سلام آقای دکتر خسته نباشید. من التهاب زانو دارم یعنی زانو اطرافش ورم کرده ، هر دکتری میرم میگه زمانی که التهاب داشته باشید درد داری درد زانو الان برای مدت شش ماه است که وجود داره هرچی قرص و دارو میخورم ، خوب نمیشه یه ده جلسه فیزیوتراپی کردم ولی برطرف نشد باید چیکار کنم. درمان التهاب زانو چه هست . لطفاً کمکم کنید.


سلام برای درمان التهاب زانو شما باید ابتدا علت التهاب زانو را پیدا کنید درمان التهاب زانو یک درمان کلی نیست اما اگر شما علت التهاب را پیدا کنید ، می توانید تورم زانو و التهاب زانو را هم درمان کنید درمان التهاب زانو بر اساس علت میتواند به درمانهای غیر جراحی و حتی درمان های جراحی منتج شود.

ما ورم را در زانو در چندین نقطه ممکن است داشته باشیم ورم عضله بالای زانو معمولاً به دلیل التهاب التهاب در بورس‌های سوپرا پاتلار می باشد که معمولاً در اثر ضربه یا بد نشستن یا صدمات قدیمی ایجاد میشود.

 

                          درمان التهاب زانو
التهاب در خود غضروف زانو ، می‌تواند موجب ایجاد دردهای پراکنده در زانو بشود. این درد به صورت مبهم و در مناطق مختلف زانو و به خصوص در قسمت داخلی زانو ایجاد می شود. توجه داشته باشید که آرتروز زانو یک نوع استئو آرتریت میباشد یعنی التهاب در مفصل زانو و همچنین استخوان کنار زانو ایجاد می شود. بنابراین شما اگر دارو برای التهاب زانو استفاده کنید و خود استوارتر را کنترل نکنید احتمالاً مجدد ورم زانو برمی‌گردد و التهاب در زانو مجدد شعله ور میشود.
همچنین صدمات زانو مانند صدمات رباط ها و منیسک های زانو هرچند صدمه خفیف و جزئی باشد می تواند موجب آب اوردن زانو و درد شدید زانو بشود.
مثلاً پارگی در یک مینیسک به صورت کوچک ایجاد می‌شود و ممکن است ضربه چندانی هم وجود نداشته باشد اما پارگی کوچکترم نیز موجب تورم و آب آوردن و التهاب شدید در زانو شود درمان التهاب زانو درصد مهم نیست ممکن است با درمان داب زانو در علت آرتروز فرق کند.
البته توجه کنید ما یک سری کارهای عمومی از نظر درمان برای کاهش آب و تورم زانو داریم مثلاً باید حتماً از یخ استفاده کرد ماساژ یخ هر ۸ ساعت به بیماران کمک می کند که درد و التهاب در زانو به نحو قابل ملاحظه‌ای در مرحله حاد کم شود آنهایی که به دنبال درمان سریع ورم زانو و التهاب آن باشند باید در همان مرحله اول صدمه از ماساژ یخ استفاده کنند.
همچنین استفاده از بانداژ کشی و بالا نگه داشتن پا بعد از صدمه و التهاب می تواند کمک کننده باشد.
توجه کنید که کشیدن آب زانو و تزریق در داخل آن در مرحله حاد می تواند کمک کننده باشد و برای بیماران برخلاف تصور کشیدن آب زانو چیز خطرناک نیست اما مشکل آن است که اگر بیماری زمینه ای زانو حل نشود مجدداً التهاب زانو بروز می کند.
بنابراین توصیه ما این است که شما ابتدا یک ام آر آی زانو انجام دهید و علت صدمه را بیابید تا زمان انجام ام آر آی زانو از ماساژ یخ باند کشی و استراحت و کمتر راه رفتن بهره ببرید .همچنین اگر فیزیوتراپی از گرما استفاده می کند برای شما مفید نیست اما فیزیوتراپی هایی که از گرما استفاده نمی کنند مانند استفاده از اولتراسوند و لیزرهای پرتوان قطعاً می‌تواند بدون انجام تزریق در کاهش التهاب و تورم شما موثر باشد .

بعد از آن بر اساس نتیجه ام آر آی می توانید تصمیم به روش‌های مختلف درمان مانند پی آر پی زانو ، ارتوکین درمانی ، روشهای توانبخشی متعدد و حتی روش های نیمه جراحی بهره ببرید.