علت و درمان شانه درد بدون جراحی و با روش های نوین

علت و درمان شانه درد بدون جراحی و با روش های نوین

بیماریهای شانه

بیماریهای شانه که اغلب در ابتدا هم با درد شانه تظاهر می یابد،  در مراحل ابتدائی بسیار ساده تر و در زمان کمتر و با هزینه کمتر قابل درمان می باشد. اما وقتی طول می کشد  می تواند از یک  بیماری ساده  ، حتی به مواردی مانند شانه یخ زده بیانجامد که شاید درمان آن ماهها طول بکشد.لذا توصیه می کنیم اجازه ندهید شانه درد طولانی شود.

بیماریهای شانه

درد شانه چپ ممکن است بیمار را به پزشک قلب بکشاند ولی درد شانه ای که همراه با گردن درد می باشد ، معمولا منشا قلبی ندارد .دردشانه راست هم به اندازه درد شانه چپ مهم می باشد و تفاوتی بین این دو از نظر اهمیت وجود ندارد.

معمولا علائم درد شانه همراه با التهاب می باشند و لذا در هنگام استراحت خصوصا در شب و هنگام خواب که بیمار بی حرکت می باشد درد تشدید می شود که درموارد شدید بیمارحتی نمی تواند روی شانه خود بخوابد یا حتی ممکن است از درد  بیدار شود.

دکتر سپهریان که دوره های پیشرفته درمان شانه درد بدون جراحی را در داخل و خارج کشور گذرانده، معتقد است درد شانه خصوصا اگر منشا گردنی نداشته باشد درمراحل اولیه به سادگی  و با درمان های دستی و طب سوزنی و اوزون درمانی قابل درمان است حال انکه مراحل طول کشیده و پیشرفته تر شانه درد نیاز به ماه ها درمان های توانبخشی و حتی جراحی پیدا می کند.

هر فوق تخصص درد شانه  هم اگر بیمار در مراحل پیشرفته خصوصا با درگیری سطح مفصلی یا لابروم مراجعه کند ممکن است نتواند درمرحله پیشرفته با درمان غیرجراحی شانه به بیمار کمک کند و بنابراین سراغ جراحی می رود.

اگر دیابت دارید به شانه درد خود حساس تر باشید و زودتر در پی درمان درد شاته باشید ، تقریبا همه پزشکان متخصص شانه معتقدند بیماران دیابتی باید زودتر به درمان شانه بپردازند تا از شانه منجمد جلوگیری شود . بیماران دیابتی به شدت مستعد شانه یخ زده هستند و به درمان دیرتر و سخت تر پاسخ می دهند.

در یک تحقیق در فرانسه مشخص شد عمده بیمارانی که با کتف درد عصبی و درد بازو مراجعه کرده بودند یک سر منشا مشکلشان در شانه و بخش دیگری در گردن بود. خصوصا دیسک گردن و آرتروز گردن C4و C5 و نیز C5 و C6 به شانه درد همزمان با گردن درد و گاهی حتی در موارد غیر کلاسیک بدون آن بروز می کنند.

توصیه متخصص طب فیزیکی وتوان بخشی به عنوان متولیان اصلی درمان غیر جراحی شانه این است که  درمان درد شانه  درمراحل اولیه شروع شود تا از عوارض جدی جلوگیری شود.

درد شانه که با نفس کشیدن تشدید می شود هر چند ممکن است به دلیل گسترش التهابات خود شانه باشد ولی باید به دردهای پلورتیک که با نفس کشیدن تشدید می شود هم توجه توجه داشت و حداقل یک عکس ساده ریه گرفت. همچنین درد های شانه که با ترش کردن و دفلاکس معده همراه هستند باید از نظر مشکلات گوارشی به عنوان علل تشدید کننده درد شانه مورد بررسی قرار گیرند .

علت درد شانه چیست

در شرایطی که علت درد شانه به خوبی تشخیص داده شود ، به راحتی می توان آن را درمان کرد. علت شانه درد  با پارگی تاندون و با منشا گردنی درمان های متفاوتی می خواد و لذا تشخیص اولیه پزشک  بسیار مهم است. در زیر به علل شایع درد شانه به اختصار اشاره می کنیم:

  1.  درد مفصل شانه به دلیل تاندونیت عضلات شانه یا بورسیت
  2.  شانه درد به دلیل پارگی نسبی یا کامل عضلات چرخاننده شانه
  3.   شانه درد به دلیل دردهای ارجاعی خصوصا از ناحیه گردن
  4.  شانه درد به دلیل آرتروز مفصل آکرومیوکلاویکولار
  5.  درد به دلیل پارگی لیگامانها یا نیمه دررفتگی آنها
  6. درد شانه به دلیل سندرم گیرافتادگی شانه یا impingment

