درمان گردن درد، خشکی گردن و گرفتگی گردن بدون جراحی

برای درمان گردن درد باید هم از آناتومی گردن در حد مختصر اطلاع داشته باشیم و هم باید بدانیم گردن درد تنها در چه صورتی اصلاح می شود که ما در وضعیت ایستاده، نشسته و خوابیده وضعیت گردن خود را اصلاح کنیم و همچنین تعداد کمی از ورزش های متناسب با مشکل خود را در زندگی بگنجانیم و همیشه آنها را انجام دهید. در تجربه طولانی مدت ما در کنترل گردن درد و درمان درد گردن حتی سخت ترین بیماری هایی که موجب گردن درد می شوند مانند دیسک گردن هم کنترل می شوند. ستون مهره های گردنی دارای 7 مهره می باشد و در بین مهره ها غضروفی که عمدتاً متشکل از آب می باشد و دیسک نام دارد، قرار دارد. هم ساییدگی خود مهره ها ( آرتروز گردن) و هم بیرون زدگی دیسک بین مهره ها ( دیسک گردن) می توانند عوامل گردن درد باشند. این دو عامل یعنی دیسک گردن و آرتروز گردن شایع ترین دلایل درد گردن شدید می باشند. علاوه بر این، عضلات روی یک یا چند مفصل گردن را می پوشانند و با توجه به کوتاهی این عضلات، می توان بیان نمود که این عضلات خود عامل بسیاری از گردن دردها باشند. پس علت دیگر درد گردن کوتاهی عضلات گردن می باشد. هر عضله در هر دو انتهای خود تبدیل به یک قسمت سخت و بافت الیافی به نام تاندون می شود که رابط استخوان و زواید استخوانی گردنی است و در کشیدگی ها، ضربات و وضعیت های بد گردن در هنگام خوابیدن می تواند عامل درد شدید گردن باشد. بسیاری از این موارد ناراحتی ها، به آرتروز گردن نسبت داده می شود، در حالی که همین پاتولوژی ها و گرفتگی های گردن، موجب درد گردن می شود که به راحتی قابل کنترل است و گاهی این گرفتگی های کوچک را آرتروز گردن می نامند.

وضعیت گردن و اهمیت درمان گردن درد

گردن هم باید وزن سر را تحمل کند و از طرفی هم باید انعطاف پذیری بیشتری از همه ستون فقرات داشته باشد. پس ذاتاً استعداد گردن درد در همه وجود دارد. از سوی دیگر، عنصر مهم نخاع و قسمت مهمی از سیستم عصبی مرکزی بدن از بین مهره های گردن عبور می کند و خصوصاً این مورد، اهمیت توجه به گردن و آسیب های آن را بالا می برد (به نوعی اهمیت گردن درد و بیماری های مرتبط با آن خصوصاً دیسک گردن و آرتروز گردن به این دلیل بالاتر از سایر نقاط است).

در ناحیه کمر، حتی در شدیدترین موارد، آسیبی به نخاع وارد نمی شود، در حالی که در گردن، یک آرتروز یا دیسک پیشرفته به راحتی می تواند به نخاع آسیب رسانده و مشکلات جبران ناپذیری ایجاد کند. بنابراین باید حتی به گردن دردهای کوچک هم توجه شود و درمان درد گردن در موارد خفیف نیز انجام گردد.

حال چگونه می توان از این منطقه حساس بدن که از طرفی مسئول بیشترین میزان تحرک پذیری ستون فقرات می باشد و از طرفی باید حافظ فرمانده قسمت های مهمی از بدن (سیستم نخاع مرکزی) باشد محافظت کرد و اجازه بروز درد گردن را نداد؟

قوس کوچکی در گردن و درست بالای استخوان کتف وجود دارد که به آن برآمدگی گردن می گویند. به هنگام ایستادن، سر باید درست بالای کمربند شانه ای قرار گیرد و در این حالت خمیدگی کوچک و قابل مشاهده ای را در گردن تشکیل می دهد. بسیار دیده می شود که مردم ناخودآگاه سر خود را جلوتر از بدن می گیرند و چانه را به سمت جلو می آورند. بدین ترتیب تقعر ذاتی گردن (لوردوز) تغییر می یابد. به این حالت، حالت سر به جلو یا Forward Head می گویند.

در این حالت نسبتاً شایع، مفاصل (فاست های) قسمت های پایین گردن به طور نسبی به سمت جلو خمیده می شود، در حالی که فاست های قسمت فوقانی گردن و سر به عقب خمیده می شوند. این وضعیت در خانم های خانه دار و کسانی که ورزش نمی کنند زیاد دیده می شود و به ترتیب ابتدا موجب ایجاد آرتروز گردن و در مرحله بعد دیسک گردن می شود. این حالت سر به جلو حالتی را ایجاد می کند که حتی در مراحل اولیه بدون ایجاد دیسک گردن و آرتروز گردن و تنها با فشاری که روی عضلات و رباط ها وارد می کند، موجب گردن درد می شود. بیماران در این حالت به پزشکان می گویند یک غده پشت گردن درآورده شده یا یک مهره گردن بیرون زده شده است.‌

گاهی بیماران عنوان می کنند که گردن درد سمت راست دارند و به نظرشان اهمیت بیشتر یا کمتر از گردن درد سمت چپ دارد و ما تاکید می کنیم که درمان گردن درد در دو سمت یکی است و ربطی به مسایل قلبی و گوارش و غیره ندارد. بیماران با درد گردن سمت چپ بسیار نگران سکته قلبی هستند که اصلاً رایج نیست.

علت گردن درد

در بسیاری از موارد درد گردن خود را در نقطه ای دورتر از محل آناتومیک خود نشان می دهد. به طور مثال، ما بیماران زیادی در کلینیک پیشگام داشته ایم که با درد شانه مراجعه کرده اند و با کار روی گردن درد آنها، درد شانه بهبود یافته است. یا برعکس ممکن است فرد درد گردن داشته باشد اما منشأ و سرچشمه درد نقطه دیگری است مانند بیماری های دندان درد و یا ناراحتی های قلبی که گاهی خود را به صورت گردن درد بروز می دهند. خصوصاً عفونت های مخفی دندان ممکن است عامل دردهای مقاوم گردن باشند و یا برعکس گاهی درد دندان ممکن است به دلیل دردهای گردن باشد.

1- درد گردن به دلیل گرفتگی و کشیدگی عضلات و تاندون ها و رباط: گردن درد ناگهانی

خشکی عضلات گردن معمولاً به خاطر حرکات و رفتارهای زیر ایجاد می شود:

 • وضعیت نامناسب بدن هنگام راه رفتن و نشستن
 • کار کردن طولانی مدت پشت میز بدون تغییر دادن وضعیت
 • خوابیدن در حالتی که گردن در وضعیت نامناسبی قرار گیرد.
 • تکان خوردن سریع و با شتاب گردن در حین ورزش

هفت قطعه استخوان موجود در ستون فقرات گردنی (مهره‌های گردن) به وسیله رباط ها و عضلات به یکدیگر متصل شده اند. رباط ها و عضلات، بافت های محکمی هستند که مانند طناب‌های ضخیم، این قطعات را به هم وصل می‌کنند. وقتی که یک فشار شدید و ناگهانی به ناحیه گردن وارد می‌شود، برای مثال هنگام بروز سوانح رانندگی یا زمين خوردن شديد که باعث خم شدن ناگهانی گردن می‌شود، ممکن است یک یا چندتا از این بافت‌های نرم، دچار رگ به رگ شدن (کشیدگی) یا پارگی شود.

شایع‌ترین علائم گرفتگی و کشیدگی عضلات گردن، احساس درد به خصوص در قسمت پشت گردن است که با حرکت دادن گردن، شدیدتر می‌شود.

کشیدگی گردن نیز مانند کشیدگی سایر قسمت‌های بدن، معمولاً به تدریج با گذشت زمان و انجام درمان مناسب بهبود پیدا می‌کند. ممکن است شما مجبور باشید که از یک گردنبند نرم در اطراف گردن خود استفاده کنید تا به پشتیبانی سر توسط گردن کمک کند و فشار وارد بر رباط ها را کاهش دهد تا رباط ها فرصت کافی برای بهبود یافتن داشته باشند.

داروهایی از قبیل آسپرین یا ایبوپروفن می‌تواند به علت گردن درد و ورم در ناحیه گردن کمک کند. داروهای شل کننده عضلات هم می‌تواند در رفع گرفتگی عضلات گردن مؤثر باشد. شما می‌توانید برای کمک به بهبود گردن در 2 یا 3 روز اول بعد از آسیب دیدگی، هر روز چند مرتبه و هر مرتبه حدود 15 تا 30 دقیقه، یک بسته یخ بر روی گردن بگذارید. این کار باعث کاهش التهاب و ناراحتی گردن می‌شود. استفاده از گرما به خصوص گرمای مرطوب هم می‌تواند به شل کردن عضلاتی که دچار گرفتگی شده‌اند کمک کند، اما گرما نباید خیلی زود بعد از آسیب دیدگی استفاده شود.

سایر گزینه‌های برای درمان گرفتگی گردن عبارت است از:

 • ماساژ دادن ناحیه آسیب دیده
 • استفاده از امواج اولتراسوند
 • کشش گردن
 • ورزش‌های هوازی و ایزومتریک
 • استفاده از دستگاه جدید رادیوفرکوئنسی و RF تراپی

اغلب علائم کشیدگی گردن در مدت 4 تا 6 هفته برطرف خواهد شد. اما برای بهبود کامل آسیب دیدگی‌های شدید، ممکن است به زمان طولانی‌تری نیاز باشد.

2- آرتروز گردن

آرتروز گردن در واقع پیری غضروف متصل کننده مهره های گردن در اثر کار اضافه کشیدن از گردن یا در اثر افزایش سن می باشد که معمولا با استخوان سازی لبه مهره ها موجب فشار روی عصب و دردهای ارجاعی و شدیدی در ناحیه گردن می باشد.

آرتروز گردن یکی از بیماری هایی است که معمولاً با گذشت زمان و کهولت سن گریبانگیر افراد می شود ولی برخی عوامل نظیر طرز نشستن های اشتباه و یا تصادف، احتمال بروز به این مشکل را در افرد جوان نیز زیاد می کند. این بیماری با درد همراه است و خوشبختانه می توان توسط روش های غیرجراحی به طور موثری آرتروز گردن را مهار نمود.

حمله آرتروز گردن بعد از ایجاد آرتروز اولیه هر از چند گاهی و با اضافه بار و فشاری که روی قسمت های درگیر ایجاد شده موجب دردهای شدید گاهگاهی برای بیمار می شود.

3- گردن درد به دلیل دیسک گردن

بیماری دیسک گردن و گردن دردهای ناشی از آن، معمولاً از 30 سالگی به بعد ایجاد می‌شود. هر چند در بعضی افراد بنا به شغل شان و در بعضی با علل نامعلوم ممکن است دیسک گردن و گردن دردهای آن در سنین پایین تری هم ایجاد شود. قابل ذکر است که ضربه و تروما سن نمی شناسد و در هر سنی که ضربه شدید باشد می تواند موجب پارگی ماده فیبروزی دور دیسم و هرنیاسیون شود. این ضربه خصوصاً در تصادفات اتومبیل می تواند موجب دیسک شود.

كاربران كامپیوتر و افرادی که سرشان در یك وضعیت طولانی و یکنواخت قرار دارد با انجام ورزش های تقویتی و کششی گردن و با رعایت ارگونومی و قوانین صحیح کار با کامپیوتر می توانند از ایجاد دیسک گردن جلوگیری كنند.

مهمترین علامت دیسک گردن، درد گردن می باشد که در دست ها انتشار می یابد. در بسیاری از موارد همراه با گزگز و مور مور می باشد. سرد شدن دست ها یا درد ناحیه شانه و درد کتف هم از علایم شایع دیگر است.

4- گردن درد عصبی

بسیاری از گردن دردها به دلیل تنش های عصبی تشدید می شود. به طور نمونه، یک آرتروز گردن کوچک به دلیل درد گردن تشدید می شود. یعنی در واقع به دلیل عصبی شدن، یک ذره بین روی درد گردن می افتد و علت زمینه ای را تشدید می کند. این که ما بگوییم صرفا به دلیل عصبی شدن دچار گردن درد و یا مثلاً دیسک گردن شدیم اصلا واژه درستی نیست. بعضی پماد برای گردن درد مانند پماد روماتکس می تواند در این موارد کمک کننده باشد.

5- درد گردن و شانه راست، درد گردن و شانه چپ

توجه کنید که هم گردن درد موجب ایجاد درد شانه می شود و هم درد شانه موجب ایجاد درد گردن می شود. درد گردن و شانه چپ خیلی وقت ها با دردهای قلبی اشتباه می شود. بسیاری از بیماران دارای گردن درد با انتشار به سمت چپ، آزمایشات آنژیوگرافی و اکو و همه موارد قلبی را انجام می دهند و سپس نزد متخصص طب فیزیکی جهت درمان مراجعه می کنند. عموماً دردهای قلبی در حالت استراحت کم می شود ولی دردهای گردن، خصوصاً با منشأ دیسک گردن، با استراحت تشدید می شوند. بعضی از بیماران هم درد گردن و شانه راست دارند و منشأ این درد شانه در واقع همان گردن می باشد. گاهی وقت ها هم فقط به صورت نقطه ای در شانه به نام نقطه گردنی تحریک می شود و درد فقط در شانه است اما منشأ آن در گردن می باشد و بدون درمان گردن درد، درمان نمی شود.

6- گردن درد و درد پشت سر

بسیاری از گردن دردها می توانند موجب سردرد شوند. درگیری عصب های پس سری بزرگ و کوچک که در بسیاری از موارد ناشی از درگیری مفاصل گردن می باشد هم عامل دیگری برای گردن درد می باشد. جالب است بدانید شایع ترین علت سردرد، سردرد گردنی می باشد. عمده سردردهایی که در جامعه تحت عنوان میگرن و غیره هم تحت درمان می باشند از سردرد گردنی هستند و به راحتی از طریق گردن قابل درمانند.

7- علت سوزش و گردن درد

فشار عوامل ایجاد کننده گردن درد روی اعصاب بزرگ موجب گردن درد و دردهای انتشاری می شود و فشار بر روی الیاف کوچک عصبی موجب سوزش گردن و احساس گزگز و مور مور روی گردن می شود. با درمان اصلی در گردن این سوزش هم به تدریج متوقف خواهد شد و درمان جداگانه ای نمی طلبد. هر چند درمان دارویی مانند گاباپنتین، پره گاباپنتین و دولاکستین در درمان سوزش گردن موثر می باشد.

8- گردن درد بعد از خواب

درد گردن بعد از خواب معمولاً به دلیل موقعیت بد گردن بر روی بالش و تحریک اعصاب و عضلات می باشد. نوع بالش هم برای گردن درد مهم است.

هر چند سینوزیت، دیسک گردن و تحریک مفصل ها یا فاست های گردنی هم ممکن است عامل دیگری برای گردن درد بعد از خواب و گاهاً سردرد بعد از خواب باشند.

9- گردن درد ارجاعی

گاهی درد گردن بعد از لمینت دندان و روکش دندان ایجاد می شود که به دلیل درماتوم جنینی مشترک بین دندان و گردن می باشد.گردن درد و عفونت و خصوصاً عفونت غدد لنفاوی هم ممکن است ایجاد شود. داروی گردن درد در این شرایط آنتی بیوتیک است ولی برای دیسک گردن ممکن است داروهای ضد التهابی باشد. لذا همواره داروی گردن درد یکسان نیست.

درمان گردن درد

درمان درد گردن و شانه به علت آن وابسته است. اگر علت گردن درد دیسک گردن باشد بهترین درمان استفاده از تخت دکامپرشن یا تخت مخصوص کاهش فشار می باشد.

درمان درد گردن و شانه ­ای که دلیل آرتروز گردن باشد به بهترین شکل به وسیله طب سوزنی الکتریکی و لیزر پرتوان و حرکات کایروپراکتیک جواب می دهد‌.

درمان درد گردن عصبی علاوه بر فیزیوتراپی نیاز به تکنیک های آرامش بخش مانند طب سوزنی و داروهایی مانند فلوکستین و غیره دارد.

درمان گردن درد به دلیل کوتاهی عضلات نیاز به اولتراسوند یا RF و همچنین ورزش های کششی عضلات سر و گردن دارد.

گردن درد و چشم درد نیز ممکن است با یکدیگر مرتبط باشد و در صورتی که ارتباط گردن درد و چشم درد با هم اثبات شود، استفاده از طب سوزنی در درمان گردن درد بسیار موثر است.

کلینیک پیشگام به صورت تخصصی و با تجهیزات پیشرفته به درمان بیماران با گردن درد می پردازد. برخی از تکنیک های مورد استفاده برای درمان گردن درد در ادامه آورده شده است.

بهترین درمان خانگی برای گردن درد چیست؟

 بهترین درمان خانگی گردن درد استفاده از پمادهای ضدالتهابی مانند سالیسیلات و دیکلوفناک، استفاده از گردن بندهای ابری نرم و انجام ورزش های گردن می باشد. توصیه می کنیم در روزهای اول شروع گردن درد، ورزش گردن را انجام ندهید و بعد از کاهش درد گردن می توانید ورزش برای گردن درد را شروع کنید.

درمان گیاهی برای گردن درد

استفاده از سنجد، سیاهدانه و عسل، دارچین و آویشن می تواند در کاهش دردهای گردن موثر باشد. استفاده از روغن سیاهدانه و روغن شترمرغ هم به گونه ای که کل گردن را چرب کند و به مدت 15 دقیقه و سه بار در روز بر روی گردن قرار بگیرد، در درمان گردن درد موثر می باشد. شاید بتوان گفت بهترین روغن گیاهی برای گردن درد و گرفتگی گردن، سیاهدانه می باشد. بهترین پماد برای گردن درد، پمادهایی است که آرنیکا داشته باشد مانند پماد رماتکس.

فیزیوتراپی برای گردن درد

اگر گردن درد داشته باشید و به دنبال راهی برای تسکین این درد باشید، فیزیوتراپی به کمک برخی تمرینات ورزشی خاص میتواند به شما کمک کند.

رول یا چرخش شانه و سر

این حرکت کششی برای گرم کردن عضلات قبل از تمرین مفید است. جهت انجام این حرکت، دستان خود را بصورت شل در امتداد بدن قرار دهید و در حالی که سرتان مستقیم رو به جلو قرار گرفته، فقط شانه‌ها را بلند کرده و بچرخانید. بین هر حرکت میتوانید به مدت کوتاهی استراحت کنید. ۱۰ چرخش شانه رو به جلو و ۱۰ چرخش رو به عقب انجام دهید.

قبل از انجام حرکت چرخش سر،‌ گردن خود را صاف نگه‌دارید. حتما شانه‌ها را شل کنید و سرتان به جلو یا عقب خم نباشد، بلکه مستقیم و صاف در امتداد گردن قرار بگیرد. سپس، چانه خود را به سمت قفسه سینه نزدیک کنید و چند ثانیه در این حالت بمانید( اگر نمی توانید چانه خود را تا این حد به سمت قفسه سینه ببرید یا اینکه اگر انجام این حرکت باعث تشدید درد شما شود، حتما با پزشک خود تماس بگیرید). سپس، به حالت اولیه برگشته و اینبار بطوریکه گوش چپ نزدیک شانه چپ قرار بگیرد، سر خود را به سمت چپ بدن خم کنید و چند ثانیه این حالت را حفظ کنید. همین مراحل را برای سمت راست انجام داده و پس از آن سر را به سمت عقب خم کنید.

پس از کشش گردن، میتوانید سر خود را به آرامی به سمت هر جهت ۵ بار بچرخانید. از چرخاندن کامل و شدید سر خودداری کنید چرا که این حرکت میتواند به گردن شما فشار وارد کند.

کشش گردن در حالت نشسته

این حرکت جزو ساده‌ترین حرکات است و حتی می توان آن را پشت میز کار در حالت نشسته بروی صندلی نیز انجام داد. برای اجرای حرکت کشش گردن در حالت نشسته،‌ بروی یک صندلی نشسته و پاهای خود را صاف بروی زمین قرار دهید. دست راست را در امتداد سمت راست بدن قرار داده و با دست چپ سر خود را به سمت چپ خم کنید و با وارد کردن فشاری خفیف، کشش گردن را کمی افزایش دهید. ۳۰ ثانیه در این حالت مانده و سپس همین مراحل را برای سمت راست تکرار کنید. با انجام این حرکت، کششی را در عضله بالا برنده کتف و عضلات کناری گردن خود حس خواهید کرد.

کشش دیواری

این حرکت بدون فشار آوردن به عضلات گردن، موجب تقویت شانه‌ ها و عضلات گردن میشود. با فاصله ۱ متری رو به دیوار ایستاده و پاها را به اندازه عرض شانه باز کنید. کف دستان خود را دقیقا در زیر سطح شانه، روی دیوار قرار دهید. در ابتدا دستان خود را کاملا باز نگه‌داشته و سپس با خم کردن آرنج‌ها بدن خود را به سمت دیوار نزدیکتر کنید. این حرکت را ۱ الی ۲ ست و در هر ست ۱۰ مرتبه تکرار کنید.

تمرینات داخل آب

 • بر خلاف ورزش‌های پر تنش و فشار که میتوانند برای گردن درد مضر باشند، ورزش‌های کم فشار و ملایمی مانند شنا، پیاده‌روی یا دوچرخه‌ثابت میتوانند به کاهش فشار روی گردن کمک کنند. اگر گردن درد داشته باشید، اکثریت فیزیوتراپیست‌ها توصیه میکنند که برای افزایش گردش خون در گردن خود، تمرینات هوازی در استخر را انجام دهید.

در حالی که در داخل آب هستید، میتوانید حرکت کششی چرخش عقربه ساعت را برای افزایش انعطاف پذیری عضلات گردن انجام دهید. برای انجام این حرکت، مراحل زیر را تکرار کنید:

 • به حالت لانژ ایستاده (سر و سینه صاف و یک پا رو به جلو) و هر دو دست را در ارتفاع شانه رو به جلو بگیرید. دست و پای راست خود را در موقعیت ساعت ۱۲ و دست چپ را تا موقعیت ساعت ۶ به عقب برگردانید و این رفت و برگشت را ۵ مرتبه تکرار کنید.
 • سپس دست چپ در موقعیت ساعت ۶ و سر را به سمت موقعیت ساعت ۹ ببرید و ۵ بار این حرکت را تکرار کنید.
 • در ست آخر با ۵ تکرار، سر در موقعیت ساعت ۱۲ و دست را در موقعیت ساعت ۶ قرار دهید.

حرکت قایق‌رانی درازکش

این حرکت موجب تقویت ماهیچه‌هایی میشود که تیغه شانه را به هم متصل میکنند. رو به صورت، بروی یک سطح صاف دراز کشیده و دستان خود را در هوا بلند کنید. همانطور که آرنج خود را ثابت نگه داشته اید، تیغه‌های شانه را بدون حرکت دادن سر به سمت هم فشار دهید. این حرکت را ۱ الی ۲ ست و هربار با ۲۰ مرتبه تکرار انجام دهید. اگر حس میکنید انجام دادن این حرکت برای شما بیش از حد آسان است میتوانید از ورزنه‌های سبک نیز استفاده کنید.

ماساژ درمانی برای گردن درد

اینکه ماساژ درمانی برای رفع گرفتگی و درد گردن موثر است، امری کاملا اثبات شده است اما نتایج آن معمولا موقتی هستند. ماساژ تراپی در صورتی موثر خواهد بود که توسط یک متخصص و حداقل چند جلسه در هفته انجام شود. ماساژ انواع مختلفی داشته که هر کدام از آنها تکنیک‌های متفاوتی دارند. بدن هر فردی نیز پاسخ و واکنش منحصر بفردی به ماساژ درمانی نشان میدهد. اگر گردن درد دارید، برای دریافت ماساژ تراپی ابتدا با پزشک خود مشورت کنید چرا که مفید بودن این درمان برای یک فرد به این معنا نیست که شما هم حتما نتیجه خوبی از آن دریافت خواهید کرد.

