سلام آقای دکتر . من یکی از مریض تو هستم که دو سال پیش از شما اومدم به خاطر دیسک کمر. خیلی وضعیتم بد بود اصلا نمیتونستم راه برم ولی الان به کاری کردیم خدا را شکر بعد از یکی دو ماه خوب شدم و الان مشکل خاصی ندارم دقیقا همون مشکل من رو پیدا کرده ولی الان به خاطر شرایط کرونا نمیتونم بیارمش مطب میخواستم ببینم چه اقداماتی می تونیم برای انجام بدیم و آیا میشه تو خونه کرد یا باید حتماً بیادکلنیک و براشون درمان کنید. چند تا قرص برای التهاب دیسک کمر هم بهمون معرفی کنید .

 
سلام.‌اگر دیسک کمر  پدر تازه شروع شده و انتشار به پا نداره یا علایم خشکی صبحگاهی نداره بهتر هستش ابتدا با ماساژ یخ و استفاده از کمربند طبی استفاده کنند .‌استراحت مطلق به مدت سه روز و استراحت نسبی به مدت سه هفته و استفاده از داروهای ضد التهابی  برای دیسک کمر مانند ایندومتاسین و ناپروکسن ممکنه دردشون را کم  کند .همچنین اگر یبوست دارند داروهای ضد یبوست بهشون بدید حتما روی تخت سفت بخوابند و از داروی گاباپنتین در شرایطی که انتشار درد پا دارند استفاده کنند .

البته اگر با وجود این اقدامات درد کنترل نمی شود  بهتر است ریسک نکنید و مثل خودتون چند جلسه به کلنیک مراجعه کنند و اقدامات اولیه براشون انجام بشه و نوار عصب و عضله و ام ار ای کمر انجام ب شه و شدت دیسک و درگیری عصب ایشون مشخص بشه و بعد بقیه اقدامات مرتبط با دیسک کمر و درگیری سیاتیک را در منزل پیگیری کنند . 
البته توجه کنیم که اگر به پدر  شما دچار بی اختیاری ادرار بشوند یا دچار ضعف پیشرونده عصبی شوند یا درد غیر قابل تحمل داشته باشد باید حتماً بررسی بشن و شاید حتی نیاز به جراحی دیسک کمر هم پیدا کند البته همانطور که می دانید ۸۰ تا ۹۰ درصد بیماران دیسک کمر بدون جراحی و به تدریج و با انجام اقدامات غیر تهاجمی و طب فیزیکی امکان بهبود دارند.‌

.