سلام 34سال سن دارم عمل لامینیوک تومی مهره L5 انجام دادم دو ماه نیم است اما درد در ناحیه باسن و زیر کمر گرفتگی هردو پارا دارم و کف پاهم درد دارم البته کمر سمت راست را عمل کردم ودرد لگن دارم بعد از عمل ام آرآی بدون تزریقی دادم دکتر دید گفت اسپاسم عضله داری که درد سیاتیک را تحریک می کند و با 10جلسه فیزیوتراپی و طب سوزنی بر طرف میشود خواهش میکنم مرا راهنمایی بفرمایید که با این روش درمان پیدا میکنم یا نه متشکرم

سلام . بعد از عمل لامینکتومی کمر از جمله دیسک مهره L5 یکسری از عوارض از جمله چسبندگی و التهاب هست که با ام ار ای با و بدون تزریق تشخیص داده میشه زمان انتشار در پاها به دلیل تحریک عصب ها هست. چند تا از این عصب ها ممکن هستش که عصب سیاتیک رو بسازه، از طرفی هم خود دیسک میتونه این تحریک رو ایجاد کنه هم چسبندگی می تواند این تحریک عصب سیاتیک را ایجاد کند. هم اسپاسم عضله میتواند این تحریک عصب سیاتیک را ایجاد کند‌. از طرفی هم خود عمل ممکن است موجب صدمه عصب و درد پا بشود .
بنابراین ما توصیه من این هستش که در ضمن اینکه شما کارتون دیدن و این در واقع ام آر آی رو دیدن و گفتن اسپاسم هستش حتما به صحبت ایشون اطمینان کنید و یک نوار عصب و عضله بگیرید و ببینید که واقعا تحریک عصب جدید وجود داره یا نه یا همان تحریک دیسک کمر قدیمی هست. کاری که می تونید بکنید همانطور که گفتند انجام قسمت‌هایی از فیزیوتراپی خصوصاً رادیوفرکونسی و لیزر درمانی هست. استفاده از تخت کشش و دکامپرشن هم اگر که پلاتین نداشته باشید کمک میکند.
قسمت بسیار مهم دیگر این هست که ممکن است یک عضله بسیار کوچک در خود لگن هم تحریک شده باشه یعنی اسپاسم عضله پیریفورمیس موجب تحریک عصب سیاتیک شده باشد .
راحت نیست که ما بگوییم صرفاً با طب سوزنی فیزیوتراپی تمام مشکلات برطرف میشه ولی در بین کل درنان هایی که می تونید بکنید طب سوزنی الکتریکی و اگر لازم هست از تزریقات تشخیصی و تخصصی استفاده کنید و بدانید عموما همچنان مشکل در کمر شماست .
حتی این مسئله را در مورد دیسک گردن هم داریم در دیسک گردن هم عصب ها تحریک میشه موجب فشار روی عصب ها میشه کی می تواند به دست انتشار پیدا کند و یا به کتف انتشار پیدا کند.
بنابراین اگر تحریک عصب برداشته بشه از خود ناحیه کمر (حتی اگر کمردرد نداشته باشید)، ممکنه هنوز مشکل در ناحیه کمر وجود داشته باشه و به صورت درد پا خودش را نشان بدهد.
از طب سوزنی و مدالیته های ندرن طب فیزیکی حتما بهره بگیرید .