌تواند موجب ایجاد درد در این ناحیه شود.
درد در ران ممکن است به دلیل سندرومی تحت عنوان سندروم ایلیوتیبیال باند باشد . این درد به دلیل کشیدگی یکی از عضلاتی که از ناحیه لگن به ناحیه زانو متصل می شود به نام ایلیوتیبیال باند ایجاد می‌شود بر روی تردمیل و دوچرخه زدن زیاد میتواند موجب درد در قسمت خارجی ران شود معمولاً همان سندرم ایلوتیبال باند می باشد .
درد در مفصل ران ممکن است به دلیل به دلیل عفونت استخوان باشد که بیماری استومیلیت نامیده نی شود و معمولاً همراه با تب می باشد.

یکی دیگر از علل درد ران مفصل ران به دلیل آرتروز یا بیماری هایی که سر استخوان ران را درگیر می کند مانند پرس باشد بیماری ها معمولاً موجب ایجاد دردهای می‌شود که برخلاف سیاتیک و دیسک کمر به سمت جلو ران انتشار دارد و دردها را در قسمت جلو را نشان میدهد .
علت دیگر درد در ران ممکن است به دلیل تحریک عصب سیاتیک به دلیل تحریک عصب سیاتیک در ناحیه کمر و یا دیسک کمر باشد این بیماران ممکن است هیچ دردی در ناحیه کمر نشان ندهند و فقط در ناحیه ران کشاله ران و جلو ران در را نشان دهند.
.
ممکن است به دلیل ممکن است به دلیل تحریک عصب رانی هم باشد این بیماری را بیماری مرالژیا پارستتیکا عنوان می‌کنند که با انجام نوار عصب و عضله شما می توانید این بیماری را تشخیص دهید این بیماری موجب ایجاد درد و بیشتر از درد احساس سوزش و خارش و بی حسی در ناحیه خارجی ران میشود.
علت درد ران شکستگی های استرسی در اثر راهپیمایی های متعدد دویدن رژه رفتن و ضربه زدن به پا می باشد در واقع شکستگی های مویی می باشد و ممکن است فرد به هیچ عنوان احساس درد ناشی از شکستگی شدید نداشته باشد توصیه ما اسکن هسته ای کامل می باشد تا شکستگی استرسی ران تشخیص داده شود.
یکی دیگر از علل درد ران مشکلات داخلی می باشد مثلاً ایجاد دردهای بیضه و دستگاه تناسلی خارجی، موجب ایجاد درد در سطح داخل ران شود و همچنین دردهای ناحیه تخمدان و رحم و یا حتی ممکن است دردهایی را در ناحیه داخلی ران و یا در ناحیه جلوی ایران ایجاد کند که این موارد نیز باید بعد از معاینه و شک به آن در درمان درد ران و درد پشت ران بعد از تعیین علت ابتدا می توانید از روش های فیزیکی و روش های طب فیزیکی و توانبخشی کمک بگیرید تا درد های شما کاهش پیدا کند.
به جز درد کشاله ران که منجر به آرتروز شدید در این ناحیه و از بین رفتن کامل مفصل نشده باشد به روشهای طب فیزیکی مانند درمانهای مانوال طب سوزنی لیزر درمانی اوزون درمانی تزریق ژل هیالورونیک اسید جواب مناسب می دهد .
متخصص طب فیزیکی و توانبخشی متخصص
دکتر سپهریان