سلام خسته نباشید. من خانم 43 سالمه ‌؛ آقای دکتر مدتی استخوان باسنم شدید سوزش و درد میگیره نمیتونم بنشینم دردش به ران و زانوهام میرسه.. فقط سمت راست باسن است. نگران شدم و برای تسکین درد نمیدونم چی بخورم لصفا راهنماییم کنید

علت درد باسن و لگن بسیار متعدد می باشد ، اما شایع ترین علت درد باسن دردی هست که به علت فشار روی عصب در ناحیه کمر اجاد می شود . این عصب ها که در ناحیه کمر درگیر می شوند در ناحیه باسن با هم همگرا می شوند و در واقع همان تحریک سیاتیک را ایجاد می کنند . سیاتیک لزوما به صورت کلاسیک خود بروز نمی کند که حتما تا پایین ساق پا و حتی کف پا انتشار پیدا کند . 

علت درد نشیمنگاه ممکن است درد ناحیه دنبالچه هم باشد ولی به ناحیه لگن تیر بکشد . البته در این شرایط بیمار درد ناحیه بین دو باسن را بیشتر حس می کند . 

بسیاری از بیماران دچار دیسک کمر قدیمی بوده اند و درد کمر را داشته اند ولی در حال حاضر خوب هستند و درد کمر ندارند . ولی این واقعیت این است که همچنان منشا و علت درد در ناحیه کپل مشکل کمر می باشد . برای درمان دیسک کمر و کمردرد و به طور ثانویه درد ناحیه باسن هم بهبود خواهد یافت . 

درد ناحیه دیسک گردن هم به ناحیه کتف تیر می کشد و بسیاری از بیماران عنوان می کنند به هیچ وجه ممکن بیمار احساس گردن درد نکند . 

ببهتر است برای درمان درد باسن و درمان درد نشیمن ابتدا یک نوار عصب و عضله پا انجام بدید تا ببینید آیا فشار واضحی روی عصب شما آمده اشت یا خیر 

در صورتیکه فشار روی عصب شما باشد باید آزاد شود . گاهی هم علت درد ناحیه کفل گرفتگی عضله پریفورمیس می باشد که به راحتی با Dry Needling  عمقی باز می شود . 

در صورتیکه کمردرد هم داشته باشد لیزر پرتوان و رایوفرکوانسی با مد دینامیک ممکن است کمکتون کنه . 

استفاده از دستگاه دکامپرشن برای آزاد سازی عصب سیاتیک شما کمک زیادی می کند . 

شاید در مرحله آخر و در صورت عدم پاسخ به درمان های توانبخشی مجبور به تزریق عضله پریفورمیس و یا تزریق اپیدورال کمر بشوید . 

دکتر سپهریان