درمان خانگی کمردرد: روش های ساده، سریع و موثر برای رفع کمردرد

درمان خانگی کمردرد

کمردرد معمولاً در جمعیت میانسال یا مسن تجربه می شود. رژیم غذایی نادرست، کمبود فعالیت های فیزیکی، فشار بر روی ماهیچه، حالت بدنی نادرست، آرتروز و فشار فیزیکی بیش از حد می تواند باعث آغاز این مشکل سلامتی شود. کمردرد می تواند انجام فعالیت های روزانه یک شخص را بسیار سخت و دشوار سازد. برای افرادی که در نظر دارند تا از درمان های خانگی استفاده کنند، درمان هایی وجود دارد که ممکن است بتواند کمک کند.

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ابتدا از روش های ساده برای درمان کمردرد استفاده می کنند و سپس در صورت لزوم درمان های پیچیده تر و تهاجمی تر برای بیمار تجویز میشود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره های 02166576991 و 02166914650  تماس حاصل فرمایید.

روش های درمان کمردرد در خانه

اگر می خواهید بدانید که چگونه می توان کمردرد را در خانه درمان کرد، شما به جای درستی مراجعه کرده اید. کمردرد آزاردهنده است و ناامیدی روانی زیادی ایجاد می کند. این مشکل می تواند در فعالیت های روزانه شما اختلال ایجاد کند، و اگر شما از حل این مشکل چشم پوشی کنید، به مشکلات سلامتی بیشتری منتهی خواهد شد.

رایج ترین دلایل ایجاد کمردرد، کشیدگی ماهیچه، ناراحتی عصبی، اسپاسم های کمر، و ناهنجاری های نخاعی (مانند بیماری دژنراتیو دیسک، دیسک برآمده و تنگی کانال نخاعی) هستند. آسیب دیدگی ماهیچه نیز می تواند باعث ایجاد کمردرد شدید شود و این مورد در اثر بلند کردن اجسام سنگین، انجام حرکات تکراری، و فشار پیوسته بر روی کمر شما به وجود می آید.

کمردرد، یک مشکل رایج سلامتی است. این مشکل بر افراد در تمامی سنین، بخصوص افراد بین سنین 35 تا 55 سال، تأثیر می گذارد. تحقیقات نشان داده است که ناراحتی موجود در ستون فقرات می تواند حاد و مزمن باشد.

بنابراین، چگونه می توان به سرعت کمردرد را در خانه درمان کرد؟ در زیر، چند راه حل برای حل مشکل حاد کمردرد آورده شده است.

خوب استراحت کنید

 برای درمان خانگی کمردرد خوب استراحت کنید

شما می توانید درد را با استراحت دادن کمر خود کاهش دهید. این بدان معنی است که میزان فعالیت شما باید برای چند روز کاهش پیدا کند. با اینکه پزشکان استراحت در رختخواب را برای کمردرد تجویز نمی کنند، اما دراز کشیدن بر روی پشت خود و قرار دادن یک بالش در زیر زانوها یا بین آن ها، می تواند به تسکین درد کمک کند.

توجه به استراحت نکردن بیش از حد، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد، زیرا زمان طولانی بدون فعالیت منجر به تضعیف ماهیچه ها می شود. با این حال، استراحت مناسب براساس دستور متخصص سلامت شما، یکی از بهترین گزینه ها برای درمان کمردرد شدید می باشد.

کمپرس گرم یا سرد

کمپرس گرم یا سرد برای درمان خانگی کمردرد

کمپرس های گرم و سرد برای کمردردهای شدید، گزینه مناسبی می باشند. تحقیقات نشان داده است که بسته های یخ و حرارتی باعث افزایش حرکت، کاهش ناراحتی، و کم کردن درد شما خواهند شد. قرار دادن یک کیسه یخ بر روی نقاط موردنظر از ستون فقرات شما، می تواند التهاب را کاهش دهد. از کیسه های یخ به مدت 20 دقیقه و چند بار در روز استفاده کنید تا التهاب کاهش پیدا کند.

بعد از گذشت چند روز، می توانید از پَدهای حرارتی برای کمک به شل کردن ماهیچه های سفت شده، در دردی که درد شما را به وجود می آورد، استفاده کنید. فراموش نکنید که قبل از خواب پَد حرارتی خود را خاموش کنید. وگرنه، ریسک ایجاد سوختگی وجود خواهد داشت.

