دیسک گردن

دیسک گردن

دیسک گردن چیست

تقریبا سخت ترین بیماری گردن ، دیسک گردن می باشد. ماده غضروفی بین مهره های گردنی جلو می اید و موجب فشار روی اعصاب گردنی می شود و همچنین یک واکنش التهابی بسیار شدید را ایجاد می کند .دیسک گردن  به انگلیسی Cervical disc herniation نامیده می شود . شایعترین محل شایع برای بیرون زدگی در  دیسک گردن ، دیسک شماره 5 و 6 و همچنین دیسک گردن شماره 6 و 7 می باشد. 

                          بهترین دکتر فوق تخصص دیسک گردن   

اغلب درد یا بی حسی یا گزگز مورمور به دست ها تیر می کشد . خصوصا وقتی این درد به دست چپ تیر میکشد ، عده ای ان را با درد قلبی اشتباه می گیرند و به دنبال درمان ان می روند. درد دیسک گردن گاهی فقط در دست ها احساس می شود بدون انکه فرد دردی را در گردن خود به یاد اورد. درمان دیسک گردن بسیار سخت می باشد و اغلب همکاری زیاد بیمار از می طلبد. عموما کسانی که هر دو درد دیسک کمر و دیسک گردن را تجربه کرده اند ،  عنوان می کنند درد دیسک گردن از هر نوع درد دیگری بدتر است و عده ای عنوان می کنند چند شب است که نخوابیده اند . خوشبختانه عمده بیماران دیسک گردن با ابزارهای جدید درمانی ما به روش های غیر جراحی درمان شده اند و رضایتمندی بیماران در درمان دیسک گردن بیشتر از دیسک کمر بوده است. 

درمان غیر جراحی گردن در کلنیک تخصصی پیشگام اماده پذیرایی از شما عزیزان می باشد.

علائم دیسک گردن

از جمله علائم دیسک گردن خصوصا وقتی مزمن می شود ، درد دستها با یک حالت انتشاری از بالا به پایین می باشد که بدون درد گردن است و بیمار ممکن است ارتباط ان با مشکل دیسک گردن  را به راحتی نپذیرد و برای انها ارتباط درد دست با مشکل دیسک گردن بدون وجود درد در گردن عجیب باشد.چه بسیارند بیمارانی که نزد ما مراجعه کرده اند و به دلیل درد انتشاری دست چپشان جهت پیگیری مسایل قلبی انژیوگرافی های متعدد شده اند و بارها بستری شده اند در حالیکه مشکل آنها ناشی از تحریک ریشه ای عصبی در کنار دیسک گردن و بدون درد گردن بوده است.

در بعضی علایم دیسک گردن  شامل علائم ناشی از فشار بر روی ریشه‌های عصبی و در عده بسیار کمی علایم ناشی از پدیده بسیار خطرناکتر و جدی تر  فشار بر روی نخاع است( مانند بی اختیاری ادرار و حتی سفت شدن پاها ).

 اما انچه شایع است  علائم دیسک گردن ناشی از  فشار دیسک بر روی ریشه‌های عصبی گردن ، شامل انتشار یابنده از گردن و سمت شانه به سمت بازوها و سپس آرنج و خواب رفتگی و مورمور و سوزن سوزن شدن دست ها می باشد.

علایم دیسک گردن حاد ممکن است به حدی شدید باشد که فرد چند شب اصلا از درد نخوابد.

 بیمار دارای دیسک گردن که غیر از درد ، احساس بی‌ حسی یا خواب رفتگی و مور مور شدن در دست را دارند باید با هر شدت  دردی و به دلیل بی حسی و سر شدن دست  در صدد درمان برایند . برخی بیماران دچار احساس كاهش قدرت دستها , بازوها و یا شانه ها هستند  که البته بعضی از این علایم فقط در معاینه دیده می شود و ازطرف دیگر، بعضی بیمار ان در اولین بار ممکن است حتی بدون درد گردن فقط متوجه اختلال در حركات ظریف دست ها مثلا در هنگام نوشتن‌ شوند و فقط قدرت دست انها ناشی از دیسک گردن کاهش یابد که حتما باید درمان شوند.

دیسک گردن و سرگیجه

هرچند ارتباط صد درصد  بین دیسک گردن و سرگیجه واضح از نظر علمی وجود ندارد ، اما آنچه در سالها تجربه در درمان دیسک گردن داشته ایم ، بسیاری از بیماران بعد از مانورهایی که برای درمان دیسک گردن می دهیم ، سرگیجه شان کاملا خوب می شود. بنابراین توصیه می کنم اگر هم دیسک گردن و هم سرگیجه دارید ابتدا بیرون زدگی دیسک گردن را درمان کنید.

دیسک گردن و سردرد

برخلاف سرگیجه یکی از شایع ترین علل سردرد ، دیسک گردن و اصولا مشکلات مرتبط با گردن می باشد . بسیاری از این سردردها سالها با برچسب میگرن تحت درمان های دارویی زیاد و طولانی قرار گرفته اند که با درمان دیسک گردن ، سردرد به طور معجزه آسایی درمان می شود. 

عکس دیسک گردن

عکس دیسک گردن خفیف

عکس دیسک گردن شدید 

آیا میزان بیرون زدگی دیسک گردن با شدت علایم فرد در ارتباط است

خیر . علایم و درد دیسک گردن لزوما با میزان بیرون زدگی دیسک گردن در ارتباط نیست و حتي اگر به ميزان كم اين بيرون زدگي اتفاق بيافتد به دليل خاصيت آنتي ژنيسيته بالاي آن موجب تحريك سيستم ايمني بدن و يك واكنش التهابي شديد در اين ناحيه مي شود كه بيشتر از اينكه خود ديسک گردن به صورت مكانيكال فشار بياورد، اين حالت تحريك شيميائي التهابي موجب تحريك اعصاب مي شود، كه از بين مهره هاي گردن خارج مي شوند و به دست ها عصب رساني مي كنند و معمولا درگيري ستون اين اعصاب موجب دردهاي شديد دست ها مي شود و در بعضي از موارد درد در خود ناحيه گرفتار (گردن) بسيار كم است يا حتي در موارد مزمن وجود ندارند. این میزان تحریک پذیری بدن در برابر دیسک بیرون زده از یک فرد تا فرد دیگر متفاوت است. 

بنابراین ممکن است فردی با بیرون زدگی کم دیسک گردن تحریک پذیری شدید و علایم شدید و بی طاقت داشته باشد ، در حالیکه فردی که دیسک بیرون زده بزرگی دارد و حتی فشار بر روی نخاع دارد ممکن است علایم کمی را عنوان کند وصد البته که مورد دوم بدتر و نیازمند مداخلات بیشتر است. درمان دیسک گردن به صورت غیر جراحی در هر دو حالت امکان پذیر است.

 

خطر دیسک گردن بیشتر از دیسک کمر

اما آنچه دیسک گردن را از دیسک کمر خطرناکتر می کند آسیبی است  كه با فشار بر روی نخاع ایجاد می‌ شود. و در این حالت این بیماران با كاهش قدرت اندامهای  فوقانی و علایم تحریک سیستم عصبی مرکزی مراجعه می‌كنند. بیمارانی که دیرتر و در مراحل پیشرفته تر دیسک گردن یا دیسک کمر مراجه کنند به تدریج اختلال در راه رفتن و مشکلاتی در حركات پاها می شوند.

امروزه کم با بیماران دیسک گردنی روبرو نیستیم که با علائمی مثل فشار بر روی عصب روی سمت دست چپ مبتلا می‌شوند و اشتباها  تشخیص بیماری قلبی عروقی و سکته قلبی برای آنان داده می‌شود .

علت دیسک گردن چیست

با بالا رفتن سن افراد، دیسک‌ها محتوای آب خود را از دست می‌دهند. دیسک‌ها می‌توانند در حالی که بین مهره‌ها قرار دارند، کوتاه‌تر، کم انعطاف‌تر و از کار افتاده‌تر شوند. وقتی یک دیسک آسیب می‌بیند، لایه بیرونی ممکن است پاره شود. دیسک بیرون زده زمانی رخ می‌دهد که لایه بیرونی پاره شود و محتویات درونی، هسته گوشتی، از دیسک خارج شود.

اگر محتویات درونی دیسک به کانال نخاعی گسترش یابد، می‌تواند فشاری روی اعصاب نخاعی ایجاد کند. هنگامی که محتوای درونی در تماس با اعصاب نخاعی قرار می‌گیرد، یک واکنش شیمیایی اتفاق می‌افتد. اعصاب نخاعی تحریک و متورم شده و موجب درد می‌شوند. فتق دیسک  گردن ممکن است باعث ایجاد فشار روی نخاع گردد.

فتق‌های دیسک گردن بیشتر در میان افراد میانسال رایج است. افراد مسن به دلیل کاهش حجم آب دیسک، بیشتر در معرض خطر دیسک‌های بیرون زده هستند. سایر عوامل خطر شامل اضافه وزن و سیگار کشیدن می‌باشد. استفاده از موقعیت‌های بدنی نامناسب هنگام بلند شدن یا انجام فعالیت‌های شدید مکرر نیز باعث می‌شود دیسک‌های  گردن دچار پارگی شوند.

علاوه بر این، یک دیسک می‌تواند پس از فشار ناگهانی، حتی اگر کوچک باشد، دچار پارگی گردد. این وضعیت می‌تواند در اثر ضربات حین دعوا، سوانح رانندگی یا آسیب های مربوط به ورزش مانند فوتبال یا موج سواری رخ دهد.

 مراحل و شدت دیسک گردن

 • انحطاط دیسک: تغییرات شیمیایی مربوط به پیری موجب می‌شود دیسک‌ها ضعیف شوند، اما بدون فتق.
 • افتادگی: شکل یا موقعیت دیسک با تغییرات جزئی در کانال نخاعی تغییر می‌کند. همچنین برآمدگی یا جلو آمدگی نامیده می‌شود.
 • بیرون زدگی: هسته گوشتی ژل مانند از طریق دیواره تایری شکل (فیبروز حلقه ای) بیرون می‌آید اما درون دیسک باقی می‌ماند.
 • جدایی بافت دیسک یا دیسک جدا شده: هسته خمیری از فیبروز حلقه ای عبور می‌کند و در خارج از دیسک در کانال نخاعی (HNP) قرار می‌گیرد.

راه های تشخیص دیسک گردن

تشخیص فتق دیسک گردن با یک معاینه فیزیکی کامل گردن، دست‌ها و اندام‌های پایینی شروع می‌شود. پزشک ستون فقرات ، گردن بیمار را برای بررسی انعطاف پذیری، دامنه حرکتی و علائمی که درگیر شدن ریشه‌های عصبی یا نخاع توسط فتق دیسک  را نشان می‌دهد، مورد بررسی قرار می‌دهد. ممکن است از بیمار خواسته شود که نموداری را پر کند که در آن علائم درد، بی‌حسی، سوزن سوزن شدن و ضعف خود را نشان می‌دهد.

پس از معاینه اولیه، برای تشخیص بهتر فتق دیسک گردنی بهتر است از آزمایشات تشخیصی خاصی استفاده شود.

 • بهترین تست برای تشخیص فتق دیسک یک اسکن ام آر آی (تصویربرداری رزونانس مغناطیسی) است. اسکن MRI می‌تواند هر گونه چرخش عصب ناشی از فتق دیسک گردنی را نشان دهد. ام آر آی به علت خطر پایین و عدم تهاجمی بودن، روش کیفیت تصویر انتخابی برای ارزیابی فتق دیسک گردنی باقی می‌ماند.
 • نوار عصب و عضله برای تشخیص فشار دیسک گردن بر روی عصب ها بسیار تست مهم و حائز اهمیتی است . وجود علائم axonal  loss در تست عصب دست و گردن به نفع ضعف پیشرونده عصبی و عدم امکان درمان طبی و غیر جراحی می باشد .
 • اسکن کامپیوتری پرتونگاری مقطعی (سی تی اسکن): یک تصویر تشخیصی ایجاد شده پس از خواندن اشعه X توسط یک کامپیوتر؛ که می‌تواند شکل و اندازه کانال نخاعی، محتوای آن و ساختارهای اطراف آن را نشان دهد.
 • میلوگرام :یک اشعه ایکس از کانال ستون فقرات پس از تزریق یک ماده شفاف به فضاهای مایع مغزی نخاعی؛ که می‌تواند فشار روی نخاع یا اعصاب در اثر فتق دیسک، فرو رفتن استخوان یا تومور را نشان دهد.
 • چگونه بفهمیم دیسک گردن داریم ؟ 

 • اگر شما درد پشت و کتف دارید و درد پشت بازو و یا گزگز و مورمور دست حتما به دیسک گردن شک کنید . 

درمان دیسک گردن بدون جراحی

درمان اولیه برای فتق دیسک گردن معمولا محافظه کارانه و غیر جراحی است. (پزشک ممکن است استراحت مطلق را تجویز کند یا چند روز تا چند هفته استراحت برای حفظ سطح فعالیت پایین و بدون درد را به بیمار توصیه نماید. این کار به کاهش التهاب عصب ستون فقرات کمک می‌کند. استراحت مطلق توصیه نمی‌شود)

دیسک گردن و درمان 

درمان بدون جراحی دیسک گردن 

علی رغم انکه دیسک گردن یک بیماری بسیار دردناک و سختی است ولی خوشبختانه درمان بدون جراحی دیسک گردن در ۹۰ درصد مردم امکان پذیر است.روش های نوین درمان بدون جراحی دیسک گردن امروزه پیشرفت بسیار زیادی کرده است و موجب شده تا بیماران بی نیاز به روش های جراحی از شر درد خلاص شوند .‌

گردن بند طبی

پزشک ممکن است یک بریس گردن (گردن بند) را به عنوان بخشی از برنامه درمانی تجویز کند. هدف از استفاده از بریس محدود کردن حرکت ستون فقرات، جلوگیری یا کنترل بد شکلی، کاهش بار، کنترل درد و بهبود عملکرد است. ممکن است بریس پس از عمل جراحی ستون فقرات برای محافظت بیشتر در زمان بهبوی ستون فقرات برس تجویز شود. بریس گردن می‌تواند در هنگام درمان فتق دیسک و موقتا توصیه گردد. انواع و طرح‌هایی مختلفی از گردن بند برای درمان یک ناحیه یا ترکیبی از نواحی ستون فقرات موجود است. دکتر سپهریان  صرفا برای درمان دیسک گردن  فقط از گردن بند ابری نرم استفاده می کند ان هم حداکثر برای دوهفته ! بعد از دو هفته استفاده از گردن بند طبی برای کنترل درمان دیسک گردن در هنگام کار و رانندگی  به شرط انجام ورزش دیسک گردن مجاز است .

                            گردن بند خوب برای درد گردن

دارو برای دیسک گردن

 • NSAID ها، مانند ایبوپروفن، به کاهش تورم و درد کمک می کنند. داروهای NSAID می‌توانند باعث خونریزی معده یا مشکلات کلیه در افراد خاص شوند.
 • ممكن است داروهای مسکن تجویز شود.
 • آرامبخش‌های عضله، درد و اسپاسم عضلانی را کاهش می‌دهند.

تزریق استروئید

تزریق استروئید ممکن است به کاهش التهاب کمک کند. داروهای استروئیدی به فضای اپیدورال تزریق می‌شوند. فضای اپیدورال بین نخاع و مهره‌ها می‌باشد. ممکن است داروهای مسکن همراه با استروئید به بیمار داده شود.

درمان گیاهی دیسک گردن 

در درمان گیاهی برای دیسک گردن توصیه ما استفاده از سیاهدانه و عسل یک قاشق صبح و یک قاشق شب می باشد. استفاده از دارچین و زنجبیل هم در غذا مفید می باشد . موارد فوق التهابات بدن را کم می کند. سردیجات بخصوص دوغ در هنگام خواب مصرف نکنید و اگر به ناچار مصرف کردید همزمان و به فاصله کوتاهی از آن از یک گرمی مانند خرما استفاده کنید.

 

درمان دستی یا اصطلاحا جانداری دیسک گردن

پزشک ممکن است فیزیوتراپی را توصیه نماید، هر چند فیزیوتراپی کمک کننده است ولی عموما در درمان دیسک گردن نیاز به انجام کارهای گسترده تری می باشد.  . درمان فیزیکی ممکن است شامل کشش گردن ودر نحوه مدرن و جدید آن دکامپرشن و کشش گردن با تخت چاتاناگا که با ایجاد پدیده واکیوم موجب ازاد سازی عصب می شود،  ماساژ ملایم، درمان با یخ و گرما، اولتراسوند،رادیوفرکوانسی، تحریک الکتریکی عضلات و تمرینات کششی باشد. داروهای درد و آرامبخش‌های عضلانی نیز ممکن است در ترکیب با درمان فیزیکی مفید باشند ولی باید موقت استفاده کنید . گاهی بابیمارانی مواجه می شوم که یک سال از ژلوفن برای درمان دیسک گردن استفاده کرده اند! و این درست نیست. 

يكي از راههای اصلي و اولیه درمان دیسک و ازجمله دیسک گردن در کلینیک پیشگام كاهش التهاب در مقطع حاد در منطقه مورد نظر به كمك دستگاه های پیشرفته و داروهای ضد التهاب  و سپاس کاهش حجم دیسک با کمک دکامپرشن درمانی تریتون می باشد .

تنظيم راستای ستون فقرات به كمك درمان دستی که لزوما توسط متخصصین طب فیزیکی و کایروپراکتیک های کلینیک پیشگام  انجام می شود از جمله مهمترین اقدامات است همچنین غیر فعال کردن نقاط ماشه ای فعال در مسیر درد توسط طب سوزنی، اسنفاده از اوزون درمانی و رادیوفرکوانسی و پلاسما وان  و تزریقات تخصصی کمک شایان توجهی به بیمار می کند.

استفاده از کشش درمانی نوین با تخت دکامپرشن سال 2018  از آمریکا خریداری  شده موجب کشش مهره و کاهش و حتی حذف بیرون زدگی دیسک گردن می شود. کشش دکامپرشن در طی جلسات متوالی درمان به همراه استفاده از گردن بند های پنوماتیک می تواند در درمان دیسک گردن نقش موثری داشته باشد.

 بعد از درمان مرحله حاد و به محض کاهش درد ، تقويت عضلات اطراف گردن و عضلات كمربند شانه اي جهت تقويت عضلات و پيشگيري از عودهاي مكرر و درمان قطعی دیسک گردن ، جزیی لاینفک می باشد.توجه داشته باشید برای اینکه دیسک گردن شما عود نکند علاوه بر ورزش دیسک گردن باید عضلات سینه ای و پشتی خود را هم تقویت کنید.

بيماران ديسک گردن اگر به  صورت ترکیبی  به خصوص با دکامپرشن و طب سوزنی و لیزر دیسک گردن و مانیپولاسیون  همه با هم قرار بگیرند ، کنترل دیسک گردن بدون جراحی در ۹۰ درصد بیماران امکان پذیر است. در واقع می توان گفت بهترین فوق تخصص دیسک گردن هم در شرایطی برای درمان دیسک گردن موفق است که از تمام شیوه هایی که هر دو قسمت التهاب و فشار مکانیکی دیسک گردن را کنترل می کند استفاده کند .

خطرات دیسک گردن 

 خطر اصلی دیسک گردن این است که به نخاع که پشت آن است،  فشار بیاورد و موجب علائم میلوپاتی شود و اینجاست که تنها درمان دیگر جراحی است. به افرادی كه بعد از دو ماه استفاده صحيح زير نظر پزشك متخصص به اين روشها پاسخ ندهند يا علائم پيشرونده عصبي همانند افتادن مچ دست یا ضعف شدید در معاینه پزشک و غيره و يا علائم ادراري مدفوعي همانند بي اختياری پيدا مي كنند. بايد با روشهای جراحي فشار از روي ديسك های تحت فشار آنها برداشته شود‌ و اینجاست که راهی جز جراحی دیسک گردن وجود ندارد . خوشبختانه این علامت تنها در ۵ درصد بیماران دیسک گردن ظاهر می شود و لذا اورژانس جراحی دیسک گردن کم می باشد.

در كلينيك طب فيزيكي و توان بخشي پیشگام با دستگاه هاي مجهز تنظيم و تطبیق ستون فقرات ، فيزيوتراپي ، استفاده از جريان هاي الكتريكي سطحي و عمقي ، طب سوزنی جهت باز كردن عضلات و اعصاب درگیر ، كشش دستگاهی دکامپرسیون پیشرفته و ازن تراپی و رادیوفرکوانسی و پلاسما تمرينات تخصصي به درمان های غير جراحي ديسک گردن به شما كمك خواهيم كرد. تقریبا نظر تمام اساتید دنیا که دارای  فوق تخصص گردن و ستون فقرات می باشند این است که درمان دیسک گردن به صورت کنترلی تا ۹۰ درصد بدون جراحی امکان پذیر است.

کلنیک تخصصی پیشگام : ۶۶۵۷۶۹۹۱ _ ۰۹۱۲۸۹۴۰۳۳۱

پی آر پی برای فتق دیسک گردن

پلاسمای غنی با پلاکت (پی ار پی) یک روش ایمن، موثر و کاملا طبیعی برای بهبودی مفاصل آسیب دیده است.  پی آر پی شامل یک نمونه کوچک از خون شما می‌باشد، که در یک سانتریفیوژ چرخانده می‌شود تا پلاکت‌ها را جدا کند و سپس به قسمت آسیب دیده تزریق می‌شود. تحقیقات پزشکی و مطالعات گسترده منجر به کشف مزایای فوق العاده ارائه شده توسط PRP برای بیماران مبتلا به درد ناشی از فتق دیسک شده است که هدف آن افزایش توانایی بدن برای بهبود طبیعی خود می‌باشد. صادقانه به بیماران عزیز هر چند PRP برای درمان آرتروز و منیسک و رباط زانو و همچنین درد شانه و کتف  را پیشنهاد می کنم ولی PRP برای درمان دیسک گردن را با توجه به مطالعات محدود پیشنهاد نمی کنم.

اوزون درمانی برای درمان فتق دیسک گردن

برای بسیاری از افرادی که از بیرون‌زدگی دیسک گردن رنج می‌برند، به‌ندرت عمل جراحی به عنوان یک گزینه درمانی انجام می‌شود، هرچند که این چیزی از اهمیت دردی که اغلب با این عارضه همراه است، نمی‌کاهد. اما خبرهای خوبی در این رابطه وجود دارد. محققان در حال جمع‌آوری مستنداتی در حمایت از این درمان دیسک گردن  غیر جراحی هستند که ممکن است به اندازه عمل جراحی موثر واقع شود، بدون آنکه عوارضی به دنبال داشته باشد. این روش غیر جراحی، اوزون‌درمانی می‌باشد.اوزون درمانی دیسک گردن در کشورهای اروپایی بر خلاف امریکا طرفداران زیادی دارد .

عملکرد اوزن‌ درمانی در درمان دیسک گردن چگونه است

اوزون درمانی دیسک گردن به دو شیوه انجام می شود. یکی در کنار دیسک و جهت کاهش التهاب و افزایش قدرت ترمیم و دیگری در اطاق عمل و مستقیم در داخل دیسک گردن . نوع اول کاملا بی خطر و در عمده بیماران بسیار موثر است .در نوع داخل دیسک گاز اکسیژن-ازن به دیسک بین‌ مهره‌ا‌‌ی بیرون‌ زده در گردن تزریق می‌شود. یک سوزن به طور مستقیم به دیسک وارد شده و حجم داخل دیسک را کاهش می‌دهد. این کاهش حجم به علت اکسیداسیون پروتئوگلیکان می‌باشد که پروتئین موجود در مرکز ژل مانند دیسک (موسوم به پالپوزوس نوکلئوس) است. هنگامی که حجم دیسک کاهش می‌یابد، فشار بر اعصاب نیز کاهش می‌یابد. این به نوبه خود، باعث کاهش میزان درد شما در ناحیه گردن می‌شود.

مزایای اوزن‌ درمانی دیسک گردن چیست 

علاوه بر زمان بهبودی کوتاه‌تر و میزان عوارض کمتر از عمل جراحی، مزایای دیگر اوزن درمانی عبارتند از:

 • با حداقل تهاجم همراه است.
 • یک روش سرپایی است.
 • زمان اجرای آن کوتاه است.
 • هزینه آن بسیار کمتر از عمل جراحی است.
 • یک روش بدون درد است.
 • جدیدترین روش کاهش التهاب دیسک گردن می باشد.
 • یک روش ترمیمی بسیار سالم می باشد .
 • در اروپا اوزون درمانی دیسک گردن بسیار رایج است .

جا اندازی یا مانیپولاسیون یا کایروپراکتیک

چون برطرف شدن وضعیت اشکال دار مهره خصوصا در بیماران دارای فتق دیسک کمر یا دیسک گردن  معمولا با یک صدای پاپ همراه می باشد بسیاری به آن جا اندازی دیسک کمر یا جا اندازی دیسک گردن می گویند . اما در واقع جا اندازی به آن مفهومی که در ذهن ماست صورت نمی گیرد و وضعیت مهره مختصرا از یک وضعیت fix به یک وضعیت متحرک و مانند بقیه مهره ها باز می گردد و به این طریق دیسک کمر و دیسک گردن در یک وضعیت بهتری قرار می گیرند که موجب تاثیر بهتر سایر درمان ها میشود.

گاهی این سوال مطرح می شود که آیا به اصطلاح این جا اندازی دیسک کمر و دیسک گردن موجب صدمه به خود دیسک هم می شود یا نه؟ معمولا اگر این تکنیک ها که با هدف تصحیح راستای مهره و متحرک سازی انجام می شود ، اگر توسط پزشک متخصص به کار برود کاملا کمک کننده است و نمی تواند مستقیما صدمه جدی ایجاد کند. هر چند معمولا بیماران در حد 1 تا دو روز ممکن است در منطقه حرکت داده شده درد داشته باشند.

جا اندازی دیسک گردن یا اصطلاح علمی آن مانیپولاسیون ستون فقرات  گردنی اگر در جای مناسب و بجا به کار برده شود بسیار موثر و کمک کننده است اما نباید به عنوان تنها درمان دیسک کمر و دیسک گردن و یا معجزه ای منحصربفرد در درمان دیسک کمر و دیسک گردن به ان نگریست. ازاد شدن ناگهانی عصب از کنار دیسک گردن موجب راهایی دراماتیک و سریع درد دیسک گردن می شود .

درمان دیسک گردن با لیزر و مکانیسم لیزر درمانی دیسک گردن

لیزر خصوصا لیزر های دارای توان بالا اگر به صورت صحیح و در منطقه دارای مشکل مانند محل هرنی دیسک  گردن و یا دیسک کمر به کار برده شوند تاثیرات بسیار مثبتی دارند و می توانند بسیاری از التهابات در منطقه درارای ضایعه را کاهش دهند.

 همچنین  لیزر در گردن درد و اصولا صدمات اسکلتی - عضلانی با بالا بردن ماده تغذیه ای داخل سلول می تواند موجب ترمیم سلول صدمه درده شده و به فرایند بازسازی بدن در ترمیم کمک کند.

لیزر همچنین قدرت انعطاف پذیری بافت های اسکلتی - عضلانی را بالا برده و موجب کاهش اسپاسم در عضلات سر و گردن می شود و از این طریق به درمان درد گردن کمک می کند.

لیزر همچنین تاثیرات بسیار مثبت و سازنده ای بر روی عصب های صدمه دیده در اثر فتق دیسک گردن یا عصب های تحریک شده در اثر ارتروز گردن دارد. به گونه ای که لیزر قادر است تحریک عصب را کم کرده و ترمیم انرا به شدت تسریع کند.

لیزر نه تنها در درمان درد گردن باید در نقاط مناسب بدن استفاده شود بلکه باید دوز آن هم مناسب و کارامد باشد.اگر لیزر درست استفاده نشود هیچ تاثیری جز اتلاف هزینه و زمان برای بیمار ندارد.

البته تاکید میکنم  لیزر یسیار موثر است ولی به عنوان تنها درمان برای بیمار نباید به کار رود و باید توجه داشت که ورزش و رعایت ارگونومی دو رکن اساسی درمان درد گردن با هر علتی می باشند.

درمان کم آبی دیسک گردن

هرچند خوردن آب فراوان برای تمام بیماران مبتلا به دیسک توصیه می شود ولی توجه کنید که کم اب شدن دیسک گردن اولین علامت فشار بر روی دیسک بوده و به معنی کم ابی بدن نیست و باید درمان های رایج دیسک از جمله دکامپرشن و ورزش دیسک گردن برای آن انجام شود.

بهترین درمان دیسک گردن چیست 

در دنیا بهترین درمان دیسک گردن بدون جراحی استفاده از تخت دکامپرشن می باشد . تخت دکامپرشن موجب می شود مهره ها کشیده شود و با یک پدیده واکیوم دیسک کمی به سمت عقب می رود.‌ابتدا دردهای انتشاری دست کم می شود و سپس درد گردن. از نظر ما بهترین درمان ترکیبی از این درمان هاست که موجب کاهش فشارهای مکانیکی و التهابی دیسک می شود . بهترین دکتر و متخصص دیسک گردن هم در شرایطی می تواند در درمان دیسک گردن بیمار کمک کند که از مجوعه درمانی با همکاری بیمار خصوصا در استفاده از موبایل و کامپیوتر بهره ببرد .

 

                        بهترین دکتر گردن و ستون فقرات

درمان نقاط ماشه ای و رفلکسولوژی نیز روش های کمکی  دیگری برای درمان دیسک گردن می باشد.

درمان قطعی دیسک گردن 

از نظر ما درمان قطعی دیسک گردن بدون جراحی استفاده از دکامپرشن تراپی است . البته ما در مورد درمان بیمار صحبت می کنیم ، اگر توجه کنید هدف از درمان دیسک گردن درمان علایم دیسک در بیمار می باشد نه درمان MRI گردن ! 

درمان جدید دیسک گردن: 

به قطع شاید بتوان تخت دکامپرشن را به عنوان درمان جدید دیسک گردن و بهترین راه درمانی در این زمینه معرفی کرد. 

                        جدیدترین درمان دیسک گردن

درمان خانگی دیسک گردن و درمان دیسک گردن در منزل :

در درمان خانگی دیسک گردن شاید بری بیمارانی که دسترسی به تخت دکامپرشن و سیستمهای پیشرفته فیزیکی برداشتن فشار بر روی دیسک ندارند استفاده از گردن بندهای بادی موثر باشد . 

nدرمان دیسک گردن در منزل

در درمان دیسک گردن در منزل جز لاینفک درمان یعنی ورزش های گردن جایگاه خاصی دارد. یعنی پیشرفته ترین روش درمان دیسک گردن به شرطی موثر است که ورزش های گردن در منزل انجام شود . 

ورزش های دیسک گردن و درمان دیسک گردن با ورزش 

1-در شرایطی که مقابل آینه ایستاده اید ، دست خود را بر روی گردن قرار دهید و مطابق شکل و بدون اینکه گردن شما زاویه پیدا کند ، دست خود را در هر 4 جهت به گردن و گردن را به دست خود فشار دهید. نیازی نیست که فشار زیادی وارد کنید و کافی است که 30 درصد زور خود را اعما کنید. این مجموعه ورزش برای دیسک گردن را 5 ست انجام دهید.

2- مطابق شکل شانه خود را بالا بیاندازید و تا 10 شماره بشمارید و دوباره ان را پایین بیاندازید

3-  در شرایطی که دست خود را زیر صندلی یا زیر باسن خود قرار دادید ، دست مقابل را از بالای سر پشت گوش خود بگزارید و وانرا به سمت شانه مطابق شکل بکشید. 15 ثانیه هر کشش را انجام دهید و سپس استراحت کنید .5 مرتبه به صورت متناوب برای هر سمت این ورزش را انجام دهید.

ورزش های شماره ۱ و ۲ جز ورزش های ویلیامز برای دیسک گردن  می باشد . 

4- این ورزش که با عنوان شنا سوئدی روی دیوار هم شناخته می شود با تقویت عضلات کمربند سینه ای و پشت موجب کاهش فشار بر روی عضلات گردن می شود.

5- انگشتان خود ا روی شانه قرار دهید و سر را  مطابق شکل به  عقب فشار دهید. تا 10 شماره نگه دارید و بعد از کیم استراحت دوباره آنرا تکرار کنید. مجموعا 10 مرتبه این کار را انجام دهید.

ورزش های مضر برای دیسک گردن 

ورزش هایی که حالت ضربه به سر داشته باشد مانند فوتبال و ورزش هایی که برداشتن وزنه به صورتی دارد که مرکز ثقل آن گردن می باشد ورزش های مضر برای دیسک گردن می باشد . 

طب سوزنی 

رادیکولوپاتی  که در بسیاری از موارد با  دیسک  کمر درد و دیسک  گردن درد با انتشار به پا ها یا دست ها  معادل میشود. نوعی سندرم با sign و symptom های خاص خود می باشد که عمدتا ناشی از تحریک nerve root ها می باشد و از دو واژه radicula= root های کوچک و pathos= بیماری تشکیل شده است

. Hallmark دیسک  کمر و دیسک  گردن با انتشار به پا ها یا دست ها  درد همراه با بی حسی و سوزن شدن وگزگز مور مور می باشد که با توجه به علت و میزان compression  و واکنش های التهابی ثانویه می تواند طیفی از علایم با دردهای خفیف و تناوبی تا دردهای بسیار شدید و غیر قابل تحمل را ایجاد کند.

درمان دیسک کمر و دیسک گردن با انتشار به پا ها یا دست ها  از دیرباز مورد مناقشه بوده است و بر اساس کتب رشته های مختلف پزشکی تا 90 درصد غیر جراحی  می باشد و در کنار درمانهای استاندارد توانبخشی مانند استفاده از مدالیته های مختلف فیزیوتراپی و با توجه به مقاوم بودن بسیاری از علائم درمانهای آلترناتیو و در راس آن  طب سوزنی مورد توجه خاص می باشد. در سال 1975 سازمان بهداشت جهانی WHO رسما طب سوزنی را به عنوان یک درمان موثر در دیسک کمر و دیسک گردن با انتشار به پا ها یا دست ها  تأیید کرد و سازمان FDA هم آنرا در کلاس II درمان (مطمئن و موثر) قرار داده است. روشهای استفاده از طب سوزنی  در درمان رادیکولوپاتی بسیار متعدد بوده و از روشهای مبتنی بر فلسفه شرقی و تئوری انرژی (chi) و عدم تعادل در کانالهای مختلف آن تا فلسفه غربی و درگیری Trigger Pointهای قلمرو اعصاب و عضلات درگیر و ...و تئوری های میوفاسیال منطبق می باشد . تقریبا درمان غیر جراحی  دیسک گردن بدون طب سوزنی امکان ناپذیر است‌.

مکانیزم کارکرد طب سوزنی در کاهش درد و درمان تحریک ریشه عصب ، بسیار گسترده و عمیق می باشد و با حدود ۸ مکانیسم یکی از موثرترین درمان های بی ضرر  در تمام دنیا جهت کنترل و درمان دیسک گردن مطرح شده است .

۱۰ توصیه طلایی  دکتر سپهریان برای درمان دیسک گردن

1- درهنگام مطالعه سعی کنید صفحه مطالعه خود را بالا بیاورید. کسانی که ساعات طولانی مطالعه می کنند  و کلیه کسانی که دیسک گردن دارند ،بهتر است از کتاب یار برای مطالعه استفاده کنند.

2- هر 30 دقیقه در حین کار باید از جای خود بلند شوید و چند ورزش کردن را انجام دهید . به این ترتیب توان عضلات را برای نگهداری دیسک گردن و جلوگیری از بیرون زدگی آن تقویت می کنید.

3- حتما از صندلی هایی استفاده کنید که دسته داشته باشد و در هنگام مطالعه دست خود را بر روی صندلی قرار دهید.

4. در فاز حاد درد دیسک گردن برداشتن اجسام بیش از 2 کیلوگرم ممنوع است . هر جسمی را که بلند می کنید آن را به بدن خود بچسبانید و در وسط بلند کنید.

5. جز در موارد بسیار خاص به تلفن همرا خود نگاه نکند. هر 10 تا 12 درجه که سر شما خم می شود فشار بر دیسک و آرتروز شما چندین کیلوگرم بسته به وزن سرتان اضافه می کند. با پدیده روزافزون استفاده از شبکه های اجتماعی دیسک گردن بزودی دچار سونامی خواهد شد.

6. در هنگام رانندگی و خواب از گردن بند های ابری نرم استفاده کنید

7. بالش شما به گونه ای باید باشد که گردن شما چه در خوابیدن به پهلو و چه پشت در زاویه ای مناسب قرار گیرد و ستون فقرات در این حالت موازی زمین شود.  در این حالت کمترین فشار روی دیسک گردن وارد می شود.نیازی به تهیه بالش های گران قیمت ندارید. 

8- دمر یا روی شکم خوابیدن فشار زیادی را به دیسک گردن وارد می کند از ـن بپرهیزید.

9- هیچ سیستم درمانی به اندازه ورزش های گردن در کنترل طولانی مدت علایم دیسک گردن به شما کمک نمی کند . ورزش های گردن را به صورت فرهنگ در زندگی خود بگنجانید.

10. در هنگام رانندگی اگر مجبور به دنده عقب شدید برای جلوگیری از فشار به دیسک گردن از نیم تنه بچرخید و صرفا سر خود را به عقب خم نکنید.

 جراحی دیسک گردن 

اگر گزینه‌های درمان محافظه کارانه، مانند درمان فیزیوتراپی  و داروها باعث کاهش یا اتمام درد نشد، پزشک ممکن است عمل جراحی را توصیه کند. مانند هر جراحی دیگر، سن بیمار، سلامت کلی و سایر مسائل در هنگام جراحی بررسی می‌شوند.

همانند تمام جراحی ها  عمل جراحي دیسک  هم بدون عارضه نمي باشد. اگر بيمار علایم ادراری مدفوعی داشت یا به درمان غیر جراحی پاسخ نداد در صورتیکه جراح تبحر كافی داشته باشدو بیمار مشکل خاص دیگری نداشته باشد احتمال بروز عوارض پس از عمل جراحي کمتر می شود .

عوارض ناشی از جراحی دیسک گردن شامل عفونت , چسبندگی اطراف رشته های نخاع , قطع رشته های نخاع  و آزاد سازی ناقص رشته هاي عصب حين عمل

اگر اين عوارض بروز كند، ممكن است بيمار بعد از عمل احساس بهبودی پيدا نكند يا حتی احساس كند درد و ضعف بيشتري ایجاد شده است  ، هر چند این عوارض همیشه بروز نمی کند و گاهی با تشخیص جراح اعصاب یا متخصص طب فیزیکی حتما فرد باید جراحی دیسک گردن شود. لطفا بعد از جراحی دیسک گردن هم فعالیت های توانبخشی به خصوص ورزش های مربوط به دیسک گردن را ادامه دهید تا مجددا برای  پروسه های طاقت فرسا و تهاجمی تجویز نشود.‌