هدف از انجام تست نوار عصب

تست نوار عصب عضله چیست و چرا انجام میشود؟

تست نوار عصب عضله به زبان ساده، به  بررسی نحوه فعالیت عصب و عضله و میزان هماهنگی این دو در کناریکدیگر می‌پردازد . آنچه که پزشکان را به انجام تست نوار عصب عضله بر روی بیماران سوق می‌دهد، وجود علائمی مبنی بر وجود نوعی نارسایی در سیستم اسکلتی عضلانی است.

 از جمله علائم رایج بیماران اسکلتی عضلانی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وجود درد در قسمتهای مختلف بدن
 • احساس ضعف و خستگی
 • احساس گزگز و مورمور شدن در نقاط مختلف بدن
 • احساس بی حسی در اندام مختلف بدن
 • کمردرد با علایم انتشاری و وجود فشار دیسک یا ارتروز روی کمر
 • گردن درد با علایم انتشاری و وجود فشار دیسک یا ارتروز روی گردن 

مرکز تخصصی نوار عصب و عضله تهران (پیشگام ) :

02166576991 _ 02166914650   

نوبت سربع و اورژانسی : 09036786991

البته باید توجه داشت که در برخی بیماریهای نامرتبط با سیستم عصب و عضله وجود این علائم محتمل است. تشخیص ارتباط این علائم با مشکلات اسکلتی عضلانی بیمار بر عهده پزشک متخصص می باشد. پزشک با گرفتن شرح حال از بیمار، انجام معاینه و بررسی آزمونهای انجام شده می تواند این ارتباط را دریابد. نوار عصب و عضلهیا همان نوار emg  و ncv پزشکان را در تشخیص هرچه بهتر مشکلات اسکلتی عضلانی یاری میکند.

چیستی تست نوار عصب عضله به بیان دقیق تر

اگر بخواهیم به بررسی کمی دقیق تر چیستی تست نوار عصب عضله بپردازیم باید کمی  در مورد سیستم اعصاب آشنا شویم.

مسیر اعصاب محیطی در برگیرنده هسته سلولهای عصبی حرکتی قرار گرفته در نخاع و همچنین اعصاب حسی قرار گرفته در گانگلیون یا گره‌های داخل اعصاب خلفی، ریشه های عصبی، شبکه عصبی و ... می باشد. در بررسی تست نوار عصب عضله آنچه مورد ارزیابی قرار می گیرد رفتار ناخوداگاه پتانسیلهای کاری عصب عضله است که به صورت مکمل در کنار معاینه و شرح حال گرفته شده از بیمار مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 برخی کاربردهای تست نوار عصب و عضله که در جهت معاینه دقیقتر به کار می آیند عبارتند از:

 1. بررسی عملکرد درست یا نادرست اعصاب محیطی، حسی و حرکتی عضلات
 2. تعیین محل آسیب وارد شده
 3. تعیین نوع اختلال ایجاد شده
 4. تخمین زمان ورود آسیب
 5. بررسی بهبود یا بدتر شدن اندام آسیب دیده
 6. تعیین نوع درمان توسط پزشک
 7. در تزریق موضعی نیز می توان از تست نوار عصب عضله استفاده کرد
 8. استفاده از نوار عصب در بیماریهای رادیکولوپاتی و اسیب عصب در اثر فتق دیسک یا آرتروز
 9. استفاده از تست نوار عصب و عضله در تشخیص سندرم تونل کارپ یا CTS
 10. بعضی بیماران دارای چندین دیسک کمر یا چند دیسک گردن می باشند و  در بسیاری از موارد به کمک ازمایشنوار     عصب و عضلهمی توان فهمید کدام دیسک به عصب فشار وارد می کند.
 11. در بیماران مشکوک به فتق دیسک کمر و یا دیسک گردن با انجام نوار عصب و عضله می توان از وجود ضایعات اکسونال یا عدم وجود آن اگاه شد . وجود ضایعات فعال به نفع درمان جراحی است و عدم وجود ضایعه فعال امکان درمان غیر جراحی دیسک را برای پزشک محیا می‌کند.

ما در کلنیک طب فیزیکی و وتوانبخشی روی این پدیده بسیار تمرکز می کنیم تا مسیر دقبق تری را برای بیماران محترم پیش پا بگذاریم . مرکز نوار عصب و عضله تهران ، کلنیک پیشگام همه روزه آماده انجام نوار عصب دست و نوار عصب و عضله پا برای بیماران می باشد.

 

اقدامات پیش نیاز جهت انجام تست نوار عصب عضله

قبل از انجام تست نوار عصب عضله باید به موارد زیر دقت داشته باشید:

 • محل انجام تست نوار عصب و عضله بایستی پاکیزه باشد.
 • لباس بیمار برای قسمت مورد نظر گشاد باشد تا عضو مورد نظر را بتوان در حین گرفتن نوار عصب و عضله تا منطقه مورد نیاز، بدون پوشش نمود.

پیش از انجام تست نوار عصب و عضله این اطلاعات را حتما در اختیار پزشک قرار دهید:

 1. ابتلا به بیماریهای عفونی خاص نظیر هپاتیت و ایدز
 2. استفاده از داروهایی مانند آسپرین یا وارفارین (این داروها باعث اختلال انعقادی می شوند.)
 3. ابتلا به بیماریهای اختلال سیستم انعقاد خونی نظیر هموفیلی
 4. خونریزی غیرعادی در نقاط مختلف بدن
 5. مصرف داروهای خاص
 6. استفاده از باطری در قلب شما

قابل ذکر است انجام تست نوار عصب و عضله در مورد زنان حامله یا نوزادان هیچگونه ممنوعیتی نداشته و تستنوار عصب و عضلهتمامی افراد قابل انجام است.

تست عصب در کلنیک پیشگام روزانه انجام می شود و جواب نوار عصب و عضله بلافاصله بعد انجام تست به بیماران داده می شود. نوار عصب و عضله در کلنیک پیشگام دارای قرارداد با بیمه های تامین اجتماعی و خدمات درمانی و بانک ملت و کشاورزی می باشد.

 

تفسیر تست نوار عصب عضله

تفسیر نتایج نوار عصب عضلهعموما پیچیده و به عهده پزشک معالج می باشد . اما اگر این تست نرمال نباشد و پزشک انجام دهندهنوار عصب و عضلهدر قسمت impression  آن نتایجی را نوشته باشد به معنی فشار و یا صدمه به عصب در یک ناحیه است که اغلب با شدت خفیف ، متوسط و شدید نشان داده می شود. همانطور که عنوان شد تفسیرنتایج نوار عصب و عضلهباید توسط پزشک متخصص ارجاع دهنده صورت بگیرد

  نوار عصب پا چه چیزی را مشخص می کند 

نوار عصب پانشان می دهد که ایا در کمر یا لگن شما عصبی توسط آرتروز و یا دیسک کمر مورد آسیب قرار گرفته است . علت بی حسی ، گزگز و مورمور پا شما تنها با نوار عصب و عضله مشخص می شود . اگر بیماری خود عصب مانند نوروپاتی و یا بیماری عضله مانند میوپاتی داشته باشید بانوار عصب عضلهمشخص می شود . همچنین با احتمال بالا نوار عصب نشان می دهد کدام دیسک شما مسئول ایجاد درد در کمر و پاهای شماست.                            

 نوار عصب و عضله برای تشخیص ام اس استفاده می شود

نوار عصب و عضله برای تشخیص ام‌اس نیز استفاده می شود البته باید در نظر داشت که با تست عصب عضله نمی توان ام‌اس را مستقیما تشخیص دادبلکه با کمکنوار عصبعضله سایر علل بی حسی و خواب رفتگی ستون فقرات بررسی میشود. در واقع تشخیص ام‌اس به وسیله تست عصب عضله با حذف احتمالات دیگر میسر است. خمچنین مبتلایان به بیماری ام اس به دلیل ضعف عضلات، صدمات ثانویه به اعصاب وعضلات را تجربه میکنند که در نوار عصب عضله قابل شناسایی می باشد.

                                      

 

                                

سوالات متداول

آیا انجام تست نوار عصب و عضله درد دارد؟

اگر نوار عصب و عضله توسط متخصص حاذق و با سوزن های با کیفیت انجام شود ، درد خاصی ندارد.

نوار عصب دست یا نوار عصب پا چقدر طول می کشد؟

هر چند نوار عصب دست و نوار عصب پا که توسط متخصص انجام می شود، معمولا سریع انجام می شود ولی گاهی ممکن است پیدا کردن تشخیص با نوار عصب و عضله  دست حتی تا یک ساعت هم طول بکشد. قابل ذکر است که نوار عصب دست تنها راه تشخیص سندرم تونل کارپ می باشد. 

عوارض نوار عصب و عضله چیست؟

مهمترین مزیت نوار عصب این است که عارضه ندارد و در کلیه بیماران مانند بیماران قلبی ، خانم های باردار و نوزادان و افراد دارای فلز در بدن (بر خلاف ام ار ای) قابل انجام است.

نوار عصب و عضله  در سال 1400 در کلنیک تخصصی پیشگام با دفترچه بیمه طرف قرارداد، انجام میشود. مرکز تخصصی پیشگام با بیمه تامین اجتماعی ، سلامت شامل کارکنان دولت و ایرانیان و ... و همچنین بانک ملت و بانک کشاورزی طرف قرار داد می‌باشد .

نوار عصب و عضله و عصب شناسی به صورت روزانه و بدون وقت  قبلی ، در کلنیک پیشگام انجام می شود و جواب درهمان روز بیماران تقدیم می شود . 

تلفن مرکز نوار عصب و عضله ستارخان در غرب تهران: 02166576991 - 02166914650