دو نوع رایج ماساژ تراپی که برای گردن درد استفاده می شوند عبارتند از:

ماساژ سوئدی

ماساژ سوئدی رایج‌ترین نوع ماساژتراپی در جهان است. اصلی‌ترین تکنیک این ماساژ شامل مالش طولانی مدت همراه با فشار ثابت است که در امتداد جهت جریان خون به قلب انجام می شود. هدف اصلی این ماساژ (به غیر از تسکین درد) دور کردن هر گونه تنش از کل بدن است.

ماساژ دیپ تیشو یا ماساژ بافت عمیق

ماساژ بافت عمیق برای رفع تنش و درد مزمن موثر است. در این نوع ماساژ از فشار عمیق‌تری برای رسیدن به لایه‌های عمیق عضلات و بافت‌های همبند استفاده میشود. گردن نیز جزو نقاط حساس بدن است. به همین دلیل حتما باید درمانگری مناسب را انتخاب کنید تا از هرگونه تشدید درد ناشی از بکارگیری تکنیک نادرست جلوگیری شود.

آب درمانی برای گردن درد

یکی از بهترین راه‌های درمان گردن درد معمولی، آب درمانی است. آب درمانی موجب کاهش تنش و استرس، افزایش جریان خون در عضلات و آرامش بدن شده و از این طریق به تسکین گردن درد نیز کمک میکند. مزیت‌های اصلی آب درمانی شامل ماساژ ملایم و شل شدن عضلات گردن و ایجاد حس آرامش و بازیابی نظم و تعادل حواس پنجگانه میشود. برای آب درمانی، از آب ولرم رو به گرم و از ماساژ با فشار متوسط استفاده میشود. در آب درمانی میتوان براحتی دمای آب یا فشار ماساژ را بطور دلخواه تنظیم کرد اما باید از حداکثر بودن این دو مورد اجتناب شود. یک جلسه اب درمانی همراه با ماساژ ملایم به مدت ۵ الی ۶ دقیقه دریافت کنید. برای تاثیرگذاری بهتر، گردن و شانه خود را داخل آب قرار دهید. چانه را به سمت سینه متمایل کرده و به سمت ناحیه تحت ماساژ متمایل شوید.

طب سوزنی برای گردن درد

طبق فلسفه طب سنتی چینی، زمانی که بدن بیمار باشد، نقاط طب سوزنی روی بدن ممکن است حساس شوند. از اینرو، تحریک این نقاط میتواند موجب بهبودی بیماری شود. میتوان با استفاده از طب سوزنی، گردن درد را تسکین داده و در نتیجه کیفیت زندگی افراد مبتلا به گردن درد مزمن را بهبود بخشید.

انواع روش‌های طب سوزنی، بر اساس تکنیک و استراتژی درمانی خاص میتوانند بسیار متنوع باشند. در اکثریت موارد، متخصص طب سوزنی درمان را با پرسش سوالاتی در مورد علائم، رژیم غذایی و برنامه روزانه بیمار شروع میکند تا به کمک این اطلاعات، موثرترین نقاط بدن برای قرارگیری سوزن‌ها را مشخص کند. حتی زمانی که درد تنها در گردن فرد باشد، ممکن است سوزن‌ها در سایر نقاط بدن نیز استفاده شوند. بسته به روش درمان و تکنیک مورد استفاده، ممکن است متخصص طب سوزنی از بیمار بخواهد تا رو به شکم یا به پشت خود دراز کشیده و یا حتی نشسته باشد.

معمولا یک جلسه طب سوزنی ما بین ۱۵ الی ۳۰ دقیقه زمان میبرد. حین درمان نیز ممکن است موسیقی ملایمی برای افزایش آرامش بیمار پخش شود. پس از اتمام درمان، تمامی این سوزن‌های نازک برداشته شده و دور انداخته میشوند. مدت زمان و تعداد جلسات طب سوزنی به شدت علائم و طول مدتی که بیمار درد داشته بستگی دارد. نهایتا این خود بیمار است که تصمیم میگیرد آیا این درمان با توجه به نتایج دریافتی ارزش ادامه دادن دارد یا خیر. گاها برخی از بیمه‎‌های درمانی هزینه طب سوزنی را پوشش میدهند اما اکثریت آنها اینگونه نیستند.

تکنیک‌ های کایروپرکتیک یا درمان دستی برای گردن درد

کایروپراکتیک یا درمان دستی یکی از روش‌های دقیق است که در طول آن، درمان با دست بروی مفاصل گردن اعمال میشود. کایروپرکتیک برای بهبود دامنه حرکتی و بازگرداندن عملکرد گردن موثر است. همچنین، این درمان می تواند نحوه حرکت عضلات مجاور گردن را نیز بهبود ببخشد. معمولا اکثریت بیماران بعد از دریافت کایروپرکتیک متوجه بهبود دامنه حرکتی و نحوه چرخش گردن و همچنین کاهش گردن درد خود می شوند.

متخصص کایروپرکتیک بسته به نیازهای شخصی شما نوعی برنامه درمانی برای شما طراحی خواهد کرد. علاوه بر درمان دستی، این برنامه درمانی ممکن است شامل ماساژ یا سایر تمرینات توانبخشی باشد.

لیزر درمانی برای گردن درد

تاثیرگذاری موثر لیزر درمانی در کاهش درد بیمارانی که دچار گردن درد هستند، امری ثابت شده است. گیرنده‌های نور در داخل بدن، نور ساطع شده را حین تماس مستقیم لیزر با بدن جذب میکنند. برای درمان گردن درد، از طول موج های خاصی از نور لیزر استفاده می‌شود که خاصیت ضد التهاب و اِدم قوی بر روی سلول‌ها و بافت‌های بدن دارند. نور لیزر میتواند برای اهداف درمانی بزرگتری نیز استفاده شود. نتایج ناشی از این درمان به دور لیزر مورد استفاده بستگی خواهد داشت. برای درمان درد، معمولا از دوز لیزری بالاتر در مدت طولانی‌تر استفاده میشود که موجب کاهش تورم و التهاب میگردد. همچنین، اهداف مد نظر در این درمان نیز متفاوت هستند به طوری که عصب‌ها وریشه‌های عصبی جزو اهداف اولیه هستند. این برنامه درمانی برای برطرف کردن عواملی مانند آسیب بافتی یا التهاب نیز موثر است اما تمرکز اصلی این درمان باید کاهش درد باشد.

درمان گردن درد ناشی از شرایط مختلف

گردن درد ناشی از بد خوابیدن

ماساژ درمانی روشی غیرتهاجمی و ملایم برای تسکین تنش و درد گردن است. به ویژه هنگامی که برای بیمارانی استفاده می شود که درد گردن آنها به وضوح به عنوان یک حادثه تکرار شونده خاص، مانند وضعیت های بد خوابیدن، مرتبط است، استفاده می شود.

ماساژ درمانی یکی از روش‌های کم تهاجمی و ملایم برای تسکین درد و تنش گردن است. ماساژ درمانی بویژه برای افرادی که گردن درد آنها ناشی از یک حالت تکرار شوند خاصی مانند بد خوابیدن است، استفاده میشود.

چنانچه شما رو به شکم میخوابید یا زاویه گردنتان حین خواب نامناسب باشد، ممکن است صبح با گردن دردی شدید از خواب بیدار شوید. این گردن درد ممکن است چند روزی ادامه داشته باشد. اگر گردن درد شما ناشی از بد خوابیدن و زاویه نامناسب گردن حین خوابیدن باشد، ماساژ درمانی میتواند به تسکین این درد کمک بسزایی بکند.

استفاده از بالش نرم یا بالش محکمی که با انحنای طبیعی پشت گردن و جمجمه شما مطابقت داشته باشد میتواند حین خوابیدن از قرار گیری نامناسب گردن شما جلوگیری کند. همچنین، به پهلو خوابیدن نیز میتواند گردن شما را در زاویه طبیعی و راحتی قرار دهد که صبح هنگام با استراحت کامل و بدون گردن درد از خواب بیدار شوید.

همچنین میتوانید از حوله گرمی بروی بالش خود و پشت گردنتان استفاده کنید تا با شل کردن عضلات و افزایش انعطاف پذیری آنها، به تسکین گردن درد شما کمک کند.

گردن درد ناشی از وضعیت بدنی نامناسب

خم کردن مداوم گردن برای دیدن صفحه‌نمایش گوشی، لپ‌تاپ یا سایر وسایلی از این قبیل، میتواند منجر به گردن درد شدید و مزمن شود. چنانچه گردن درد شما ناشی از وضعیت بدنی نامناسب باشد،‌ اصلاح این وضعیت‌ها میتواند به تسکین گردن درد کمک کند.

بالاتر گرفتن صفحه نمایش این وسایل و قرار دادن آنها در سطح روبروی چشم و صاف کردن کمر و گردن میتواند به تسکین گردن درد ناشی از وضعیت بدنی نامناسب کمک کند. اگر همواره صاف نگه داشتن گردن و کمر را فراموش میکنید، میتوانید یک نوار چسب طبی از خط رویش موی پشت سر به سمت پایین ستون فقرات بچسبانید تا هنگام خم شدن این نوار کشیده شده و به عنوان هشداری موجب اصلاح وضعیت بدن شود.

همچنین،‌ انجام برخی حرکات چرخشی گردن و تمرینات ورزشی بصورت روزانه چند مرتبه، میتواند گردن درد را کاهش داده و از وضعیت نامناسب بدن جلوگیری کند. برای کشش و تقویت عضلات منقبض گردن و تسکین گردن درد میتوانید از تمرینات ملایم با فشار کنترل شده استفاده کنید.

گردن درد ناشی از افزایش سن و پیری

چنانچه بالای ۴۰ سال باشید و متوجه وجود گردن درد در خود شوید، این گردن درد میتواند ناشی از عارضه  دژنراسیون دیسک گردنی (اسپوندیلوز گردنی) باشد. انحطاط تدریجی دیسک‌های بین مهره‌ای ناحیه ستون فقرات گردنی میتواند باعث تحت فشار قرار گرفتن عصب و اسپاسم و گرفتگی عضلات ناحیه شود.

