با سلام خدمت آقای دکتر اینجانب آقایی 36 ساله می باشم مدتی پیش به علت گردن درد شدید و بی حس شدن قسمت سمت چپ بدن و گرفتگی شانه ها به جراح مغز و اعصاب مراجعه نمودم که ایشان بعد از گرفتن ام آر آی گفتند که در 5 تا از مهره های گردن و 2 تا از مهره های کمر دیسک دارم و در ضمن گرفتگی عروق کرونر خفیف درکمرم می باشد و باید از برداشتن وسایل سنگین ، سرما و عصبانیت پرهیز کنم و اگر بیشتر فشار بیاورم کاربه عمل دیسک می کشد میخواستم بدانم که: 1)با این اوصاف می شود با ورزش دیسک را درمان کرد که کار به عمل نکشد؟ 2) موقع گردن درد حالت تهوع می گیرم آیا رابطه ای بین دیسک گردن و حالت تهوع هست؟ 3)آیا رابطه ای بین عصبانیت و دیسک گردن هست که با عصبانیت تشدید می شود؟

سلام ، درد گردن و خصوصا دیسک گردن عامل بسیار مهمی در  دردهای شانه و درد کتف می باشد . ارتباط مستقیمی بین دیسک گردن و دیسک کمر وجود ندارد ولی نشانه این است که شما از نظر ستون فقرات بسیار تحت فشار هستید یا بوده اید. 

قطعا اگر شرایط حاد جراحی مثل ضعف پیشرونده عصبی و یا علائم فشار بر روی نخاع و میلوپاتی را نداشته باشید می توانید ابتدا درمان های غیر جراحی با روش های توانبخشی را امتحان کنید و  اگر جز درصد کمی که جواب نمی دهند بودید سراغ جراحی بروید . قطعا همکار محترم جراح اعصاب اگر پیشنهاد جراحی به شما داده اند ، احتمال عدم جواب دهی را بالا دانسته اند . و در مورد سوال سوم بله ، یعنی هر دردی با تنش عصبی تحریک می شود از جمله درد دیسک گردن و گردن درد ! بهبودی شما ارزوی ماست . 

دکتر سپهریان ، متخصص طب فیزیکی و الکترودیاگنوز