1-  تاندونیت عضلات اطراف شانه

شانه را دو گروه  شامل عضلات چرخاننده شانه و عضله دوسر بازوئی احاطه کرده اند , که در حالت کشیدگی  فشار بیش از حد یا حرکت ناگهانی در وضعیتی که فرد آمادگی جسمانی برای آن حرکت را ندارد (مثلا گرم نکردن قبل ورزش و یا برداشتن و کشیدن ناگهانی جسم سنگین ) می تواند در محل اتصال خود به استخوان (تاندون) دچار التهاب شوند و برای بیمار  درد شانه   آزار دهنده ای ایجاد کند که خصوصا در شب تشدید می شوند و با فعالیت فرد کمی احساس بهبود می کند

بعضی بیماران در طی روز هم دچار درد شانه می شوند ، مثلا در بعضی ازحرکات مانند پوشیدن لباس (کت) دچار درد شانه خواهد شد. بورس ها هم کیسه های کوچکی هستند که جهت کاهش اصطکاک در بدن تعبیه شده اند و اغلب ثانویه به تاندونیتها و عدم درمان مناسب آن این کیسه ها هم تورم می یابند و اگر این تورم ادامه یابد و فرد به آن توجه نکند کم کم حالت رسوب کلسیم در آنها (کلسیف کاسیون) ایجاد می شود که می تواند عوارض جدی تر و طولانی تری برای بیمار ایجاد کند.

2- پارگی عضلات چرخاننده شانه

 پارگی عضلات در اثرضربه مستقیم (مانند زمین خوردن) یا تغییرات تخریبی به علت افزایش سن یا حتی به دلیل عدم درمان و بی توجهی به تاندونیت و درد شانه ناشی از آن انقباضات عضلانی شدید ایجاد می شود و یکی از دلایل اصلی درد شانه است.

پارگی عضلات چرخاننده شانه

پارگی تاندون شانه حتی گاهی در اثر فعالیتهای  تکراری زیاد با شدت کم و فرکانس  بالا می تواند ایجاد  شود. عضله فوق خاری  بهترین عضله چرخاننده  شانه می باشد که به دلیل موقعیت آناتومیک آن و خون رسانی ضعیف در یک نقطه آن مستعد پارگی می باشد. جالب است که بدانید در موارد پارگی نسبی محدودیت در حرکات شانه  نداریم و بیمار صرفا از درد شانه شاکی است ولی نگران نباشید درمان این نوع پارگی هم عمدتا غیر جراحی  می باشد.

تمامی فوق تخصص های شانه در آمریکا پارگی نسبی شانه را به شیوه غیر جراحی درمان می کنند. خصوصا امروزه استفاده از تکنیک های پرولوتراپی و پی آرپی شانه به عنوان مهمترین شیوه های درمان غیرجراحی پارگی تاندون شانه مطرح می باشند که در پارگی های نسبی و گاهی حتی کامل نتایج دراماتیکی دارند.

در کیلنیک پیشگام عمده بیماران مبتلا به شانه درد به دلیل پارگی تاندون شانه  با شیوه های غیر جراحی و با ترکیب روش های پرولوتراپی و پی آر پی شانه و لیزرهای پیشرفته و ورزش و اوزن درمانی و روش های خاص طب سوزنی بهبود می یابند.

3-پیچ خوردگی و دررفتگی مفصل

بافت الاستیکی محکمی بین مفصل استخوان کتف و ترقوه وجود دارد که پیچ خوردگی آن می تواند منجر به درد شانه و حتی نیمه دررفتگی و حتی دررفتگی مفصل شود. این آسیب در ورزشکاران شایع می باشد و با درمانهای طب فیزیکی می تواند بهبود یابد.

 4-  سندرم گیرافتادگی شانه

اختلال در حجم و زاویه فضائی که تاندونها و بورسهای شانه در آن در حال حرکت هستند می تواند منجر به کاهش فضای ساب آکرومیال و درگیری تاندونها و بورسهای این ناحیه و درد شانه شود. این سندرم در دو گروه اتفاق می افتد: یا کسانیکه تحرک بسیار زیاد و کارهای تکراری با زاویه بیش از 90 درجه انجام می دهند مانند ورزشکاران یا در کسانیکه بسیار بی تحرک هستد و هرچند التهابات شانه  آرتروز شانه و حتی تومورها هم می تواند این فضا را تنگ و موجب ایجاد مشکل شود.بناباین ما در سندرم ایمپینجمنت شانه توصیه حتمی به ام ار ای جهت رد ضایعات بدخیم داریم .