استفاده از گردن بند طبی نرم، بطور طبیعی گردن درد ناشی از اسپوندیلوز گردنی را کاهش میدهد اما شما فقط باید مدت کوتاهی از آن استفاده کنید. استفاده مداوم از این ابزار موجب ضعیف شدن عضلات گردن شما میشود. برای تسکین گردن درد حتی ممکن است شما کاندیدای مناسبی برای اولتراسوند درمانی یا اولتراسوند تراپی باشید.

سوالات متداول

آیا طب سوزنی به درمان گردن درد کمکی می کند؟

طب سوزنی از موثرترین روش‌های درمانی برای گردن درد است. شواهد نشان میدهند که طب سوزنی حداقل بطور موقت میتواند کاهش دامنه حرکتی گردن و گردن درد را تسکین دهد. سایر گزارشات پزشکی نشان میدهند که طب سوزنی میتواند به طور کلی تنش و فشار را از بدن کاهش دهد.

از چه نقاطی در طب سوزنی برای درمان گردن درد استفاده می شود؟

جیان جینگ نقطه‌ای در عضلات شانه است که تقریبا در حد واسط بین گردن و قسمتی که دست‌ها شروع میشوند قرار دارد. این نقطه در طب سوزنی برای درمان سر درد و تنش عضلانی تحریک میشود. تحریک نقطه جیان جینگ همچنین می تواند در تسکین سفتی یا درد گردن نیز موثر باشد.

آیا در صورت داشتن گردن درد باید ناحیه را ماساژ داد؟

علاوه بر تسکین گردن درد، ماساژ دادن ناحیه موجب نرم شدن مفاصل شده و این امر احتمال کشیدگی عضلات را کاهش میدهد. ماساژ درمانی علاوه بر بهبود انعطاف پذیری بدن، با افزایش دامنه حرکتی و کاهش ضربان قلب و فشار خون موجب کاهش استرس شده و آرامش را همراه خواهد داشت.

آیا آب درمانی برای درمان گردن درد موثر است؟

اب درمانی نوعی فیزیوتراپی است که در داخل آب انجام میشود. آب درمانی به نوعی یک روش و ابزار توانبخشی موثر برای تسکین گردن دردهای حاد و مزمن است. از آب درمانی برای تسکین درد و کوفتگی عضلات و در عین حال برای بازیابی قدرت و دامنه حرکتی عضلات استفاده می شود.

هر چند وقت یکبار باید آب درمانی دریافت کرد؟

برای نتیجه‌گیری بهتر، میتوانید ۱ جلسه درماه یا هر دو ماه یکبار اب درمانی دریافت کنید. در موارد شدیدتر برای تسکین بیشتر درد میتوانید حداکثر یک جلسه در هفته و در کل ۳ تا ۶ جلسه آب درمانی دریافت کنید. نتایج آب درمانی در هر فردی متفاوت است و هر شخصی از این درمان برای هدف و دلیل خاصی استفاده می کند.

با شکستن قولنج گردن توسط  متخصص کایروپراکتیک یا درمان دستی چه اتفاقی رخ می دهد؟

شکستن قولنج گردن میتواند از لحاظ ذهنی تاثیر مثبتی داشته باشد. بسیاری از افراد از لحاظ روانی، صدای ناشی از شکستن قولنج را با آزاد شدن مفاصل خود مرتبط می دانند.

فیزیوتراپی چگونه به درمان گردن درد کمک می کند؟

فیزیوتراپیست با کار کردن بروی عضلات و مفاصل سفت شده گردن، میتواند فشار و تنش عضلانی (گره عضلانی) را کاهش داده و گردن درد یا سردرد یا تسکین دهد. اقدامات فیزیوتراپیست ممکن است شامل حرکت دادن مفاصل، ماساژ دادن و طب سوزنی باشد.

چه زمانی باید برای گردن درد به فیزیوتراپیست مراجعه کرد؟

فشردگی عصب ناشی از فشار بیش از حد استخوان، عضله یا سایر بافت‌ها روی عصب ایجاد میشود. چنانچه بی حسی یا احساس گزگزی دارید که با گذشت یک روز برطرف نشود، به درمان نیاز خواهید داشت.

سریع ترین راه تسکین گردن درد کدام است؟

برای گردن درد خفیف و شایع میتوانید روش‌های ساده زیر استفاده کنید:

 1.  از گرما و سرما درمانی بروی ناحیه استفاده کنید. ۴۸ تا ۷۲ ساعت اولیه از کیسه یخ و سپس از گرما استفاده کنید.
 2. می توانید داروهای مسکن بدون نسخه مصرف کنید.
 3. به تحرک و فعالیت خود ادامه دهید.
 4.  از ماساژ ملایم استفاده کنید.
 5. حتما از تشک یا بالش مناسب برای خواب استفاده کنید.
 6.  از گردن بند طبی نرم استفاده کنید.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما