با سلام و عرض ادب ...یکی از دیسکهای کمری من بالژینگ و دیگری دچار اکستروژن شده است. پیش متخصص طب فیزیکی و توانبخشی رفتم گفتند یا با ازن درمانی یا با لیزر درمانی (لیزر پرتوان) می توان کاری کرد دیسک خودش رو جمع کرده و فشار از روی عصب کم یا برداشته شود. دکتر گفتند 5-6 جلسه لیزر درمانی بایست انجام شود. ایشان همچنین گفتند که تزریق ازن هم خیلی خوب جواب میده. حال سوال من اینست که کدام روش بهتر است؟ اگر ازن درمانی خوب جواب میده چرا میگن اول لیزر درمانی کنید؟ واقعا لیزر درمانی اولویت دارد بر ازن درمانی؟ با سپاس فراوان

سلام. درمان دیسک کمر بدون جراحی بسیار سخت و نیازمند کارهای مختلفی است که توسط پزشکان و خود شما باید انجام شود . قطعا ازن درمانی با شواهد بالای علمی (evidance Ib) یکی از بهترین درمان ها در بین درمان های دیسک کمر می باشد ولی قطعا به تنهای موثر نیست .

لیزر درمانی هم یک مدالیتی موثر در کاهش التهاب است که می تواند بسیار کمک کننده باشد و ما هم به صورت روتین برای تمام بیمارانمون از لیزر در درمان دیسک کمر استفاده می کنیم.  بسیار شده که ابتدا که از تخت دکامپرشن و لیزر درمانی و پلاسما وان در درمان دیسک کمر استفاده کرده ایم به حدی رضایت مندی در بیماران ایجاد شده است که کلا اوزون تراپی را کنسل کرده ایم و توانسته ایم زودتر به مرحله درمان نگهدارنده شامل ورزش و آب درمانی و ..‌ برسیم. بنابراین توصیه همکار محترم به انجام لیزر درمانی دیسک قبل از انجام ازن تراپی دیسک کاملا منطقی و به نفع شماست .