 5- آرتروز شانه

بر خلاف سایر مفاصل  شانه کمتر دچار آرتروز می شود ولی پارگی تاندونها  ضربه هم می تواند موجب تسهیل ایجاد آرتروز شانه می شود. یک متخصص شانه در تهران در تجربه طولانی خود و مطالعه بر روی حدود ۴۰۰ بیمار دارای آرتروز شانه  معتقد است کنترل درد آرتروز شانه و توان بخشی آن بسیارساده تر از سایر مفاصل می باشد .جواب به درمان شانه درد  به دلیل آرتروز شانه  معمولا خوب می باشد هر چند ممکن است تعداد جلسات بیشتری نسبت به سایر مفاصل نیاز داشته باشد.

آرتروز شانه 

از نظر دکتر سپهریان شانه یکی از بهترین مفاصلی است که ما امروزه در برابر آرتروز آن تسلیم نیستیم و کمتر شانه ایست که به دلیل آرتروز باعث رنج و ناتوانی بیمار شود.

6- دردهای ارجاعی از سایر قسمتهای بدن

مهمترین قسمتی که درد ممکن است از آن به شانه ارجاع کند  گردن می باشد. هم آرتروز و خصوصا دیسک گردن در ناحیه C5 و C6 و همچنین دیسک C4 و C5 می تواند دردهای شدید شانه ایجاد کند (که البته با تکنیکهای نوار عصب و عضله قابل تشخیص است). جالب است که خصوصا در موارد مزمن و عودکننده ممکن است فرد درد در گردن خود نداشته باشد و یک معاینه دقیق متخصص می تواند به این تشخیص کمک کند.

درد ارجاعی شانه همچنین ممکن است از ناحیه آرنج و حتی مچ دست (مانند سندرم تونل کارپ) باشد و در بعضی از موارد همانطور که در ابتدای مقاله اشاره شد ، رفلاکس معده به مری یا بیماری قلبی هم ممکن است موجب ایجاد درد شانه شود.  توصیه ما این است که در درمان درد شانه یک نیم نگاهی باید به درمان دیسک گردن احتمالی همراه آن داشت تا نتیجه درمان مناسب باشد .

7-  تاندونیت عضله دوسر بازو

عضله دو سر بازو به دلیل فشار می تواند تحریک شود  و دچار التهاب و پارگی شود . به دلیل نزدیکی عضله بای سپس یا دوسر بازو با عضله چرخاننده شانه این التهاب و این درد در دو منطقه بسیار با هم اشتباه می شوند . البته معاینه دقیق پزشک متخصص می تواند این دو را از هم افتراق دهد.

 یکی از روش هایی که به ما پزشکان در افتراق درد شانه و گردن کمک می کند ، درد شانه هنگام خواب می باشد . اگر هنگام خواب بر روی یک شانه دچار درد شانه می شوید احتمالا منشا آن در خود شانه و نه در گردن می باشد ولی باز هم ممکن است نیاز به معاینه و نوار عصب جهت افتراق منشا  درد شانه از گردن باشد .

ایا درد شانه چپ مهمتر از درد شانه راست می باشد

درد شانه چپ معمولا با توجه به این ذهنیت که درد شانه چپ یک نشانه بیماری قلبی می باشد ، بیماران را نگران می کند. اما درد قلبی اغلب همراه با علایم دیگری مانند درد قفسه سینه و تهوع می باشد و تنها نگران کننده است. درد شانه چپ از نظر بالینی و پزشکی به اندازه درد شانه راست اهمیت دارد.

مهمترین مساله در درمان شانه درد این است که آیا این درد با درد گردن در ارتباط می باشد یا خیر . یکی از تکنیکهایی که می تواند علت شانه درد را از علل درد شانه با منشا گردنی جدا کند ،نوار عصب و عضله و ام ار ای گردن و شانه  می باشد که در سایر قسمت ها به نحوه کاملی توضیح داده شده است.

علت درد شانه چپ چیست

علت درد شانه چپ هم همان علل کلی درد مفصل در آناتومی شانه می باشد. اما چون درد قلبی در بسیاری از موارد به شانه چپ انتشار می یابد بسیاری از مردم درد شانه چپ و درد بازو چپ را به عنوان علامت درد قلبی می دانند.

علت درد شانه چپ چیست

درد شانه چپ و درد بازو چپ که علت قلبی داشته باشد اغلب با تکان دادن دست تشدید نمی شود و با علایم دیگری مانند تنگی نفس و تعریق و… همراه می باشد. اما درد مفصل شانه چپ که در شب بیمار را بیدار می کند و دایما هست و گاهی کم و زیاد می شود منشا قلبی ندارد و به یکی از عللی است که در بالا توضیح داده شد.

آیا درد کتف همان درد شانه است و کتف درد چیست

بسیاری از بیماران ممکن است از شانه درد شکایت کنند ولی در واقع در قسمت پشت و پایین گردن یا به اصطلاح کتف درد داشته باشند. درد کتف از درد شانه مجزا است و اگر منشا گردنی نداشته باشد بسیار خوش خیم تر از شانه درد می باشد.

آیا درد کتف همان درد شانه است و کتف درد چیست

بعضی از بیماران فکر می کنند صرفا کتف درد عصبی دارند در حالیکه اغلب اسپاسم های عضلانی و علتی برای درد شانه و گردن دارند که با عصبیت تشدید می شود.

درد کتف با منشا گردنی از نظر کلیه افراد  متخصص شانه بسیار درمان سخت تری دارد و باید علاوه بر کتف باید گردن هم درمان تخصصی شود.

درد کتف با منشا صرفا عضلانی درمان بسیار ساده تری دارد و معمولا با چندین جلسه طب سوزنی و لیزر درمانی به راحتی قابل درمان است.

پزشک متخصص شانه و کتف اگر درمان کتف درد و شانه را بدون معاینه گردن انجام دهد و روی آن توجه نداشته باشد ، در بسیاری از موارد بیماری بیمار مجددا بر می گردد.

درمان درد شانه

بهترین دکتر شانه و کتف پزشکی است که بتواند با کمترین تهاجم و مداخلات غیر ضروری و با کمترین هزینه بدن را به سمت درمان و سیر طبیعی درمان هدایت کند. از نظر دکتر سپهریان با بیش از ۱۵ سال سابقه در درمان شانه درد و شانه یخ زده بهترین درمان درد شانه و کتف ، درمان دستی ، لیزردرمانی و طب سوزنی است. در موارد از درد شانه ممکن است از ازن درمانی و یا پی آر پی شانه هم استفاده شود. تزریقات تخصصی شانه از نظر همه از فوق تخصص شانه و کتف و جراح متخصص شانه  در مرحله بعد می باشد.

اوزون درمانی

اوزون درمانی درد شانه یکی دیگر از روش‌های موثر در درمان شانه درد می‌باشد.در واقع اوزون درمانی روشی برای تزریق اوزون یا اکسیژن است.اوزون درمانی برای انواع دردهای اسکلتی عضلانی از جمله شانه درد بسیار موثر است.نکته حائز اهمیت در مورد اوزون درمانی شانه درد این است که این روش منشا آسیب بیماری را هدف قرار می‌دهد به همین علت 75 درصد احتمال دارد که درهای مزمن به طور دائم رفع شوند.البته توجه کنید اوزون درمانی شانه در کنار سایر روش هایی مانند توانبخشی و طب سوزنی و  سایر درمان های طب فیزیکی موثر می باشد .

رادیوفرکوانسی در درمان درد شانه

رادیوفرکوانسی یکی دیگر از روش‌هایی است که پزشک ممکن است پس از بررسی علائم برای درمان درد شانه از آن استفاده کند. رادیوفرکوانسی استفاده از جریان الکتریکی و گرم کردن یک ناحیه از بافت عصبی جهت متوقف کردن ارسال سیگنال‌های درد می‌باشد.روش رادیوفرکوانسی معمولا در 70 درصد بیماران با نتایج مثبتی همراه بوده و با مسدود کردن اعصاب کنترل کننده درد بیماران را بهبود می‌بخشد. رادیوفرکوانسی در فاز التهابی درد شانه نباید انجام شود.

استراحت و دارودرمانی نیز از دیگر روش های درمان درد شانه می باشد.

پی ار پی شانه

پی ار پی شانه یک روش نوین و جدید درمان شانه می باشد. پی ار پی یک روش درمان ترمیمی شانه می باشد یعنی در این روش بر خلاف کورتن تسکین صرفا با صدمه مفصل آسیب دیده ایجاد می شود . پی ار پی شانه  هم مانند پی ار پی زانو موجب رهایی بسیاری از بیماران از درد و عمل های جراحی شانه شده است .

                                           پی ار پی شانه

هزینه پی ار پی شانه در کیلنیک پیشگام در سال 1399 جهت رفاه حال بیماران 800 تومان می باشد. لطفا یک هفته قبل از پی ار پی شانه از آسپرین استفاده نکنید . در مراقبت های بعد پی ارپی شانه باید ماساژ یخ هر 8 ساعت و عدم استفاده از داروهای ضد التهابی را مدنظر بگیرید. معمولا بعد پی ار پی شانه درد زیاد نیست ، اما اگر درد داشتید تنها مجازید از استامینوفن استفاده کنید.

 وررش شانه و درمان شانه با ورزش

یکی از مهمترین ورزش های دامنه حرکتی برای افزایش دامنه شانه ورزش codman  و نرمش شانه می باشد که مطابق شکل بیمار در دو جهت عرضی و طولی دست خود را مطابق شکل حرکت می دهد

وررش شانه و درمان شانه با ورزش

دومین ورزش برای درمان درد شانه ورزش Finger to wall می باشد که در آن بیمار با فاصله از دیوار دست و انگشتان خود را بر روی دیوار بالا می برد و در چند حرکت رفت و برگشت آن را تکرار می کند.

وررش شانه و درمان شانه با ورزش

قرص درمان درد مفصل شانه و پماد برای درمان درد شانه و کتف :

از نظر دارویی قرص های ضدالتهابی برای مدت چندین هفته با دوز ضدالتهاب باید استفاده شوند. قرص هایی مانند ناپروکسن و دیکلوفناک و …. همچنین شل کننده های عضلانی مانند باکلوفن و تیزانیدین .‌در بین پماد ها ، پماد رهامین و پماد رماتکس و لافالر بهترین تاثیر را در درمان درد شانه دارند.

در کیلنیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سپهریان همزمان از چندین روش غیر جراحی درمان درد شانه استفاده می شود که موجب رضایتمندی بیماران می شود. نوع خاصی از تکنیک های درمان دستی و جا اندازی شانه درد در کنار طب سوزنی موجب تسکین و ترمیم عمده دردهای شانه می شود. 

در موارد پارگی تاندون غیرکامل تزریقات غیرکورتنی خاصی انجام می شود که بسیار جدید می باشد و موجب کلاژن سازی و ترمیم تاندون می شود. از جمله این ترریقات به عنوان درمان غیر جراحی شانه  می توان به پرولوتراپی شانه و پی آرپی شانه نام برد. 

استفاده از مدرن ترین روش های غیرجراحی درمان شانه درد در طی 5 مرحله درمانی موجب شده عمده بیماران درد شانه حتی در مواردی مانند شانه یخ زده ظرف چند هفته به زندگی عادی خود برگردند.

کیلنیک طب فیزیکی و توانبخشی دکتر سپهریان (پیشگام):66576991

   در پایان هم سوالات شایعی که بیماران از ما می پرسند به اختصار جواب می دهیم :

علائم دیسک گردن و آرتروز گردن است یا درد شانه

توصیه می کنیم برای این پرسش قسمت دیسک گردن ما را مطالعه بفرمایید ، دید بسیار خوبی نسبت به دیسک گردن و درد شانه و تفاوت و ارتباطشان پیدا می کنید

ارتباط درد شانه با معده چگونه است

درد شانه می تواند به دلیل رفلاکس و درد معده شدید ایجاد شود ولی اغلب مقطعی می باشد و بیمار متوجه درد ناحیه می شود .درد معده و گاهی کبد  می تواند گاهی خود را به صورت درد شانه نشان دهد ، هر چند این علامت چندان شایع نیست ولی اغلب درد شانه به دلیل درد معده با وضعیت دست و بالا اوردن دست تشدید می شود

درمان خانگی درد شانه چگونه است

در درمان خانگی درد شانه شما می توانید از ماساژ یخ استفاده کنید ، صبح و شب 5 قالب یخ را پلاستیک فریزر بیاندازید و 10 دقیقه حرکت بدهید . اگر پوست شانه شما تحریک می شود ماساژ یخ روی شانه را از روی لباس نازک انجام دهید. بر روی شانه درد ناک خود نخوابید.

کتف درد عصبی ایا فقط به خاطر فشار عصبی است یا واقعا مشکلی در شانه وجود دارد

کتف درد عصبی به دلیل مشکلی است که واقعا در شانه وجود دارد و با افزایش پالس های عصبی و تنش تحریک می شود ، در واقع مشکلی که وجود دارد روی آن زره بین می افتد. در طی مقاله به تفصیل در مورد درد کتف صحبت کردیم.

جهت رزرو نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما