ورزشهای دیسک کمر خفیف |ده ورزش درمانی دیسک |کیلنیک پیشگام

ورزشهای دیسک کمر

دیسک کمر بیماری می باشد که درمان های مختلفی برای آن وجود دارد. ۹۰ درصد موارد دیسک کمر با روشهای غیر قابل جراحی قابل کنترل است.
روش های پزشکی فیزیکی ، استفاده از تخت دکامپرشن ، استفاده از طب سوزنی الکتریکی، استفاده از لیزرهای پرتوان و انجام مانورهای دستی ریز بر روی ستون فقرات می تواند به درمان دیسک کمر کمک کند. همچنین استفاده از تزریقات تخصصی ستون فقرات مانند تزریق کودال یا پرولوتراپی یا اوزون درمانی می تواند در درمان دیسک کمر بسیار مفید باشد.‌
هر چه شدت دیسک خفیف تر باشد احتمال درمان غیر جراحی دیسک کمر بیشتر می باشد. احتمال درمان های غیر جراحی و بهتر شدن دیسک در بسیاری از موارد با چندین جلسه درمان طب فیزیکی و متعتقب ان ورزش درمانی وجود داذد و البته  حتی در شدیدترین شرایط ۸۰ درصد بیماران به درمانهای غیر جراحی دیسک کمر پاسخ می دهند.

توجه کنید که البته در تمام درمانها نتایج به گونه‌ای که عنوان شد نیست .بعضی وقتها دیسک کمر باشد تخفیف به درمان ها جواب نمی دهد و باید از روش های نیمه جراحی مانند لیزر داخل دیسک یاردو جراحی باز استفاده کرد و گاهی دیسک بسیار شدید به درمان‌های ساده تر پاسخ مناسبی می دهد بنابراین باید در یک جمله گفت دیسک با دیسک و بدن با بدن متفاوت میباشد.
درمان هرچه باشد جراحی یا غیر جراحی، درمان های طبی، تعداد جلسات ۱۰ جلسه یا ۱۰۰ جلسه، درمان توسط متخصص یا درمانگر دیگر هر چه باشد در نهایت به ورزش منتهی می‌شود و بدون ادامه دادن ورزش اغلب دیسک عود می کند.

ورزش برای دیسک کمر خفیف و دیسک کمر شدید الزامی می باشد و ورزش برای درمان دیسک کمر  فقط نباید در طول درمان دیسک کمر انجام شود ، بلکه باید دائماً ورزشهای دیسک کمر بعد از ایجاد علائم دیسک و بعد از کنترل علائم دیسک در فرد انجام شود تا دوباره دیسک عود نکند.
یک قانون بسیار مهم برای انجام ورزش های کمر این است که اگر ورزشی درد شما را تشدید کرد نباید آن را ادامه دهید.

توجه کنید در این مقاله سعی شده است ورزش های ویلیامز و مک کنزی برای درمان دیسک کمر به عنوان مهمترین ورزش های دیسک و همچنین چند ورزش جدید دیسک کمر به صورت انیمیشن به شما  آموزش داده شود .
همچنین توصیه می کنیم وقتی که درنوار عصب و عضله شما علائم فعال فشار بر روی عصبی دیده می‌شود با متخصص طب فیزیکی و توانبخشی یا متخصص ورزش قبل از شروع ورزش های دیسک کمر مشورت بکنید :

ورزش برای دیسک کمر خفیف و شدید

۱) ورزش مک کنزی

درمان دیسک کمر با ورزش

این ورزش که در یوگا انرا حرکت کبری می نامند ، به عنوان یکی از مهمترین ورزش های دیسک کمر مطرح می باشد. به صورت ده ست و هر بار با ده ثانیه مکس انجام می شود.در این ورزش درد از پاها باید به سمت کمر بیاید.

۲) ورزش تیلتینگ

Low Back Flexion

تقریبا به عنوان مهم ترین ورزش ویلیامز برای دیسک کمر و برای هر نوع کمردردی مناسب می‌باشد. این ورزش دیسک کمر به عنوان جز ثابت عمده کمردرد‌ها می‌باشد.

۳) ورزش چرخش پا

jathara parivartanasana pose royalty free image چرخش کمر

توصیه می کنیم در صورتیکه هنگام بلند شدن از خواب درد و خشکی دارید ، این ورزش را چند ست انجام دهید.

۴) ورزش کشش عضلات هم استرینگ

Great Hamstring Stretches 5 1024x576 1

ورزش کششی عضلات ساق و هم استرینگ بسیار مهم و کلیدی برای درمان کمردرد و دیسک کمر به صورت انتشاری می باشد. این ورزش بذای دیسک کمر و کمردردهای سیاتیکی باید در 5 ست 15 ثانیه ای انجام شود.

۵) ورزش عضلات جلو ران

Standing Hip Flexor Stretch 289x300 1

ورزش کشش عضلات ایلوپسواس برای درمان دیسک کمر و گودی کمر مفید است و در 5 ست 15 ثانیه ای انجام می شود .

۶) ورزش پا دوچرخه

4 min 1 e1705144972165

توجه کنید در این ورزش که جایگزین دراز و نشست  برای درمان دیسک کمر و در عین حال لاغری و فرم دهی عضلات شکمی می باشد.  باید چرخشی به ناحیه کمر وارد نشده و حداقل در سه ست 12 تایی انجام شود تا موثر باشد.

۷) ورزش تقویت عضلات بالای شکم

ab workouts

این حرکت را با دراز و نشست اشتباه نگیرید ، باید سر بالا و 15 ثانیه نگه داشته شود و بعد به پایین بیاید.

۸) ورزش تقویت عضلات باسن

2 3 e1705213616748

این ورزش به ورزش پرنده و سگ هم مشهور است (Dog and bird)، این ورزش باید به عنوان آخرین ورزش و مدتی بعد از بهبود درد دیسک کمر انجام شود.

۹) ورزش پلانک

plank 5

ورزشی بسیار مهم و سخت جهت افزایش توان تنه ای. این ورزش را در کیلنیک پیشگام ما مقدم بر پیاده روی در بیماران دیسک کمر و کمردرد تجویز می کنیم.

۱۰ ) ورزش کشش پریفورمیس

exercises piriformis syndrome 03

این ورزش کششی با کشش عضلات عمقی باسن موجب آزاد شدن عضه پریفورمیس و راحتی سیاتیک می شود. این ورزش برای؟دیسک کمر شدید که به پا تیر می کشد بسیار ضروری است . ورزش باید در 5 ست ، 15 تا 30 ثانیه ای انجام شود.

لطفا در شرایط درد و به خصوص درد تیر کشنده دیسک در داخل پا بدون مشاوره با پزشک خود از ورزش دیسک کمر بپرهیزید .‌توجه کنید که ورزش برای درمان دیسک کمر در شرایط التهابی و حاد نیست و بعد از کنترل مرحله حاد دیسک کمر می توانید ورزش برای دیسک را انجام دهید.

       جهت رزرو نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما