تاثیرات طب سوزنی در درمان دیسک کمر

تاثیرات طب سوزنی در درمان دیسک کمر

دیسک کمر بیماری است به طور جدی کیفیت زندگی فرد را در بر می گیرد هر چند مقالات بسیار زیادی داریم که طب سوزنی می تواند علائم دیسک کمر را بهبود پیدا کند اما در گایدلاین های پزشکی نظرات متفاوتی در مورد تاثیرات طب سوزنی به صورت کوتاه و دائمی در مورد دیسک کمر وجود دارد.
خلاصه بخواهیم عنوان کنیم ما مقالات مروری بسیار زیادی در مورد تاثیرات طب سوزنی بر دیسک کمر و کمردرد و سیاتیک را بررسی کردیم مجموعه مقالات که به صورت دوگانه یعنی به صورت بیمار و بیمارنما انجام شده است نتایج بسیار مثبتی را در کاهش درد و کاهش عملکرد ناشی از واکنش های التهابی درد در طب سوزنی نشان داده است.

طب سوزنی بسیار بسیار safe و بی عارضه می باشد و با توجه به تاثیر بسزای آن در کاهش درد به عنوان یک روش بسیار موثر در کاهش درد و کاهش ناتوانی ناشی از تاثیرات دیسک کمر در دنیا مطرح شده است .
مقالاتی که تاثیرات بسیار مثبت طب سوزنی بر روی دیسک کمر را عنوان کرده است. یکی از بهترین این مقالات ، مقاله دکتر دکتر چای در چین می باشد، که تنها در نقاط دور از مرکز و نقاط دیستال درد بیماران را بهبود می دهد .زدن سوزن در نقاطی همچون پا زانو و باسن و نقاطی بر روی سر و گوش و طب سوزنی اسکالپ و به سوزنی گوش موجب کاهش دراماتیک درد در بیماران شده است .

استفاده از ۱۰ تا ۲۰ جلسه از طب سوزنی برای دیسک کمر موجب بهبود شگرف بیماران شده است که به سایر روش های درمانی دیسک کمر از جمله فیزیوتراپی و دارو درمانی، تزریقات مفصلی پاسخ مناسب نداده‌اند.

تاثیرات دیسک کمر و درمان با طب سوزنی با نوار عصب و عضله و پرسشنامه درد قابل مونیتور می باشد.
یک مقاله جالب دیگر در مورد تاثیرات طب سوزنی بر دیسک کمر در یکی از دانشگاه های کالیفرنیا انجام شده است گروه تقسیم شده اند و گروهی صرفاً انجام کشش و اصلاح فعالیت‌های روزانه در دستور کار برای بهبود دیسک کمر قرار گرفته اند ، گروه دوم علاوه بر انجام کشش و اصلاح ارگونومی برای درمان دیسک کمر از روش طب سوزنی برای درمان استفاده کرده اند طب سوزنی در آنها بین ۱۵ تا ۲۰ جلسه انجام شده است و بیماران به مدت سه ماه سه هفته ۴ سال پیگیری شده‌اند .
نقاط طب سوزنی برای درمان دیسک کمر که در این تحقیق استفاده شده است شامل
ashi poits KD3 SP6
Bl23 Bl 40 BL54 BL32
می باشند.
در این روش از سوزن های یکبار مصرف استفاده شده و روش استفاده از سوزن جهت چرخاندن در جهت کاهش انرژی چی میباشد سوزن ها برای مدت ۳۰ دقیقه در بدن بیمار باقی مانده اند سه دقیقه تحت تاثیر فشار قرار گرفتند ، نتایج این تحقیق به صورت نمودار کاهش درد از بیماران پرسیده شده است .همچنین سطح فاکتورهای التهابی مانند اینترلوکین ۴ و اینترلوکین ۶ و فاکتور آلفا قبل و بعد از درمان اندازه گیری شده است که کاهش چشمگیری در درمان طب سوزنی داشته است.
تفاوت بسیار معنی‌داری در طول زمان بین افرادی که طب سوزنی همراه با کشش انجام داده بودند با بیمارانی که فقط کشش و اصلاح پستر انجام داده بودند دیده شد .
از مجموع ۸۰۰ بیمار تحت آزمایش قرار گرفته که ۴۰۰ بیمار تحت درمان طب سوزنی برای دیسک کمر و به همراه کشش بوده‌اند و گروه دیگر صرفاً کشش قرار گرفته بودند حدود ۵۰ درصد افرادی که همزمان از طب سوزنی استفاده کرده بودند کاملاً بهبود پیدا کرده بودند و هیچ علامتی از دیسک کمر در آنها وجود نداشت ، .۲۵ درصد احساس بهبودی قابل توجهی داشته‌اند و فاکتورهای التهابی در خون آنها بسیار کاهش پیدا کرده بوده است اما همچنان مقادیری از درد در آنها وجود داشته است . که در بیماران فوق از خانه ویتامین ب ۶ و همچنین دودوزه بتامتازون استفاده شده است .
در طب سوزنی ما می‌دانیم که در بیشتر شرایط طب سوزنی موجب افزایش جریان خون و افزایش میزان  ترمیم و کاهش درد با افزایش میزان اندورفین ها در بدن میباشد . طب سوزنی  برای دیسک کمردر  این شرایط و شرایط ناراحتی دیسک کمر و احساس آزار و اذیت ناشی از گرفتگی های عضلانی و فشار بر روی عصب ار روی فرد کم میشود .
دیدگاه فلسفی طب سوزن برای دیسک کمر موجب تحریک چی یا انرژی های حیاتی بدن از کلیه می شود. دیدگاه غربی باید التهاب از روی دیسک کمر کاهش یافته و  جریان خون در منطقه افزایش پیدا می کند. گرفتگی های عضلانی کم شود و عصبی که تحت فشار قرار گرفته و عامل ایجاد درد می‌شود آزاد می شود
از دیدگاه فلسفی و طب چینی کاهش انرژی از کلیه موجب ایجاد کاهش جریان خون و التهاب چی و لذا درد و تورم می شود.
نقاط طب سوزنی برای دیسک کمر که جهت به جریان انداختن چی استفاده می شود به شرح زیر می باشد .

GV4 UB25 GV3 UB40

هدف از سوزنهای فوق فیلم ترمیم دیسک و بازگشت فعالیت به فرد می باشد از سال ۲۰۰۸ بر اساس جوامع غربی و بسیاری از گایدلاین ها طب سوزنی در کاهش درد اثرات بیشتری از داروهای شیمیایی مانند بروفن دارد.

جهت رزرو نوبت با شماره های زیر تماس بگیرید

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما