باسلام. آقای دکتر، گرفتگی قسمت وسط کمر یک نقطه دارم که بیشتر مایل به راست هست و ماهیانه یک بار آمپول متوکاربامول تزریق میکنم. و زمانی که درد شروع میشه اصلا نفس کشیدن برام دشوار میشه...،یه راه حلی جلو راهم قرار بدید که بهتر بشم، mriهم انجام دادم و دیسک کمر ندارم اما دیسک گردن دارم. گفتن نیازی به عمل نداره فقط این کمرم نمیذاره درست به کارم برسم. بنده کارگر چاپخونه هستم.

سلام. درد در یک نقطه از کمر به معنی آن نیست که درد شما کم است و مشکل شما هم کم است .ممکن است مشکل زیادی در زیر ناحیه کمر خود داشته باشید که درد را به صورت نقطه ای در کمر نشان دهد ممکن است بارها به کمک آمپول های شل کننده عضلانی و داروهای مسکن آرام شود و یک بار پیش بیاید که این گرفتگی کمر و درد کمر آزاد نشود و شما را به جراحی کمر بکشاند
توصیه موکد ما بر این است که شما ابتدا با انجام ام ار ای کمر و تست نوار عصب و عضله پا ها علت درد کمر خود را پیدا کنیم. اگر درد در ناحیه کمر به دلیل تحریک دیسک کمر و یا فاست های کمری و یا برجسته شدن لیگامان های کمری و یا سرخوردگی مهره کمر باشد ، شما باید علاوه بر استفاده از دارو انجام یکسری از درمان‌های پزشکی را در کنار درمان‌های دیگر خود داشته باشید تا بتوانید بر درد نقطه ای کمر غلبه کنید.

                                    درمان کمردرد در یک نقطه
    
چه بسا بعضی از علائم ممکن است در پاها و یا باسن و یا سایر نقاط دیگر وجود داشته باشد اما شما تحت عنوان درد کمر آن را تلقی نکنید. مثلا ممکن است درد پهلو شما به دلیل درد و اسپاسم عضلات کمری ناشی از تحریک دیسک کمر باشد اما شما فکر کنید که درد کلیه می باشد.
این نکته را توجه کنید که کمردرد صرفاً یک علامت می باشد نه یک بیماری و باید به دنبال علت آن و درمان آن برآیید . بعضی از علت ها مانند تحریکات دیسک ممکن است نیاز به درمان‌های کنترلی طولانی‌مدت داشته باشد . در شما که کارتان سنگین هستید و در چاپخانه کار می کنید انجام مستمر ورزش های کمری اکیداً توصیه می‌شود.
بسیاری از بیماران عنوان می‌کنند که اصلاً ما کمردرد نداریم ، بلکه یک نقطه بر روی باسن و یا لگنم آیا درد کمر ما درد می کند و بنابراین احتمالاً مشکل جدی نیست . وقتی ما آزمایشات را انجام می‌دهیم گاهی می‌بینیم یک دیسک کمر شدید زیر آن نهفته است یا مفصل ساکروایلیاک دچار آرتروز و به‌هم‌ریختگی شدید شده و باید درمان شود.
بنابراین موقتاً استفاده از کمربند طبی و خوردن داروها و انجام ورزش های کمری (در زمانی که شما درد ندارید ) را توصیه می‌کنیم ، اما برای طولانی مدت باید با انجام آزمایشاتی که نام برده شد علت کمر درد خود را پیدا کنید و بر اساس آن درمان متناسب را انجام دهید البته خوشبختانه عمده درمان‌های کمر به صورت فیزیکی و غیر جراحی می باشد و با انجام بعضی مداخلات طب فیزیکی و همچنین ورزش های کمری و فرآیندهای توانبخشی می توانید از شر کمر درد خلاص شوید.