سلام آقای دکتر خسته نباشید. من دیسک کمر داشتم و میخواستم ببینم که بعضی از افراد میگن که دیسک پاره شده و بعضی دیگه میگن که نه دیسک کمر داری ولی پارگی دیسک کمر نداری و بعضی میگن چون پایداری حتماً باید عمل بشید . در حالی که دوستم که پارگی دیسک کمر داشته اومده پیش شما و نمیدونم حالا چطوری بوده که خوب شده و الان راحت داره زندگیشو میکنه تو کلاس ورزش هم میره. اگه ممکنه به این موضوع توضیح بدید و بگید که من با پارگی دیسک کمر میتونم پیش ما بیام یا نه ؟


سلام ما دیسک های متعددی در ستون فقرات داریم . پنج دیسک در ناحیه کمری و همچنین دیسک های متعدد در ناحیه سینه ای و گردنی داریم ، اما اینکه گفته می‌شود کسی دچار دیسک کمر است معمولاً منظور فتق دیسک کمر یا بیرون زدگی دیسک کمر می باشد
اغلب در بیرون زدگی دیسک کمر لایه محافظ دیسک یا آنولوس فیبروزوس پاره می‌شود و ماده احاطه کننده دیسک بیرون آمده و به عصب هایی که از کنار آن رد می شود برخورد پیدا می کند و موجب درد می شود. این نوع ، نوع کلاسیک دیسک و یا پاره شدن دیسک نامیده می شود.

                    ,,دیسک کمر بدون پارگی    
در موارد کمی دیده شده که دیسک باد میکند متورم می شود اما لایه محافظ خارجی خود را پاره نمی کند این ۱۰ تا ۲۰ درصد موارد دیسک کمر را شامل می شود در این موارد با توجه به اینکه همانند دیسک پاره شده می تواند علائم شدید بدهد اما پیش‌آگهی درمان معمولاً در طولانی مدت بهتر می باشد و بیماری کنترل می شود.

                        پارگی دیسک کمر و عکس ان

توجه کنید که هر چند که درمان در هر دو حالت پارگی دیسک و فتق دیسک بدون پاره شدن دیسک کمر به یک شکل میباشد اما پاسخ دهی در مواردی که لایه خارجی دیسک حفظ می شود بهتر میباشد.
درد هر دو حالت که دیسک کمر پاره شده باشد و فتق دیسک کمر بدون پارگی ، درمان غیر جراحی دیسک کمر تا ۸۵ الی ۹۰ درصد پاسخ می‌دهد و بیماران می‌توانند در مدت ۸ هفته الی ۱۲ هفته، درمان دیسک خود را به صورت کامل انجام داده و به تدریج و با انجام ورزش های مخصوص کم کم به فعالیت‌های روزمره بازگردند و حتی باشگاه های ورزشی را در طولانی مدت شروع کنند
درمان غیر جراحی دیسک کمر در مواردی که دیسک پاره شده است و لایه خارجی پاره شده به صورت کنترلی است یعنی بیمار باید اقداماتی را انجام دهد تا مجدد نکند اما در شرایطی که فتق بدون پارگی دیسک داشته باشیم درمان قطعی و معمولاً بدون بازگشت تر خواهد بود.