سلام . اقای دکتر سپهریان ، قرص درمان خار پاشنه چی خوبه؟ من اصلا نمی دونم واقعا خار پاشنه دارم یا نه ؟ دوست من خار پاشنه داشت اومد پیش شما یه کارهایی براش کردید و قرص و امپول هم بهش دادید کاملا خوب شد . من از شما دورم و نمی دونم چه کار کنم بعضی ها میگن سرکه سیب بزن و یخ بزار و ... ولی الان یک سال هست که درد پاشنه پا من خوب نمیشه . تو را خدا بگید چه کار کنم .

سلام . درد پاشنه پا شما اگر واقعا به دلیل خار پاشنه باشد درمان های زیادی لازم دارد . یعنی اینگونه نیست که قرص خار پاشنه یک قرص معجزه گری باشد که با خوردن آن خار پاشنه شما خوب شود . 

اینکه از کجا بفهمیم خار پاشنه داریم ، پاشنه پا به دلایل مختلفی ممکن است درد بگیرد ولی یکی از شایع ترین دلایل آن همان خار پاشنه است . اغلب درد خار پاشنه در صبح تشدید می شود و بعد از برداشتن چند قدم درد کمتر می شود . گرفتن عکس از پاشنه هم گاهی به تشخیص خار پاشنه کمک می کند . در صورتی که درد پاشنه به دلایل مشکلاتی مانند کمردرد باشد با ام ار ای و نوار عصب و عضله ممکن است نیاز به بررسی داشته باشد .

در درمان خانگی خار پاشنه شما می توانید از ماساژ یخ و کشش عضلات پشت پا استفاده کنید . همچنین بهتر است در خانه با دمپایی راه بروید . 

درمان خار پاشنه با سرکه سیب از دیر باز در طب سنتی ایران مطرح بوده است . استفاده از سرکه و خصوصا فنوفورزیس و نفوذ عمقی ان با اولتراسوند در بافت پاشنه براساس یک تیوری موجب دکلسیفیکاسیون و برداشت رسوبات کلسیم از روی خار می شود  و به این شیوه به کاهش تحریک و التهاب کمک می کند . 

درمان قطعی خار پاشنه مجموعه ای از روش های طب فیزیکی مانند شاک ویو درمانی ، لیزر پرتوان ، کفی طبی ، تزریقات تخصصی و ورزش های کششی می باشد و به تدریج حاصل می شود .