داروهای ضددرد

چگونه می توان کمردرد را فوراً در خانه تسکین داد؟ یک راه حل برای کمردردهای شدید، استفاده از داروهای ضددرد بدون نسخه می باشد. این یک درمان غیرتهاجمی برای ناراحتی و درد در نواحی بالا، وسط و پایین کمر می باشد. پزشکان داروهای ایبوپروفن، ناپروکسن، و اَستامینوفن را برای مردم با کمردرد شدید تجویز می کنند.

این داروها در کاهش ورم ماهیچه ها و درد در ستون فقرات تأثیرگذار هستند. به خاطر داشته باشید که داروهای بدون نسخه در کاهش دردهای ایجاد شده توسط مشکلات دیسک و فشار عصبی تأثیرگذار نخواهند بود. در صورت عدم اتمام درد پس از گذشت چند روز و استفاده از مسکن های بدون نسخه، با متخصص سلامت خود تماس بگیرید.

درد عصبی معمولاٌ در اثر دیسک برآمده، دیسک دژنراتیو، و سیاتیک به وجود می آید. درد ایجاد شده توسط این موارد را نمی توان با داروهای خوراکی درمان کرد. پزشکان، داروهای بی حس کننده و کورتیکواستروئید را برای این نوع از کمردرد تجویز می کنند. این داروها توسط تزریقات اعمال شده و التهاب و درد را کاهش می دهند. به خاطر داشته باشید که داروهای با نسخه، گزینه های تأثیرگذار برای کمردردهای شدید می باشند.

خواب مناسب

خواب مناسب برای درمان خانگی کمردرد

یک تشک نامناسب، بالش ها با سایز نادرست، یا فقط نداشتن استراحت کافی، می تواند باعث آغاز کمردرد شود. بیشتر بزرگسالان باید بین 7 تا 9 ساعت در طول شب بخوابند. راحتی خوب و تنظیم درست کمر برای کیفیت خواب و جلوگیری از ایجاد کمردرد در صبح، ضروری می باشد. اطمینان حاصل کنید که بالش، به اندازه ای که بتواند کمر و گردن شما را در یک خط مستقیم نگه دارد، قوی باشد. اگر شما در حال خوابیدن به بغل هستید، یک بالش اضافه را در بین زانوهای خود قرار دهید.

از استرس دوری کنید

استرس می تواند منجر به کشیدگی ماهیچه و اسپاسم های دردناک در کمر شود. اگر یک استرس طولانی مدت یا حادثه باعث به وجود آمدن کمردرد شده باشد، یک شخص می تواند از تکنیک های تسکین استرس (مدیتیشن فکری، کشیدن نفس های عمیق، آرامش پیش رونده عضلانی، تصویربرداری هدایت شده، یوگا) استفاده کند.

ورزش

ورزش برای درمان خانگی کمردرد

ورزش یکی از بهترین راه حل ها برای کمردرد شدید می باشد. این عمل منجر به بهبودی سریع درد در کمر خواهد شد. بعضی از ورزش های اساسی، مانند کج کردن لگن و انجام پُل ها، می تواند ماهیچه ها را قوی و به ستون فقرات شما کمک کند. هنگامی که شما ماهیچه های قوی تری داشته باشید، درد کمتری را احساس خواهید کرد.

بعضی از مطالعات نشان می دهد که افرادی که یوگا و مدیتیشن را تمرین می کنند، ناراحتی و درد کمتری را تجربه می کنند. اگر شما حرکات بخصوص یوگا را به صورت مداوم انجام دهید، می توانید به سرعت وضعیت خود را در چندین هفته بهبود دهید.

علاوه بر این، پزشکان راه رفتن و شنا کردن را برای سالم نگه داشتن ستون فقرات شما پیشنهاد می کنند. این ورزش ها همچنین به کنترل وزن شما کمک می کنند، که می تواند شریک دیگری در کمردرد و فشار بر مفاصل باشد.

کم کردن وزن

بعضی از افراد، به دلیل داشتن وزن نامناسب و ناسالم، از کمردرد رنج می برند. کمردرد ممکن است با کم کردن وزن کاهش پیدا کرده و منجر به کاهش استرس و فشار وارده بر کمر و ستون فقرات شود.

جلوگیری از کشیدن سیگار

هنگامی که درباره سیگار کشیدن و تأثیرات مضر آن بر سلامتی خود فکر می کنیم، معمولاً درباره آسیبی که به هر کدام از بافت های بدن انسان وارد می کند، فکر نمی کنیم. هم سیگار و هم نیکوتین می توانند باعث دژنراتیو و فرسوده شدن دیسک های انعطاف پذیر قرار گرفته بین مهره ها در ستون فقرات شما، نسبت به حالت معمول شوند.

بلند کردن مناسب اجسام

روش درست و نادرستی برای بلند کردن اجسام وجود دارد. حتی در بلند کردن کوچکترین اجسام، سبک ترین جسم نیز می تواند، در صورت تغییر فرم، به کمر ما آسیب وارد کند. چگونگی بلند کردن اجسام، تأثیر مستقیم بر سلامت ستون فقرات شما خواهد داشت.

راهنما برای بلند کردن درست اجسام:

 • برای تعیین نقشه بلند کردن اجسام کمی وقت بگذارید و عجله نکنید.
 • خود را نزدیک به جسمی که می خواهید بلند کنید، قرار دهید.
 • با حالت پاهای باز شده تا عرض شانه ایستاده تا به یک پایه محکم را برای پشتیبانی از خود به وجود آورید.
 • زانوهای خود را خم کنید.
 • ماهیچه های شکم خود را سفت کنید.
 • ماهیچه های پای خود را در حالت ایستادن باز کنید.
 • اگر جسمی بیش از حد سنگین باشد یا شکل نامناسبی داشته باشد، به تنهایی آن را بلند نکنید. از دیگران کمک بگیرید.

حفاظت از کمر خود در هنگام نشستن

اکثریت ما مدت زمانی را برای نشستن می گذرانیم. چه این عمل برای کار باشد یا ورزش، روش مناسبی برای ایستادن وجود دارد که می تواند برای کمر و ستون فقرات شما بسیار مفید باشد.

 • هنگام نشستن، کمر خود را در حالت معمول و به صورت قوسی شکل نگه دارید.
 • از پشتیبانی صندلی خود نسبت به کمر اطمینان حاصل کنید.
 • سر و شانه های خود را صاف نگه دارید.
 • از مناسب بودن ارتفاع سطوح کار خود اطمینان حاصل کنید تا به سمت جلو خم نشوید.
 • هر یک ساعت یکبار، در صورت امکان، در حالت ایستاده قرار گیرید و حرکات کششی انجام دهید. دست های خود را بر روی کمر قرار داده و به آرامی قوس به عقب داشته باشید.

داروهای گیاهی

داروهای گیاهی برای درمان خانگی کمردرد

درمان های طبیعی زیر نشان داده اند که می توانند برای کاهش این مشکلات، تأثیرگذار باشند:

 • مقداری خمیر زنجبیل را بر روی نقاط موردنظر، به همراه روغن اُکالیپتوس اعمال کنید. زنجبیل شامل مواد ضدالتهاب می باشد که می تواند باعث تسکین فوری کمردرد شود. حمام کردن با آب گرم که شامل 15 تا 20 قطره روغن اُکالیپتوس در آن می باشد، نیز نشان داده است که می تواند مقداری تسکین به کمردرد بدهد.
 • 10 تا 12 عدد برگ ریحان را در یک لیوان بجوشانید تا آب آن تا مقدار نصف بخار شود. به دمای آن اجازه دهید تا دمای اتاق خنک شده و سپس مقداری نمک به آن اضافه کنید. این محلول را یک یا دوبار در روز، در صورت داشتن کمردرد خفیف یا شدید، مصرف کنید.
 • ماساژ با روغن های گیاهی می تواند به شل کردن ماهیچه ها و اعطای تسکین به درد کمک کند. شما می توانید مخلوطی از چندین روغن گیاهی مانند نارگیل، اُکالیپتوس، بادام، کنجد، خردل و غیره را استفاده کنید. روغن را حرارت داده تا گرم شود و آن را به آرامی بر روی نقطه دردناک کمر خود ماساژ دهید.
 • عسل شامل چند خاصیت شفادهی می باشد. استفاده از یک قاشق غذاخوری عسل با یک لیوان آب گرم در روز، می تواند به تسکین کمردرد کمک بسیار کند. نوع مخصوصی از عسل به نام “مانوکا” وجود دارد که اگر به آرامی بر روی کمر به مدت 2 تا 3 هفته ماساژ داده شود، می تواند این مشکل را به طور مؤثر درمان کند.
 • خوردن 2 یا 3 عدد سیر در صبح و با شکم خالی، نشان داده است که می تواند برای جلوگیری از کمردرد، بسیار مفید باشد. روغن نارگیل را با روغن خردل/کنجد، در حرارت پایین گرم کنید. 8 تا 10 عدد سیر را به آن اضافه کنید و سیر را تا زمان قهوه ای شدن رنگ آن، سرخ کنید. حال، روغن را صاف کرده و اجازه دهید تا به دمای اتاق برسد. کمر خود را به آرامی با این روغن ماساژ دهید، آن را برای مدتی به حال بگذارید، و سپس در آب گرم حمام کنید.
 • زردچوبه به مدت طولانی برای درمان مریضی های متنوع، از جمله کمردرد، مورد استفاده قرار می گیرد. با مخلوط کردن 2 قاشق غذاخوری زردچوبه، یک قاشق غذاخوری عسل و 2 قاشق غذاخوری شیر، یک خمیر درست کنید. این خمیر را به آرامی بر روی کمر خود به مدت 5 تا 8 دقیقه و در بازه زمانی 1 تا 2 هفته، تا زمان فروکش کردن درد، بمالید.
 • نوشیدن هر روز شربت آلوئه ورا، یکی دیگر از روش های مؤثر برای کاهش تأثیر کمردرد می باشد. شما همچنین می توانید آلوئه ورای  تازه را بر روی کمر خود برای تسکین فوری درد، بمالید.

زمان مناسب برای دیدن پزشک

زمان مناسب برای دیدن پزشک برای کمردرد

همیشه یک دلیل واضح برای ایجاد کمردرد وجود ندارد، و معمولاً این موارد خود به خود بهبود پیدا می کنند. استراحت کردن، استفاده از درمان سرد و گرم، استفاده از مسکن های بدون نسخه، و انجام حرکات کششی آرام، می تواند به افزایش سرعت بهبودی کمک کند.

با این حال، شخص باید در صورت شدید بودن کمردرد، عدم بهبود آن، یا ایجاد آن در کنار دیگر علائم نگران کننده (مانند حس گزگز یا بی حسی در پاها)، به پزشک مراجعه کند. افراد با کمردرد، در صورت داشتن علائم زیر، باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشند:

 • مشکل در راه رفتن یا حرکت دادن پاهای خود
 • از دست دادن کنترل روده یا مثانه
 • بی حسی در پاها
 • درد بسیار شدید

یک متخصص فیزیکی می تواند در تشخیص دلایل احتمالی ایجاد کمردرد به شما کمک و درمان مناسبی را برای آن تجویز کند.

دیگر راه های درمان کمردرد

درمان فیزیکی

دو روش درمان فیزیکی وجود دارد: درمان فیزیکی فعال و درمان فیزیکی غیرفعال. اولین روش، بر روی ورزش های بخصوص کششی متمرکز می شود. یادگیری چگونگی کشیدگی امن کمر شما و انجام این ورزش ها به طور معمول در خانه (برای کاهش ناراحتی موجود در ستون فقرات شما)، ضرورت دارد.

درمان فیزیکی غیرفعال شامل موارد حرارتی، شبیه سازی الکتریکی و کیسه های یخ می باشد. به عنوان مثال، شما می توانید یک پَد حرارتی را برای گرم کردن ماهیچه های کمر خود، قبل از انجام حرکات کششی، اعمال کنید. به صورتی مشابه، شما می توانید از کیسه های یخ برای آرام کردن بافت های نرم و عصب های موجود در کمر، استفاده کنید.

عمل جراحی کم تهاجم

عمل جراحی کم تهاجم ستون فقرات، آخرین گزینه برای درمان کمردرد شدید، پس از عدم کارکرد دیگر درمان ها برای تسکین درد می باشد. این مورد، به روشی تأثیرگذار گفته می شود که در آن جراح با انجام یک برش کوچک، می تواند به ستون فقرات بدن دسترسی پیدا کند. برش های کوچک می تواند به از دست دادن خون کمتر، زمان کوتاه تر برای ماندن در بیمارستان و توانبخشی سریعتر منتهی شود.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما