•  

 

سلام. ضعف زانو و درد زانو و صدای قرچ و قروچ زانو می تواند به علت درگیری غضروف های زانو باشد . پرانتزی شدن زانو هم این اضمحلال زانو را تشدید می کند. درد زانو ناشی از ورزش زیاد هم به دلیل به هم خوردن بالانس عضلات و هم به دلیل صدمه به غضروف زیر کشکک و یا به اصطلاح مفصل پاتلوفمورال شایع است .

همچنین درد زانو در ورزش کاران به دلیل صدمه به رباط و منیسک زانو شایع است و باید با معاینه و ام ار ای این شرایط را بررسی و در صورت درگیری درمان کرد . 

استفاده از ورزش کششی عضلات سفت و تقویت عضلات درگیر می تواند  در درمان زانو درد ناشی از ایمبالانس عضلانی کمک کننده باشد . 

ویتامین برای زانو درد و یا گلوکز امین و یا سویا و .... در درمان زانو درد موثر است ولی تاثیر آن به اندازه ورزش زانو نیست. 

استفاده از تزریق های ترمیمی مانند پرولوتراپی و پی ار پی زانو هم می تواند در درمان کمک کننده باشد 

تقویت عضلات جلو و پشت ساق و لگن هم بسیار درد درمان درد زانو شما موثر است . 

کلنیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام 

سلام. کمردرد یک بیماری چند فاکتوری است و برای درمان کمردرد باید بر تمام این  فاکتورها  غلبه کنیم. در پاسخ به سوال شما که برای کمردرد چه کنیم شاید بشود گفت اول باید علت اصلی کمردرد مشخص شود ، مثلا اگه کمردردی که به پا می زند علت درد کمر شما باشد نیاز به درمان های گسترده ای مانند درمان دیسک کمر و ازن تراپی و طب سوزنی و مانیپولاسیون کمر داشته باشد ولی اگر علت کمردرد  مثلا گودی کمر باشد شاید با تنها ورزش کمر بتوان کمردرد شما را درمان کرد . 

جلسات درمان کمردرد اغلب بین ۱۰ تا ۲۰ جلسه می باشد و درمان هایی مانند مانیپولاسیون و حرکت درمانی ، رادیو فرکوانسی و ازن تراپی ، استفاده از تخت دکامپرشن و ورزش و لیزر و ...‌. باشد . 

در درمان کمردرد عصبی باید علاوه بر توجه به خود کمر به موارد همراه مانند داروهای ارامبخش و استفاده از طب سوزنی برای آرامش و .... توجه کرد . 

هرچند ممکن است مانیپولاسیون کمر یا به اصطلاح شما جا انداری کمر به کاهش درد دراماتیک‌در یک مقطع کمک کند ولی همیشه اینطور نیست و اغلب نیاز به جلسات متعدد در جهت درمان کمردرد می باشد . در انتها نگهداری بهبودی کمردرد تنها با انجام ورزشهای صحیح در انتهای جلسات درمان امکان پذیر می باشد . 

سلام‌. درد شدید کف پا که این همه طولانی شده ، علل محدودی دارد مسمومیت با ویتامین د و دوز زیادی آن هر چند سمی است اما علتی برای درد کف پا محسوب نمی شود . هر چند همچنان فاشئیت پلانتار و در صدر تشخیص ها قرار دارد ولی باید به یک سری مشکلات مربوط به کمر که خصوصا می تواند در درد کف پا مقاوم بدهد حتی بدون کمردرد باید مورد توجه قرار گیرد .

علت درد کف پا و انگشتان در سالمندان ممکن است بیشتر با مسایلی مانند دیسک کمر و تنگی کانال نخاع مرتبط باشد . 

درد کف پا در کودکان با مشکلاتی مانند نرمی مفصل و ناهنجاری های کف پا مانند کف پای صاف و..‌ در ارتباط است . 

درد کف پا و کم کاری تیرویید که به طور شایع از ما سوال می شود به هم ارتباطی ندارد . 

در مورد درمان درد کف پا در شب باید فعالیت های که با ایستادن مرتبط است در روز کم شود .  در درمان درد کف پا و پاشنه کشش عضلات کف پا ، اسپلینت شبانه  PLS و شاک ویو و تکار درمانی بسیار کمک کننده می باشد . ازن درمانی و کفی های طبی ساختنی هم ممکن است به درمان درد کف پا کمک کند . 

دکتر محمد حسین سپهریان 

متخصص طب فیزیکی 

سلام ، گرفتگی گردن که به صورت حاد ایجاد می شود عموما به ولیل starin و sprain می باشد . هر چند علل بسیار دیگری مانند دیسک گردن و سندرم فاست و تحریک حاد مفصل هم می تواند موجب گرفتگی گردن شود .

گرفتگی گردن که بیشتر از ۳ روز طول می کشد اغلب جهت درمان نیاز به مداخله پزشکی دارد به خصوص اگر این درد گردن به شانه و کتف و دست ها تیر بکشد . 

از نظر تشخیصی در گرفتگی گردن گرافی ساده گردن ، ام ار ای گردن و تست عصب و عضله کمک کننده خواهد بود که بسته به صلاحدید متخصص طب فیزیکی تجویز می شود . 

در درمان خانگی این نوع گردن درد استفاده از پمادهای سالیسیلات ، داروهای شل کننده عضلانی و گردت بند کمک کننده است . 

در درمان های طب فیزیکی و توانبخشی گرفتگی گردن هم استفاده از درمان های دستی و مانیپولاسیون و طب سوزنی و رادیو فرکوانسی موثر است .  

سلام ، احساس داغ شدن ساق پا ، تا ۹۹ درصد موارد به دلیل صدمه و یا تحریک عصب می باشد . 

احساس داغ شدن ممکن است مربوط به صدمه اعصاب کمر باشد و ممکن است شما به هیچ عنوان کمردرد هم نداشته باشید ، از طرفی ممکن است صدمه اعصاب منطقه ای هم عامل تحریک کنونی شما باشد حتی اگر در طول این سال ها مشکل نداشته باشید ‌. بهتر است ابتدا تست عصب شوید و حدود صدمه به عصب مشخص شود و از ناحیه درست  و واقعا جایی که عصب شما تحت فشار قرار گرفته است درمان کنید . 

از نظر دارویی داروهایی  و دراو برای درمان داغی کف پا  ، داروهایی مانند لیریکا و ویتامین ب ۱ و منیزیوم می تواند به شما کمک محدودی بکند . 

در تجربه ما شاید 80 تا 90 درصد این موارد داغی کف پا مرتبط با تحریک عصب در کنار دیسک کمر و یا ناشی خود دیسک کمر می باشد . بسیاری از بیماران دیسک کمر قدیمی داشته اند و در حال حاضر هیچ علایمی از دیسک کمر قدیمی خود را ندارند و ارتباط دادن دیسک کمر به داغی کف را برایشان عجیب است . 

کلنیک طب فیزیکی پیشگام 

۶۶۹۱۴۶۵۰  

سلام. اکستروژن دیسک شدیدترین نوع دیسک کمر می باشد . واژه ای که در جواب به سوال شما که ایا ممکنه دیسک کمر خوب بشه  وجود دارد در یک کلمه بله یا خیر خلاصه نمی شود . 

اگر منظور درد و ناتوانی ناشی از دیسک کمر می باشد بله ، در عمده موارد به کمک درمان های غیر جراحی و گاهی جراحی خوب می شود . اما این خوب شدن به معنی کاهش فشار دیسک بر روی عصب می باشد و نه داخل رفتن دیسک کمر . پس ام ار ای کمر شما خوب نمی شود ولی دیسک کمر شما خوب می شود . بنابراین در مورد شما جهت اقدام برای معافیت اغلب اکستروژن مجدد دیسک گزارش خواهد شد ‌. البته ۲۰ در صد بیماران با استفاده از تخت جدید دکامپرشن دیسک عقب تر هم می رود و در گزارش کمتر دیده می شود . 

استفاده از تزریقاتی که فاکنور رشد را زیاد می کند هم می تواند در بهبود درد و درمان دیسک کمر موثر باشد. 

کلنیک طب فیزیکی پیشگام 

دکتر سپهریان 

۶۶۵۷۶۹۹۱

سلام. MRI کمر یکی از ابزارهای پاراکلنیکی بسیار موثر دررتشخیص مشکلات مرتبط با کمردرد می باشد ولی برای هر بیماری آن را انجام نمی دهیم و مواردی که دارای علائم پرچم قرمز یا red flag می باشند و موارد طول کشیده کمردرد و..‌ هم ممکن است نیاز به عصب سنجی و یا ام ار ای داشته باشد . در مورد ام ار ای شما گفته شده که دارای بالجینگ دیسک L4 و L5 می باشید و disc bulging خفیف ترین مرحله دیسک کمر می باشد که اغلب با درمان های غیر جراحی قابل درمان می باشد . سایر موارد مانند نئوپلاسم یا همان تومورهای کمر در ام ار ای کمر شما وجود ندارد . 

بهتر است در درمان دیسک کمر در همین مرحله خفیف و به صورت جدی تر اقدام کنید تا دیسک شما پیشرفت نکند و در ام ار کمر مراحل پیشرفته تر دیسک مثل پروتروژن دیسک  ( disc protrusion )و اکستروژن دیسک کمر ( disc extrusion ) پیشرفت کند . 

بهترین درمان غیر جراحی دیسک کمر در این مرحله برای شما استفاده از دکامپرشن ، لیزر درمانی ، طب سوزنی و فیزیوتراپی و در مرحله آخر و مهمترین درمان ورزش درمانی خواهد بود . 

سلام. خدا را شکر می کنم که دردتون کم شده و راضی هستید . همانطور که فکر می کردیم تاثیر طب سوزنی در دیسک گردن شما بسیار خوب بود ، همچنین درمان های دستی و دکامپرشن هم کمکتون کرد که فشار دیسک بر روی عناصر عصبی کنار دیسک گردن کم شود . معمولا گزگز و مور مور مدت طولانی تری برطرف می شود ، شاید چندین ماه . 

مسافرت زمینی و تکان های ماشین در بسیاری از موارد دیسک گردن را تحریک می کند لذا توصیه می کنیم مسافرت زمینی را تا حداقل ۱۲ هفته عقب بیفتد . 

جلسات نگهدارنده ۳ تا ۴ تایی ماهی یک بار طب سوزنی برای دیسک گردن توصیه می شود . 

لطفا ورزش های دیسک گردن و باید ها و نباید هایی را که در طی درمان خدمتتان گفته شد فراموش نکنید . 

دکتر سپهریان 

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی 

سلام. در مورد استفاده از گردن بند در درمان دیسک گردن در دو هفته اول به صورت مداوم اتفاق نظر وجود دارد ولی بیشتر از آن موجب ضعیف شدن عضلات گردن می شود و به شرطی که درمان گردن را شروع کرده اید و ورزش های تقویتی گردن برای شما شروع شده است می توانید در سر کتر خود از گردن بند استفاده کنید . 

در مورد بهترین درمان برای درمان گردن درد شما ، استفاده از دستگاه دکامپرشن گردنی می باشد . 

معمولا گردن بند طبی هم برای دیسک گردن حدود 2 هفته تجویز می شود و بعد از آن باید به صورت متناوب از گردن بند استفاده کنید که دچار مشکل ضعف عضلات گردن نشوید . 

ما معمولا گردن بند طبی برای دیسک گردن  را بعد از دو هفته در هنگام کار با کامپیوتر و رانندگی برای بیمارانمان تجویز می کنیم.

سلام. روش کایروپراکتیک و انجام مانیپولاسیون گردن که توسط متخصصین کایروپراکتیک و متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی انجام می شود ، روشی علمی و مبتنی بر شواهد (evidence base medicine ) می باشد که در جایگاه خود تاثیر به سزای درمانی خواهد داشت. این نوع از درمان یا مانیپولاسیون  در گایدلاین های پزشکی اروپا و آمریکا به عنوان روش های موثر درمان دیسک گردن و کمر عنوان شده است . 

سرگیجه خوش خیم وضعیتی هم که در اثر تحریک گیرنده های گوش میانی ایجاد می شود ، یک پدیده خوش خیم است که با انجام بعضی مانورها و داروهای مانند بتاسرین کاهش خواهد یافت و جای نگرانی طولانی مدت نخواهد بود . 

امید است که سرگیجه مانع از درمان مشکل جدی تر که دیسک گردن شما می باشد نشود . 

دکتر سپهریان 

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی 

سلام ، درد گردن و خصوصا دیسک گردن عامل بسیار مهمی در  دردهای شانه و درد کتف می باشد . ارتباط مستقیمی بین دیسک گردن و دیسک کمر وجود ندارد ولی نشانه این است که شما از نظر ستون فقرات بسیار تحت فشار هستید یا بوده اید. 

قطعا اگر شرایط حاد جراحی مثل ضعف پیشرونده عصبی و یا علائم فشار بر روی نخاع و میلوپاتی را نداشته باشید می توانید ابتدا درمان های غیر جراحی با روش های توانبخشی را امتحان کنید و  اگر جز درصد کمی که جواب نمی دهند بودید سراغ جراحی بروید . قطعا همکار محترم جراح اعصاب اگر پیشنهاد جراحی به شما داده اند ، احتمال عدم جواب دهی را بالا دانسته اند . و در مورد سوال سوم بله ، یعنی هر دردی با تنش عصبی تحریک می شود از جمله درد دیسک گردن و گردن درد ! بهبودی شما ارزوی ماست . 

دکتر سپهریان ، متخصص طب فیزیکی و الکترودیاگنوز 

سلام . گانگیون که در واقع پارگی غلاف پوشاننده عضلات هست عمدتا به دلیل ظاهر ان تزریق و یا جراحی می شود و در هر دو روش امکان عود گانگلیون وجود دارد . 

خود ماهیت گانگلیون دردزا نیست مگر توسط ان عناصری مانند اعصاب و کپسول مفصلی اطراف ان تحت فشار قرار بگیرد ، و قطعا تا مدتی بعد از عمل جراحاتی وجود خواهد داشت که موجب درد می شود . در حال حاضر توصیه ما فیزیوتراپی و لیزر درمانی جهت سهولت به بازگشت توانایی های مچ و کاهش درد . 

دکتر محمد حسین سپهریان 

متخصص طب فیزیکی 

سلام و عرض ادب ، دیسک گردن در واقع بیرون زدگی غضروف بین مهره ایست که موجب فشار بر روی عصب های بین مهره ای می شود و به این شکل درد ایجاد می کند . تاثیر پرگابالین در دیسک گردن در واقع کاهش حساسیت این عصب تحت فشار توسط دیسک می باشد ، در درمان علاوه بر این کاهش حساسیت باید از درمان های اسساسی تر دیسک مانند دکامپرشن دیسک گردن هم استفاده کرد . 

دیسک گردن علاوه بر پره گابالین و نوع خارجی آن مثل لیریکا نیاز به داروهای ضد التهابی مانند سلکسیب و ..‌ هم دارد . قابل ذکر است گه داروهایی مانند گاباپنتین و نوروپنتین هم از همین دسته است و تاثیرات مشابهی بر بیمار دارد . البته بعضی از بیماران به دلیل تاثیرات خواب اوری شدید ممکن است نتوانند این دسته از دارو های مناسب روی دیسک را تحمل کنند . 

سلام. برق گرفتگی لگن و باسن و در واقع نشانه تحریک اعصابی است که در از این ناحیه عبور می کنند. شایعترین علت درد عصبی لگن در واقع همان تحریک عصب سیاتیک می باشد . علت سیاتیک پای راست معمولا اشکالی در کمر در سمت راست و علت سیاتیک پای چپ تحریک عصب سیاتیک در سمت چپ می باشد . همانطور که خودتون هم عنوان کردید مشکلاتی در مهره L4 و L5  می باشید که خود توجیه کننده درد لگن شما می باشد . حتما هم نباید در کمر دردی وجود داشته باشد . شما ابتدا باید درمان سیاتیک و درد لگن خود را با کشش و لیزر و تزریقات ستون فقرات  و تزریقات مربوط به آزاد سازی عصب سیاتیک داشته باشید و بعد هم با ورزش و درمان های نگهدارنده ان ها را نگه دارید . شامل ورزش ، درمان های نگهدارنده کمر و کشش های نگهدارنده و البته رعایت استراحت و قوانین ارگونومی حداقل برای مدت ۶ ماه . 

کلنیک طب فیزیکی و درد پیشگام : ۶۶۹۱۴۶۵۰ _ ۶۶۵۷۶۹۹۱

سلام و عرض ادب سرکار خانم جلیلی ، والاه خوشحالم که مشکلتون حل شده و قطعا رعایت های خودتون و انجام منظم ورزش هاتون کمک کرده دیسک کمر دوباره براتون مشکلی ایجاد نکنه و حل بشه . 

در حال حاضر امکان مسافرت با دیسک کمر براتون هست فقط به شرطی حداکثر هر ۴۵ دقیقه از ماشین پیاده شید . تمام ورزش هایی که خدمتتون آموزش دادیم را منظم انجام بدید و وسایل سنگین بلند نکنید . اگر مسیرتون بیش از ۲ تا ۳ ساعت هست حتما یک بار در طی مسیر حالت درازکش را هم داشته باشید . موفق و موید باشید . 

سلام. برامدگی مچ دست معمولا به دلیل پاره شدن غلافی است که تاندون از داخل آن رد می شود. به آن گانگلیون می گویند . گانگلیون اغلب غیر دردناک است ، ولی ممکن است کم کم به اعصاب و عروق کنار آن فشار بیاورد و موجب ایجاد درد شود.  گانگلیون ممکن است خودبخود از بین برود . 

در هر حال اگر گانگلیون خودبخود از بین نرود می توان انرا تخلیه و تزریق کرد و در بسیاری از موارد کاملا خوب می شود و گاهی هم نیاز است که جراحی شود. اغلب مشکل حل می شود ولی احتمال عود در کلیه روش ها کم نیست . بنابراین هم چنان توصیه می کنیم اگر اذیتتان نمی کند کاری درمانی جز محدودیت حرکت با مچ بند نیست . محدودیت حرکت موجب می شود که با استراحت سایز گانگلیون کمی کمتر شود. 

کلنیک تخصصی طب فیزیکی و درد پیشگام 

۶۶۹۱۴۶۵۰ _ ۶۶۵۷۶۹۹۱

سلام. ورم زانو معمولا به دلیل یک مشکل در زانو می باشد . ما در داخل زانو مایع داریم ولی وقتی بیمارس یا التهابی در زانو داریم یا رباط یا لیگامانی در زانو کشیده شود ثانویه به این مشکل در زانو و به صورت واکنشی مایع و التهاب ایجاد می شود و این مایع به صورت ورم زانو یا آب آوردن زانو خود را نشان می دهد. برای درمان باید مشکل اصلی زانو حل شود و صرفا تخلیه آب زانو و به قول معروف کشیدن آب زانو نمی تواند موجب حل مشکل شود و هر چند بر خلاف باور عامه موجب صدمه ای به زانو نمی شود ولی موجب درمان بیمار هم نمی شود و مجددا مایع زانو تشکیل می شود . 

اینجانب در بیمارانم سعی بر درمان بیماری اصلی می کنم  مثلا سعی می کنیم ارتروز زانو را درمان کنیم و تورم ثانویه هم به صورت خودبخودی حذف خواهد شد. 

دکتر سپهریان. متخصص طب فیزیکی و توانبخشی . 

۶۶۵۷۶۹۹۱ 

۶۶۹۱۴۶۵۰

سلام. درد بازو راست و درد اصولا بازو تا ۹۰ درصد به دلیل ارجاع درد از مناطق بالاتر مانند  شانه و کتف و همچنین گردن می باشد .  اینکه بعد از مدتی شانه شما هم‌ دیگر بالا نمی آید گواهی دیگر بر این مدعاست. این حالت را شانه یخ زده می گویند یعنی به حدی شما شانه خود را حرکت ندادید و این التهابات و درد تجمع پیدا کرده است که موجب ایجاد شانه یخ زده شده است‌. در اولین قدم در درمان شانه یخ زده و درد بازو باید یک ام ار ای شانه داشته باشیم. بعد با چندین مرحله تزریق زیر سونوگرافی داخل مفصل شانه و انجام توانبخشی فعال و روش های خاص باز کردن شانه با تکنیک های دستی معمولا می شود به شما کمک کرد. در صورتیکه زمان زیاد بگذرد و شما نسبت به این بیماری بی تفاوت باشید ، احتمال ینکه نیاز به باز کردن چسبدگی ها در مانیپولاسیون های اطاق عمل باشد خیلی بیشتر می شود . 

کلنیک تخصصی درد پیشگام : دکتر محمد حسین سپهریان 

۶۶۹۱۴۶۵۰ _ ۶۶۵۷۶۹۹۱ 

درد زیر بغل همانطور که اشاره فرمودید می تواند مربوط به دیسک گردن یا دردهای انتشاری ناحیه شانه باشد . البته علل موضعی درد زیر بغل هم مانند تورم غددد لنفاوی ، بیماری های پستان می تواند به عنوان علل منطقع ای درد زیر بغل مطرح باشد . 

دردهای زیر بغل که با پریود تشدید می شود ، بیشتر با علل زنان مرتبط می باشند و بیماری های پستان باید حتما بررسی شود . ولی آنچه ما بیشتر در کلنیک با آن مواجه هستیم دردهای اسکلتی عضلانی مرتبط با گردن و شانه و کشیدگی ها و .... می باشد. 

درمان درد زیر بغل چپ با راست متفاوت نمی باشد  باید اگر علت در گردن می باشد تخت دکامپرشن و مانور های مانوال انجام شود . 

در درمتن زیر بغل به چه دکتری مراجعه کتیم . این سوالی است که خیلی از بیماران از ما می پرسند و جواب این است که بهترین مراجعه به متخصصین طب فیزیکی و متخصص زنان برای پوشش هر دو عامل زنان و اسکلتی عضلانی می باشد . 

دکتر محمد حسین سپهریان . متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

66914650 - 66576991

لق شدن مهره کمر یا لغزندگی مهره کمر واژه ای است که به دلیل سر خردن یک مهره بر روی مهره دیگر اتفاق می افتد. معمولا لقی مهره آخر کمر شایع می باشد . بیمار مهمی است ونیاز به توجه زیاد دارد. درمان لغزندگی مهره در مکاتب مختلف پزشکی به صورت  متفاوت انجام می شود . لغزندگی مهره پنجم کمر از همه شایع تر می باشد .

درمان لغزندگی مهره از نظر ما بسته به میزان سر خوردگی و لقی مهره دارد ، اگر این لغندگی مهره زیر 50 درصد باشد و در عکس خم شدن به جلو و عقب حرکت دینامیک نداشته باشیم با روش های طب فیزیکی و توانبخشی فعال می توانیم آنرا کنترل کنیم .

راه های درمان لقی مهره کمر در کلنیک پیشگام شامل مانوال تراپی ( که بیماران انرا به اشتباه جا اندازی مهره کمر می نامند ، توانبخشی فعال ، پلاسما ، لیزرتراپی و تزریقات تخصصی تحت هدایت سونوگرافی می باشد . 

درمان گیاهی لقی مهره کمر صرفا جهت کاهش التهاب می باشد و درمان جراحی لقی مهره کمر جهت مواردی است که سرخوردگی مهره بیش از 50 درصد باشد و یا بی ثباتی ستون فقرات وجود داشته باشد و یا دو ماه به درمان توانبخشی پاسخ مناسب نداده باشد . 

دکتر سپهریان . متخصص طب فیزکی و توانبخشی کلنیک پیشگام 

66576991 - 66914650

سلام. دوست عزیز ، در یک کلام لیزر درمانی موثر و بی ضرر می باشد .

لیزر یک نوع نور می باشد که در فرکانس و با شکل تجمعی تابیده می شود تا در سطح سلولی موجب کاهش تورم و التهاب و افزایش ماده تغإیه ای سلول می شود و بدین شکل موجب ترمیم بافت و کاهش درد می شود . لیزر اگر مستقیما به شبکیه چشم تابیده نشود و  مستقیما بر روی رحم فرد باردار قرار نگیرد ، هیچ گونه و تاکید می کنم هیچ گونه عارضه دیگری ندارد ولی جهت موثر بودن آن باید از لیزرهای پرتوان خوبی استفاده شود تا بتواند به ایشان کمک کند . توصیه می کنیم بعد از لیزر درمانی آب فراوان نوشیده شود و مطمین باشید که یک مدالینی موثر و بی ضرر برای مادر گرامی لیزر پرتوان می باشد . البته ما کثرا آنرا همزمان با پلاسما و طب سوزنی استفاده می کنیم که تاثیر آنرا افزایش می دهد. 

کلنیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام : 66914650

سلام‌. درد کشاله ران علل متعددی دارد. گرفتگی کشیدگی ران و خصوصا سمت داخلی ران می تواند به دلیل حرکت ناگهانی و کشیدگی عضله باشد و یا یک علت شایع دیگر هم درگیری کمر می باشد یعنی تحریک ریشه های کمری موجب می شود عضله انتهایی این اعصاب که از جمله در ران وجود دارد موجب تحریک و گرفتگی می شود.‌ در این موارد جز درمان کشیدگی کشاله ران باید رادیکولوپاتی کمری را هم درمان کرد . بهترین درمان گرفتگی ک شاله ران استفاده از روش های توانبخشی خصوصا دستگاه رادیوفرکوانسی و انجام ورزش های کششی عضلات اداکتور می بلشد . استفاده از دستگاه کشش کمر در آزاد سازی عصب های کمر بسیار کمک کننده است . بهترین پماد برای گرفتگی کشاله ران پماد رهامین و پماد های دارای سالیسیلات می باشد . قطعا درمان های طب فیزیکی که موجب بهبود و تقویت عضلات کمی و باسن می شود در درمان بسیار مهم و موجب عدم برگشت علائم درد کشاله ران می شود . 

در درمان خانگی گرفتگی کشیدگی عضله ران می توانید از کشش این عضلات به صورت شبیه به حالت چهار زانو و استفاده از داروهای شل کننده عضلانی مدیریت کنید . 

کلنیک تخصصی درد پیشگام : ۶۶۹۱۴۶۵۰_ ۶۶۵۷۶۹۹۱

سلام. عمل لیزری دیسک ، دو نوع میشود ، یکی جراحی دیسک کمر با لیزر که یک نوع جراحی باز است و تقریبا هزینه ان کمی از عمل باز بیشتر می باشد و کار متخصصان جراحی مغز و اعصاب می باشد . ولی یک نوع عمل اینترونشنال داخل دیسک هم داریم که سوزن وارد دیسک می شود و به دستگاه لیزر وصل می شود و در واقع داخل دیسک سوزانده می شود و قیمت آن بر اساس نوع بیمارستان و وسایلی که انتخاب می شود بین ۵ تا ۲۰ ملیون تومان متغیر است . 

سلام. اسکلیوز، انحراف ستون فقرات به سمت چپ و راست می باشد .درمان معمولا به دو عامل سن و درجه اسکلیوز بستگی دارد . در سنین زیر ۲۰ و بخصوص زیر ۱۸ سال امکان درمان و کاهش درجه با بریس و ورزش و سایر روش های توانبخشی در درجات زیر ۴۰ درجه و به خصوص زیر ۲۵ درجه وجود دارد ولی بعد از ۴۰ درجه نیاز به روش های جراحی  اصلاحی در درمان اسکلیوز می باشد . 

دکتر محمد حسین سپهریان : متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و فلوشیپ درد 

۶۶۵۷۶۹۹۱ 

www.darmanedard.ir

سلام ‌. تق تق زانو و صدا دادن زانو هنگام نشستن و برخاستن مساله ای شایع در بین بیماران می باشد . تق تق زانو و صدای قرچ و قروچ زانو می تواند به دلیل درگیری منیسک زانو و رباط ها و یا نرمی غضروف کشکک و حتی آرتروز زانو باشد ولی به صورت شایع تر صدا دادن زانو هنگام نشستن و بلند شدن رخ می دهد و اغلب ناشی از تریگر پوینت ها و گرفتگی های پشت زانو می باشد . در بسیاری از موارد با معاینه زانو بسیاری از این علل صدا دادن زانو از هم افتراق می یابند . راه دیگری که ما به شما پیشنهاد می دهیم انجام ورزش های کششی پشت زانو در صورت صدا دادن زانو بدون درد است . 

www.darmanedard.ir 

دکتر سپهریان 

متخصص طب فیزیکی و فلوشیپ درد 

سلام و عرض ادب. قفل کردن پشت زانو معمولا به دلیل روی هم افتادن و گرفتگی های تاندونی است . ممکن است موجب ایجاد درد دائمی زانو شود و یا‌ درد زانو ویا قفل کردن زانو و تق تق زانو هنگام نشستنو بلند شدن ایجاد شود . صدای تق تق زانو که بدون درد باشد خیلی مهم‌ نیست ولی قفل کردن زانو همیشه مهم است . در قفل کردن جلو زانو باید به مشکلات مربوط به منیسک زانو توجه کرد که بسیار مهم است ولی در مشکلات مربوط به قفل کردن پشت زانو همانطور که عنوان شد مشکلات تاندونی و تریگر پوینت ها مساله شایع هستند. تریگر پوینت ها اغلب به راحتی با درمان های توانبخشی قابل باز شدن هستند و در کشیدگی تاندون های زانو از مدالیتی های فیزیوتراپی خصوصا مدالیتی های جدید مانند لیزر و رادیوفرکوانسی استفاده می شود . 

کلنیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام 

۶۶۹۱۴۶۵۰ _ ۶۶۵۷۶۹۹۱  

سلام . درد باسن که به پا تیر می کشد علل متعددی دارد که شایع ترین آن درد عصب سیاتیک می باشد . تحریک عصب سیاتیک و دردهای سیاتیکی اصولا گاهی با کمردرد گاهی بدون کمردرد هستند. 

بنابراین کمردرد سیاتیکی اگر ندارید باز هم محتمل ترین تشخیص درد عصب سیاتیک ، احتمالا به دلیل دیسک کمر و یا سندرم فاست می باشد‌ . در درمان هم با یک مجموعه ای از درمان ها شامل طب سوزنی ، پلاسما ، اوزون تراپی و تخت دکامپرشن استفاده می کنیم. تشخیص های دیگری مانند ارتروز لگن و سندرم پریفورمیس ، بورسیت ها می باشد. بهتر  است ابتدا معاینه وام ار ای و  تست عصب شوید و بر اساس این مستندات درمان شوید . 

کلنیک درمان های غیر جراحی پیشگام : ۶۶۵۷۶۹۹۱ _ ۶۶۹۱۴۶۵۰

 مور مور شدن کف پا و گزگز شدن پاشنه بر خلاف تصور عامه مربوط  به چربی خون بالا و کم خونی و ... نمی باشد. بلکه مربوط به تحریک عصب می باشد. یعنی اعصاب محیطی به دلیل عموما دیسک کمر و یا آرتروز ستون فقرات تحریک می شود و ممکن است کلا بدون اینکه در حال حاضر علایم تحریک کمر داشته باشد و یا به اصلاح کمردرد وجود داشته باشد خود را به صورت علایم درگیری عصب و مور مور ران یا مور مور کل پا و گزگز انگشتان نشان دهد . 

مورمور شدن پای چپ به دلایلی که نمی دانیم از پای راست بیشتر است . احتمالا به همان دلیلی که سوزن سوزن شدن پاشنه پای چپ بیشتر از راست می باشد. ولی این اهمیتی ندارد و ممکن است در هر دو پا هم ایجاد شود . در این بیماری به دلیل اینکه اعصاب محیطی مانند سیاتیک درگیر است پس با تحریک اعصاب سیستم عصبی مرکزی و عامیانه تر عصبی شدن ، این مور مور کف پا و گزگز پاشنه هم تشدید می شود .

در درمان مورمور کف پا و گزگز پاشنه که ممکن است گاهی به صورت مور مور ران یا گزگز حتی کمر هم باشد باید منشا آن یعنی کمر درمان شود .  در درمان خانگی باید ورزش دیسک کمر و سیاتیک را انجام دهید و از خوردن غذاهای سرد بپرهیزید ولی در درمان مدرن پزشکی ما از دکامپرشن ، طب سوزنی ، پلاسما برای شما استفاده می کنیم. 

کلنیک پیشگام درمان های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل :  66576991- 66914650

سلام. معمولا درد شدید کمر که تا ۴۸ ساعت رو به بهبود نرود بسیار علامت مهمی است و باید با ام ار ای و نوار عصب بررسی شود . بنا بر آنچه گفتید و احتمالا شروع دیسک کمر باشد داروهای شما کاملا مناسب است و فقط تریپل فلکس کمک چندانی نمی کند . در مورد تست بالا اوردن پا که یک علامت مهم و اختصاصی در درمان است و بهبود زاویه آن نشانه کاهش فشار دیسک بر روی عصب می باشد . 

در درمان شما استفاده از تخت دکامپرشن که به شدت موجب کاهش فشار بر روی دیسک کمر می شود بسیار کمک کننده است . قطعا بعد از کاهش درد کمر انجام ورزش بیشتر برای شما توصیه می شود . ۱۰ توصیه درمانی که در همین سایت برای شما عنوان کردیم هم به بهبود شما بسیار کمک می کند . انتظار از درمان دیسک و کمردرد شما باید حدود ۶ تا ۸ هفته باشد .  هر چند ورزش کمر یکی از اساسی ترین درمان های کمردرد می باشد ولی خود درمانی کمردرد گاهی درمان شما را سخت و با تاخیر مواجه می کند لذا بهتر است ادامه درمان خود را تحت نظر متخصص طب فیزیکی و یا متخصص ورزش شهر خودتان ادامه دهید. 

کلنیک درمان های غیر جراحی کمردرد ومشکلات ستون فقرات : ۶۶۵۷۶۹۹۱ _ ۶۶۹۱۴۶۵۰

سلام و عرض ادب. شایع ترین علل سرگیجه بیماری های داخلی مثل کاهش فشار خون و علت دوم وضعیتی به نام سرگیجه خوش خیم وضعیتی می باشدکه مربوط به گوش داخلی است و هیچ ارتباطی هم به گردن ندارد اما در بسیاری از موارد با مانورهایی که برای درمان گردن درد داده می شود این گیرنده ها هم تکان کوچکی می خورد و و وضعیت سرگیجه بهتر می شود . 

مورد دوم ارتباط ناشایع دیسک گردن و سرگیجه این است که  دیسک گردن با  تحریک اعصاب اطراف گردن موجب اسپاسم عضلات سرو گردن و متعاقب آن کاهش خونرسانی و در نتیجه سرگیجه می شود . 

بعد از درمان دیسک گردن ما نیاز به درمان های نگهدارنده شامل ورزش های گردن و میزان متناسب فشار بر گردن داریم . در این شرایط که می فرمایید استفاده از درمان مانیپولاسیون استئوپاتیک به همراه دکامپرشن در حد 3 تا 4 جلسه برایتان کافی می باشد ولی باز تاکید می کنم ورزش ، ورزش  و ورزش گردن کلید جلوگیری از حملات دیسک گردن می باشد. 

دکتر محمد حسین سپهریان. متخصص طب فیزیکی و توانبخشی . فلوشیپ درد 

66576991- 66914650

سلام . دیسک گردن از دیسک کمر و آرتروز کمر خطرناکتر است . مهمترین خطر دیسک گردن این است که جلو آن نخاع وجود دارد و نخاع جزء سیستم عصبی مرکزی است و فشار روی آن با فشار روی فیبر های حرکتی واقعا می تواند موجب فلج هم دست ها و هم پاها شود . معمولا 99 درصد دیسک ها ممکن است به نخاع نزدیک شوند ولی به آن فشار نمی آورند و در این شرایط اگر ضعف پیشرونده عصبی وجود نداشته باشد امان درمان ؛یرجراحی دیسک گردن وجود دارد و جواب به درمان آن هم بسیار عالی است . 

در درمان غیر جراحی دیسک گردن همانطور که برای مادرتان هم انجام دادیم ما از یک پکیج مدرن درمان غیر جراحی شامل مانیپولاسیون استئوپاتیک و تخت دکامپرشن و طب سوزنی الکتریکی و رادیوفرکوانسی استفاده می کنیم. 

سلام . کمردرد و درد پهلو اگر براب مدت بیش از یک هفته طول بکشد باید بررسی شود . کمردرد با انتشار به پا و کمردرد دارای خشکی صبح گاهی نیاز به درمان دارد . کمردردی که به پا انتشار دارد هم به دلیل اینکه ممکن است تحریک سیاتیک و کمردرد باشد و امکان دیسک کمر در این موارد بالاست هم باید درمان کمردرد و درمان دیسک شود . اصولا کمردرد و دیسک کمر در سنین جوانی بسیار بهتر به درمان های غیر جراحی پاسخ می دهد . درمان های غیر جراحی خصوصا استفاده از تخت دکامپرشن و همچنین استفاده از لیزر برای شما مفید است ولی عمل جراحی باز اگر دیسکتان متوسط می باشد قدم آخر است و توصیه نمی شود در مراحل اولیه درمان کمردرد ازآن استفاده کنید . 

به یاد داشته باشید که درمان کمردرد با پاتولوژی دیسک احتمالا حدود 2 ماه طول می کشد و نیاز به ممارست و همکاری خودتان دراد . طب سوزنی ، پلاسما وان و اوزون تراپی می تواند به شما در این زمینه کمک کند . 

کلنیک تخصصی درمان های غیر جراحی پیشگام : 669146500 - 66576991

درد کف پا راست با حالتی که شما می فرمایید یعنی حالت برق گرفگ پا و درد تیرکشنده و ناگهانی پا  عمده به علت تحریک عصب در اندام تحتانی می باشد . 

درد کف پا و انگشتان علل متنوعی می تواند داشته باشد ، مثلا اگر درد کف پا هنگام صبح باشد ممکن است مرتبط با خار پاشنه باشد . ولی شاید برای بیشتر بیماران جالب و تا حدی غیر قابل توجیه باشد که درد کف پا با دیسک کمر رابطه داشته باشد . رابطه درد کف پا با دیسک کمر به گونه ای است که شاید قبلا یک دیسک کمری بوده باشه که در حال حاضر به نظر خوب شده ولی در واقع  هنوز درد مربوط به همان دیسک قدیمی است .

درد کف پای راست تفاوتی در علت ایجاد ککنده با درد کف پای چپ ندارد و این بسته به این است که تصادفا عامل ایجاد کننده در کجا باشد. شما که دردتان به این شدت با عصبی شدن تشدید می شود شک نکنید که عامل تحریک عصب در شما نقش داشته است. 

اما احتمالا سوال شما این است که برای درمان درد کف پا چه باید کرد و یا به عبارتی چه نوع درمانی برای درد کف پا با منشا عصب باید انجام داد . جواب این است که به طور قطع باید فشار از روی عصب برداشته شود مثلا اگر دیسک کمر به عصب سیاتیک شما فشار می اورد باید دکامپرس شود . اگر هم علت در خود کف پا باشد مانند خار پاشنه یا التهاب سر استخوان های کف پا مدالیتی های درمانی در این ناحیه گذاشته می شود. قطعا با کنترل تنش می توانید جهت درمان های طب فیزیکی اقدام بفرمایید. 

66576991 - 66914650

سلام. جناب افشاری فرد عزبز اگر منظورتان از خوب شدن دیسک کمر ، زندگی نرمال بدون درد است بله دیسک کمر خوب می شود چنان که فرمودید با درمان دیسک کمر که برایتان انجام شد شما در طول این ۵ سال خوب بودید . اما اگر منظورتان این است که دیسک کمر به جای اول خود برگردد و بدون نگهداری و با هر حرکتی عود نکند اینگونه نیست و دیسک کمر عموما کنترل می شود .

همانگونه که در طول درمان دیسک کمر هم خدمتتان گفتیم باید ورزش های سنگین با ان اصول اموزش داده شده انجام شود تا مجددا دیسک تحریک نشود . در حال حاضر ابتدا ۷۲ ساعت استراحت و اگر درد به سمت کاهش نرفت چند جلسه ای درمان می کنیم تا مجددا دیسک  کمر شما کنترل شود . 

کلنیک تخصصی طب فیزیکی پیشگام : ۶۶۵۷۶۹۹۱ - ۶۶۹۱۴۶۵۰

سلام. درمان دیسک کمر بدون جراحی بسیار سخت و نیازمند کارهای مختلفی است که توسط پزشکان و خود شما باید انجام شود . قطعا ازن درمانی با شواهد بالای علمی (evidance Ib) یکی از بهترین درمان ها در بین درمان های دیسک کمر می باشد ولی قطعا به تنهای موثر نیست .

لیزر درمانی هم یک مدالیتی موثر در کاهش التهاب است که می تواند بسیار کمک کننده باشد و ما هم به صورت روتین برای تمام بیمارانمون از لیزر در درمان دیسک کمر استفاده می کنیم.  بسیار شده که ابتدا که از تخت دکامپرشن و لیزر درمانی و پلاسما وان در درمان دیسک کمر استفاده کرده ایم به حدی رضایت مندی در بیماران ایجاد شده است که کلا اوزون تراپی را کنسل کرده ایم و توانسته ایم زودتر به مرحله درمان نگهدارنده شامل ورزش و آب درمانی و ..‌ برسیم. بنابراین توصیه همکار محترم به انجام لیزر درمانی دیسک قبل از انجام ازن تراپی دیسک کاملا منطقی و به نفع شماست . 

سلام ، دیسک کمر یا بیرون زدگی دیسک کمر در واقع بیماری است که به دلیل فشار غضروف بالشتکی بین مهره ها ایجاد می شود . این غضروف ها که بیرون می آیند به اعصابی که از کنارشان رد می شوند فشار می آورند و موجب ایجاد درد های مزمن و گاها بسیار شدید می شوند. تمام روش های درمانی معطوف به برداشتن فشار این غضروف بر روی دیسک می باشد . تا ۸۵ درصد موارد بیماران به درمان های غیر جراحی مانند تخت دکامپرشن ، لیزر های پرتوان ، پلاسما و ازن درمانی و توانبخشی جواب می دهند . در درمان دیسک رعایت ها و استراحت و عدم فشار اوردن نقش مهمی در درمان دارند . 

کلنیک طب فیزیکی و درد پیشگام : ۶۶۹۱۴۶۵۰

سلام. جراحی باز دیسک کمر عمل بسیار سنگینی می باشد و قطعا انتظار درد و تورم تا مدت ها بعد از عمل طبیعی است . البته اگر حساسیت جای عمل دیسک کمر با دست وجود داشته باشد و یا دچار تب و کاهش فشار و علائم نامعمول دیگر از این دسته دیدید باید به پزشک جراح مغز و اعصاب که شما را عمل کرده اطلاع دهید . سردرد اگر تزریقات نخاعی شده باشید نسبتا شایع می باشد ولی سردرد ۴۰ روزه بعد عمل کمی ناشایع می باشد و باید بررسی بیشتری شود. 

فرآیند توانبخشی دیسک کمر بعد جراحی را فراموش نکنید چون هم کمکتان می کند زودتر به کار و زندگی روزمره برگردید و هم عوارض بعد جراحی دیسک کمر را کم می کند ‌ . 

کلنیک تخصصی درمان های غیر جراحی پیشگام : ۶۶۵۷۶۹۹۱ _ ۶۶۹۱۴۶۵۰

سلام و عرض ادب ‌. درد گردن که خصوصا به زیر بغل تیر می کشد همواره برای بیماران سوال برانگیز است . خصوصا اینکه بسیاری از سکته های قلبی به دست چپ تیر می کشد . درد هایی که منشا عضلانی داشته باشد عمدتا در استراحت دردهای قلبی بهتر می شود و با فعالیت تشدید می شود . دردهای آنژینی و قلبی عموما سابقه بیشتری دارند و عموما در افراد مستعد از نظر فشار خون بالا و چربی و .... ایجاد می شود . دردهای زیر بغل و کتف هم ممکن است همراه درد گردن باشند یا نباشند ولی اغلب سابقه درد گردن وجود دارد .  درد کتف و زیر بغل با منشا گردنی  معمولا به گونه ای هستند که دردها شدید و کم می شود ولی تقریبا همیشه وجود دارد و خصوصا شب ها بیماران را بسیار اذیت می کند . با توجه به شرح حال فعالیت بالا درد گردن و زیر بغل شما عمدتا منشا گردنی دارد . 

در درمان درد گردن و زیر بغل ما از تخت دکامپرشن و پلاسما و درمان های دستی استئوپاتیک و لیزردرمانی استفاده می کنیم . جواب به درمان در بیماران با درد گردن با توجه به دسترسی بهتر درمانگر بسیار خوب می باشد و ۹۰ تا ۹۵ درصد بیماران در پایان ۶ تا ۸ هفته راضی هستند . 

دکتر محمدحسین سپهریان : متخصص طب فیزیکی و توانبخشی 

مرکز درمان های غیر جراحی پیشگام : ۶۶۵۷۶۹۹۱ _ ۶۶۹۱۴۶۵۰ 

سلام دوست عزیز . اینکه شما دیسک ۳ و ۴ و ۵ دارید و درواقع چندین دیسک دارید جای نگرانی برای اینکه حتما  درمان جراحی لازم است ندارد و تعدد دیسک کمر لزومی بر درمان جراحی دیسک نیست. همانطور که به طور جامع هم عنوان کردیم در سایت darmanedard .ir  ، سه معیار اصلی برای درمان های تهاجمی دیسک کمر وجود دارد : ضعف پیشرونده حرکتی ، مشکلات کنترل ادرار و مدفوع و سومی عدم پاسخ به درمان های طبی. در بین درمان های غیر جراحی دیسک کمر شما نباید صرفا به استراحت و آب درمانی اکتفا کنید . در حال حاضر انواع تکنیک های استئوپاتی و مانوال تراپی و تخت های دکامپرشن و ورزش های خوب و هزار و یک تکنیک دیگر می تواند به شما کمک کند که زودتر به زندگی نرمال خود برگردید . توصیه ای که به شما در مورد بی حسی دارم این است که خیلی به این علامت توجه نکنید چون زمان از بین رفتن آن چندین ماه می باشد . البته ضعف و قدرت اهمیت بیشتری دارد و شما باید از این نظر حتما تحت درمان باشید ولی از نظر قدرت پا و ضعف در اثر دیسک کمر تحت درمان های قوی متخصصین طب فیزیکی و طب ورزش قرار بگیرید . 

مرکز درمان های تخصصی غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل : ۶۶۵۷۶۹۹۱ _ ۶۶۹۱۴۶۵۰

سلام و عرض ادب ‌. درد گردن که خصوصا به زیر بغل تیر می کشد همواره برای بیماران سوال برانگیز است . خصوصا اینکه بسیاری از سکته های قلبی به دست چپ تیر می کشد . درد هایی که منشا عضلانی داشته باشد عمدتا در استراحت دردهای قلبی بهتر می شود و با فعالیت تشدید می شود . دردهای آنژینی و قلبی عموما سابقه بیشتری دارند و عموما در افراد مستعد از نظر فشار خون بالا و چربی و .... ایجاد می شود . دردهای زیر بغل و کتف هم ممکن است همراه درد گردن باشند یا نباشند ولی اغلب سابقه درد گردن وجود دارد .  درد کتف و زیر بغل با منشا گردنی  معمولا به گونه ای هستند که دردها شدید و کم می شود ولی تقریبا همیشه وجود دارد و خصوصا شب ها بیماران را بسیار اذیت می کند . با توجه به شرح حال فعالیت بالا درد گردن و زیر بغل شما عمدتا منشا گردنی دارد . 

در درمان درد گردن و زیر بغل ما از تخت دکامپرشن و پلاسما و درمان های دستی استئوپاتیک و لیزردرمانی استفاده می کنیم . جواب به درمان در بیماران با درد گردن با توجه به دسترسی بهتر درمانگر بسیار خوب می باشد و ۹۰ تا ۹۵ درصد بیماران در پایان ۶ تا ۸ هفته راضی هستند . 

دکتر محمدحسین سپهریان : متخصص طب فیزیکی و توانبخشی 

مرکز درمان های غیر جراحی پیشگام : ۶۶۵۷۶۹۹۱ _ ۶۶۹۱۴۶۵۰ 

سلام. درد دست وآرنج در ناحیه که احتمالا شما می فرمایید شایعترین تشخیصش کشیدگی تاندون های عضلات باز کننده آرنج می باشد که به صورت شایع آرنج تنیس بازان نامیده می شود . التهاب در این تاندون ها با کار کردن تشدید می شود خصوصا باز کردن درب قوطی و بطری و ..‌ و برداشتن اجسام.اگر التهاب زیاد باشد ، صبح ها خشکی و درد تشدید می شود به خصوص هنگام بیدار شدن از خواب این درد تشدید می شود . از دیگر تشخیص های احتمالی در شما می تواند رادیکولوپاتی گردنی باشد . یعنی ریشه عصب گردن توسط ارتروز یا دیسک تحریک می شود و موجب ایجاد درد در دست می شود و ممکن است شما هیچ دردی در ناحیه گردن نداشته باشید و صرفا درد شما در ناحیه دست باشد. متخصص طب فیزیکی شما را معاینه می کند و می تواند با تست عصب و ام ار به عنوان پاراکلنیک به  تشخیص شما کمک کند .  سایر تشخیص ها هم ممکن است به صورت ناشایع تر در مورد درد آرنج و دست شما وجود داشته باشد ولی در این مجال فرصت توضیح آنها نیست. در درمان درد دست و آرنج ما از پلاسما ، مایوفاسیال ریلیز ، ازن درمانی ، لیزر پرتوان و طب سوزنی معمولا استفاده می کنیم. 

کلنیک تخصصی درمان غیر جراحی درد پیشگام : ۶۶۵۷۶۹۹۱ _ ۶۶۹۱۴۶۵۰

سلام. دیسک کمر اصولا یک بیماری است که نظر پزشکان در مورد آن بسیار متفاوت است و واقعا نظر مکاتب پزشکی هم تفاوت هایی وجود دراد . دیسک کمر را نباید صرفا بر اساس ام ار ای درمان کرد. سن بیمار ، معاینه بیمار و ام ار ای باید در کنار هم قرار بگیرند تا بتو ان در مورد جراحی دیسک کمر تصمیم گرفت . اما به طور کلی وقتی علایمی از ضعف پیشرونده عصبی و علائم ادراری وجود نداشته باشد درمان به مدت 2 تا 3 ماه باید به صورت غیر جراحی و درمان های توانبخشی باشد . در بین درمان های طب فیزیکی و توانبخشی ازن درمانی ، طب سوزنی ، پلاسما ،تخت دکامپرشن و لیزردرمانی می تواند برای شما کمک کنده باشد . 

کلنیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام: 66576991 - 66914650

سلام. درد کمر که به پا تیر می کشد عمدتا به دلیل تحریک ریشه های عصب سیاتیک است که علت و پاتولوژی آن عمدتا در کمر می باشد . دیسک کمر ، تحریک فاست ها و مفاصل کمری ، تحریک محل اتصال کمر به لگن یا مفصل ساکرو ایلیاک و همچنین گرفتگی بعضی از عضلات لگنی مانند پریفورمیس می توانند عامل تحریک سیاتیک و دردهای تیر کشنده از کمر و لگن به پایین باشند . تشخیص به کمک معاینه و ام ار ای و نوار عصب انجام می شود و درمان ها در کلنیک تخصصی پیشگام به کمک پلاسما و ازن درمانی ، مانیپولاسیون و لیزر تراپی و طب سوزنی انجام می شود . 

کلنیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام : ۶۶۵۷۶۹۹۱ _ ۶۶۹۱۴۶۵۰

پارگی دیسک کمر اصولا همان بیماری دیسک کمر می باشد . در واقع ما در بدنمان 5 دیسک کمر داریم که وقتی دیسک دورش پاره می شود و مواد آن کمی بیرون بیاید می تواند به اعصاب خروجی از ستون فقرات فشار بیاورد و موجب درد شود . در درمان دیسک کمر شما تا 80 الی 90 درصد ممکن است به درمان های غیر جراحی دیسک کمر پاسخ دهید و اگر به دو تا سه ماه درمان توانبخشی پاسخ نداد بعد سراغ درمان های جراحی بروید . البته بر اساس ام ار ای و معاینه فیزیکی تا حدودی می توان در مورد پیش اگهی و جواب دهی شما به درمان های توانبخشی ستون فقرات قضاوت کرد . در بین درمان های نوین طب فیزیکی مانیپولاسیون ستون فقرات و پلاسما و اصولا سیستم های ازن درمانی می تواند به شما کمک کند . تخت دکامپرشن و لیزر های پرتوان و سیستم tan در طب سوزنی هم می تواند برای شما تاثیر مجزه آسا داشته باشد . 

کلنیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام : 66576991- 66914650

سلام. درد گردن خصوصا وقتی عناصر گردن موجب فشار بر اعصاب شود حالت گزگز در گردن بوجود می آید . درد گردن چه بر اثر آرتروز گردن و چه بر اثر دیسک گردن موجب اثر بر اعصاب خروجی از گردن و موجب ایجاد گزگز و مور مور می شود . این علامت خوبی نیست خصوصا وقتی به کتف یا دست ها بزند ، نشانه از جدی تر بودن پاتولوژی بیماری است . توصیه ما ابتدا انجام ام ار ای گردن و نوار عصب می باشد و سپس درمان بر اساس انها و معاینات پزشک معالج می باشد . هر چه زودتر در درمان اقدام کنید احتمال جواب دهی به درمان غیر جراحی بالاتر و نتایج رضایت بخش تر خواهد بود ‌. 

دکتر سپهریان . متخصص طب فیزیکی و توانبخشی . فلوشیپ درد 

۶۶۵۷۶۹۹۱ _ ۶۶۹۱۴۶۵۰

سلام. درد کمر با انتشار به باسن و اصولا پاها بسیار مهم است . کمردرد اگر فقط در محدود به ناحیه کمر باشد بسیار بهتر است ولی وقتی موجب درد باسن شود و خصوصا اگر درد کمر به ساق پا تیر بکشد بسیار مهم و خطرناک است و حتما باید بررسی شود . اصولا شایعترن علت درد باسن مشکلات مربوط به کمر می باشد . 

با توجه به اینکه درد باسن و کمردرد شما تازه ایجاد شده است بسیار به درمان هم خوب پاسخ می دهد . بهتر است با مراجعه به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی یک تست عصب و بعد ام ای ای دهید تا علت مشکل پیدا شود و بعد درمان های فیزیکی ستون فقرات شروع شود .  

کلنیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام : 66576991- 66914650

سلام. درد  پشت ران پا چندین علت شایع دارد. شایع ترین علت درد پشت ران تحریک ریشه عصب سیاتیک می باشد. درد عصب سیاتیک معمولا داراری منشا کمری می باشد ولی ممکن است درد را اصلا در کمر نشان ندهد و فقط به صورت دردی باشد که از باسن به سمت پایین تیر می کشد. این درد گاهی فقط در ران است و گاهی به ساق پا و حتی کف پا هم انتشار دارد . سندرم پریفورمیس هم در حقیقت همین تحریک عصب سیاتیک از طریق عضله هرمی در داخل لگن می باشد. علت دیگر و شایع در جامعه برای درد پشت ران ، گرفتگی و کشیدگی و خشکی عضلات پشت ران و ساق ( Calf & Hamstring) می باشد. در این حالت درمان با کمک کشش عضلات پشت پا انجام می شود. سایر علل دیگر از جمله سندرم فاست ، ارتروز لگن  ، علل عروقی هم ممکن است مطرح باشند ولی شیوع بسیار کمتری دارند و به کمک معاینات و آزمایشات پزشک متخصص مشخص می شوند. 

کلنیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام: 66914650 -    66576991

سلام و عرض ادب . جا اندازی دیسک کمر  واژه صحیحی نیست . و انچه برای شما انجام شد جا اندازی مهره است که موجب می شود دیسک در جای بهتری قرار بگیرد و فشار کمتری را روی اعصاب وارد کند و بنابراین عامل درد دیسک کمر خوب شود .

جا اندازی دیسک کمر و در اصطلاح علمی ان مانیپولاسیون ستون فقرات باید حتما توسط پزشک انجام شود چون اگر جهت و زاویه مناسبی نداشته باشد می تواند موجب صدمات جبران ناپذیر شود . این نوع به قول شما جا اندازی دیسک کمر محدودیت سنی ندارد و در تمام سنین قابل انجام است و خطری هم ندارد اگر توسط متخصص و با شیوه علمی انجام شود . قطعا تنظیم و تطبیق ستون فقرات بسیار به هر کسی کمک می کند تا مهره های خود را در وضعیت سالم و صحیح قرار دهد تا از منافع سایر درمان های دیسک کمر هم بهره ببرد. 

کلنیک تخصصی درمان های غیر جراحی پیشگام: 66576991- 66914650

بهترین محل خوابیدن برای درمان کمردرد و جلوگیری از کمردرد تخت می باشد . تخت موجب می شود هم فشار ها متوازن تر بر بدن وارد شود و هم هنگام سوار و پیاده شدن از تخت بتوانیم از قوانین ارگونومی که مانع کمردرد می شود استفاده کنیم. اما دشکی که استفاده می شود نسبتا باید دشک سفتی باشد یعنی کمی گودی کمر را بگیرد ولی کمر گود نیفتد. خوابیدن بر روی زمین برای کمردرد بر خلاف تصور عامه جامعه خوب نیست و مشکلات زیادی تز جمله خشکی صبحگاهی را به ارمغان می اورد ، اما اگر مجبوریم بر روی زمین بخوابیم احتمالا دشک های پشمی سنتی قدیمی بهترین گزینه خواهد بود. هر چند من با گیوه کلاش کردستان آشنایی ندارم ولی قطعا اگر خصوصیات دشک های پشمی پنبه ای سنتی را داشته باشد مناسب خواهد بود . 

کلنیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام: 66914650 -    66576991

سلام. کمردرد ارتباط مستقیمی با پوکی استخوان ندارد . اصولا پوکی استخوان را بیماری خاموش یا Silent Disease  می مامیم . در کمردرد به هیچ عنوان ویتامین کمکی نمی کند. تنها شرایطی که پوکی استخوان موجب کمردرد می شود این است که این پوکی به قدری شدید شود که موجب شکستن ستون فقرات شود و در اثر شکستن مهره درد کمر ایجاد شود.

کمردری که صبح تشدید می شود یعنی التهابی در کمر وجود دارد و باید علت التهاب بررسی و درمان شود تا درمان صحیح کمردرد صورت بپذیرد . معمولا شما باید به یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه کنید تا از نظر درگیری فاست کمر و دیسک کمر و التهاب مفصل ساکرو ایلیاک و .... بررسی شوید و یک درمان درست و علمی را بر اساس مشکل کمر دریافت کنید .

کلنیک تخصصی طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام : 66914650 - 66576991

سلام.  جراحی تنگی کانال نخاع ، جراحی بسیار سنگینی است و بعد از آن نیاز به توانبخشی گسترده ای دارد . استفاده ازقرص های رقیق کننده خون در جراحی های سنگین برای جلوگیری از آمبولی ریه بسیار مهم است و قطع آن خطرناک می باشد.  در صورتیکه در جراحی تنگی کانال نخاع از پیچ و پلاک استفاده شود مهمتر است که از اکسابین استفاده شود . بلافاصله بعد از جراحی تنگی کانال بهتر است توانبخشی را ادامه شروع کنید . انجام ورزش های تقویتی و تعادلی و کششی جز مهمی از درمان شماست . 

سلام . درد دنبالچه بسیار مساله پیچیده ای است ، اگر جابجایی  در گرافی دنبالچه شما وجود داشته باشد ما از جا اندازی دنبالچه استفاده می کنیم . البته گاهی درد دنبالچه می تواند به علت مشکلاتی در عضلات لگن و یا پاتولوژی هایی در حتی در کمر باشد .

در چنین شرایطی ما بعد از معاینه دقیق دنبالچه ، لگن  با کمک تکنیک های مانیپولاسیون ویسرال ، طب سوزنی الکتریکی و پلاسما و ترزیقات تخصصی درد دنبالچه را در 90 درصد موارد کنترل می کنیم. در موارد کمی که کنترل نشود با کمک بلوک گانگلیون ایمپار درد دنبالچه را بلوک می کنیم. 

کلنیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام : 66576991- 66914650

سلام . درد پاشنه از نظر ما یک علامت است و باید عامل این معلول هم درمان شود تا درد شما درمان شود . درد پاشنه حتی اگر زائده استخوانی هم وجود داشته باشد ممکن است صرفا مربوط به درد پاشنه و خار پاشنه  نباشد و باید علل دیگر به وجود آورنده هم بررسی شود . 

ما در بررسی علل درد پاشنه هم وضعیت کف پا و هم ساق پا ، مشکلات مربوط به لگن و کمر را هم بررسی می کنیم و در صورتی که این قسمت ها هم مشکل داشته باشد آنها را بررسی و درمان می کنیم. در مورد خود پاشنه استفاده از پلاسما ، ازن درمانی و شاک ویو هم ممکنه کمکتون کنه . درمان های استئوپاتی مربوط به پاشنه پا هم برای شما کمک کننده است . این درمان ها در کلنیک پیشگام توسط دکتر سپهریان انجام می شود . 

66576991 - 66914650 

سلام و عرض ادب. درد و لرزش دست یک موضوع بسار پیچیده است . خصوصا وقتی فقط در حالت نوشتن باشد . مثلا کرامپ نویسدندگان یکی از تشخیص های ما می باشد . باید در موارد درد دست که با لرزش همراه می باشد حتما تست تیرویید و تست عصب انجام شود . کم کاری تیرویید و تحریک اعصاب گردن خصوصا توسط دیسک گردن می تواند مشکل شما را ایجاد کند . خصوصا اینکه در شرح حال خودتون هم فرمودید درد گردن هم دارید . در درمان ما باید از یک سری دستگاه های خاص مانند  رادیوفرکوانسی ، تخت دکامپرشن و ... استفاده کنیم و اگر درد شما مربوط به کرامپ نویسندگان باشد شاید علاوه بر استفاده از تکنیک های طب فیزیکی نیاز به تزریق دیسپورت هم داشته باشید . 

دکتر سپهریان. متخصص طب فیزیکی و توانبخشی   66576991 - 66914650

سلام. اینکه ام ار ای گردن و کمر شما نرمال است خبر بسیار خوبی است و پیش اگهی درمان  گرفتگی کتف و باسن و بهبود شما را خوب می کند . فیزیوتراپی و استفاده از سوزن خشک هم قدم اول درمان شما است که مسیر درستی را رفته اید اما بهتر است سوزن خشک به تحریک الکتریکی متصل شود  . ولی اگر جواب نگرفته اید باید اقدامات بالاتر را در زمینه درمان گرفتگی کتف و باسن انجام دید . استفاده از رادیوفرکوانسی ، استفاده از مانیپولاسیون ستون فقرات و همچنین مایوفاسیال ریلیز می تواند بسیار به شما کم کند . در مرحله بعد ازن درمانی در نقاط ماشه ای بسیار کمک کننده می باشد. انجام ورزش های مناسب کششی خصوصا کشش عضلات رومبویید و همچنین کشش عضله پریفورمیس هم به شما کمک می کند اما باید بعد از کاهش درد ورزش را انجام دهید. 

سلام . جا اندازی دنبالچه در طب استئوپاتیک و درمان های مدرن بر اساس عکس و بر خلاف جهت جابجایی و از طریق مقعد انجام می شود . در درمان و جا اندازی صحیح لزوما ممکن است تغییرات عکس نداشته باشیم. اما انچه ما هم از بیماران می شنویم جا اندازی دنبالچه به صورت سنتی از رو و از طریق ساکرم می باشد و به قول شما در واقع ساکرم است که جابجا می شود و هیچ تغییری در دنبالچه ایجاد نمی شود . انچه که به نظر ما در این نوع تکنیک توسط شکسته بندهای سنتی اتفاق می افتد در واقع نوعی ماساژ ساکرم و عضلات کف لگن می باشد و خبری از جا اندازی دنبالچه نیست.

سلام. کمردرد بر اثر ضربه می تواند به دلیل صدمه به ساختمان های مختلف کمر ایجاد شود . عضلات ، مفاصل ، دیسک کمر ، مفصل ساکروایلیک و صدمه سایر ارگان های اطراف مثل روده و کلیه و ... همه می تواند موجب کمردرد شود .  عموما وقتی ما صدمه را در عضلات کمر داشته باشیم درد به نواحی بالاتر هم منتقل می شود و موجب گرفتگی کتف و عضلات بین شانه ها هم میشود . اصولا در این کمردرد ناشی از ضربه بهتر است ابتدا از ماساژ یخ استفاده کنید ، کمی استراحت ، استفاده از دارو های ضد التهاب مانند ناپروکسن و در صورتیکه بعد از چند روز درد شما کاهش پیدا نکرد با مراجعه به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و یا جراح مغز و اعصاب یک معاینه خوب و یا ازمایشاتی مانند نوار عصب و ام ار ای شوید و بر اساس آنها درمان صحیح را دریافت کنید. 

کلنیک تخصصی درمان های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل : 66576991- 66914650

سلام و عرض ادب . احساس جریان الکتریسته کف پا یا احساس گزگز ومور مور در پا احساسی است که عموما به دلیل مشکلی در عصب های پا از کمر تا خود کف پا ایجاد می شود . گاهی ممکن است دیابت عامل ان باشد ولی علل اصلی عموما ناشی از فشار به عصب در اثر ارتروز کمر و یا دیسک کمر می باشد . با شیوع کمتر سندرم پریفورمیس که عضله ای در لگن عصب سیاتیک را تحت فشار قرار می دهد هم می تواند عامل این حالت باشد . یک عامل دیگر سندرم تارسال تانل می باشد که عصب در مچ پا گیر می افتد . عموما این عوامل به کمک ازمایش تست عصب و عضله مشخص می شود. بر خلاف باور عموم کم خونی و چربی بالا عامل مشکل نیست. در درمان که توسط متخصصین طب فیزیکی کلنیک پیشگام انجام می شود ازاد سازی عصب به کمک دستگاه ها و تکنیک های نوین درمانی انجام می شود . 

کلنیک طب فیزیکی و درد پیشگام 

۶۶۵۷۶۹۹۱ _ ۶۶۹۱۴۶۵۰

سلام. هر زانو ضربدری نیاز به عمل جراحی ندارد.‌ بهترین درمان زانو ضربدری خصوصا در درجات پایین استفاده از ورزش زانو به طور صحیح ، استفاده از زانوبند ۳ نقطه فشار و کفی های مخصوص می باشد . 

زانوبند زانو ضربدری موجب می شود تا یک فشار در سمت داخل زانو اعمال شود و دو  فشار در سمت بالا و پایین زانو اعمال شود که موجب ایجاد فشارهای اصلاحی می گردد. 

قطعا هیچ درمانی در زانو ضربدری بدون ورزش کامل نخواهد بود . ورزش برای زانو ضربدری  باید به صورت روزانه و بدون وقفه و برای مدت طولانی انجام شود تا موثر واقع شود.

کفی طبی هم که دارای لبه خارجی تمام طول باشد فشار را از سمت داخل زانو کم می کند و به سمت خارج زانو می برد و این از بسیاری از عوارضی که در اثر زانو ضربدری ایجاد می شود جلوگیری می کند . 

سلام و عرض ادب. درد کمر صبحگاهی و خشکی صبح گاهی کمر یعنی یک قسمت از ستون فقرات شما دچار التهاب شده است . قطعا دررفتگی کوکیکس و درد دنبالچه خود را به این شکل نشان نمی دهد. در مشکلات دنبالچه وقتی شما می نشینید خصوصا در جای سفت احساس دردی بین دو باسن دارید . 

کمردرد صبحگاهی می تواند ناشی از تحریک دیسک کمر ، سندرم فاست کمری، اسپوندیلولایزیس  و بسیاری از موارد ناشایع تر باشد مانند عفونت ستون فقرات ، رماتیسم ستون فقرات و حتی تومورها و متاستازهای ستون فقرات . در سنین شما انچه بیشتر انتظار می رود فشار روی قسمت های پشتی ستون فقرات مانند فاست ها می باشد . برای درمان استفاده از مانیپولاسیون توسط متخصص طب فیزیکی کمک می کند . مغناطیس درمانی و لیزر هم به شما کمک خواهد کرد. لطفا دمر و روی شکم نخوابید و تا می توانید به عقب خم نشوید . زمان نشستن بر روی صندلی استاندارد را مدیریت کنید . در صورتیکه کف پای شما صاف است از کفی طبی استفاده کنید. 

کمردرد سنین جوانی را درست درمان کنید و ورزش هایی که در سایت خدمتتون اموزش دادیم انجام دهید تا در سنین بالاتر دچار عوارض و دردهای مقاوم کمر نشوید . 

سلام. انحراف مهره در سنین شما بسیار حائز اهمیت است به این دلیل که در این سن می توانید درجه ان را کم کنید ولی بعد از بسته شدن صفحات رشد استخوان نمی توانید انحراف را کمتر کنید و در ان زمان تمام تلاش شما منتج به عدم افزایش درجه انحراف خواهد شد. انحراف مهره به سمت چپ و راست را اسکلیوز می نامیم و تا حدود 40 درجه درمان غیر جراحی دارد . سه رکن در درمان اسکلیوز وجود دارد . 

ورزش ، بریس ستون فقرات  و مدالیتی های فیزیکی 

در درمان بریس ستون فقرات برای اسکلیوز جدا از نوع بریس یک نکته اساسی این است که شما بریسی را خریداری کنید که بتوانید 23 ساعت در شبانه روز ان را بپوشید. اغلب شاهدیم خصوصا در دختران جوان که برای درمان انحراف ستون فقرات از بریسی استفاده می کنند که به قدری حجیم و بزرگ است که از زیر لباس به راحتی دیده می شود و لذا ان را نمی پوشند. ما و همکارانمون در این زمینه می توانیم راهنمایی خوبی در جهت انتخاب نوع بریس داشته باشیم. 

ورزش جز لاینفک درمان انحراف ستون فقرات و اسکلیوز با هر درجه ای و هر اندازه ای می باشد.ورزش باید به گونه ای باشد که عضلات سمت تحدب شما تقویت شود و عضلات سمت تقعر استرچ پیدا کند. ورزش های کششی ستون فقرات هم بسیار مهم می باشد . 

در مدالیتی های فیزیکی تخت دکامپرشن و دستگاه های تقویت عضله و دستگاه هایی که موجب ریلیز عضلات سفت می شود ،  نقش بسیار مهمی در درمان انحراف مهره شما خواهد داشت .

سلام. تنگی کانال نخاع یک بیماری بسیار شدید کمر می باشد که جهت درمان نیاز به یک مجموعه وسیع درمانی دارد که لیزر پر توان یکی از این موارد است . استفاده از اوزون درمانی ، درمان دستی ستون فقرات ، دستگاه کشش و ماگنت تراپی و طب سوزنی الکتریکی همه می توانند کمکی برای درمان تنگی کانال نخاع باشند . بعد از درمان هم اب درمانی را باید تا اخر عمر ادامه دهید. قطعا در درمان رعایت و همکاری های خود بیمار هم عامل مهمی در درمان می باشد.  بنابراین درد شما صرفا با لیزر پرتوان کاهش نخواهد یافت . 

با عرض سلام و خسته نباشید. علت اصلی بالا نیامدن دست فشار روی ریشه های عصب کنترل کننده دست می باشد. این ریشه ها معمولا در گردن تحت فشار قرار می گیرد .علت ناشایع تر کشیدگی رباط ها و تاندون های شانه می باشد که به راحتی در معاینه قابل شناسای است . در درمان بالا نیامدن شانه باید ابتدا با معاینه و تست  عصب  منشا و محل مشکل مشخص شود و سپس به راحتی و با تکنیک های درمان دستی متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی ، طب سوزنی و رادیوفرکوانسی این مشکل ظرف کمتر از دو هفته قابل برطرف شدن می باشد.  

سلام. اصولا علت لاغری پا چه در ران پا و چه در ساق پا به علت فشاری است که روی عصب آورده می شود . عموما قبل از این حالت درد ران پا وجد دارد وای شما به ان بی توجه بوده اید . معمولا من در این شرایط تست عصب انجام می دهنم تا محل درگیری عصبی که موجب لاغری ران پا شده است را پیدا کنم . بعد سعی می کنیم تا حدالامکان با روش های غیر جراحی مانند تکنیک های درمان دستی ، فیزوگان  ، DMS  تراپی و دکامپرشن و در صورت نیاز با اوزون تراپی فشار را از روی عصب برداریم و زمینه را برای شاخه سازی در عصب مهیا کنیم . البته توجه دااشته باشید که عمده تلاش ما در درمان باید این باشد که لاغری پا اتفاق نیافتد و وقتی لاغری اتفاق افتاد تقریبا می شود گفت شما درمان خوبی نگرفته اید . لاغری و اتروفی پا به قدری مهم است که اگر این حالت قابل پیش بینی باشد یکی از مواردی است که در بسیاری از حالات جراحی جهت جلوگیری از آن انجام می شود . 

سلام و عرض ادب. بیماری کیفوز شوئرمن یک بیماری مادرزادی می باشد که در صورتیکه در مراحل اولیه کشف بشه با بریس و ورزش خیلی میشه خیلی کمکشون کرد. تصمیم در مورد جراحی کیفوز یا عدم جراحی ان به خیلی از موارد از جمله سن ،  درجه کیفوز و میزان مشکلاتی که برای شما ایجاد کرده داره و قطعا بستگی به همزمانی با دیسک کمر ندارد . کیفوز شوئرمن عمدتا به درمان های توانبخشی و دستگاه های ورزش درمانی ورادیوفرکوانسی و ... جواب خوبی می دهد ولی باید گرافی و ام ار ای توراسیک هم رویت شود. 

سلام و عرض ادب. همانطور که فرمودید درد پا و داغی پا شما به علت فشاری است که فتق دیسک بین مهره ای کمر بر روی عصب های شما می اورد. گزگز پاها هم به دلیل همین تحریک ریشه عصب می باشد. هر چند که ورزش یک جز لاینفک درمان این بیماری محسوب می شود ولی ما در مرحله درد پا  و اصولا درد توصیه به ورزش نمی کنیم. بهترین کار برای شما استفاده از داروی گاباپنتین ، دولاکستین و استفاده از تخت دکامپرشن می باشد . لیزرهای پرتوان که بتواند به عمق بافت نفوذ کند هم می تواند به شما کمک کند. درمان شما بین دوماه تا شش ماه به در فواصل طولانی به طول خواهد انجامید و ورزش کمر بعد از دوماه با تاکید بر ورزش کشش عضله پریفورمیس ادامه خواهد یافت. 

دکتر سپهریان        متخصص طب فیزیکی و توانبخشی      

66576991

سلام. همانطور که فرمودید متاسفانه مساله پله در شهر های بزرگ عاملی برای ایجاد زانودرد و ارتروز زانو  و کمردرد و همچنین عامل مهمی در تخریب درمان و مقاومت در درمان درد زانو می باشد . قطعا در طولانی مدت بهتره محل خانه تعویض کنید .موقتا در بالا رفتن از پله یک پله یک پله بالا بروید . و در پاییین امدن از پله حتما از عصا در سمت مقابل درد استفاده کنید. در درمان انجام پروسه های ترمیمی زانو مانند اوزون تراپی ، لیزر پرتوان ، پی آرپی و البته ورزش های اختصاصی زانو می تواند به شما کمک کند.  عدم توجه به این درد می تواند منجر به آرتروز زانو  زودرس و پیشرفته ای شود که در شرایط شما قابل اصلاح می باشد. 

سلام.  دنده گردنی عبارت است از بزرگتر بودن زایده عرضی گردن که موجب فشار روی عصب های اطراف ان و تحریک عصب های گردن و اسپاسم عضلات اطراف گردن و لذا درد گردن می شود و بعد به تدریج با فشار بیشتر روی عصب موجب درد انتشاری به دست ها می شود . تشخیص دنده گردنی با عکس رادیولوژی و معاینه بالینی و انجام تست هایی مانند ادسون امکان پذیر است. درمان دنده گردنی تا 80 درصد به کمک روش های طب فیزیکی مانند مانیپولاسیون ، طب سوزنی و دکامپرشن تراپی امکان پذیر است. انجام یک سری ورزش های خاص مانند شراگ می تواند به نگهداری بهبودی شما کمک کند . قطعا کمبود ویتامین D  و اصولا بیماری های کلی و سیستماتیک موجب ایجاد درد در یک منطقه خاص برای شما نخواهد شد. درمان جراحی دنده گردنی بسیار پیچیده می باشد و بسیار پرعارضه و خطرناک است و باید حتما توسط جراحان بسیار حاذق صورت بپذیرد. خوشبختانه تمام موارد دردهای مربوط به دنده گردنی در کلنیک پیشگام به خوبی کنترل شده است.

دکتر محمد حسین سپهریان                                متخصص طب فیزیکی

66576991- 66914650 

سلام و عرض ادب. گزگز و مور مور پا به دلیل تحریک عصب در اندام تحتانی می باشد . اصولا مور مور شدن در هرجای بدن عموما به دلیل تحریک عصب می باشد.مثلا گزگز و مورمور دست به دلیل تحریک عصب در اندام فوقانی است. این تحریک روی عصب عموما ناشی از فشار های خارجی مانند دیسک می باشد یا ممکن است بیماری هایی که از داخل عصب را تحریک می کد مانند دیابت ، کمبود ویتامین های گروه B ، می توانند موجب تحریک عصب و ایجاد حالت گزگز پا شوند. 

همانطور که اشاره فرمودید شایع ترین علت گزگز و مور مور پا دیسک های کمری می باشند . البته توجه داشته باشید که لازم نیست حتما دیسک به شدت بیرون آمده باشد تا این حالت را ایجاد کند. گاهی حتی تحریک دیسک بدون بیرون زدگی هم می تواند موجب التهاب و به طور ثانویه موجب ایجاد تحریک روی عصب شود .  هر چند گزگز و مور مور پا شایع ترین علامت تحریک عصب می باشد ، حس خارش پا ، درد و سنگینی در پا ، حس داغ شدن پا هم می تواند علامت تحریک عصب باشد.  در درمان گزگز و مور مور پا و سنگینی پا هم باید از ابزارهای طب فیزیکی مثل تخت دکامپرشن استفاده کرد و هم از داروهایی مانند لیریکا و دولاکستین . طب سوزنی هم از گزینه هایی است که خیلی در درمان گزگز و مور مور و فرایند تحریک رشد عصب می تواند موثر باشد. درمان طول خواهد کشید و انتظار نداشته باشید که ظرف چند ردز مشکلتان حل شود. 

سلام و وقت بخیر . درمان آرتروز پا به بسیاری از موارد بستگی دارد . بیشترین موردی که مردم به ان ارتروز پا اطلاق می کنند مجموعه ای از ارتروز ستون فقرات و یا فتق دیسک بین مهره ای کمر و ارتروز زانو می باشد . لذا ابتدا باید مادر بزرگوار معاینه دقیق و تست های تشخیصی مربوطه براشون انجام بشه تا محل دقیق مشکل مشخص شود . در درمان آرتروز زانو که روش هایی مشابه انچه برای خودتان به کار بردیم استفاده می کنیم ولی در درمان مشکلات مربوط ب به ستون فقرات باید درمان های بسیار زیادی از جمله دکامپرشن تراپی ، هیدروسیژن و اوزون تراپی و لیزر های پرتوان و اوزون تراپی دیسک و رادیوفرکوانسی کمر روش های فراوان دیگر به کار ببریم. قطعا سن بالا به معنی عدم جواب دهی و عدم  درمان ارتروز پا نمی باشد و قطعا کاهش درد در ایشان خصوصا در بحث ارتروز زانو ایجاد خواهد شد ولی پاسخ درمانی و میزان کاهش درد به اندازه افراد جوانتر نخواهد بود . 

دکتر محمدحسین سپهریان 

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی  

کلنیک پیشگام : ۶۶۵۷۶۹۹۱ _ ۶۶۹۱۴۶۵۰

سلام و عرض ادب. تزریق اپیدورال شمال تزریق یک ماده ضد التهاب به همراه بی حسی و در بسیاری از موارد گاز اوزون می باشد که موجب می شود که هم التهاب کانال نخاعی و دیسک سرکوب شود و هم کمی ریشه های عصب فضای آزاد تری پیدا کنند . قطعا این اثر یک اثر سریع و بسیار کمک کننده تزریق اپیدورال خواهد بود ولی به تنهایی یک درمان کامل و جامع و دائمی نخواهد بود‌. نظر متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی علاوه بر تزریق اپیدورال کانال نخاع استفاده همزمان از درمان هایی مانند مانیپولاسیون ، ورزش های تقویت عضلات کمربند لگنی و کمری ، لیزر درمانی با عمق نفوذ بالا و دکامپرشن تراپی به عنوان یک تکنیک مکانیکال درمان دیسک می باشد و درمان تنگی کانال نخاع که موجب رضایت بیماران می شود به این شکل است. هدف از درمان در طب فیزیکی به گونه ایست به بیماران به حدی از بهبودی برسند که با ورزش و انجام رعایت خوب باشند و نه اینکه به صورت دایم و بدون هیچ تلاشی توسط خودشان درد پا و کمر و .... کاهش یابد. 

تزریق اپیدورال حتما باید زیر گاید فلوروسکوپ و یا سونوگرافی انجام شود و ترریق اپی دورال کمری بدون استفاده از این دستگاه ها خطای زیاد و لذا عدم جواب دهی بالا را به همراه خواهد داشت . 

دکتر محد حسین سپهریان 

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی 

کلنیک پیشگام : ۶۶۵۷۶۹۹۱ _    ۶۶۹۱۴۶۵۰

سلام. معمولا درد کتف از جانب بیماران به قسمتی از عضله تراپز فوقانی و عضلات رومبوئید که قسمت سر شانه و بین دو استخوان اسکاپولا قرار دارد اطلاق می شود . عموما دردهای این ناحیه یا منشا از ستون فقرات گردنی دارند و یا دردهای میوفاسیال ناشی از تریگر پوینت های این ناحیه می باشند. البته انواع مختلف بیماری های گردن از رگ به رگ شدن (Sprain ) گرفته تا آرتروز و دیسک‌گردن می تواند موجب درد کتف و درد گردن بشود . در درمان درد کتف هم باید ناحیه کتف و  هم گردن مورد درمان قرار بگیرد . ما در درمان در کلنیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام از یک‌ مجموعه درمانی شامل مانیپولاسیون یا به اصطلاح جا اندازی کتف ، طب سوزنی ، لیزر پرتوان ، رادیوفرکوانسی ، دستگاه جدید و نوین دکامپرشن تراپی و در صورت نیاز اوزون تراپی استفاده می کنیم. 

دکتر محمدحسین سپهریان 

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی 

کلنیک پیشگام : ۶۶۵۷۶۹۹۱ _ ۶۶۹۱۴۶۵۰

سلام همانطور که فرمودید علل کاهش قدرت پا عمدتا متمرکز بر مواردی است که عصب حرکتی پا ضعیف شود . مثلا روی عصب حرکتی پا به وسیله دیسک کمر و یا التهاب ناشی از قتق دیسک فشار بیاید. درد ممکن است در نقاط مختلفی از پا حس شود. مثلا درد باسن ایجاد شود و منشا آن در کمر باشد ولی دردی در ناحیه کمر احساس نشود. در این مقوله بحث درمان در ناحیه گرفتار مثلا مهره کمر یک بحث است و بحث نگهداری و مراقبت از درمان بحث دیگری  است . درد شدید بالای باسن که فرمودید عمدتا منشا از دردهای ستون فقرات دارد که موجب تحریک عصب سیاتیک می شود. در درمان باید از تخت دکامپرشن جهت ازاد سازی کمر استفاده شود. مانیپولاسیون ، طب سوزنی  و استفاده از سایر روش های درمانی طب فیزیکی به ایشان کمک می کند تا به تدریج فشار از روی عصب هایشان برداشته شده ، دردشان تسکین یابد و توانایی راه رفتنشان برگردد.

کلنیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام : 66576991 - 66914650 

سلام و عرض ادب .‌فیزیوتراپی انواع مختلف و روش های مختلفی برای کاهش درد و سپس انجام ورزش گردن وجود دارد ولی آنچه مهم است این است که بدانید ابتدا باید درد گردن کاهش یابد و بعد سراغ ورزش برای درد و خشکی گردن بروید. انجام مانیپولاسیون گردن و حرکتی در گردن که توسط متخصصین طب فیزیکی انجام می شود به شما کمک می کند که سریع تر از درد حاد گردن رهایی پیدا کنید . اگر درد شبانه گردن دارید ماساژ یخ در غیر اینصورت استفاده از کیسه آب گرم می تواند برای شما کمک کننده باشد . طب سوزنی هم روش دیگری است که می تواند به صورت معجزه آسا به خصوص در موارد گردن درد ناگهانی و کشیدگی عضلات گردن کمک کند .‌استفاده از جرایان های رادیو فرکوانسی هم  اگر دسترسی به مرکز طب فیریکی داشته باشید بسیار کمک کننده می باشد. در ورزش گردن انجام ابتدا ورزش های تقویتی و سپس کششی را باید انجام دهید از تعداد پایین شروع کنید و کم کم تعداد را بالا ببرید ‌ 

سلام و عرض ادب . جناب مهرانفر عزیز ، درمان درد استخوان های زانو و سوزش زانو و به عبارتی آرتروز زانو بسیار پیچیده و وابسته به شرایط بیمار از نظر شدت آرتروز زانو و میزان ساییدگی استخوان های اطراف آن و وزن و سن مریض می باشد .خدا را شکر ما در حال حاضر تعداد زیادی روش های نوین در طب فیزیکی برای کنترل و درمان ارتروز زانو داریم ، استفاده از اوزون تراپی زانو ، ژل های مفصلی ، رادیوفرکوانسی ، لیزر های با توان بالا و طب سوزنی زانو و بریس ها و پی ار پی و سلول های بنیادی و درمان دستی مفاصل محیطی و کفی لبه خارجی و بسیاری از روش های دیگر به ما کمک می کند تا بتوانیم بسیاری از دردهای زانو را کنترل کنیم . با این حال بدون معاینه همسر محترمتان و رویت گرافی ایستاده ایشان نمی توانیم به طور دقیق در مورد روش درمانی مناسب برای درمان درد زانو و ارتروز پا ایشان اظهار نظر قطعی کنیم. 

سلام . کشیدگی و رگ به رگ شدگی زانو و خصوصا ضرباتی که موجب پارگی رباط صلیبی می شود حتما نیازمند توجه خاص استراحت ، ماساژ یخ و ام ار ای زانو از نظر تشخیصی می باشد . در مورد پارگی رباط صلیبی قدامی یا ACL که عموما در فوتبال و اصولا ورزش شایع می باشد امکان درمان غیر جراحی کاملا وابسته به این است که پارگی ACL کامل می باشد یا ناقص . در پارگی کامل توصیه بر درمان جراحی است ولی در پارگی ناقص خصوصا اگر همراه با صدمات منیسک نباشد می توان به کمک پرولوتراپی و پی ار پی و توانبخش موثر بیمار را درمان کرد . بسیاری از بیماران داریم که کاملا بعد از پرولوتراپی درمان کامل شده اند. عدم درمان می تواند منجر به ارتروز زانو شود.

 

سلام و عرض ادب .همانگونه که فرمودید در سن شما ساییدگی و ارتروز زانو غیر محتمل می باشد و بیشترین احتمال نرمی غضروف کشکک می باشد که البته می تواند زمینه ساز آرتروز زانو و ساییدگی زانو باشد. در این مرحله ازن یک گزینه مناسب می باشد ولی اصل کار برقراری تعادل عضلات می باشد که ما آن را با کمک طب سوزنی با تحریک الکتریکی و ورزش درمانی و رادیوفرکوانسی انجام می دهیم. اصلاح قوس کف پا و تقویت عضلات کمربند لگنی را هم جدی بگیرید. تزریق ژل زانو در شما لازم نیست و مطمئنا در جلسات کمتر نسبت به مادر جواب خواهید گرفت.  در ضمن دارو های غضروف ساز هم چندان کمک زیادی نمی کنند و پیازکلیدین و کورال جوینت در بین مکمل ها کمی کمک کننده می باشد.

 

سلام. درد شدید پا اصولا مشکل اصلی در تنگی کانال نخاع کمر می باشد و اصولا هدف از جراحی تنگی کانال کاهش درد پا در فردی است که‌ به درمان های طبی مثل فیزیوتراپی برای تنگی کانال نخاع پاسخ نداده است. اگر پزشک متخصص جراح مغز و اعصاب که عمل جراحی کمر را انجام داده اند تایید کرده اند که چسبندگی و عوارض جراحی تنگی کانال نخاع کمر وجود ندارد باید درمان های توانبخشی قوی را شروع کنید. استفاده از طب سوزنی خصوصا با تحریک الکتریکی ، لیزرهای پرتوان با تفوذ بالا به دیسک و ورزش درمانی ممکن اسن در ایشان کمک کننده باشد . همچنین ترکیب اوزون درمانی و هیالاز هم می تواند خصوصا اگر شک به التهاب و چسبندگی وجود دارد  موثر واقع شود. هدف اولیه کاهش درد پا و سبکی پا و هدف دوم کاهش درد کمر می باشد. 

مرکز درمان های غیر جراحی کمر و تنگی کانال نخاع در تهران : ۶۶۵۷۶۹۹۱ _ ۶۶۹۱۴۶۵۰

درد هنگام نشستن که عموما همانگونه که فرمودید منشا بالاتر داره و عمدتا از ستن فقرات می باشد به معنی فشار روی عصب سیاتیک ناشی دسک کمر در حالت فلکشن می باشد . بهترین حالت در شما در حالت درد حالت دراز کش می باشد . تحریک عصب با کمک دستگاه دکامپرشن و طب سوزنی با تحریک الکتریکی و اوزون تراپی می باشد . بعد از کاهش درد ورزش های مک کنزی کمری احتمالا در شما مفید است‌ ‌. آب درمانی اصول خاص خود را دارد و نباید در مرحله درد شروع شود . درمان با کمک مهارت های کلنیک درد پیشگام قطعا به شما کمک خواهد کرد. در ضمن داروی پیازکلیدین عمدتا در درمان درد زانو تجویز می شود و برای درد های با منشا و ریشه تحریک عصب کمکی نمی کند‌.

با عرض سلام. شما می توانید از درمان های الترناتیو برای درمان ضایعات دژنراتیو  زانو و از جمله درمان آرتروز زانو با اوزون درمانی استفاده کنید ولی باید بدانید که این روش عمدتا یک روش تحریک ترمیم می باشد که در بسیاری از موارد نمی توان جواب سریعی از آن  انتظار داشت و از طرف دیگر جهت رضایت بیمار و کاهش درد نمی تواند به عنوان تنها روش مورد استفاده قرار گیرد. در صورتیکه  درجه ارتروز شما ۴ نمی باشد توصیه ما استفاده همزمان از لیزر و ورزش های زانو و رعایت ارگونومی و عدم استفاده از پله ، ماساژ با روغن زیتون و سیاه دانه و رادیوفرکوانسی  و طب سوزنی و ادامه  روش اوزون تراپی بین ۳ تا ۵ جلسه می باشد. در بین داروهایی با مضامین غضروف ساز ممکن است داروهایی که دوز بالای گلوکوزآمین دارند مانند کورال جوینت و تریپل فلکس و همچنین دروهای حاوی سویا و اوکادا مانند پیازکلیدین و اوکلیدین به شما کمک کند.

سلام مهندس بزرگوار. همانطور که در جلسات  درمانی هم عنوان شد ،با توجه به چند وجهی بودن دردهای سیاتیکی ، درمان سیاتیک هم با تمرکز بر همه این عوامل به صورت تک تک انجام شد و همین عامل موقیت کنترل درد شدید و مزمن شما شد. همانطور که در جلسات اول هم خاطرنشان کردم ما نیاز داریم بین 8 تا 12 هفته از کارهای سخت یدی پرهیز کنیم و بعد از آن قبل و بعد از رفتن به سر کار ورزش های سیاتیک را که در جلسات مختلف با شما تمرین کردیم انجام دهید. نحوه بلند کردن اجسام و ساعات نشستن شما هم عامل دیگر کلیدی در عدم بازگشت درد شما خواهد بود. با توجه به روحیات و فرهنگ مناسبی که در شما بزرگوار سراغ دارم مشکلی با کار کردن بدون درد نخواهید داشت. از محبت های شما هم به این بنده حقیر سپاسگزارم.

سلام. همانطور که قبلا هم توضیح داده شده درد های عضلانی و گرفتگی عضلات پشت پا و ساق پا به صورت اولیه ایجاد نمی شود و اغلب در اثر تحریک اعصاب می باشد . یکی ازشایع ترین مواردی که عصب را تحریک می کند می تواند دیسک کمر باشد. همچنین بیماری های التهابی هم می تواند عصب را تحریک کند.  شما با مراجعه به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و انجام راهکارهای نوین برداشته شدن فشار از روی عصب می توانید به راحتی درمان شوید. همکاران طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام هم در کنار شما برای درمان موثر گرفتگی های عضلات شما آماده خدمت رسانی هستند.

سلام . ورزش و از جمله پیلاتس قوانینی دارد که برای جلوگیری از صدمه به بدن باید آن ها را در نظر بگیرید. قطعا ورزش پیلاتس با توجه به حرکاتی که موجب تقویت عضلات کمربند لگنی و تنه ای می شود برای جلوگیری از کمردرد مفید است . اما ورزش هم باید به تدریج وارد بدن شود  و  هم به تدریج پیشرفت کند . هرگونه درد پایدار در هر ناحیه از بدن می تواند زنگ خطری برای آن ناحیه باشد . درمان کمردرد شما بهتر است ابتدا با کاهش شدت ورزش در پیلاتس باشد . کلیه حرکاتی که شبیه حالت دراز و نشست هستند را در تمرین خود متوقف کنید و فعلا از تردمیل استفاده نکنید . حرکات کششی کمر و کشش عضلات پشت ساق و ران را در اولویت برنامه های ورزشی خود قرار دهید و فعلا نیازی به ام آر آی ندارید.

سلام. در ام ار ای در فردی که دارای درگیری کمر با منشا دیسک کمر شده است ما چندین واژه داریم .

خفیف ترین حالت دهیدراتاسیون  یا Disk dehydration   می باشد که به این است که  که فشار بسیار خفیفی به دیسک وارد شده و تنها آب آن کم شده است . البته بعضی از بیماران از این واژه بسیار میه  ترسند چون گاهی همکاران از واژه سیاهی دیسک  استفاده می کنند و بیماران گاهی از این واژ می ترسند در حالیکه این حالت خفیف ترین نوع درگیری دیسک می باشد و هر چند از نظر درمانی باید به  آن توجه کرد ولی جای نگرانی وجود ندارد . 

مورد دوم بالجینگ دیسک یا Disc Bulging  می باشد که درجه دوم درگیری از نظر ام آر آی کمر می باشد. در این موارد بسیاری از موارد حتی فتق ممکن است موجب پارگی دیسک هم نشود . در هر دو حالت درمان این موارد بسیار آسان است و نیاز به اقدام جراحی ندارد و اکثر متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی قادر به درمان آن به شیوه های غیر جراحی می باشند.

مورد سوم پروتروژن دیسک یا ِDisk prutrusion می باشد که درگیری متوسط دیسک از نظر بیرون زدگی در ام ار ای می باشد . اغلب بیماران با این شدت درگیری  ، جواب مناسبی به روش های غیر جراحی می دهند اما باید در درمان مصمم باشند و یک درمان خوب و غیر سطحی دریافت کنند.

مورد چهارم اکستروژن دیسک یا Disc extrusion  می باشد که  شدیدترین نوع درگیری دیسک می باشد و حجم ماده بیرون زده آن بسیار زیاد می باشد . در این موارد اگر بیمار اگر علائم Neurologic deficit نداشته باشد امکان درمان  غیر جراحی وجود دارد و اگر بیمار به مدت 2 ماه درمان های قوی طب فیزیکی را دریافت کرد و همچنان دچار دردهای شدید باشد پروسه های مختلف جراحی بسته و باز کمر در وی انجام می شود.

با توجه یه ام ار ای شما و مطالبی که در بالا در مورد ام ار ای کمر توضیح دادم انجام درمان های طب فیزیکی موجب کاهش درد و خشکی صبح گاهی شما خواهد شد . 

کلنیک تخصصی درد و طب فیزیکی پیشگام در غرب تهران و ابتدای خیابان پاتریس واقع شده است.

سلام. درد قوزک پا اصولا علل متنوعی دارد:

درد قوزک پا به دلیل ضربه مستقیم

درد قوزک  خارجی پا  به دلیل پیچ خوردگی مچ پا 

درد قوزک  خارجی پا   و گرفتگی مچ پا به دلیل تحریک ریشه سیاتیک از کمر

درد قوزک  داخلی یا خارجی پا  به دلیل سندرم کمپارتمان خارجی در ورزشکاران و دونده ها

درد قوزک پا  به دلیل  مشکلات کف پا از جمله کف پای صاف و یا برعکس قوس زیاد 

درد قوزک پا  به دلیل  پیچ خوردگی مچ پا 

درد قوزک پا  به دلیل  به دلیل دیسک کمر 

درد قوزک پا  به دلیل  پاتولوژی های موضعی مانند تومور و شکستگی استرسی

درد قوزک پا  به دلیل  سندرم میو فاسیال 

در درمان درد قوزک پا باید ابتدا  علت را معین کرد . در بسیاری از موارد تحریک ریشه سیاتیک وجود دارد و با یک ضربه به ساق پا این حالت تحریک می شود و درد ایجاد می کند . خصوصا اگر گرفتگی و احساس گزگز و مور مور یا خواب رفتگی در کناره خارجی ساق پا دارید حتما باید به دردهای با منشا کمری هم فکر کنید.

بعضی وقت ها سندرم های میوفاسیال هم موجب ایجاد درد در یک نقطه عضلانی خاص می شوند که این نقطه می تواند در عضلات بالای قوزک پا نهفته باشد.

به هر حال اگر مسایل زمینه ای علت درد قوزک پا اصلاح شد ، درمان دستی مچ پا توسط متخصص طب فیزیکی می تواند به شما کمک کند که راستای قرارگیری وزن بر روی قوزک پا اصلاح شود .

بعد از گچ گیری متعاقب شکستگی قوزک پا حتما از لیزردرمانی و رادوفرکوانسی و مگنت درمانی استفاده کنید و به محض کاهش درد برای شروع راه رفتن و افزایش دامنه حرکت مچ پا راه رفتن در اب استخر را هفته ای 3 بار انجام دهید. 

راه رفتن در خیابان باید با کفش های طبی با ارگونومی بالا و خاصیت ارتجاع پذیری بالا باشد.

سلام . همانطور که عنوان فرمودید ورزش کگل یکی از اصلی ترین ورزش های تقویت عضلات کف لگن می باشد. این ورزش اصلی ترین ورزش در بیماران با بی اختیاری ادرار ، ورزش برای افزایش نغوظ الت تناسلی  و زود انزالی در مردان می باشد اما ورزش های زیاد دیگیی هم در این زمینه وجود دارد که  از جمله  آنها می شود به پا زدن ، ورزش تیلتینگ و ورزش های مانند استپ اشاره کرد.

ورزش کگل سال هاست که مورد تایید علم پزشکی است ولی اصلی ترین و قدیمی ترین کاربرد آن تقویت عضلات لگنی در بیمارانی است که بی اختیاری ادرار دارند. اقایان جوانی که اختلالات نغوظ دارند هم می توانند از این ورزش کمر و لگنی استفاده کنند و اغلب بین 6 تا 8 هفته تاثیرات ورزش مثتمر در انها ظاهر می شود.

سلام . درد  که نا شی از کشیدگی عضله باشد عموما در ورزش کم می شود ولی در هنگام خوابیدن یا صبح موقع بیدار شدن از خواب تشدید می شود . این درد می تواند ناشی از کشیده شدن عضله خیاطه و یا هر کدام دیگر از عضلات داخلی ران باشد . اما یک تشخیص افتراقی مهم دارد و آن هم درد سیاتیک می باشد. اصولا درد سیاتیک هم بسیار مرموز می باشد ،در بساری از موارد درد پشت ران نشانه درگیری و تحریک عصب سیاتیک می باشد و باید درمان از ناحیه کمر انجام شود . شاخه قدامی عصب سیاتیک از جلو ران خارج می شود و به همین دلیل ما ممکن است درد های سیاتیکی در کشاله ران هم داشته باشیم. این دردها بر خلاف دردهای ناشی از کشیده شدن عضله با استراحت بهتر می شود و با فعالیت تشدید می شود . اگر منشا درد عصب باشد باید برای جلوگیری از مزمن شدن حتما درمان سیاتیک با شدت و سریع شروع شود ولی اگر کشیدی عضله باشد صرفا با گرم کردن لیزر درمانی و انجام ورزش های کششی می توانید آنرا درمان کنید.

سلام. کمردرد هایی که با خشکی صبحگاهی و به قول شما حالت دولا شدن کمر همراه هستند به معنی وجود التهاب در ناحیه کمر هست . این نوع کمردرد  حتما باید از نظر پزشکی تحت بررسی های رادیولوژیک و خصوصا ام ار ای قرار بگیرد. احتمال عفونت کمر ، دیسکوپاتی و اسپاسم های عمقی با تریگر پوینت های مقاوم وجود دارد . باید درمان کمردرد شما به صورت جدی و بعد از تشخیص دقیق به کمک تکنیک های نوین طب فیزیکی و درمان های  مدرن امروزی انجام شود و شما با انجام ورزش برای کمردرد از بهبودی ایجاد شده محافظت کنید. 

امکان درمان کمردرد شما قطعا وجود دارد و معمولا با علائمی که توصیف می کنید بین دو تا 4 هفته زمان می خواهد.

سلام و عرض ادب. کمردرد به صورت های مختلف می تواند بروز کند. اینکه روی ستون فقرات کمر درد ندارید و از آن طرف درد پهلو درید به این معنی نیست که مشکل در کمر شما نیست. اکثر کمردرد ها در دوران پریود و قاعدگی تشدید می شود ، حتی کمردرد به دلیل اسپاسم عضله.  

کمردرد ی که علائم انتشاری دارد مانند کمردرد شما که به ران تیر می کشد نشان دنده فشار روی عصب می باشد و باید از نظر دیسکوپاتی کمری ارزیابی با ام ار ای و تست عصب و عضله  شوید.  درمان کمردرد شما معمولا حدود دو هفته به طول می انجامد و مهمترین علامتی که باید برطرف شود علائم انتشاری به پاهای شما می باشد.

سلام و عرض ادب . همانگونه که عنوان کردیم علل درد کمر بسیار متنوع و چند عاملی هستند. اینکه کمردرد شما به نواحی باسن و پشت پا انتشار درد این یافته خوبی است . بسیاری از کمردرها وقتی ایجاد می شود ثانویه به این کمردرد  یک سری اسپاسم های محافظتی به نام گاردینگ اسپاسم اضافه می شود و موجب ایجاد نقاطی به نام نقاط ماشه ای می شود که این تریگر پوینت ها  کانون دردهایی ما ماهیت روشن و خاموش می شوند و موجب دردهای پراکنده مبهم و گاهی تیز کمر می شوند. درمان کمردرد مقوله پیچیده ایست و نیاز به بررسی و درمان همه جانبه و با صبر و حوصله و مداخله بیمار دارد. انجام نوار عصب و عضله در صورتیکه درد ارجاعی یا گزگز و مور مور دارید دارید در تشخیص و نه درمان شما کمک کننده است.

سلام . کمردرد بیشترین از این که خود مشکل باشد یک علامت است و نشان از این دارد که اتفاقی در ناحیه کمر ایجاد شده است. ما در کمردرد واژه ای داریم به نام علائم  پرچم قرمز و در صورتیکه این علت یا علائم کمردرد باشد هم نیاز به پیگیری و هم درمان دارد .

یکی از موارد پرچم قرمز کمردرد ، ضربه به کمر می باشد . بنابراین شما حتما باید عکس کمر ( رادیولوژی کمر ) تهیه کنید. در درمان خانگی کمردرد هم می توانید استراحت ، 72 ساعت ماساژ یخ  و ورزش های کمر را انجام دهید . در صورتیکه در عکس ساده شما علائم سرخوردگی مهره کمر یا اسپوندیلولیزیس وجود داشت و یا کمردرد شما بیشتر از یک هفته طول بکشد درمان کمردرد را به یک پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی بسپارید.

سلام پارگی  tfcc مچ دست یکی از سخت ترین صدمات مچ دست می باشد.‌ درد مچ دست که بعد از ترمیم جراحی tfcc  قطع شد ، به معنی از بین رفتن کامل مشکل نیست و باید اجازه دهید ترمیم خود بدن هم اضافه شود. درد مچ دست که کاهش پیدا کرد ابتدا باید ورزش های سبک و کوچکی که  در سایت گذاشته ایم انجام شود و بعد به تدریج وارد ورزش های سنگین تر مانند بدن سازی شوید. در درمان درد مچ دست ابتدا باید عضلات ساعد با وزنه های سبک در حد یک تا دو کیلوگرم ورزش داده شوند و بعد وارد ورزش های سنگین تر شوید . 

یک نکته مهم در درمان  درد مچ دست  چه بدون روش جراحی و چه با جراحی عدم انجام شنا سوئدی و حرکات مشابه آن به مدت 6 ماه می باشد.

سلام . جراحی گانگلیون مچ دست عمل پیچیده ای نیست و محدودیت حرکتی باید جزیی و قابل برطرف شدن باشدا . درمان درد مچ دست به دلیل گانگلیون  عموما یا تزریق تریامسینولون به داخل کیست مچ دست انجام می شود و یا جراحی ‌بیرون آوردن گانگلیون مچ دست به صورت بسیار میکروسکوپی انجام می شود . اگر در عمل چسبندگی ایجاد نشده باشد می توان با کمک لیزر تراپی ، طب سوزنی ، حرکات دستی مچ دست و ورزش برای مچ دست مشکل را برطرف کرد. 

سلام. خدا را شکر که راضی هستید و خدا را شاکرم که توانستم کمکشون کنم. ایشان دیسک کمر شدید داشتند  و مستحضرید که درمان قطعی دیسک کمر یک مجموعه درمانی  شامل ا‌وزون تراپی و رادیوفرکوانسی و لیزر  و مانیپولاسیون بعلاوه ورزش های نگهدارنده می باشد.

در درمان دیسک کمر سعی کردیم اصول اصلی و آکادمیک درمان دیسک را همزمان با اصول طب سنتی ترکیب کردیم تا بهترین نیجه حاصل شد و این نکته ای بود که در درمان های دیگر دیسک به آن توجه نمی شد. ارگونومی دیسک کمر هم باید رعایت شود .  به این روش درمان قطعی دیسک کمر برای ایشان ایجاد می شود و باقی می ماند. ورزش های دیسک کمر در آب هم  که به ایشان آموزش دادن فراموش نشود و به امید خدا همیشه دیسک کمر ایشان  درمان شده باقی خواهد ماند. 

سلام. دیسک کمر همانگونه که در مطالب هم عمدتا عنوان کردیم مقوله بسیار پیچیده ای در بدن انسان می باشد. روش های جدید درمان دیسک کمر خوشبختانه بسیار پیشرفت کرده و عمده بیماران دیسک کمر با روش های نوین طب فیزیکی درمان می شوند اما احتمال عود در فردی که قبلا دیسک کمر گرفته بسیار بالاست و این کاملا وابسته به رعایت ها و ورزش هایی دارد که بعد ازدرمان دیسک کمر انجام می شود . درست فرمودید که قسمت مرکزی دیسک عموما خونرسانی کمی دارد ولی هیچ نقطه ای از بدن ازجمله دیسک کمر بدون خون رسانی زنده نخواهد ماند. دیسک کمر هم به دلیل مشکلات مکانیکال و هم مشکلات التهابی علایم ایجاد می کند و به همین دلیل است که گاهی دیسک کوچک علائم التهابی زیاد و درد زیادی را دارد و شاید مثلا با لیزر درمانی یا رادیوفرکوانسی بسیار بتوان به این فرد کمک کرد. قسمت دیگر علایم مکانیکال می باشد که با درمان هایی مانند مانیپولاسیون ، کشش های دکامپرشیون و یا نوکلئوتومی و اقدامات اینترونشنال کنترل می شود . این فرضیه که فرمودید درست نیست و بنده بیمارانی دارم که دیسک کمر ان ها را 10 سال گذشته درمان غیر جراحی کرده ام و تا به حال کوچکترین مشکلی نداشته اند. البته درمان دیسک کمر به فرهنگ بیمار و انجام صحیح آموزش ها و ورزش های بعد درمان بسیار وابسته است.

سلام. همانگونه که فرمودید درد خار پاشنه در هنگام صبح تشدید می شود ، و من به بیمارانم می گویم که خار پاشنه اغلب یک مشکل ثانویه است و باید علت های ایجاد خار پاشنه مانند کف پای صاف و مشکلات کمر و ساق پا هم درمان شود.  مطمئنا یکی از بهترین درمان ها برای درمان خار پاشنه شاک ویو تراپی می باشد ،، با وجود شاک ویو درمانی مشکل ما با خار پاشنه تا حد زیادی برطرف شد ه و واقعا این دستگاه معجزه ای در درمان خار پاشنه ایجاد کرده است.

اما درمان قطعی خار پاشنه به شرطی انجام می شود که هم عللی که عنوان شد درمان شود ( و خصوصا مشکلات کمر ) و هم بیمار ورزش های آموزش داده شده خار پاشنه را برای مدت طولانی انجام دهد.  البته کفی های مربوط هم باید درست ساخته شود. کفی طبی خار پاشنه ، کفی ژله ای نیست که عمده بیماران استفاده می کنند بلکه کفی خاصی است که باید بر اساس ارگونومی پای فرد ساخته می شود و تمام طول می باشد و قسمت پاشنه از مواد نرمی استفاده می شود که خاصیت ارتجاع پذیری بهتری دارند.

سلام. عمل دیسک کمر باز که عموما برای مواردی به کار برده می شود که بیمار به درمان های دیگر مانند ازون درمانی و لیزر درمانی و .‌‌‌‌‌..... جواب ندهد. در عمل باز دیسک کمر عموما یک یا دو لول دیسک کمر تخلیه می شود و ممکن است درگیری در لول های دیگر دیسک های دیگر کمر وجود داشته باشد که در یک جراحی باز نشود آن را تخلیه کرد و یا ممکن است حتی در ام آر آی دیده نشود ولی فشار روی یک عصب مسول حس دهی به نواحی تناسلی و یا دفعی را ایجاد کند و علائم را در شما سبب شود . دیسک L1 و دیسک L2  یکی از شایع ترین دیسک هایی هستند که موجب این مشکل می شوند. یکی از بهترین اقدامات در شما انجام تست عصب و عضله و بررسی میزان فشار بر عصب می باشد . انجام EMG اسفنتکتر آنال هم برای بررسی فشار بر روی اسفنتکتر مهم است و ممکن است در تشخیص برای شما کمک کننده باشد . 

سلام . همانگونه که در مطالب قسمت ازن درمانی نوشتیم . نقش اصلی اوزون تراپی ایجاد فرآیند های ترمیمی و کاهش التهاب می باشد بنابراین بعد از جراحی ناموفق هم قابل استفاده است . البته از ازن درمانی به عنوان نوکلئوتومی هسته دیسک هم استفاده می شود.

در مورد رادیکال آزاد شده از گاز ازون و انرژی بسیار بالایی که ناشی تجزیه این گاز ایجاد می شود هم باید گفت که قطعا فرآیند های ترمیمی را فعال می کند. ما در بیماران بعد از مل جراحی دیسک کمر هم ازن درمانی انجام داده ایم و عمده بیماران از اوزون تراپی بیشتر از درمان های دیگر رضایت داشته اند. البته باید گفت که تعداد جلسات ازن تراپی بیشتر از بقیه بیماران بوده است و جواب های درمانی هم دیرتر ایجاد می شود.

سلام و عرض ادب . شایع ترین علت درد کشاله ران کشیدگی عضلات ادداکتور ران می باشد. ممکن است شما در حین ورزش متوجه این کشیدگی نشده باشید ، اما پارگی های ریز در کشاله داخلی ران ایجاد می شود. درگیری عصب در ناحیه کمر هم ممکن است موجب ایجاد درد کشاله ران شود . حالتی شبیه به سیاتیک که عمدتا در ریشه های دیگری از کمر که به سمت داخلی ران می آید. درمان با کمک رادیوفرکوانسی ازون درمانی کمر و کشاله ران و لیزرهای پرتوان و رادیوفرکوانسی نواحی آسیب دیده امکان پذیر است.

سلام   درد آرنج اگر علت آن درست تشخیص داده شود به راحتی قابل درمان می باشد. البته در بسیاری از موارد در آرنج ممکن است به دلیل تحریک عصب مرتبط با آن از ناحیه دیسک گردن باشد و یا یک درد آرنج تنیس بازان مقاوم به درمان باشد. توصیه من به شما انجام همزمان طب سوزنی ، لیزر درمانی و ازن تراپی به همراه ورزش های کششی عضلات آرنج می باشد. البته همانگونه که عنوان کردم در  درد ارنج باید نیم نگاهی به مشکلات گردن داشت و در این بین ممکن است شما هیچ مشکلی را در حال حاضر در گردن خود احساس نکنید.

اوزون درمانی و دیاترمی و لیزر تراپی ارنج نه تنها عمده پاتولوژی هایی که موجب درد آرنج شده است را درمان می کند، بلکه برای شما ضرری هم ندارد.

کلنیک تخصصی پیشگام : 66756991

سلام . ورم قوزک پا و پاشنه پا  متعاقب شکستن مساله ای نیست که به راحتی و صرفا با گچ گرفتن حل شود. گچ گرفتن قوزک پا موجب بی حرکتی مچ پا می شود و این زمینه را برای ترمیم مچ پا فراهم می کند اما قطعا در شکستگی ایجاد شده عناصر بافت نرم هم صدمه دیده است. یعنی تاندونها و لیگامان ها و حتی عروق خونی هم صدمه می بیند که هم زمان بیشتری برای بهبودی نیاز دارند و هم نیاز به مدایتی برای درمان دارند . استفاده از لیزر های پرتوان ، رادیوفرکوانسی و ماگنت تراپی  و شاکویو تراپی در بهبودی درد  پاشنه و قوزک پا شما بسیار کمک کننده است. 

سلام . اینکه آیا اوزون درمانی دیسک کمر و ازن درمانی سیاتیک به شما جواب می دهد یا نه بستگی به عوامل بسیار زیادی دارد از جمله شدت دیسک ، مدت زمان گذشته شده از دیسک کمر و وجود یا عدم وجود علایم ادراری و یا عدم وجود علائم پیشرونده عصبی می باشد. اوزون درمانی یک تکنیک بسیار مدرن و بدون عارضه است که به شیوه های کودال یا خارج اطاق عملی و همچنین داخل دیسکال یا داخل اطاق عمل تقسیم می شود. کار ازن کاهش التهاب دیسک کمر و گردن و کوچک شدن آن و تامین انرژی لازم برای ترمیم بافت های صدمه دیده است.

توصیه ما ترکیب همزمان اوزون تراپی و طب سوزنی و لیزر درمانی و ورزش می باشد که سبب  تسریع اثر ازن درمانی و بهبود شگرف علائم می شود. 

ضمن عرض ادب و احترام . درد ساق پا عموما به دلیل کمبود کلسیم نیست و عموما به دلیل تحریک عصب از ناحیه کمر می باشد. ممکن است شما کمردرد نداشته باشد  و یا تحریک سیاتیک را هم تجربه نکرده باشد ولی این بیماری ها یک طیفی دارند و محتمل ترین تشخیص در شما تحریک خفیف عصب در کمر و خصوصا عصب سیاتیک  است. کمبود کلسیم اغلب ایجاد کرامپ نمی کند و بر عکس ازدیاد ا گرفتگی عضله ساق پا ایجاد می کند. 

توصیه ما در مورد گرفتگی ساق پا انجام ورز ش های کششی عضلات ساق پا و استراحت دراز کش ، عدم انجام احتمالی ورزش های دراز و نشست و حلقه زدن و چک کردن سطح ویتامین D  می باشد.

سلام. همانطور که متوجه شدید به طور ناگهانی دچار فتق دیسک کمر شده اید ، و شایع ترین دیسک های کمری که دچار بیرون زدگی و التهاب می شوند دیسک L5 , دیسک S1 و در مرحله بعد دیسک L4 , L5 می باشد . درد در ابتدا در ناحیه کمر می باشد و به موازات تحریک و درگیری بیشتر اعصاب کنار دیسک کمر درد به پا ها انتشار پیدا می کند. قطعا دارو درمانی در درمان دیسک کمر موثر است ولی تنها درمان دارویی قطعا موثر نخواهد بود . ما در درمان دیسک کمر از لیزرهای قوی  ،طب سوزنی الکتریکی ، جریان های رادیوفرکوانسی و تخت های دکامپرشن و اوزوزن تراپی استفاده می کنیم. قطعا ورزش برای دیسک کمر بعد از کنترل درد و التهاب یک رکن اساسی را دارد و هم درد درمان و هم در کنترل و بازگشت نکردن علایم جز ضروری است که به شما آموزش داده خواهد شد.

سلام . ازن درمانی زانو هم  دارای اثرات سریع است که رادیکال های اکسیژن که از ازن آزاد می شوند با مواد التهابی واکنش می دهند و موجب کاهش درد زانو می شوند . این اثر اوزون تراپی اثر حاد آن است ولی اوزون اثرات طولانی هم دارد یعنی اکسیژن با دوز مناسب ، در کنار انرژی حاصل از  تجزیه گاز ازن در طولانی مدت سبب می تواند سبب ترمیم و باز سازی بافت های صدمه دیده شده و موجب ترمیم بافت های نرم زانو از جمله غضروف زانو ( غضروف سازی زانو  ) و همچنین ترمیم صدمات داخلی زانو مانند منیسک و رباط ها شود.

بنابر این ما در ازن درمانی زانو یک اثر حاد داریم که سریع درد زانو کم می شود که کمی این حالت بازگشت پذیر است و یک اثر مزمن داریم که اوزون در طولانی مدت موجب تغییرات درمانی و ساختاری در زانو می شود.  

حسن اصلی ازون تراپی زانو هم همین اثرات طولانی مدت آن است ، یعنی به نسبت کورتن هم عوارض ندارد ، هم در طولانی مدت اثرات ماندگار درمانی دارد و هم ما محدودیتی در تزریق ازن نداریم. 

تزریق دوبار ازن زانو کم می باشد و بهتر است بین 3 تا 5 بار آمپول اوزون در بافت تزریق شود تا اثرات مفید آن با دوز مناسب ظاهر شود.

ضمن عرض ادب و احترام و با پوزش از تاخیر پاسخ دهی به دلیل مشغله بالای کاری ، متاسفانه کنترل دردهای بعد از عمل جراحی خصوصا در جراحی ها عارضه دار  دیسک کمر بسیار سخت است .

تزریق اپدورال جهت کنترل درد دیسک کمر گزینه مناسبی بوده است ولی بهتر است تزریق همراه با ماده هیالاز باشد که چسبندگی های احتمالی را باز کند و از سوی دیگر از مهمترین و جدیدترین درمان های دیسک کمر چه قبل از جراحی و چه بعد از جراحی تزریق ازن داخل دیسک و تزریق داخل کودال و همچنین تزریق د محل فورامن مهره کمری یا تکنیک PRT  می باشد.

انجام همزمان طب سوزنی ، لیزر درمانی دیسک کمر و اوزون درمانی و در کنار ورزش های مک کنزی و دوزهای بالای گاباپنتین هم برای شما کمک کننده می باشد.

توصیه می کنم تا زمان شروع درمان های جدید ملاحضات دیسک کمر و ورزش هایی را که در این صفحه گذاشتم حتما انجام دهید.

سلام . تشک طبی مناسب برای کمردرد تشکی است که بتواند قوس کمر شما را حمایت کند و گودی کمر را کم کند که البته این یک عاملی است که خود موجب کاهش کمردرد می شود . از طرف دیگر تشک طبی  شما نباید انقدر نرم باشد که موجب ایجاد گودی کمر شود . بسیاری از تخت ها خصوصا در هتل ها آنقدر از تشک های نرم استفاده می کنند که کمر قوس بر می دارد و این خود عامل خشکی و کمردرد صبحگاهی می شود. تشک طبی نرم ریباند عموما بیشتر این خاصیت را دارد و برای دیسک کمر و کمردرد مناسب تر است. 

سلام . دیسک کمر یکی از سخت ترین بیماری های کمر می باشد و اوزون درمانی یک روش نوین درمان دیسک کمر می باشد که موجب بهبودی بسیاری از بیماران می شود. ازن درمانی به روش های مختلف اپیدورال و پاراورتبرال و کودال و رانس فورامینال و اینترادیسکال انجام می شود و انتخاب روش ازن درمانی بسته به تشخیص پزشک معالج دارد . البته باید بدانیم ازون درمانی دیسک کمر نباید به عنوان تنها روش انجام شود و اگر اوزون تراپی همراه با توانبخشی های پیشرفته باشد بدون شک تعداد زیادی از بیماران دیسک کمر با این روش مجموعه بهبود می یابند.

سلام و عرض ادب . قبل از توضیح   لیزر درمانی دیسک کمر نکته ای را یادآور می شوم. دیسک کمر بیماری است که ابتدا خود را در کمر نشان می دهد ولی وقتی تشدید می شود به پاها انتشار پیدا می کند . و زمانی که دیسک کمر مزمن می شود صرفا خود را به صورت درد انتشاری در پاها نشان می دهد و ممکن است درد در کمر کلا حذف شود . اما گر بر اساس معاینات همکاران محترم پزشک مطمئن هستید که علایم دیسک کمر برطرف شده و صرفا تحریکات ریشه عصب سیاتیک در شما باقی مانده است بی شک بدانید که لیزر درمانی عصب سیاتیک بهترین گزینه در درمان شما می باشد . 

البته در کنار لیزر درمانی باید ورزش های سیاتیک و خصوصا انواع ورزش های کششی عصب سیاتیک و دارو های B1  و گاباپنتین را هم مصرف کنید.  

در لیزر درمانی عصب سیاتیک باید از لیزر های پرتوان با مد ترکیبی پیوسته و پالس استفاده شود و از دوزهای حدود 5 هزار ژول شروع شود و دوز لیزر در جلسات انتهایی به 9 هزار ژول برسد.  بدون تابش دوز پیوسته یا Continus لیزر درمان شما به اندازه کافی موثر نخواهد بود.

سلام. خدا را شکر که درد پاشنه مادر بهبود پیدا کرد. درمان خار پاشنه و یا پلانتار فاسئیت باید یک درمان جامع و بر اساس علت ایجاد خار پاشنه باشد . در واقع ما با کمک شاک ویو تراپی و رادیوفرکوانس التهاب صناعی کم و در کنار آن رگ سازی کردیم و فرآیند های ترمیمی بدن را جهت درمان دائمی درد پاشنه و خار پاشنه ایجاد کردیم .

شاک ویو قطعا یکی از بهترین درمان های درد پاشنه  و خصوصا پلانتار فاسئیت یا همان خار پاشنه است خصوصا وقتی با درمان دستی و رادیوفرکوانسی ترکیب می شود . ولی قطعا اگر در مورد مادر شما هم توجه ما صرفا به محل درد  پاشنه و بدون درمان علل بوجود آورنده آن بود درمان ما تا به این اندازه موفق نبود و دوباره درد پاشنه ایشان بازگشت می کرد.

درمان زانو پرانتزی بسته به فاصله بین دو زانو از هم و سن بیمار و سایر مشکلات اسکلتی عضلانی همراه دارد. فاصله بین دو زانو اگر  بیش از 5 انگشت باشد و سن بالای 18 سال باشد بهتر است به جراحی زانو فکر کرد.

تشخیص زانو پرانتزی هم باید هم با معاینه و هم با کمک گرافی رادیلوژی تایید شود

حرکات اصلاحی و آموزش نحوه ایستادن و راه رفتن و بررسی اختلالات دیگر اسکلتی عضلانی مانند بررسی کف پا هم جز لاینفک  درمان زانو پرانتزی می باشد.

اما در سن دختر شما و اصولا زمانیکه هنوز بلوغ کامل اسکلتی عضلانی اتفاق نیافتاده است  درمان زانوی پرانتزی باید به کمک ورزش کششی عضلات سمت داخلی پا و ورزش های تقویتی عضلات سمت داخلی پا ، همچنین به کمک کفش طبی مناسب و زانو بند مناسب می توانید به ایشان کمک کنید که نه تنها زاویه زانوی پرانتزی کم شود بلکه از پیشرفت آن هم جلوگیری شود. جهت اطلاعات بیشتر می توانید قسمت زانوی پرانتزی و درمان با حرکات اصلاحی سایت ما را مطالعه بفرمایید: www.darmanedard.ir

سلام و عرض ادب. همانگونه که در مقالات سایت عنوان کردم علت خواب رفتگی بازوها و پاها و انگشتان عموما مربوط به درگیری عصب می باشد و چربی بالا و بیماری ام اس علت شایعی برای خواب رفتن پاها نیست. خواب رفتن پا و خواب رفتن دست عموما به دلیل بیمار شدن عصب می باشد. 

یکی از بیماری هایی که به صورت عمومی روی کلیه اعصاب بدن اثر میگذارد بیماری دیابت یا قند خون بالا می باشد و بیماری را با طیفی از علایم تشکیل می دهد با عنوان نوروپاتی دیابتی . اما در صورتیکه دیابت ندارید عمدتا باید به دنبال اشکالی در ستون فقرات خود باشید که سبب فشار در محا خروجی از ستون فقرات شده و در شما علایم خواب رفتگی بازو و خواب رفتگی پا را ایجاد کرده است.

علت خواب رفتن پا در هنگام نشستن یا راه رفتن هم همان فشار ناگهانی به عصب تحریک شده و کاهش خونرسانی به دست و پا می باشد.   بی حسی ران پا و بی حسی پا می تواند به دلیل فشار عصب در ناحیه کمر یا در ناحیه کشاله ران باشد.

هرچند بهتر است با تست عصب و عضله محل دقیق درگیری عصب را مشخص کنید و با درمان های طب فیزیکی و توانبخشی هم عصب را آزاد کنید ولی در درمان خواب رفتن دست و پا با طب سنتی توصیه به مصرف سیاهدانه کوبیده شده با عسل می شود. پیاده روی را موقتا کاهش دهید و از داروی گاباپنتین یا لیریکا استفاده کنید.

سلام و عرض ادب جناب دکتر . ورزش های ویلیامز جهت درمان د یسک کمر  عموما در مواردی انجام می شود که شما در خم شدن به جلو مشکل داشته داشته باشید . ورزش ها ویلیامز ورزش هایی در قالب کلی ایزومتریک می باشند که موجب تقویت  عضلات فیله کمر می شود این ورزش ها 6 حرکت می باشد که عمده آنها برای زمانیکه درهای شما به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته است قابل انجام است.لینک ان را در قسمت زیر به طور کامل برای شما قرار دادم:

ورزش های ویلیامز جهت درمان کمردرد و دیسک کمر        

اما توصیه ما در عمده بیماران دیسک کمر و خصوصا بیمارانی که عمل شده اند و فتق دیسک کمر مرکزی داشته اند انجام ورزش های مک کنزی همزمان می باشد. 

ترکیب ورزش های ایمن و مناسب درمان دیسک کمر را در لینک زیر خدمت شما تقدیم می کنم:

بهترین ورزش ها برای درمان دیسک کمر

سلام احساس برق گرفتگی در انگشت و گرفتگی رگ عصب پا معمولا منشا کمری دارد . یعنی دیسک کمر شما به عصب هایی که از کنار آن رد می شود فشار می آورد و موجب درد سیاتیک و گرفتگی رگ عصب در پا می شود . نام علمی این حالت رادیکولوپاتی یا همان درد عصب سیاتیک می باشد و علی رغم آنکه درد سیاتیک منشا در کمر دارد ممکن است درد را در پا نشان دهد بدون آنکه کوچکترین مشکلی در کمر احساس شود. 

درمان سیاتیک بستگی به علت آن دارد ، در صورتیکه علت دیسک کمر باشد باید دیسک کمر درمان شود . گاهی سندرم فاست کمری موجب این حالت می شود و درمان باید بر روی این مشکل متمکز شود . یکی از بهترین راه های تشخیص   سیاتیک و طیف آن تشخیص به کمک تست عصب و عضله می باشد که در کلنیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام به صورت تخصصی انجام می شود.

احتمال فروکش کردن بیماری و علایم گرفتگی رگ عصب و برق گرفتگی انگشتان با درمان های مختلف زیاد است اما لزوما طیف بیماری سیاتیک  نیاز به درمان های نگهدارنده مانند ورزش سیاتیک و بعضی از مراقبت ها جهت جلوگیری از عود بیماری دارید.

سلام. خار پاشنه یک علامت است و یک معلول و جدای از اینکه خود علائم التهابی خار پاشنه باید به عنوان بیماری درمان شود علل یکه سبب ایجاد خار پاشنه شده اند هم باید درمان شوند. عواملی همچون کف پای صاف و یا برعکس قوس زیاد کف پا ، گرفتگی عضلات ساق پا و ضعیف بودن عضلات لمربند لگنی و از همه مهمتر مشکلات همزمان کمر هم باید درمان شوند.  

یکی از مهمترین و جدیدترین ترین درمان ها در کاهش علایم التهابی و درد در خار پاشنه ازن درمانی خار پاشنه می باشد.  اوزون درمانی خار پاشنه موجب کاهش التهاب و تورم در ناحیه خار پاشنه می شود و همچنین غلظت بالای اکسیژن و انرژی حاصل از ازن درمانی سبب شروع فرآیند های ترمیمی کمی بعد از اوزون درمانی می شود.  بهتر است در صورتیکه در ناحیه کمری هم مشکلاتی دارید باید این نواحی هم تحت درمان ازن درمانی قرار بگیرد .

درمان های خانگی خار پاشنه مانند ماساژ یخ و کشش و  ماساژ با انگشت و کفی مناسب خار پاشنه هم در کنار ازن درمانی به کار رود تا نتیجه مناسب حاصل شود.

سلام. کمردرد شدید و لق شدن مهره کمر که به نوعی یک اصلاح عام می باشد که می تواند بیانگر سر خوردگی مهره کمر یا لیستزیس و یا لیزیس باشد و یا ممکن است در بعضی از اصلاحات از دیسک کمر و فتق آن با لفظ لق شدن مهره کمر نام برده شود.

درمان در موارد دیسک کمر و چه سرخوردگی مهره و یا به اصطلاح شما لق شدن کمر در ابتدا محافظتی می باشد ، یعنی ما در ابتدا با کمک طب سوزنی و فیزیوتراپی و لیزرهای پر توان سعی در کاهش التهاب داریم و در مواردی که درد کنترل نمی شود از اوزون درمانی استفاده می کنیم. 

طب سوزنی به سبک غربی جز بسیار موثر درمان کمردرد و دیسک کمر و کمک در الهابات ناشی از لق شدن کمر می باشد ولی استفاده از اوزون درمانی ، سیستم های رادیوفرکوانسی و دستگاه های جدید دست ما را در کار بازتر کرده است.

سلام . کمردرد شدید که به باسن و مچ پا تیر می کشد عموما به دلیل این است که دیسک کمر عصب سیاتیک را تحریک کرده و قسمت هایی از ریشه عصب سیاتیک تحریک شده اند مروبط به عصب دهی مناطقی که عنوان کردید می باشند مانند درد باسن و مچ پای راست.

در درمان درگیری عصب سیاتیک  و کمردرد شدید درمرحله اول استراحت در حد 72 ساعت و استفاده از دارو هایی مانند سلکسیب وگاباپنتین و لیریکا توصیه می شود. استفاده از مسکن های تزریقی مانند کتورلاک و ضد التهاباتی مانند بتامتازون هم کاربرد دارد. در مرله بعد در درمان ما از اوزون درمانی ، طب سوزنی و لیزرهای پرتوان استفاده می  کنیم و به موازات کاهش درد ورزش درمانی را شروع می کنیم.

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی 

02166576991

سلام . شایعترین علت داغ شدن ساق پا و خواب رفتگی اندام ها درگیری عصب می باشد. اگر درگیری عصب به دلیل بیماری های کلی باشد مانند نوروپاتی معمولا علایم گسترده می باشد . بیماری گیلن باره که یک نوع نوروپاتی می باشد اغلب به صورت فلج صعودی پیشرونده در دست ها و پاها خود را نشان می دهد . یعنی ابتدا پاها ضعیف می شود بعد به تدریج بالا می اید و لگن و بعد کمر را درگیر می کند و سپس دست ها را می گیرد . یکی از مهمترین تشخیص ها در شما رد بیماری گیلن باره و بیماری های مشابه آن می باشد که به کمک تست عصب و عضله انجام می شود. 

سایر بیماری های دیگری که می تواند موجب درگیری عصب شود و بیشتر با توجه به شرح حالتان محتمل است درگیری عصب به دالیل تحریک عصب سیاتیک و یا سندرم فاست کمری و دیسک کمر می باشد . در این موارد هم باید با کمک تست عصب  و عضله درگیری عصب پیدا شود و درمان به کمک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی انجام شود.

سلام. سردی کف پا می تواند علل متنوعی داشته باشد اما کم خونی علت شایعی برای سردی کف پا نیست. مهمترین علت سردی کف پا درگیری عصب می باشد . درگیری عصب عمدتا به علت مشکلی در کمر ایجاد می شود و خود را به صورت سردی و یا گزگز و مور مور شدن پاها نشان می دهد .

البته ممکن است سرد شدن پاها به علت درگیری عصب در سایر نقاط اندام تحتانی مانند مچ پا و لگن و پشت زانو و ... هم باشد که عمدتا به کمک تست عصب و عضله قابل تشخیص می باشد و درمان جهت آزاد سازی عصب به کمک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی صورت می گیرد.

سلام . عمل جراحی دیسک کمر به معنای تمام شدن مشکلات دیسک کمر نیست و بعد ازآن نیاز به مراقبت های ویژه و درمان های ورزشی و آب درمانی و توانبخشی نیاز است که بسیار نقش اساسی در بهبودی دارد . دیسک کمر با هر روشی که کنترل شود بعد آن باید توسط متخصصان و درمانگران و سپس توسط خود بیمار صورت بگیرد.

در ام آر آی کمر شما اشاره شده که در قسمتی درادی چسبندگی بعد عمل دیسک کمر می باشد که در صورتیکه نظر جراح مغزو اعصاب شما بر درمان جراحی نیست در تجربه ما  اوزون درمانی و طب سوزنی می تواند به شما کمک کند. 

موفق و پیروز باشید.

سلام. همانگونه که اشاره فرمودید اسکلیوز و انحراف ستون فقرات به سمت چپ و راست یکی از بیماری هاست که درمان آن به دو عامل بستگی دارد : 1- درجه انحراف اسکلیوز و 2- سن بیمار 

در سن کمتر از 18 سال ترجیح بر این دارد که با هر درجه از اسکلیوز ابتدا از بریس و ورزش استفاده شود اما در سن بالای 20 سال زاویه انحراف برایمان مهم است . در زاویه کمتر از 20 درجه عمدتا با ورزش و حرکات اصلاحی در صدد کنترل اسکلیوز بر می آییم. در زاویه بین 20 تا 40 درجه اسکلیوز از ترکیب ورزش و بریسهای میلواکی و بوستون و بادی ژاکت استفاده می کنیم . در زاویه بالاتر از 40 درجه هم در شرایط سنی و جسمی مناسب جراحی توصیه می شود. جراحی اسکلیوز بسیار جراحی سنگینی می باشد و باید توسط افراد خبره صورت بپذیرد تا کمک کننده باشد. 

سلام. همانگونه که اشاره کردید یکی از درمان های مهم دیسک کمر مساله دارودرمانی خوراکی و تزریقی می باشد ولی به هیچ عنوان دارو درمانی جایگزینی برای سایر درمان های دیسک کمر نمی باشد. همزمان با دارو شما باید سایر درمان ای دیسک کمر مانند فیزیوتراپی ، طب سوزنی ، درمان دستی ، لیزرهای قوی و اوزون درمانی را بسته به صلاحدید پزشک معالج انجام دهید و بعد از کاهش درد به سرعت ورزش های دیسک کمر را انجام دهید.

از نظر ما بهترین درمان دیسک کمر درمان ترکیبی با کمک چند روش درمانی می باشدو ترکیب درمانی بهترین پاسخ را می دهد. بعد زمانیکه این درمان ها را انجام دادید به تدریج داروهایتان را کم کنید.

موفق و پیروز باشید

سلام جناب عظیمی عزیز . خوشحالم که توانسته ام بدون جراحی  در درمان دیسک کمر به شما کمک کنم . اوزون درمانی به شما بسیار کمک کرد ولی همانطور که گفتم ورزش برای درمان دیسک کمر و باقی ماندن بهبودی آن بسیار مهم است . گزگز و مور مور هم عدتا ناشی از فشاری است که دیسک کمر و یا مواد التهابی ناشی از دیسک کمر روی عصب های اطراف آن ایجاد کرده است.

این حالت در طولانی مدت برطرف می شود ولی اگر برای شما آزارنده است امکان درمان گزگز و مور مور پا با اوزون تراپی و طب سوزنی همچنان وجود دارد ولی با توجه به اینکه شما در تهران اقامت ندارید ، توصیه من فعلا ورزش و ملاحظات و درمان خانگی دیسک کمر هست که خدمتتان گفتم و انشالاه در چند ماه آینده و مطابق آنچه گفتم برای پیگیری درمان دیسک کمر شما را می بینم.

سلام. تنیس البو بیماری ساده ایست که اگر درست درمان شود می تواند به راحتی حذف شود. البته حداکثر اجازه تزریق کورتن در این ناحیه 3 بار است و من حداکثر تزریق را دو بار انجام می دهم . مشکل این است که در بسیاری از موارد دردهای این منطقه از ارنج خالص نیست و در بسیاری از موارد تحریک ریشه C5 , C6 گردن همزمان وجود دارد و باید همزمان این ناحیه از گردن هم تحت لیزردرمانی و طب سوزنی و درمان های دیگر طب فیزیکی  قرار بگیرد. کوتاهی عضلات اکستنسور دست هم بسیار مهم است و می تواند موجب رجعت درد شود. درمان درد آرنج اگر درست انجام شود قطعی است.

سلام. ضمن عرض ادب. درد بعد از عمل جراحی دیسک کمر علل متفاوتی دارد ، در دوره بعد از عمل باید مانند هر بیماری دیگری دوره نقاهت را در نظر بگیرید. درد بعد از عمل جراحی دیسک کمر بسیار شدید و سنگین می باشد. استراحت ، شروع آرام ورزش های کمر بعد از تحریک حاد دیسک چه بعد عمل و چه قبل از آن مهم است. حتی راه رفتن باید در شرایط خاصی شروع شود ، ابتدا آب درمانی و راه رفتن در آب و بعد راه رفتن در خشکی . در ماشین حتما باید از کمربند طبی استفاده شود. در حال حاضر چند روز استراحت کنید تا خشکی کمر شما کاهش یابد و درد کم شود سپس زیر نظر متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ورزش را شروع کنید . این پروسه برگشت شما به زندگی عادی حدود ۸ تا ۱۲ هفته طول می کشد. 

سلام. متاسفانه  درجه اسکلیوز شما بسیار شدید می باشد. درمان  آن از زاویه 40 درجه به بالا اغلب با جراحی و بریسینگ و ورزش می باشد . در ورزش هدف تقویت عضلات روی قله اسکلیوز می باشد و و رزش های کششی در قسمت تقعر اسکلیوز برای ما هدف می باشد. البته ورزش های کششی کلی مانند بارفیکس هم برای اسکلیوز بسیار مفید می باشد. به هیچ عنوان و بدون آگاهی لازم توصیه به استفاده از دمبل در بدن سازی برای اسکلوز نیست. در ورزش های دوطرفه بدن سازی سعی کنید با زاویه دادن به بدن تقویت قله اسکلیوز را تقویت کنید تا مشکل شما کمتر شود.

سلام. همانطور که در سوالاتان اشاره کردید. درد تمام مشکلات مربوط به ستون فقرات شما است.  بهترین پزشک ستون فقرات کسی است که بتواند دردهای شما را فارغ از اینکه فقط محل درد را درمان کند منشا و آبشار اصلی درد را هم درمان کند. در درمان درد گردن استفاده از تکنیک های دستی (یا مانیپولاسیون و یا کایروپراکتیک ) باید گردن شما در وضعیت مناسبی قرار گیرد و اسپاسم عضله و درگیری عصب با کمک تکنیک های طب سوزنی و لیزر تراپی باز شود. ازن تراپی ممکن است در درمان و کاهش التهاب برای شما کمک کننده باشد. باز شدن اعصاب و کاهش التهاب در ناحیه کمر موجب کاهش داغی کف پا و گزگز و مور مور ناشی از آن می شود و مشکل شما برطرف می شود و با انجام ورزش های تقویتی ستون فقرات می توانید این بهبود را حفظ کنید.

با عرض سلام. از نظر علمی بین لنگ زدن پا و اصولا اشکالات پا و چربی خون بالا ارتباطی وجود ندارد. حالت لنگش پا و درد پا عمدتا مربوط به مشکلات اسکلتی- عضلانی می باشد. چربی خون بالا گاهی پزشک را مجبور به تجویز داروهایی جهت کاهش چربی می کند که از جملا آنها و خصوصا استاتین ها می تواند موجب ضعف عضلات پا و نوعی میوپاتی شود و صد البته این نوع میوپاتی با قطع داروهایی مانند لواستاتین و اترو آستاتین قطع می شود. بنابراین اگر فقط شما درد پا و لنگش در پا دارید حتما به دنبال  یافتن علت دیگری باشید و به متخصص طب فیزیکی و توانبخشی مراجعه کنید.

با عرض سلام. زانوی پرانتزی یکی از مشکلاتی است که جدا از ظاهر آن می تواند موجب درد زانو شود . درمان طب فیزیکی تقریبا تا 90 درصد می تواند درد زانوی پرانتزی را کم کند اما ایجاد تغییرات ظاهری و خصوصا صاف شدن پا به ویژه در درجات بالا نیاز به درمان های جراحی شکستن استخوان و صاف گذاشتن آن جهت جوش خوردن و ایجاد ظاهر مناسب می شود. در طب فیزیکی و توانبخشی به کمک بریسینگ ، ورزش ، طب سوزنی ، تزریقات تخصصی از جمله اوزون تراپی می توان تمام دردها را به صورت پایدار از بین برد.

سلام.  دیسک کمر و سیاتیک بیماری بسیار سخت و با جنبه های متعدد می باشد که واقعا یک درمان آن هم صرفا یک تزریق داخل اوزون داخل دیسک کمر نمی باشد. هر چند ازن تراپی به ما درمان دیسک  کمر و سیاتیک بسیار کمک کرده است ، اما به عنوان کسی که تجربه بسیار بالایی در درمان دیسک کمر و دردهای سیاتیک دارم و روزانه هم چندین اوزون درمانی انجام می دهم ، هیچگاه بیمارانم را تنها با اوزون تراپی رها نمی کنم.

استفاده از تکنیک های طب سوزنی غربی ، لیزرتراپی با دوز مناسب و انجام روش های دستی و ورزش درمانی و حرکات اصلاحی جز لاینفک درمان بیماران دیسک کمر و سیاتیک در بیمارانم می باشد. 90 درصد بیماران با مجموعه درمانی مناسب و به شرطی که همکاری های لازم را با ما و همکارانمان در کیلنیک پیشگام انجام دهند ظرف مدت 6 تا 8 هفته می توانند بر درد دیسک کمر خود فایق آیند و درمان شوند. بعد از کاهش درد ورزش های کمر نباید فراموش شود و به عنوان جزیی از زندگی روتین شما درد درمان دیسک کمر و سیاتیک و کنترل آن درآید.

کلنیک پیشگام: 66576991- 09128940331

سلام . در واقع گرفتگی عضله یا رگ عصب از باسن تا انتهای پا نوعی تحریک عصب سیاتیک می باشد . درد عصب سیاتیک که به نوعی تحت عنوان دردهای سیاتیکی هم مشهور می باشد. این درد معمولا از ناحیه باسن به پشت ران و کناره خارجی پا و ساق پا تیر می کشد. منشا و علت این درد در کمر می باشد اما عمده بیماران دردی را به صورت واضح در کمر خود احساس می کنند. متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی با مطالعات رادیولوژیک و تست عصب و عضله ابتدا علت و منشا درد را قطعی می کنند. و سپس با کمک تکنیک های نوین غیر جراحی مانند مانیپولاسیون ، طب سوزنی ، ورزش درمانی و ازن تراپی و لیزر به شما کمک می کنند تا بتوانید از این دردهای شدید سیاتیکی نجات پیدا کنید.

کلنیک طب فیزیکی و توانبخشی پیشگام : 66576991 - 09128940331

سلام. کمردرد ناشی از ضربه همانطور که متوجه شده اید لزوما درد آنی ماندگار ممکن است ایجاد نکند. اما ضربه خوردن به کمر ، افتادن بر روی کمر ممکن است موجب کمردردهایی شود که در طولانی مدت خود را نشان دهد .

صدمه و ضربه به کمر،کمر را مستعد آسیب و صدماتی می کند که ما در کارهای روزمره با آن مواجه هستیم . مثلا ورزش های اشباهی مانند دراز و نشست ، حلقه زدن و یا حتی نشستن به مدت طولانی شما را راحت تر مستعد به کمردرد و صدمه به کمر می کند. البته کمردرد ناشی از ضربه خصوصا از این نظر که می تواند موجب شکستگی پدیکول ها شود و لیسزیس ایجاد کند حتما باید تحت مطالعات رادیولوژیک قرار بگیرد. متخصص طب فیزکی و توانبخشی و یاجراح مغز و اعصاب باید شما را از نظر احتمال جابجایی های لگن و علایم نقص نورولوژیک مورد معاینه قرار دهد.  البته تصور اینکه چون کمردرد دارید در آینده در شما شکستگی ایجاد می شود اشتباه است.

سلام. تنگی کانال نخاع از جمله بیماری هایی است که ورزش کلید اصلی درمان و نگهداری بهبودی آن می باشد . اما همانطور که قبلا هم عنوان کردم در مرحله درد چه کمردرد و چه درد پا که ناشی ازتنگی کانال نخاعی باید درمان های غیر ورزشی مثل طب سوزنی و ازن درمانی و مانیپولاسیون دستی انجام شود. بعد وارد مرحله ورزش های استاتیک تنگی کانال نخاعی می شویم و در مرحله بعد آب درمانی و استخر شروع می شود. شما اگر مراحل درمانی  را طی کرده اید و در مرحله شدید درد قرار ندارید می توانید راه رفتن در آب را شروع کنید. در جلسات اول آب درمانی در کلیه کمردرد ها و تنگی کانال نخاع و دیسک کمر توصیه به مدت کوتاه حدکثر 30 تا 45 پیاده روی در آب می باشد. بهتر است تا سینه در  آب باشید و درحاتیکه پاها کشیده هستند درآب پیاده روی کنید. در کنار آب و بعد از طی هر عرض استخر پا را با ورزش زانو داخل شکم به طرف سینه خود بکشید. هر سه عرض که شنا می کنید یک مرحله  حرکت به سمت پهلو داشته باشید. اگر شرایط جسمی شما اجازه می دهد ، انجام پا دوچرخه در آب در شرایطی که دستان خود را به لبه استخر تکیه دادید کمک کننده می باشد. هر ده دقیقه بیرون آمدن از آب برای شما مفید است و در این مدت از حوضچه آب گرم استفاده کنید و بعد 3 دقیقه مجددا جهت آب درمانی به استخر برگردید. انجام ورزش های کمر قبل و بعد از استخر برای شما مفید است . امیدوارم مطالبی را که عنوان کردم جهت آب درمانی تنگی کانال نخاع  به شما کمک کند.

سلام. یقینا مشکل گردن درد و دیسک گردن که در اثر ضربه و تصادف ایجاد می شود باید مورد توجه جدی قرار بگیرد. وجود نخاع در یک محوطه کوچک در ناحیه گردن علت توجه ما و اهمیت بیشتر صدمات گردن نسبت به سایر نواحی ستون فقرات می باشد. در دیسک گردن شما بایذ علاوه بر بی حرکتی موقتی وضعیت ارگونومی را اصلاح کنید. بعد از مرحله کاهش درد انجام منظم ورزش های گردن از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. اما درمان چنین صدمه ای که عنوان می کنید فراتر از یک فیزیوتراپی ساده می باشد و قطعا نیاز به مداخلات طب فیزیکی و توانبخشی می باشد.

سلام. همانطور که قبلا عنوان کردیم فلج ارب پیش اگهی خوبی دارد و عموما به مرور زمان اغلب با رشد عصب و رژنره شدن عصب وضعیت بهتر می شود. در خواب هم عضلات شل تر هستند و هم علی رغم وجود فلج ارب نوزاد می تواند بر نیروی جاذبه بهتر مقابله کند. وجود بعضی از رفلکس های کودکی هم در این سنین ممکن است این حالت را در خواب تشدید کند. توصیه ما باز هم کاردرمانی و فزیوتراپی  توسط کاردرمان ها و فزیوتراپیست هایی مباشد که با فلج ارب کار کرده اند. 

سلام. مشکلات و ضربات ساده که موجب درد کف پا شوند به راحتی با کفی های مناسب طبی درمان می شوند. اما درمان درد های کف پا که موجب صدمه به فاسیای پا بشوند و یا موجب ایجاد اختلال در راستای مچ پا شوند سخت تر با درمان های ساده و صرفا کفی و کفش طبی درمان می شوند . از توصیه های ما بررسی دامنه حرکتی کف پا و اختلال در ساختار مچ پا مانند جابجایی استخوان های تالوس و کاانئوس در محل مفصل با یکدیگر می باشد. منشا درد پا هر چه که باشد استفاده از ماساژ یخ ، بی حرکتی مچ پا ، ورزش های کششی کف پا می تواند درد کف پا در ایشان را کم کند . استفاده از داروای ضد التهاب غیر استروئیدی و ورزش های تقویتی عضلات ساق و لگن ( علی رغم وجود درد در لگن وساق پا ) می تواند به کاهش درد پا ایشان کمک کند. با مراجعه به متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی می توانید از درمان های مانوال بهره بگیرید و با بررسی های لازم ریشه دردپا به طور کامل حذف شود.

سلام . احساس کرخت شدن و ضعف و تحلیل عضله از جمله مواردی است که  در یک نگته کلی به دلیل اختلالی در یک عصب که به عضله عصب رسانی می کند در برابر درگیری خود عضله ایجاد می شود. شما ابتدا باید ببینید که این داروها به دلایل مشکلات متابولیک موجب ایجاد مشکل در عضله شده است یا عصب در اثر این داروها و یا مشکلی که در اثر وضعیت نابسمان و قرار گیری نامناسب روی تخت و عدم هوشیاری طولانی و فشار های احتمالی  به عصب در بیمارستان در شما ایجاد شده دچار مشکل شده است . این کار به کمک تست عصب و عضله و توسط متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی انجام می شود. بر اساس اینکه صدمه به عصب وجود دارد یا خیر و آیا این صدمه کامل می باشد یا ناقص می توان روی آن  قضاوت کرد و درمان را بر اساس آن نهاد. درمان صدمه به عضله روند متفاوتی دارد و شاید نیاز به دارو درمانی گسترده و نیاز به  استفاده وسیع از دستگاه های طب فیزیکی و توانبخشی داشته باشد.

سلام و عرض ادب. گزگز و مور مور کف پا و داغی کف پا علل متعددی داره از جمله مشکلات متابولیک و قند و مشکلات کبدی و ... ولی شایعترین علت داغی کف پا ، گزگز و مور مور کف پا همانطور که در مقالات سایت هم عنوان کردیم مربوط به تحریک عصب می باشد. تحریک عصب معمولا در ناحیه کمر ایجاد می شود ولی شما ممکن است کمردرد داشته باشید یا حتی کوچکترین سابقه کمردرد را نداشته  باشد. بسیاری از بیماران این کمردرد ها را در سال های قبل تجربه می کنند و ممکن است در حال حاضر هیچ کمردردی وجود نداشته باشد.  تویه ما آزمایش قند و تیرویید و کارکرد کبد و بعد انجام تست عصب و عضله می باشد تا بتوانیم بر اساس آن شما را درمان کنیم.

سلام. همانطور که متوجه شده اید ، عمده دیسک کمر ها بدون درمان جراحی قابل کنترل هستند.  شما که تا حدودی به طب سوزنی و فیزیوتراپی جواب داده اید به درمان های طبی و غیر جراحی و خصوصا اوزون درمانی پاسخ خواهید داد . ازن درمانی خصوصا برای بیمارانی مفید می باشد که جواب کمی به درمان های غیر جراحی بدهند. البته باید بدانبد ازن درمانی باید همراه با سایر درمان ها مانند ورزش و طب سوزنی و ... باشد تا یک جواب و متندگار برای شما داشته باشد . توصیه ما درمان ترکیبی مانند لیزر و طب سوزنی و ورزش و همراه با آن اوزون درمانی می باشد. استفاده از داروهای تقویتی مانند مولتی ویتامین و قرص ماهی و گاباپنتین هم به شما کمک کننده است . برنامه آب درمانی که توسط متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی به شما آموزش داده می شود هم ممکن است برای شما کمک کننده باشد.

سلام. فتق دیسک کمر در سن شما بسیار ناراحت کننده است ، اما از طرفی هم درمان دیسک کمر در سن شما بسیار راحت تر انجام می شود.بی حسی مقعد و اصولا علایم ادراری و مدفوعی در دیسک کمر اصلا علایم خوبی نیست و حتما باید به سرعت درمان شود . و حتی از جمله علایمی است که ما را بیشتر به سمت جراحی دیسک کمر می برد. توصیه ما این است که درمان دیسک کمر را بدون فوت وقت شروع کنید و ازن درمانی و طب سوزنی و لیزر و درمان دستی را شروع کنید . تا 6 ماه ورزش وزنه برداری و بدن سازی انجام ندهید . اینکه در اینده شما می توانید وزنه برداری انجام دهید یا نه ، بسته به بسیاری از عوامل مانند شدت فتق دیسک کمر شما و ژنتیک شما و میزان پاسخ بدن شما به درمان دارد.

کلنیک پیشگام: 66576991 - 09128940331

سلام. همانطور که اشاره فرمودید یکی از علل شایع تحریک سیاتیک ، فتق دیسک کمر و تحریک ریشه ها توسط دیسک کمر می باشد. ما در مواردی که سیاتیک به درمان های ساده ای مانند دارو درمانی و استراحت پاسخ ندهد از مجموعه ترکیبی درمانی استفاده می کنیم. استفاده از اوزون درمانی و طب سوزنی الکتریکی و لیزرهای پرتوان نسل جدید همگی بخشی از راهکارهای درمانی ما می باشد.در درمان   سیاتیک در مرحله ابتدایی نباید از آب درمانی استفاده کنید و آب درمانی با توصیه پزشک متخصص طب فیزیکی باد در زمان درست و با برنامه باشد ، در غیر اینصورت مانند شمشیر دولبه موجب تشدید مشکل شما می شود. حتی ورزش برای عصب سیاتیک باید بعد از کاهش درد و در مرحله سرازیری بهبود انجام شود.

سلام . درد زیر زانو و پشت زانو اغلب به دلیل تحریک ریشه سیاتیک در کمر می باشد. ممکن است شما کمردرد داشته باشید یا نداشته باشید اما اغلب تحریک ریشه عصب و خصوصا عصب سیاتیک در قسمت های بالاتر ایجاد می شود. زمانیکه درمان سیاتیک در قسمت بالاتر و در لگن شما انجام شود اغلب این امکان را به شما می دهد که نه تنها درد پشت زانو شما مرتفع شود بلکه علامت بی حسی و مورمور و بی حسی پا شما هم کم می شود. در درمان سیاتیک ما معمولا از ازن تراپی و لیزر و طب سوزنی و درای نیدلینگ و کایروپراکتیک ( درمان دستی ستون فقرات ) استفاده می کنیم.

سلام. درد هنگام نشستن و کمردرد در سن شما اغلب خوش خیم است اما کمی هم کمردرد با ماهیتی که عنوان می کنیدنامعمول است. گودی زیاد کمر و سر خوردگی مهره و اسپوندیلو لیسزیس و سندرم فاست کمر و ضعف عضلات کمری از جمله علت دردکمر با نشتن طولانی می باشد. در صورتیکه ورزش های پرشی یا ضربه ای دارید حتما انرا حذف کنید. ورزش های کمر را که در قسمت آموزش ورزش به بیماران صفحه اول سایت گذاشتیم انجام دهید . در صورتیکه کمردرد شما کم نشد باید مطالعات تصویر برداری کمر و... برایتان انجام شود. 

سلام . تحریک عصب سیاتیک معمولا منشا در کمر دارد و باید برای درمان از تکنیک های مختلف و نه صرفا درمان گیاهی و .. استفاده کنید. استراحت و اینکه بدانید چه چیزی سیاتیک شما را تحریک می کند بسیار مهم است . این مطلب را در قسمت  درمان دیسک کمر سایت کاملا توضیح دادیم. بهترین درمان سیاتیک ، درمان ترکیبی می باشد یعنی شما بهتر است از مجموعه درمان های غیر جراحی مانند ازن درمانی ( اوزون تراپی ) و طب سوزنی و لیزر درمانی استفاده کنید. طب سوزنی در درمان سیاتیک و کنترل تحریک ریشه ای عصب سیاتیک اگر توسط فرد متبحر در این زمینه انجام شود بسیار کمک کننده است. دارو درمانی هم موثر است اما نقش آن از همه درمان های دیگر کمتر است.

سلام . تنگی کانال نخاع همانطور که فرمودید یکی از بیماری های سنگین ستون فقرات می باشد . اما خوشبختانه تکنیک های درمان دستی ، اوزون درمانی و طب سوزنی و لیزر های پرتوان بسیار در کنترل علایم آن کمک کننده است. و بعد از آن با کمک ورزش هایی که به شما آموزش داده می شود می توانید بهبودی را که بدست می آورید نگه دارید. جراحی هر چند در تنگی کانال نخاعی بیشتر از دیسک ساده کمر انجام می شود ولی تنگی کانال نخاع مساوی دیسک کمر نمی باشد. لذا استفاده از ترکیب اوزن درمانی با روش هایی که خدمتان گفتیم را حتما امتحان کنید.

سلام. بزرگوار در بین درمان های غیر جراحی دیسک کمر یا همان فاصله کمر فیزیوتراپی اولین مرحله می باشد اما بسیاری از بیماران فاصله کمر و درد پا و دردهای سیاتیکی ممکن است به آن جواب ندهند و در این بیماران ما از تکنیک های درمان دستی و طب سوزنی و ازن درمانی استفاده می کنیم. معمولا 90 درصد بیماران به این سیستم ترکیبی درمان جواب می دهند اما اگر پاسخی ایجاد نشد، از جراحی بسته مانند جراحی های لیزری و رادیوفرکوانسی استفاده می کنیم. شما هنوز تنها یک مرحله درمان غیر جراحی دیسک کمر را امتحان کرده اید و تا نا امیدی و جراحی دیسک کمر و ... فاصله زیادی دارید.

سلام و ممنون بابت لطفتان . خوشبختانه در بسیاری از موارد فلج ارب دوشن خودبخود بهبود می یابد و فقط تا زمان بهبود شما باید با فیزیوتراپی و از آن بهتر با کاردرمانی قدرت عضلات و حرکت را در نوزادتان نگه دارید. با نوار عصب های مکرر سه ماهه وضعیت درمان را پایش کنید و اگر روند درمانی متوقف شد نسبت به جراحی اقدام کنید.

سلام. بزرگوار درد گردن و خصوصا دیسک گردن مقوله مهمی است که درمان سریع آن بسیار مهم است . در بسیاری از مواردی که دیسک گردن موجب فشار روی نخاع نشده باشد اغلب امکان درمان غیر جراحی وجود دارد. بسیاری از مواردی که دیسک گردن روی اعصاب محیطی فشار می اورد برای بسیاری از بیماران تداعی کننده احتمال فشار روی نخاع گردن می باشد ، در این موارد اغلب ما با کمک تکنیک هایی که در طب قیزیکی و توانبخش به روز ارایه می شود و به کمک ازن درمانی و طب سوزنی و ... می توانیم کمکتون کنیم. اما اگر واقعا فشار بر روی نخاع ایجاد شده و علایم بالینی آن در معاینه پزشکان متخصص تایید شده است علی رغم تمام خطرات جراحی ، باز هم جراحی گردن بهترین گزینه است.

سلام. در صفحه دیسک کمر سایتمان به تفصیل در مورد علل تحریک دیسک کمر و ایستادن صحبت کردیم و یکی از اساسی ترین علل ایجاد علایم سیاتیک و دیسک کمر همانگونه که عنوان کردیم ایستادن طولانی و نشستن طولانی می باشد. پله برای دیسک کمر سم می باشد ، خصوصا پایین آمدن از پله که بسیار از بالا رفتن از آن خطرناک تر می باشد. اما مطمئن باشید که بهترین درمان دیسک کمر ورزش درمانی می باشد. آنچه در طولانی مدت موجب می شود شما بهبود یابید و مجددا تحریک دیسک کمر نداشته باشید و بتوانید مدت طولانی تری باستید ، انجام ورزش های دیسک کمر زیر نظر متخصص طب فیزیکی و توانبخشی است. 

در مورد هزینه های درمان دیسک کمر و ازن درمانی و درمان ذستی و کایروپراکسی وطب سونی و ورزش درمانی و... ، همگی در کلنیک تخصصی پیشگام انجام می شود و بسیاری از آنها تحت پوشش بیمه درمانی و بعضی پوشش بیمه مکمل می باشد و همکاران ما آماده پاسخ گویی شما در این زمینه خواهند بود.

6576991- 09128940331

سلام. روز بخیر. جراحی دیسک کمر شرایط بسیار خاصی دارد، صرف سرد شدن پاها و وجود علایمی شبیه به سیاتیک دلیلی بر جراحی دیسک کمر نیست. انجام جراحی دیسک کمر معمولا زمانی انجام می شود که بیمار درد ناتوان کننده ای دارد که به سایر درمان های جراحی پاسخ نداده باشد. یا بیمار دارای اختلالاتی در سیستم ادراری و مدفو عی باشد. جراحی دیسک کمر عمل راحتی نیست و البته جراحان خوب زبر دستی در کشورمان برای جراحی خوب دیسک کمر  هستند ولی با علایم دیسک کمر که فرمودید ما معمولا از درمان های غیر جراحی مانند ازن درمانی و طب سوزنی و لیزر درمانی استفاده می کنیم. اما اگر به هر دلیلی تمایل به جراحی داشتید انجام جراحی بسته دیسک کمر مانند ازن داخل دیسک و لیزر تراپی داخل دیسکی و تکنیک های RF برای شما کمک کننده است.

سلام. خوشحال هستم که استفاده از درمان دستی و اوزون درمانی توانسته دیسک کمر طولانی شما را بهبود ببخشد. واقعا به لطف خدا و تلاش های خودتون زحمات بنده حقیر هم نتیجه داده و دیسک کمر شما کنترل شده است. همانگونه که در ابتدای جلسات هم عنوان کردم ، اوزون درمانی هیچ عارضعی ندارد و اگر از انجام آن راضی هستید محدودیتی در انجام آن ندارید.  و این برتری اوزون درمانی به نسبت درمان های کورتن و موارد مشابه آن است. فقط ورزش هایی  را که خدمتتان آموزش دادم با دقت و حساسیت فراوان انجان دهید. آب درمانی دو بار در هفته انجام شود و حرکاتی را که در اّب به شما آموزش دادم انجام دهید. 

سلام. درمان های موجود برای له شدگی نخاع و ضربه به نخاع بسیار کم و زمان بر و تدریجی هستند. مهمترین اقدام شما در درمان آسیب دیدگی نخاع به دنبال ضر به کمر انجام ورزش های مکرر  و صحیح می باشد . انجام طب سوزنی ، لیزر درمانی هم به شما کمک می کند. داروی پره گابالین داروی خوبی برای شما است. از مهمترین نکات بررسی و ضعیت مثانه می باشد. عفونت اداری برای شما می تواند مشکلات زیادی ایجاد کند و باید با آزمیاشات ادراری و سونوگرافی مثانه و کلیه آنرا پایش می کنیم.   در شرایطی که می فرمایید بعضی از بریس ها هم ممکن است در راه رفتن به شما کمک کند.

سلام . درد سر زانو  و زیر کشکک به هر دلیلی که باشد در سن شما باید قطعا درمان شود . عدم درمان آن چند مورد را مطرح می کند 1- ممکن است درد شما منشا دیگری مثلا منشا کمری دارد ولی تظاهر ان به صورت درد سر زانو می باشد. 2- ممکن است درد سر زانو شما نیاز به درمان های پیشرفته تری مانند اوزون درمانی ، پی ار پی و طب سوزنی و مانوال تراپی داشته باشد و با فیزیو تراپی و درمان های ساده جواب ندهد. 3- در  تمام بیماری های اسکلتی _عضلانی ما نیاز به همکاری و رعایت بیمار داریم . و در صورت عدم رعایت و اصلاح الگوهای ارگونومیک امکان بهبود هر دردی از جمله درد سر زانو وجود ندارد. 4- در صرتیکه درد شما بهتر شد انجام ورزش های زانو ، کمر و مچ پا نقش کلیدی در ثبات بهبودی و ادامه روند بهبودی درد شما دارد .در صورتیکه درد زانو شما وجود ندارد در 6 ماه اول بدون ورزش احتمال عود آن بسیار بالاست.

سلام. درمان دررفتگی تاندون پرونئال عمدتا ورزش می باشد . انجام ورزش هایی  است که موجب تقویت این عضلات می شود و  از طرف دیگر عضلات انتاگونیست را تضعیف می کند . ممکن است از اسپلینت هم استفاده کنیم . همچنین ساخت کفی که لبه خارجی دارد و با طراحی های خاصی استفاده می شود می تواند در درمان شما کمک کننده باشد. انجام لیزر تراپی هم در کاهش درد و تورم شما کمک کننده می باشد. عضله  لونگوسپرونئوس  لونگوس و برویس عضلات بسیار مهمی در ثبات خارجی ساق پا می باشند و ضعف انها می تواند به درد مچ و زانو و حتی کمردرد منجر شود.

سلام. انچه ما بعد از جراحی لامینکتومی انتظار دارم کاهش درد های انتشاری و پا ها است ، که معموالا باید در چند روز بعد عمل اتفاق می افتد.  توصیه ما شروع ورزش های کمری و بعد کاهش درد ادامه آن با  آب درمانی می باشد . در صورت اعدم بهبود درد ما در این بیماران  کلنیکمان عمدتا از طب سوزنی ، لیزرهای قوی و اوزون درمانی استفاده می کنیم. اوزون درمانی در این زمینه بسیار کمک کننده می باشد.

کلنیک پیشگام 66576991

سلام. متاسفانه بسیاری ار بیماران تصور می کنند که جراحی دیسک کمر مانند یک جراحی دندانپزشکی یعنی دندان خراب کشیده می شود و همه درد ها برطرف می شود . در حالی که جراحی که در تعداد کمی از بیماران دیسک کمری نیاز است و در واقع یکی از روش های درمان است. قبل و بعد از ان نیاز به فیزوتراپی های گسترده ، تقویت عضلات کمربند کمری و لگنی می باشد. بعدنظر پزشک و کاهش درد ، آب درمانی با  تجویزپزشک متخصص وشروع می شود. اگر علی رغم این همه این ها بیمار درد مند بود ما در کیلنیک پیشگام از طب سوزنی ، اوزون درمانی و لیزر های قوی جهت درمان استفاده می کنیم.

سلام. درد سوزشی کف پای چپ علتی جدا از درد سوزشی کف پای راست ندارد و همانطور که در مقاله هم  عنوان کردم شایعترین  علت سوزش کف پا درگیری عصب و فشار به عصب در قسمت های بالاتر  و خصوصا ستون فقرات می باشد. در بسیاری از موارد شما دردی را ممکن است در کمر یا لگن نداشته باشد اما منشا درد در انجا باشد. خصوصا اگر درد سوزشی کف پای شما با راه رفتن تشدید می شود و با استراحت کم می شود این مساله بسیار شاخص تر می باشد. توصیه من انجام تست عصب ، انجام آزمایشات خون کامل شامل قند و چربی و کبد و درمان های طب فیزیکی بعد آن می باشد. بسیاری از بیماران سیاتیکی و دیسک کمر و سندرم پریفورمیس و کیست بیکر ممکن است درد خود را به صورت درد سوزشی کف پا عنوان کنند. البته بررسی خود کف پا و ارزیابی و اسکن کف پا  و رادیولوژی ساده و حتی آم آر آی ممکن است نیاز باشد ولی اصولا تعدد کمی از بیماران این بررسی ها را پیدا می کنند...

سلام. لاغری ساق پا به دلیل صدمه عصب می باشد و معمولا مدتی بعد از حادثه خود را نشان می دهد. چه این صدمه عصب در اثر ضربه باشد و چه در اثر مشکلی که در حین جراحی اتفاق می افتد . ولی شما شکستگی مهره کمر داشته اید ، ان هم در پنج مهره و احمال قریب به یقین دلیل صدمه عصب حادثه شما می باشد. اگر تست عصب و عضله انجام دهید و عصب شما در حال ترمیم باشد ، با کمک تکنیک های طب فیزیکی و توانبخشی راهکارهایی وجود دارد که می توان به شما کمک کرد تا رومند ترمیم عصب تسریع شود.اما اگر آسیب عصب کامل و در واقع عصب قطع شده باشد تنها باید با روش های توانبخشی پاسیو قدرت عضلات را خوب نگه دارید تا بتوانید از حداکثر ظرفیت های باقی مانده استفاده کنید.

سلام و عرض ادب. درمورد صدمات ستون فقرات و دیسک کمر و دیسک گردن از نظر پزشکی قانونی ، به شرطی می توان اثبات کرد که دیسک کمر در اثر حادثه ایجاد شده است که قبل از حادثه یک ام آر ای داشته باشد و بتوان تغییرات آن را با ام آر آی بعد از حادثه مقایسه کرد.  یا بعد از ضایعه یک نوار عصب و عضله گرفته شود و امواج جدید در آن دیده شود. البته ایجاد دیسک در نواحی غیر معمول سینه ای و یا شدت دیسک با وجود صدمات استخوانی هم ممکن است زمینه را برای تایید علت دیسک کمر در اثر ضربه و تصادف و یا حادثه محیا کند. 

سلام. درد های ران و ساق پا به دلیل دیسک کمر بسیار شایع هستند. متاسفانه تمام روش های کنترل و درمان دیسک کمر از جمله جراحی در نهایت به خود بیمار باز  میگردد. انجام صحیح تکنیک های ارگونومی و انجام ورزش های کمر و لگن در نگهداری بهبودی درد شما کمک می کند. در این مرحله توصیه ما اوزون دمانی ، طب سوزنی التریکی و لیزر های قوی و کمربندهای ساختنی می باشد . بعد از کاهش درد ورزش های آموزش داده شده را هر روز انجام دهید.    02166576991 = کیلنیک پیشگام

سلام درد پا شما همانطور که اشاره فرمودید مربوط به دیسک کمر شما می باشد. دیسک کمر معمولا بر روی اعصاب کنار خود فشار می آورد و موجب ایجاد درد های متناوب با برخود مکانیکی و یا شیمیایی به عصب شده و درد را منتشر می کند.  توصیه ما در درمان شما ابتدا ازن درمانی و لیزر درمانی و طب سوزنی الکتریکی و در مرحله بعد انجام وزش های تخصصی مرتبط با کمر می باشد. زمان ایستادن و نشستن شما که موجب تحریک عصب سیاتیک و دیسک کمر می شود باید مدیریت شود. و بسیاری از موارد دیگری که موجب تشدید درد شما می شود باید آموزش داده شود. نارسایی کلیه شما با درد پا شما مرتبط نیست. 

سلام. فلج ارب از جمله مواردی است که معمولا در سال های اول زندگی باید تکلیفش مشخص شود. اما در مورد بیمار شما با فلج ارب در سن 25 سالگی باید ابتدا تست نوار عصب و عضله جدید انجام شود تا ببینیم آیا رشد عصب ادامه دار است یا خیر و در صورتیکه رشد عصب در جریان باشد می توان با تکنیک های طب سوزنی الکتریکی و استفاده از دستگاه های فیزیوتراپی کمکشون کرد اما اگر رشد عصب متوقف باشد باید با کمک جراحی از یک عضله جایگزین کم کابردتر جهت بالا بردن دست کمک گرفت

سلام. تنگی کانال نخاع یکی از بیماری های است که اگر چه ممکن است به دلالیل مختلفی ایجاد بشه ولی شایعترین دلیل آن درگیری دیسک ها و فاست ها و آرتروز ستون فقرات می باشد. در نود درصد موارد می توان به کمک طب فیزیکی و بدون جراحی دیسک را درمان کرد و این درمان غیر جراحی در مورد تنگی کانال نخاع به 75 درصد میرسد. یعنی عمدتا درمان تنگی کانال نخاع غیر جراحی است اما احتمال جراحی آن از سایر موارد  درگیری ستون فقرات بیشتر می باشد. در درمان تنگی کانال نخاع روش هایی مانند طب سوزنی و درمان های ورزش و اوزون درمانی و طب سنتی و بسیاری از درمان های دیگر به کار می رود . توصیه می کنم درمان ورزشی تنگی کانال نخاع سایت را بررسی کنید.

سلام. همانگونه که اشاره داشتید بیماری دیسک کمر با فشار روی اعصاب کمر و از جمله سیاتیک سبب ایجاد درد  وحالت بی حسی و گزگز مورمور در پا می شود. یکی از داروهای بسیار مناسب در درمان دیسک کمر و درمان سیاتیک که موجب ثبات غشا عصب و کاهش تحریک پذیری عصب می شود ، داروی گاباپنتین و زیر شاخه آن به نام پره گابالین می باشد. نوع خارجی پره گابالین را لیریکا می نامند که دارای اثرات بسیار بهتری در درمان می باشد. البته داروی لیریکا در بازار ایران قیمت زیادی دارد و باید طولانی استفاده شود. به دلیل اینکه این داروها ثبات غشا عصب را ایجاد می کنند در درمان تشنج و هم در درمان سیاتک و دیسک کمر که علایم انتشاری به پاها دارد استفاده می کنند. و تقریبا در این زمینه هیچ ارتباط دیگری با هم ندارند. با توجه به اینکه هر سه داروی گاباپنتین و پره گابالین و  لیریکا عوارض خواب آوری دارند توصیه می کنیم شب و قبل از خواب استفاده شوند. 

دکتر سپهریان 09128940331

66576991

سلام. درمان زانوی پرانتزی به مجموعه ای از درمان ها شامل استفاده درست از کفی طبی و زانو بند های مناسب و ورزش درمانی می باشد. برای اینکه یک درمان صحیح انجام شود بهتر است ابتدا گرافی زانو ایشان رویت شود. اما ما معمولا در درمان زانو درد از ژل زانو و اوزون درمانی و طب سوزنی الکتریکی استفاده می کنیم . کفی طبی مناسب در کفش مناسب و صندل داخل منزل با توجه به معاینه  و بر اساس اسکن ایشان ساخته می شود. لیزرهای نسل جدید در کاش التهاب بسیار موثر هسند. و البته مانور های دستی که روی مفصل توسط پزشک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی داده می شود می تواند در درمان درد زانوکمک کننده باشد.

 

سلام. در درمان فلج ارب  اسفاده از فیزیوتراپی و کاردرمانی و طب سوزنی همه با هم موثر هستند . در مورد جراحی اغلب از روش جایگزنی عضله استفاده می شود یعنی عضله ای که عصب سالم دارد با عضله ای که مشکل دارد جایگزین می شود. زمان ان از 2 سال تا 7 سال بسته به نظر جراح و معاینه بیمار متفاوت است. در صورتیکه طب سوزنی الکتریکی را امتحان نکرده اند امتحان ان ضری ندارد ولی بعد از تست عصب باید ببنیم آیا  می توان عصب را تحریک کرد یا خیر.

 

سلام. یکی از شیوه های نوین درمان کمردرد استفاده از ازون درمانی است . اما اوزون درمانی به عنوان تنها درمان نباید استفاده شود. ما اوزون درمانی را به همراه درمان های توانبخشی مانند ورزش درمانی و طب سوزنی و لیزرهای نسل جدید انجام می دهیم تا موثر واقع شود. قطعا کمبود کلسیم نمی تواند درد شدید برای شما ایجاد کند و علت کمردرد شما کمبود کلسیم نیست. کورتن را به صورت عضلانی استفاده کنید ولی اوزون درمانی به طور قطع موثرتر می باشد.

 

سلام. درد گردن و آرنج  و کتف و شانه و دست های شما به نظر به هم مربوط می باشد ، ولی به نظر می رسد درگیری عصبی در گردن موجب مشکل شما شده است. در مورد پا ها هم احتمال دارد منشا درد در کمر شما باشد.  ولی بی حالی عمومی همراه این علایم نیاز به بررسی های دقیق معاینه و انجام برخی تست ها برای رو کردن بعضی بیماری ها مانند ام اس و کم کاری تیرویید و ... دارد. شروع کار درمانی شما معاینه متخصص طب فیزیکی است ..  

با سلام خدمت جناب اعظمی عزیز . خدا را شکر می کنم  که توانستم دردهای سیاتیک مادرتان را کم کنم و ایشان قادر به انجام کارهای روزمره خود شدند. همانطور که می دانید ترکیبی از درمان که به مادرتان ارایه شد یعنی مجموعه طب سوزنی ، لیزردرمانی ، ازن درمانی و مانیپولاسیون ستون فقرات همگی مجموعه ایست که به صورت ترکیبی قوی ترین درمان سیاتیک و درد پا می باشد. اما همانگونه که بارها در طی جلسات تراپی هم خدمتشان عنوان کردم انجام مستمر ورزش های سیاتیک و دیسک کمر که به ایشان آموزش دادم و همچنین رعایت صحیح قوانین نشستن و ایستادن موجب ماندگاری درمان و بهبودی ایشان خواهد بود. 

با سلام. دردهای گردن شامل انواع گرفتگی گردن ، دیسک گردن ، آرتروز گردن و کشیدگی و اسپرین های گردن همه می توانند موجب ایجاد تریگر پوینت و دردهای میوفاسیال شوند. در بعضی موارد صرفا یک تریگر پوینت گردن به تنهایی می تواند سال ها بیمار را آزار دهد و در بعضی موارد به راحتی و با یک درمان ساده مشکل حل می شود. بنابراین اول از همه مهم است ما بفهیم در معاینات شما واقعا تریگر پوینت اولیه می باشد و یا ثانویه به بیماری دیگری در گردن شما ایجاد شده است. بعد بر اساس آن درمان را شروع کنیم. درمان های تریگر پوینت در مراحل ساده ممکن است ماساژ و کشش باشد ولی وقتی بیماری پیچده تر شد طب سوزنی ، درای نیدلنیگ ، الکترواکوپانکچر ،لیزر های قوی ، تزریق گاز ازن یا ازن درمانی و حتی تزریق بوتکس به همراه مانیپولاسیون گردن می تواند درمان شما باشد. تقریبا بحمدالاه تا به امروز تمامی موارد درد میوفاسیال و تریگر پوینت ها را در کیلنیک مان کنترل کرده ایم و برای درمان حداقل نیاز به ده روز اقامت در تهران می باشد.

سلام. همانطور که می دانید یک قسمت عمده ای از سفتی گردن و عدم انعطاف آن مرتبط با بیماری اسپوندیلیت آنکلوزیان شما می باشد. اما قسمتی هم مربوط به آرتروز  و دیسک گرون و کمر شماست . عمده کمک و مداخله ما از طریق اعمال تکنیک هایی برای درمان دیسک و آرتروز شماست. در قسمت اسپوندیلیت داروهای تعدیل کننده سیستم ایمنی راه حل شماست. اما خصوصا در قسمت مداخله در سیستم ایمنی طب سوزنی به عنوان یک درمان تکمیلی کمک کننده است. 

سلام سرکار خانم. درد مچ دست شما همانطور که حضورا هم خدمتتان گفتم به سه دلیل درد تاندونیت های اطراف مچ دست و دردهای ارجاعی از گردن می باشد. طب سوزنی در کنار لیزر درمانی موجب درمان سلول های صدمه دیده مچ دست شما و کاهش التهاب و ترمیم عصب مرتبط با مچ دست در گردن شما شده است. درمان درد مچ دست همانطور که در عمل هم دیدید 90 درصد غیرجراحی می باشدو. و مواکدا خدمتتان عنوان می کنم که ورزش های تقویتی و کششی گردن را مرتبا دو بار در روز انجام دهید.

سلام . علایمی که می فرمایید مرتبط به عاملی در کمر شماست که احتمالا دیسک کمر باشد و روی عصب های شما فشار می آورد و این علایم شدید سیاتیک و داغی و گزگز کف پا را برای شما ایجاد کرده است. پس بنابراین تمام همکاران به نوعی اشاره به یک نوع بیماری در شما داشته اند. درمان دیسک کمر و درمان درگیری عصب از جمله سیاتیک امروزه با کمک تکنیک های فراوانی که داریم به راحتی امکان پذیر است. ترکیبی از روش های اوزون درمانی و درمان دستی و لیزر و  طب سوزنی و بسیاری از روش های نوین دیگر موجب درمان 95 درصد بیماران بدون جراحی می شود و نیازی به این همه ناراحتی و درد و رنج نیست . 

سلام. اینکه شما از عضوی بیشتر کار می کشید بنابراین باید به آن عضو توجه بیشتر و رسیدگی بیستری هم داشته باشید. درمان درد زانو از هر نوعی از ان از قبیل آرتروز زانو ، درمان منیسک رانو ، رباط های زانو ونرمی غضروف کشکک جدا از درمان های رایج طبی مانند دارو و فیزیوتراپی ولیزر و طب سوزنی و ازن درمانی بوون شک نیاز به ورزش زانو دارد. استفاده از زانو بند به دلیل ایجاد ثبات موقت در زانو تا زمانیکه قدرت عضلات شما بالا برود و برای جلوگیری از صدمه بیشتر مفید است. همچنین استفاده از رانوبند برای افزایش حس درک عمقی یا proprioception در مراحل اولیه درمان کمک کنده است. نوع زانو بند بسته به مشکل و صدمه اولیه زانو دارد ...

سلام. سن شما نه سن آرتروز گردن و نه سن دیسک گردن وتنگی کانال است . واقعا عجیب است که تا به حال درمان نشده اید. ولی به هر حال قریب به یقین درمان درد گردن شما به روش غیر جراحی امکان پذیر است. 

سلام. درمان سیاتیک و دیسک کمر فراتر از یک استراحت ساده و دارو درمانی می باشد. درمان دیسک کمرو درمان سیاتیک معمولا نیاز به مداخله پرشک ، فیزیوتراپی ، طب سوزنی ، لیزرهای پیشرفته و اوزون درمانی دارد و هر چند 90 درصد بیماران به این درمان پاسخ می دهند ولی 10 درصد ممکن است حتی نیاز به جراحی دیسک کمر پیدا کنند.

با سلام وعرض ادب. معمولا خود حجامت عوارض مهلکی ندارد . صرفا تحریک محل دیسک ها و اعصاب خروجی دستتان احتمالا موجب شعله وری یک رادیکولوپاتی گردنی یا دیسک گردن شده است. نیاز به درمان طب فیزیکی جهت درمان اعصاب و عضلات درگیر تحریک شده دارید. 

سلام. تزریق  خصوصا اگر در ناحیه اشتباه انجام شود موجب درد های سیاتیکی و تحریک مکانیکال عصب سیاتیک می شود. در صورتیکه در محل درست هم زده شود ممکن است بتواند به صورت کمیکال (شیمیایی) عصب سیاتیک را تحت فشار قرار دهد . ماساژ یخ در محل تزریق ، کشش پریفورمیس و لیزر درمانی کمک کننده است. در صورتیکه پاسخ ندهد می توانید از طب سوزنی جهت درمان عصب سیاتیک تحریک شده و آزاد سازی عضله درگیر استفاده کنید..

سلام. سندرم های درد مقوله بسیار پیچیده ایست و یک درد سیاتیک ساده و یا یک تاندونیت بدون درمان می تواند تبدیل به درد های میوفاسیال گسترده و حتی روماتیسم عصبییا فیبرو میالژیا شود و درمان آن به دارو های روتین درد جواب نمی دهد و نیاز به درمان های پشرفته دارویی و غیر دارویی جهت حساسیت زدایی سیستم عصبی مرکزی و دردهای شما وجود دارد. در صورت  تمایل به ویزیت و معاینه با یکی از کیلنیک های ما تماس بگیرید:     66576991

سلام . با توجه به پیشرفتی که در روند ترمیم فلج ارب و بهبود پروسه حاضر می فرمایید . جواب به درمان خوب بوده . فکر می کنم شما با یک تست عصب و عضله بتوانید روند ترمیم عصب و پیش آگهی آن را دریابید ولی به نظرم فیزیوتراپی و کاردرمانی را تا حدود ماه 9 تا 12 ادامه دهید ولی پیشرفت درمان را با نوار عصب و عضله پایش کنید . اگر فلج صرفا ارب باشد حرکات چرخشی هم معمولا اصلاح می شود.

سلام. متاسفانه مفهوم دیسک کمر و درمان دیسک کمر و تصور بیماران از آن چندان جامع و واقعی نیست . ممکن است دیسک کمر یک فشار حاد روی ریشه های عصب وارد کند و در یک مقطعی نیاز به جراحی پیدا کند ولی درمان واقعی بدون انجام مراحل صحیح توانبخشی و انجام ورزش های دیسک کمر و سیاتیک و رعایت مشکلاتی که موجب تحریک دیسک می شود مجددا با هر درمانی عود می کند . لذا ما معتقدیم شما بخشی از درمان را گرفته اید ولی 50 درصد درمانتان هنوز باقی مانده . لطفا از صفحات آموزش ورزش به بیماران سایت ورزش های ویلیامز را نجام دهید و در صورتیکه مشکل در شما باقی ماند جهت انجام پروسه های توانبخشی به یکی از کیلنیک های ما مراجعه کنید.

با  عرض سلام ، اصولا طب سوزنی و کلا استفاده از سوزن طب سوزنی چه در درای نیدلینگ  و چه در طب سوزنی اگر به صورت استریل و در مکان های صحیح استفاده بشه عوارضی نداره و این در کنار محاسن درمانی آن یکی از مهمترین فواید و محاسن طب سوزنی است. در مورد استفاده از درای نیدلینگ در نواحی سر و گردن باید توجه خاصی به آناتومی بشه به گونه ای که میزان داخل بردن سوزن به دقت رصد شود. در این نواحی احتمال خوردن سوزن به فضای پلور و ایجاد پنوموتوراکس وجود دارد . عموما حتی بهترین پزشک طب سوزنی هم همواره باید مراقب میزان داخل رفتن سوزن در ناحیه سر وگردن جهت جلوگیری از این عارضه باشد.

تقریبا طب سوزنی اگر به صورت استریل استفاده شود تقریبا در ناحیه کمر و پا ها کاملا بدون عارضه است. بنابراین طب سوزنی برای درمان دیسک کمر یا طب سوزنی برای درمان سیاتیک کاملا بدون عارضه است.

سلام و درود بر شما . عموما بیمارانی که به کیلنیک های ما مراجعه می کنند، چه برای دمان دیسک گردن و چه درمان دیسک کمر و سیاتیک بیمارانی هستند که به سایر درمان ها جواب نداده اند و اصولا درد مزمن سخت تر از درد حاد به درمان جواب می دهد اما عموم درد دیسک های گردن را با درمان های غیر جراحی و روش های ترکیبی کنترل کرده ایم. همکاری بیمار و انجام آنچه در منزل باید انجام دهد نقش به سزایی در پاسخ دهی مناسب دارد . امیدوارم درمان های ما بتواند درد چند ساله شما ا کنترل کند.

سلام. همانگونه که در قسمت داغی کف پا سایت نوشتم ، شایع ترین علت درگیری و داغی کف پا مشکلات مربوط به عصب می باشد که عمدتا هم به دلیل مشکلات کمر ایجاد مس شود حتی وقتی شما مشکلی در کمر مثل کمردرد احساس نمی کنید. بیشتر مردم داغ شدن پاها در شب یا داغی پا در راه رفتن را به چربی بالا ، کم خونی و قند خون بالا مرتبط می کنند . در شرایطی که فقط قند بالا ممکن است علت نادری برای داغی کف پا باشد. توصیه می به شما انجام ورزش های کمر ، استراحت درازکش چند روزه ، استفاده از داروهای مولتی ویتامین و در صورت عدم پاسخ دهی مراجعه به کیلنیک طب فیزیکی و توانبخشی جهت انجام تست نوار عصب و عضله و شروع درمان های تخصصی داغی کف پا می باشد.

با سلام. بسیار متاسفم که 5 بار تحت جراحی دیسک کمر قرار گرفته اید. متاسفانه نتیجه جراحی در بسیاری از بیماران دیسک کمر و بدون رعایت بیمار خوب نیست و اگر 10 بار دیگر هم جراحی کنید اگر تغییر در روش زندگی خود ندهید مجددا با مشکل بیشتر در دیسک کمر مواجه خواهید بود. در صورتیکه بتوانید مدتی در تهران اقامت کنید ممکن است بتوانیم با درمان های تدریجی و طولانی مدت التهاب را از کمرتان برداریم و با تقویت عضلات کمر و آموزش صحیح قوانین ارگونومی از آلامتان بکاهیم.

با عرض سلام. همانگونه که می دانید دیسک گردن یک ماده ژلاتینی است که در اثر فشار های متعددی که به آن امده خارج شده. طب سوزنی ، لیزر درمانی ، کشش مکانیکال توسط دستگاه های تراکشن استاندارد ، انجام ورزش ، گردن بندهای نرم ، دارو درمانی و بلوک و تزریق اپیدورال از جمله مهمترین درمان ها هستند که با همکاری خود شما منجر به کنترل دیسک گردن می شوند.

مانیپولاسیون کایروپراکتیک در صورتیکه دیسک شما اکسترود نباشه ( بیرون زدگی بیش از حد) و به شرطی که بخشی از علایم شما مرتبط با مفصل بین مهره ای باشد کمک کننده است. دیسکوژل بیشتر در کمر موثر است و به عنوان اقدام اخر است که معمولا با روش هایی که توضیح دادم اگر به صورت موثر انجام شود نیاز به جراحی و تزریق در دیسک گردن  نیست.

ضمن عرض سلام ، کلا فلج ارب نسبت به سایر صدمات شبکه بازویی و مشکلات دست خوش خیم تر می باشد و اغلب نیاز به درمان جرحی پیدا نمی کند اما باید سیر بهبود انرا به کمک نوار عصب دست پایش کنید. نوار عصب و عضله پیشرفت پاراکیلنیکی ترمیم عصب را به شما نشان می دهد و بر اساس آن راحت تر می شود تصمیم گیری کرد. اما یافته های بالینی که می فرمایید به نفع درمان غیر جراحی است. در مرحله اول کاردرمانی و بعد فیزیوتراپی کمک کنده است.

عرض سلام و خسته نبلشید. برای سونوگرافی داپلر می توانید تشریف ببرید خدمت آقای دکتر جلالی . میدان پونک . خیابان میرزابابایی روبروی شهروند. 

در مورد دیسک گردن و رادیکولوپاتی، هرچند شایعنرین علت رادیکولوپاتی گرردنی دیسک گردن می باشد ، ولی آرتروز، هیپرتروفی لیگامان ها و حتی تریگر پوینت های میوفاسیال می توانند رادیکولوپاتی گردن ایجاد کنند. تشریف اوردید تهران انشالاه دقیق تر بررسی می کنم.

سلام. عرض ادب و احترام. طب سوزنی روشی بسیار موثر در دردهای گردنی و خصوصا دردهای ارجاعی می باشد. اما باید درست و توسط متخصصین طب فیزیکی یا فرد کاملا متبحر انجام شود. همزمان باید بسیاری از مدالیتی های فیزیوتراپی گذاشته شود. مانیپولاسیون و ورزش درمانی بسیار مهم است . دردهای گردنی بسیار بهتر از دردهای اندام تحتانی به درمان ترکیبی از جمله طب سوزنی پاسخ می دهند و شم. در مورد عروق و گرفتگی کاروتید علامت درد کمتر نمایان است و سرگیجه  سیار از علایم دیگر بارزتر است. هر چند با شرح حالتون درگیری عروقی در شما کمتر محتمل است ، در صورت اصرار بر انجام سونوگرافی داپلر مرکز معتبری را خدمتتان معرفی می کنم.

سلام . اثرات طب سوزنی در لاغری با مکانیسم کاهش اشتها و تحریک فیبروبلاست ها به صورت موضعی به اثبات رسیده است. لاغری  و کاهش وزن به کمک طب سوزنی یا هر روش دیگری بسیار در درمان بیماری های اسکلتی عضلانی اندام تحتانی خصوصا آرتروز زانو و دیسک کمر کمک کنده است.

سلام . طب سوزنی در گذشته ای بسیار دور یک درمان سنتی در چین محسوب می شد و در واقع بهترین طب سنتی در چین طب سوزنی محسوب می شود. اما در حال حاضر و بعد از پیشرفت های چندین هزار ساله   طب سوزنی به شکل بسیار گسترده ای پیشرفت کرده و اثر بخشی ان در بعضی از بیماری ها در مطالعات طولانی آینده نگر اثبات شده است. امروزه طب سوزنی در کنترل درد خصوصا دردهای سیاتیکی و طب سوزنی برای درمان کمردرد و در ترکیب با الکتروتراپی توسط سازمان بهداشت جهانی و سازمان غذا و دارو آمریکا تایید شده است و با توجه به جواب دهی و رضایت مندی بیماران در ترکیب با سایر روش های درمانی مانند مانیپولاسیون و لیزر درمانی بسیار کمک کننده است.

طب سوزنی علم بسیار گسترده ای است و بهتر است مثلا طب سوزنی برای چاقی توسط پزشک حاذق در این زمینه و طب سوزنی در درمان دیسک کمر و طب سوزنی در درمان دیسک گردن توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی انجام شود.

ضمن عرض سلام و احترام . متاسفانه هر هفته با چندین بیمارکه از درد هایی مانند سیاتیک شکایت دارند در سن شما برخورد می کنم که دردهای مشابهی دارند و اغلب چند سال پی درمان بوده اند. با شیوع زندگی شهری کاهش فعالیت های فیزیکی و احتمالا هزاران دلیل ناشناخته ای که نمی دانیم، چنین دردهایی زیاد شده است. شما با احتمال بسیار زیاد در رده دردهای سیاتیکی و دردهایی که در بیماران دیسک کمر است و نیاز به مراحل پیشرفته و گام به گام توانبخشی دارید. در سن های بالاتر با توجه به دیده شدن پاتولوژی های بیشتر مانند دیسک کمر در عکس ها و ام ار ای و نوار عصب و عضله کار راحت تر است. توصیه می کنم اعتماد به نفستان را از درست ندهید ، در صورتیکه در تهران تشریف دارید برای معاینه و راهنمایی بیشتر به یکی از کیلنیک های ما مراجعه کنید . در طول این مدت ورزش های کمری که در قسمت آموزش ورزش به بیماران سایت گفتم انجام دهید . کمتر بیماری را در سن شما دیدم که نتواند بهبودی پیدا کند.

با عرض سلام و ادب . با توجه به شرح حالی که می دهید ممکن است دچار سندرم پریفورمیس باشید که دردهای گاه و بی گاه سیاتیکی را ایجاد می کند. بسیاری از مشکلات کمر که در طیف سیاتیک ودرگیری فاست های کمری و افزایش ضخامت لیگامان ها قرار می گیرند می توانند علایمی مشابه را ایجاد کنند. با توجه به سن شما و شرح حالی که می فرمایید درمان قطعی است و بیماران زیادی با شرایط شما داشته ایم.

سلام . با توجه به شرایطی که می فرمایید ، کاهش وزن با رژیم و روش هایی مانند مزوتراپی جز لاینفک درمان ایشان هم برای درمان دیسک کمر ، سیاتیک و صد البته درمان آرتروز زانو است. همزمان با آن استفاده از تکنیک های درمان دستی و طب سوزنی موجب کاهش درد و سبک شدن دردپا هایشان می شود. در مرحله بعد باید ورزش های استاتیک را به ایشان آموزش بدهیم و در مرحله بی دردی و کاهش علایم اب درمانی و استخر را برایشان با توجه به مشکلشان شروع می کنیم. درمان باید قدم به قدم باشد و نباید ناگهان وارد مرحله بعد درمان شد چون نتیجه را معکوس می کند. 

☎66576991

سلام . شرح حالتون را به دقت مطالعه کردم. دردگردنی که ابتدا به صورت رادیکولوپاتی شروع شده و بعد به دلیل عدم درد مناسب تبدیل به سندرم درد میوفاسیال شده و یعد هم در حال حاضر با توجه به شرح حالی که می دهید دچار سندرم های افزایش حساسیتی مانند فیبرومیالژیا هستید. توصیه می کنم یک سونو داپلر گردنی و ام ار آی مغز و نخاع جدید بشوید . در صورت منفی بودن این تست ها می توانم در درمان کمکتون کنم.

سلام. معمولا تحریکات مقطعی و متناوب در عصب که شایع ترین محل گرفتاری آن در کمر است موجب این مشکل می شود. تحریک عصب و عضله موجب ایجاد داغی کف پا یا سردی کف پا ممکن است بشود. لطفا ورزش هایی که در قسمت اموزش ورزش در سایت گذاشتم انجام دهید خصوصا ورزش های ویلیامز را.  در صورتیکه علایم شما تکرار شود نیاز به بررسی بیشتر  خصوصا به کمک نوار عصب و عضله جهت شناسایی دارید.

با عرض سلام . تزریقات مفصلی توسط پزشک متخصص انجام می شود ، ممکن است بسته به شرایط بیمار از اوزون با کورتن استفاده شود. کورتن دپر استفاده محدود و بسته به نوع استفاده شده می تواند کاملا از نظر پوکی استخوان بی ضرر باشد و در صورتیکه برای فرد پر خطر مثل خانم های بعد سن یائسگی استفاده شود باید همزمان از داروهای مهار کننده استخوان خوار و همچنیم کلسیم . د استفاده شود تا عارضه دارو در مقطع کوتاه قطع شود.

با سلام و تشکر از شما و پوزش از تاخیر در پاسخ گویی، حس پروپریوسپتیو حس ورک عمقی می باشد و به نوعی بیانگر ارتباطات مغز با اعضای بدن است . وقتی این ارتباط تقویت شود احتمال صدمات تصادفی کمتر می شود.

با عرض ادب و احترام

حرکات تکراری مچ دست موجب صدمات تاندونی و از طرف دیگر بالا بردن فشار تونل کارپ و سندرم تونل کارپ و ..  می شود  . درد های ارجاعی از آرنج به مچ دست از علل دیگر درد مچ دست می باشد. در مرحله اول به کارکنانتان ورزش های کششی و تقویتی مچ دست را آموزش دهید. در مرحله دوم استفاده از مچ بند خاصیت دارد اول موجب افزایش حس درک عمقی یا پروپریوسپشن می شود که خود موجب کاهش اسیب می شود. مورد دوم چون موجب محدودیت حرکتی می شود، به هر حال صدمات کم می شود . در بین برند های ایرانی بیماران من از مچ بند طب و صنعت و در برندهای خارجی از L.P و Appo راضی هستند.

علل بسیار گسترده می باشد . از انحرافات ستون فقرات  گرفته تا افتادگی شانه و کلیه بیماری هایی که ممکن است آنها را ایجاد کند.  در بعضی افراد هم به صورت مادرزادی با این مشکلدمواجهیم. توصیه به یک معاینه دقیق ودر صورت نیاز اسکن ستون فقرات می باشد.

با عرض سلام. برای نایید بیماری هایی که نام بردید عمده ترین مساله ،رد سایر بیماری هاییست که می تواند این علایم را ایجاد کند. مهمترین آنها مساله کم کاری تیرویید می باشد و درمرحله دوم بیماری های روماتیسمال و بیماری های عفونی می باشد. از نظر درمان هم بینار باید یک کمپلکس درمانی شامل داروهاای از دسته لیریکا و مولتی ویتامین و داروهایی از دسته فلوکستین را دریافت کند و همزمان خدمات توانبخشی را دریافت کند. از مهمترین انها اموزش تکمی های کشش و تصحیح راستای ستون فقرات می باشد.

عرض سلام و ادب . در صورتیکه مشکل و کمردرد و درد لگن شما به دلیل صدمه بافت نرم باشد فیزیوتراپی توسط شخصی که وارد باشد و خصوصا حرکات دستی متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی کمک کننده است. ممکن است زیر سونوگرافی نیاز به تزریق مفصلی داشته باشید. و در صورتیکه اینصورت مشکل بافت استخوانی باشد باید به کمک تکنیک های جراحی اصلاح شود.

سلام. برادر بزرگوار هر چند ممکن است شما احساس درد زیادی در ناحیه کمر  نداشته باشبد. به احتمال بسیار زیاد مشکل در ناحیه کمر شما می باشد. ممکن است در اثر طولانی نشستن با روابط زناشویی کمردرد شما تشدید شود اما لزوما درد به این مسایل بستگی ندارد  . آزمایشات شما تست عصب و MRI می باشد . تست عصب در کیلنیک ما قابل انجام است. 

66576991

معمولا بیماری به نام رادیکولوپاتی و درگیری ریشه اعصاب در کمر . تست نکار عصب و عضله در این زمینه کمک کننده است.

ام ار ای هم ممکن است لازم باشد. تا زمان انجام تست ها کار راسبک کنید و کمی تناوب به کارتان بدهید...

تست عصب در کیلنیک پیشگام انجام می شود.

با سلام و با عرض عذر خواهی از تاخیر پاسخگویی . به نظرم توسط متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی  چندمانیپولاسیون گردنی شوید. بعد یک ماه ورزش شراگ را انجام دهید و در صورتیکه جواب نگرفتید و در نوار عصب درگیری عصب داشتید با یکی از متخصصین جراحی اعصاب جهت انجام جراحی برش دنده گردنی مشاوره کنید.

  ديسک كمر یا همان هرنیاسیون و فتق دیسک کمری  هر چند بيماري نيست كه به طور كامل قابل پيشگيري باشداما  توصه میشود تمام افراد سالم از برداشتن و جا به جا كردن اشياي سنگين خصوصا در وضعیتی که بیمار خم می باشد پرهيز كنند. برنامه ورزشي منظم  نيز مي تواند احتمال فتق ديسک کمر را كم کند .
در صورتي كه درد كمر داشتید که به داخل ران يا ساق  شما تير می كشد، حتماً به پزشك متخصص مراجعه نماييد.

سلام . در صورتیکه درد شما مرتبط با مرتبط با مشکلات عروق و یا مشکلات عصبی باشد خیر . اما اگر درد عضلانی و یا مشکلات بعد از عمل جراحی باشد صد البته کمک شایان توجهی می شود کرد.

سلام . به صورت علمی بسیاری از کتابها با این واقعیت که رابطه ای بین اندازه شکم و درد کمر وجود دارند مخالفند . اما در تجربه بنده و تعدادی از سایت های علمی این واقعیت هست یعنی شکم بزرگ کمر را به جلو می کشد و موجب فشار روی مهره ها و دیسک ها می شود واگر مشکلی در انها وجود داشته باشد موجب تشدید کمر درد می شود.

نوار عصب و عضله به منظور تشخیص سلامت یا عدم سلامت یک عصب و یا یک عضله که در حین حادثه ای خاص صدمه دیده است و یا به مرور زمان دچار اختلال کارکردی شده است استفاده می شود.

در دیسک کمر، از نوار عصب و عضله در تشخیص فشار روی ریشه های عصبی که از بین مهره ها عبور کرده است و توسط دیسک مربوطه دچار آسیب شده است استفاده می شود.

همچنین  در بیماران مبتلا به سندرم تونل کارپ یا سندرم فشار به عصب اولنار در مچ دست نیز از نوار عصب استفاده می شود.

در دردهای گردنی که تیرکشنده به دست نیز هستند از نوار عصب و عضله در تشخیص فشار بر روی عصب مربوطه استفاده می گردد.

همچنین از نوار عصب عضله در بررسی تاثیر دیابت روی اعصاب نیز استفاده می گردد. 

کمردرد سیاتیکی در بسیاری از موارد منشا دیسک کمر دارد و باید به طور جدی آن را درمان کند. آمپول متاکاربامول نوعی شل کننده عضلانی است و در دیسک کمر تاثیرات زیادی ندارد هر چند گاهی ممکن است باشل کردن یک عضله درگیر کمی به شما کمک کند.

البته قرص خوراکی ان هیچ تاثیری در درمان سیاتیک و دیسک کمر و درگیری مفصل ندارد و یا نیاز به دوز های بسیار بالا برای کنترل دردهای ناشی از تحریکات دیسک کمر است.

ما در درمان های سیاتیکی معمولا از شل کننده های قوی تر استفاده می کنیم و لی درمان اصلی شما و هر بیمار دیگر با دیسک کمر دارو نیست.

با عرض سلام خدمت دوست بزرگوارم

با توجه به شرح حال و علایمی که جنابعالی عنوان می کنید به نظر دوستتان دچار ضایعه نخاعی ناکامل شده اند، که به ظاهر میزان صدمه و له شدگی نخاع در ان بالا نیست. اول از همه شما باید بدانید دوستتان دچار یک بیماری با جنبه ای مختلف سیستمیک می باشد نه تنها یک ضعف یا فلجی در پاها. دوم اینکه باید بدانید شما نیاز به توانبخشی طولانی مدت دارید و لذا خرید بعضی از تجهیزات فیزیوتراپی در منزل و آموزش شما به استفاده صحیح از جریان های تقویتی مانند F.E.D که توسط همکاران فزیوتراپ آموزش داده می شود منطقی است. از طرفی باید بدانید که چون حس در پای این بیماران کم است امکان سوختگی با این جریان ها وجود دارد و نباید شدت را بالا ببرید.

درمورد طب سوزنی در این بیماران اگر توسط متخصص این امر صورت بگیرد می تواند واقعا در بیمار شما خصوصا اینکه ضایعه ناکامل می باشد کمک کننده باشد ولی باید در کنار کاردرمانی انجام شود و تمامی این درمان ها در کنار هم به قطع نتیجه بهتری از درمان تنها به شما می دهد. بنده در طب سوزنی ذر بیماران درگیری و نقایص عصبی نتایج خوبی را داشته ام. 

به  یاد داشته باشید بسیاری از حرکات و تمرین های فیزیوتراپی و کاردرمانی باید طولانی مدت انجام شود پس بهتر است آنها را از همکاران بیاموزید.

اگر ایشان می توانند با انداختن وزن به عقب روی دو پا کنترل داشته باشند اب درمانی به مدت هفته ای 2 بار برای ایشان کمک کننده است.

توجه کنید که حداکثر بهبودی حرکتی در بیماران ضایعه نخاعی در 2 سال اول ایچاد می شود لذا از هیچ کوششی دراین مدت در درمان ایشان دریغ نفرمایید.

             دکتر سپهریان (متخصص طب فیزیکی و توانبخشی)

نوار عصب و عضله یک آزمایش بسیار بی ضرر می باشد و در انجام یک قسمت آن سوزن های ضریفی به شکل الکترود استفاده می شود که اگر توسط فرد خبره انجام شود و سوزن نوع خوب استفاده شود انجام الکترومیوگرافی تقریبا بی درد می باشد.

از سوزن در تست نوار عصب و عضله جهت قسمت دوم این تست یعنی تست عضله یا همان الکترومیوگرافی استفاده می شود و تقریبا بدون آن نوار عضله قابل انجام نیست . 

البته در بعضی از بیماری ها مانند درگیری تونل کارپ یا C.T.S ممکن است در صورتیکه شک به دیسک گردن و درگیری عصب ناشی از آن نباشد از سوزن در نوارعصب و عضله استفاده نشود

آنچه مسلم است این است که برخی مشاغل ارتباط مستقیمی با درد ایجاد شده در ناحیه مچ دست دارند. مثلا چنانچه کار شما با کاری تکراری نظیر تایپ آن هم به مدت طولانی  همراه است و یا به مشاغل خیاطی، سوزن دوزی یا کارهای تزئینی اشتغال دارید، قطعا بیشتر در معرض ابتلا به این مشکل روبرو هستید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به قسمت مربوط به مچ درد در صفحه اصلی مراجعه نمایید. 

درمان منیسک زانو بسته به نوع پارگی ، سن فرد و ضایعات همراه و شغل فرد دارای صدمه منیسک فرق می کند. اصولا درمان پارگی منیسک عمدتا غیر جراحی می باشد و عمدتا روش های طب فیزیکی و توانبخشی به این بیماران بسیار مناسب پاسخ می دهد. اما بیماران ورزشکار که دارای پارگی کامل و خصوصا پارگی همزمان رباط های صلیبی پا می باشند ، کاندیدای درمان های جراحی منیسک زانو می باشند.

پارگی منیسک در افراد مسن بهتر است جراحی نشود و عموما این بیماران به درمان های توانبخشی ، ورزش درمانی و سایر تکنیکهای طب فیزیکی پاسخمناسبی می دهند . برای مطالعه دقیق تر می توانید به بخش درمان های غیر جراحی منیسک در بخش مطالب علمی رجوع فرمایید.

طب سوزنی توسط  سازمان غذا و دارو آمریکا به عنوان یکی از اصلی ترین راه های درمان میگرن مطرح است. به تازگی کشف شده است که در پس پرده علل عروقی میگرن علل عضلانی خصوصا در ناحیه گردن وجود دارد و طب سوزنی درمان بسیار موثر میگرن به دلیل تاثیراتی که روی عضلات دارد و بعد تاثیراتی که روی عروق می گذارد.

ما به کمک طب سوزنی بسیاری از سردردهای میگرنی را کنترل کرده ایم و یا داروهای مصرفی انها را به حداقل رسانده ایم. طب سوزنی به همراه درمان های دستی گردن و باز کردن عضلات سر یک تکنیک بسیار موثر در درمان میگرن و سایر سردرد های با منشا عضلانی و عروقی می باشد. همینطور طب سوزنی در درمان سردرد عصبی و سردرد تنشی هم موثر است

بهترین متخصص دیسک گردن بیماری است که الگوهای ارگونومیک یعنی قوانین اصلی عدم صدمه به دیسک گردن را در حین کار انجام دهد و از طرفی ورزش های گردن خصوصا ورزش های ایزومتریک گردن را به طور دایم به دور از اینکه در یک مقطع زمانی ممکن است بی درد باشد انجام دهد. بدون انجام ورزش دیسک گردن و رعایت هیچ گاه کنترل نخواهد شد.

درمان های دیسک گردن در کلنیک ما از فیزیوتراپی ساده تا طب سوزنی , کشش گردن,  درمان دستی و تنظیم ستون فقرات یا مانیپولاسیون در بیماران خاص تا درمان های پیشرفته تر از جمله دارو , درمانی تزریقات تخصصی و ازون درمانی متفاوت است.اما اموزش ورزش جلسه به جلسه و کنترل ان در جلسات درمان های توانبخشی به عنوان یک اصل راهنما  و اصلی برای همه بیماران گفته می شود

 

همانگونه که در چند مبحث این سایت پزشکی عنوان شد, در مرحله حاد دردهای دیسک کمر , درد سیاتیک , درد حاد ارتروز زانو  باید استراحت کرد و با روش های دیگر مانند دارو درمانی , استراحت و بعد استفاده از روش های فیزیوتراپی و طب فیزیکی و توانبخشی درد شما کاهش پیدا کند سپس ورزش های استاتیک و مناسب با سن وبیماریتان به شما اموزش داده شود و بعد ورزش های دینامیکی مانند راه رفتن و حرکت در اب یا همان به اصطلاح آب درمانی به عنوان یک درمان نگهدارنده و همچنین برای دوره ریکاوری برای شما مفید خواهد بود.

در ضمن چه درد دیسک کمر و دردهای ارجاعی ان مانند رادیکولوپاتی یا درد سیاتیک و چه در ارتروز زانو استخر و راه رفتن دراب صرفا برای یک دوره موقت نیست و بیماران باید برای طولانی مدت از ورزش و پیاده روی در اب یا به اصطلاح اب درمانی استفاده کنند.

در حال حاضر علل بسیاری از سردردها را سردرد گردنی می دانند و بر اساس کتاب های مختلف رشته های پزشکی بین 40 تا 60 درصد علت سردردها ,سردرد گردنی می باشد . در بعضی رشته ها انرا جزئ از سردهای تنشی یا به قول شما عصبی تقسیم می کنند در حالیکه بر اساس جدید ترین مقالات و تجربیات زیاد اینجانب در بیماران بسیاری حتی درد گردن هم ندارند ولی علت درد در گرفتگی های عضلانی  و بهم ریختگی های جریی در مهره های گردن انها می باشد .

بسیاری از این سردردها حتی به داروهای ضد میگرن مانند ارگوتامین هم جواب های موقتی می دهند اما درمان اساسی انها را باید در درمان مهره ها و عضلات گردن ان ها جستجو کرد .

با روش های درمانی پیشرفته طب فیزیکی مانند درمان های دستی ,غیر فعال کردن نقاط استرس پوینت  و طب سوزنی می توان بسیاری از این سردرد ها را علاج دایمی کرد. 

این سوالی است که بسیاری از بیماران از ما می پرسند و واقعیت این است که در بسیار از موارد درد های ارجاعی از کمر که رادیکولوپاتی نامیده می شوند خصوصا در موارد مزمن درد خود را در اندام تحتانی نشان می دهند ودرد واقعی در کمر ندارند .

درد سیاتیک هم از همین جمله است در مئارد حاد و عود های شدید درد خود را در کمر و سپس باسن و بعد پشت یا کنار زانو و بعد هم پشت یا کنار ساق پا نشان می دهد اما در موارد مزمن  درد کمر زیادی نداریم و در بسیاری از بیماران اصلا کمر درد نداریم و درد ممکن است در هر نقطه ای از مسیر عصب سیاتیک باشد ولی درد ی اصلا در کمر وجو ندارد . اینجانب بیماران بسیاری داشتم که با شکایت درد پاشنه پا یا درد کناره خارجی زانو مراجعه کرده اند و درد انها منشا در کمر و عصب سیاتیک یا سایر علل کمردرد و سایر ریشه های کمر داشه است. 

Tense یا تحریک الکتریکی از طریق پوست یکی از دستگاه های فیزیوتراپی می باشد که انواع ساده و کوچک ان حتی بری استفاده در منزل هم ساخته شده است. این سیستم  درمانی  از دستگاه مخصوصی برای تغییرات جریان الکتریکی  ساخته شده است. الکترودهایی  که در درون یک پد قرار می گیرند  بر روی پوست در نزدیکی محل ضایعه که درد دارد  قرارداده می شود  و جریان  برق خفیفی که توسط دستگاه مدوله شده است به محل وارد می شود.  انجام اینکار ابتدا باعث بهبود درد از طریق دو مکانیسم شناخته شده می شود.   این جریان برای کاهش درد کمر ,درد گردن , درد ناشی از فتق دیسک کمر و دیسک گردن و می شود. استفاده از دستگاه  تنس  بر روی عروق گردن خصوصا کاروتید  و تیرویید ممنوع است. هرگونه استفاده از جریانات الکتریکی برای بیماران قلبی -عروقی دارای باطری قلبی باید مواکدا زیر نظر پزشک باشد.  قبل از استفاده از  تحریک الکتریکی  یا هر گونه برق درمانی بهتر است با متخصصین طب فیزیکی مشاوره نمایید.

 ورم پادر سفر خصوصا زمینی  شایع است  و عموما  عواقب طولانی ای ندارد

.علت اصلی ورم پادر سفر بی حرکتی حین مسافرت است.نشستن  طولانی روی پاها برای مدت طولانی بدون راه رفتن  باعث جمع شدن خون درون سیاهرگ ها  می شود. البته پوزیشن  نشستن روی صندلی اتوبوس ،ماشین یا هواپیما هم می تواندباعث افزایش فشار سیاهرگ ها در پاهایتان می شود.اینفشار و بی حرکتی  باعث خروج مایعات  درون رگ از درون ورید ها به بافتهای اطراف  می شود ودر نتیجه این حالت تورم پاها ایجاد می شود.

راه های  پیشگیری از ورم پاها در حین  مسافرت عبارتند از:

اولین روش که بسیار هم ساده است لباسهای تنگ و چسب  نپوشیدو برعکس لباسهایتان باید کمی گشاد باشد

دوم خصوصا در سفر با ماشین در صورت امکان در هر 45 دقیقه تا یک ساعت پیاده روی کوتاهی را انجام دهید.

  دهمان حالیکه که روی صندلی هستید بدون بلند شدنمچ پاها وزانو ها را بطور ارام ولی چندین بار خم و صاف کنید هر بار آنها را برای چندین ثانیه  این انقباض را  نگه دارید

پوزیشن بدنتان را  را روی صندلی هر یک ربع  تغییر دهید

 کار ساده و مهم دیگر پاهایتان را جز چند ثانیه روی هم نیندازید

ورزش های کششی پشت ساق و ران در جلو گیری از ورم پا حین مسافرت بسیار مهم است.

بر عکس انچه فکر می کنید مقادیرزیادی مایعات و خصوصا خود اب را  بنوشید تا بدن شما  دچار کم آبی هم  نشود

از خوردن داروهای آرام بخش  و بی حال کننده  که  شما را خواب الود کرده و قدرت و به قول معروف حس  پیاده روی  را می گیرد استفتده نکنید.

 ورم پاها اگر مدت کوتاهی و خصوصا فقط حین مسافرت باشدمسئله  نگران کننده ای  نیست. اما بدانید ورم فزاینده ای که حتی پس از چند ساعت فعالیت معمولی هنوز به صورت سفت  وجود دارد و اغلب همراه با درد  و گرفتگی است،می تواند نشانه بیماری مهم و در وقع یک اورژانس پزشکی    مانند وجود لخته خون درون س بااهرگها باشد(ترومبوز وریدهای عمقی) خصوصا اگر ورم فقط در یک پا باش وهمراه ان  که معمولا هم شید است وجود داشته باشد بدون فوت وقت و قبل ز ایجاد امبولی و صدور لخته به مغز و ایجاد سکته به پزشک مراجعه کنید.

 

ما در زانو مقداری مایع به طور طبیعی داریم که ثانویه به واکنش بعضی از بیماری ها مانند ارتروز زانو یا حتی بعضی عفونت ها مانند عفونت خود زانو یا مثلا عفونتهای تناسلی دور از زانودر یک فرد جوان که ارتروز زانو هم ندارد موجب افزایش واکنشی این مایع می شود. در صدمات و ضربات مستقیم زانو هم ممکن است تجمع مایع یا همان به اصطلاح اب اوردن زانو را داشته باشیم که خطرناک تر هم می باشد چون احتمال تجمع خونی مایع بالا می رود.

کشیدن اب زانو در بسیاری از موارد به قصد تشخیص علت بیماری زانو صورت می گیرد. در موارد درمانی هم بسیاری از علل ساده ان با فزیوتراپی,حمام سردوگرم متناوب و ورزش درمانی حذف می شود.اما کشیدن اب زانو به قصد درمان هم ضرری ندارد و بنا به نظر پزشک متخصص در بسیاری از موارد می تواند مفید باشد.

دیسک کمر دارای طیف وسیعی از علایم و شدت می باشد و نیاز به درمان های وسیع و همکاری بیمار جهت پاسخ دهی دارد اما به طور عمومی و بر اساس کتب علمی تمامی رشته های پزشکی در 90% موارد دیسک کمر بدون درمان جراحی قابل کنترل می باشد.هر چند بی اختیاری ادرار و تظاهرات پیشرونده اختلالات عصبی و دردهای غیر قابل تحمل که به درمان های کامل طبی ارائه شده توسط متخصصین طب فیزیکی جواب نداده اند از جمله موارد ی است که نیاز به جراحی دارد.

نوار عصب و عضله یک تست تشخیصی می باشد که می تواند علت بسیاری از بیماری هایی که که منشا انها عصب یا عضله می باشد را تشخیص دهد.

از مهمترین علل خواب رفتگی کف دست ها سندرم کارپال تانل یا C.T.S می باشد که تنها راه تشخیص ان ازمایش نوار عصب و عضله است

همچنین اگر علت خواب رفتگی کف دست ها فشار عصب توسط دیسک گردن یا ارتروز گردن باشد یا گیر افتادگی مثلا عصب اولنار دست علت خواب رفتگی دست باشد نوار عصب و عضله بهترین راه تشخیص ان می باشد.

خواب رفتگی پا یا احساس سوزن سوزن شدن پاها هم ممکن است به دلیل فشار عصب توسط دیسک کمر یا ارتروز کمر باشد و تست نوار عصب در این زمینه یا اگر خواب رفتگی به دلیل درگیری عصب در اثر بیماری هایی مانند دیابت یا کم کاری تیروئید باشد بسیار کمک کننده است.

یکی از مهمترین علت هایی که پزشکان جهت بیماران خود تست نوار عصب و عضله را درخواست می کنند  ابتلا به بیماری های مربوط به دیسک گردن و کمر می باشد  تست  نوار عصب و عضله به پزشکان در تعیین شدت ضایعه و نحوه فشار روی دیسک  و درمان مشکلات دیسک گردن و کمر کمک می کند.

از مهمترین کاربرد های تست نوار عصب و عضله در تشخیص فشار روی ریشه های عصبی است که از بین مهره ها عبور می کند و توسط دیسک کمر یا دیسک گردن بیرون زده یا ملتهب شده صدمه دیده تحت فشار قرار می گیرد.

انجام نوار عصب و عضله توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی  به پزشک در تشخیص شدت ضایعه ایجاد شده توسط دیسک کمر یا دیسک گردن یا میزان گیر افتادگی عصب در مچ دست کمک کننده است.

 نوار عصب  و عضله برای بررسی شدت سندرم تانل کارپ یا دیسک کمر یا دیسک گردن و احتمال بهبودی  در اینده کمک کننده می باشد  ولی در مواردی از دیسک گردن و کمر که شدت خفیف است و  فشاری روی ریشه های عصبی وارد نشده  علی رغم وجود دیسک یافته های نوار عصب و عضله نرمال خواهد بود..

تست نوار عصب و عضله برای  بررسی وضعیت بهبود ویا عدم بهبود بیمار بعد از درمان  دیسک کمر و گردن بصورت روش های طب فیزیکی و توانبخشی یا جراحی کمک کننده  است.

 

مهمترین کار تشخیص علت قوس زیاد کمر می باشد.برطرف کردن علت اصلی  لوردوز یا گودی کمر بیشتر کمک می کند تا آن را برطرف کنیم.  ولی  علت گودی کمر هر چه که  باشد تقویت عضلات کمر و شکم و عضلات کمربند لگنی و باسن  میتواند  کاملا گودی  را کاهش دهداز طرفی هم جالب است بدانید که شایعترین علت افزایش لوردوز کمری  ضعیف بودن عضلات شکم و ستون مهره ها  و کاهش قدرت انعطاف پذیری و فلکسبیلیتی  عضلات و تاندون های احاطه کننده  لگن می باشد.

 

این ضعف عضلات شکم و لگن و کمر و باسن و کاهش انعطاف پذیری لگنی  در افرادی که دارای  شغل نشسته هستند  و فعالیت فیزیکی  منظمی ندارند بیشتر به وجود میاید . با افزایش سن هم مشکلات ذکر شده از جمله ضعف عضلات  بیشتر می شود و گودی کمر تشدید می شود  پس مهمترین اقدام در درمان گودی کمر افزایش قدرت عضلات  راست و مورب شکم و  فیله کمری و افزایش انعطاف ورزش های کششی  بافت نرم اطراف لگن  می باشد.

فراموش نکنید که ضعف عضلات که به ظاهر خود را به صورت گودی کمر و افزایش قوس کمر نشان می دهد یک نشانه اولیه برای شروع بیماری های جدی تر کمر مانند دیسک کمر و کمر درد های جدی  می باشد.

 

پیشگیری از  گودی بیش از حد کمر

تاکید می کنم مهمترین اقدام انجام ورزش های تقویتی کمر و باسن می باشد.

- هنگام  نشستن روی صندلی  حتما  کف پای خود را  را صاف بر روی زمین قرار دهید و  صندلی خود را به گونه ای  تنظیم کنید که  در صورت لزوم  از یک بالش کوچک  برای پر کردن فضای خالی پشت کمرتان و گود کمر  استفاده کنید..

- هنگامی  که می خواهید به  مدت طولانی بایستید (مثلا موقع  ظرفشستن  یا اتو کردن لباس )، یک پا را بر روی زمین و پای دیگر خودتان  را روی یک پله یا حتی یک اجر  و یا هر چیز مشابه ان بگذارید..

- بهترین حالت  خوابیدن به پشت در حالتی  می باشد  که بالشتی زیر زانوها قرار در صدارد و خوابیدن روی شکم ممنوع است و اگرعادت  دارید بر روی شکم بخوابید لزوما  بالشی زیر شکم خود بگذارید..

- مطمئن باشید پوشیدن کفش های پاشنه بلند  موجب افزایش گودی کمر شما  خواهد بود

چه برای کسی که کمردرد دارد وچه  فرد سالم , بهترین حالت خوابیدن بر روی تخت خواب با تشک مناسب می باشد. تشک مناسب باید قوام نه خیلی سفت و نه خیلی نرم. تقریبا ضخامت  تشک باید حدودcm 7 باشد و هنگامی که با دست روی ان فشار می اوریم به گونه ای باشد که نه مختصرا به داخل تشک فشرده شود. عمده تشک هایی که برا یبیماران درد ایجاد می کنند تشک هایی هسند که قوام بسیار نرمی دارند و با وجود اینکه فرد درابتدا در انها احساس راحتی و آرامش دارد به دلیل قوس برعکسی که به ستون فقرات وارد می کند موجب افزایش درد خصوصا در بیماران با دیسک کمر می شود.

هر چند تخت به دلایل متعدد از جمله نحوه بلند شدن فرد که از تخت ارگونومیک تر می باشد از خوابیدن روی تشک و از روی زمین بهتر می باشد ولی با این حال برای بیمارانی که به هر دلیلی نمی خواهند از تخت استفاده کنند توصیه می شود از تشک پشمی- پنبه ای سنتی استفاده کنند. فراموش نشود که بیمارانی که بعد از بلند شدن از خواب درد دارند حتما جهت تشخیص علت کمر درد خود باید به پزشک متخصص مراجعه کنند و لذا صرفا ان را به محل خوابیدن مرتبط نکنند.

 

 

متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی معتقدند ورزش اساس درمان ,  پیشگیری و نگهداری  بعد از درمان در بیماری های اسکلتی -عضلانی می باشد اما به طور کلی چه ورزش های دینامیکی  برای زانوهای ما مفید و کدام مضر است؟

 

بعد از اسیب زانو ورزش دینامیک لزوما باید بعد از ورزش استاتیک تجویز شود

آاب درمانی


 اغلب شنا كردن اولین پیشنهاد  پزشكان است. و شاید واقعا شنا به جز شنای غورباقه برای زانوها بسیار مفید باشد اما اصولا ترجیح ما بر این است کهورزش های دینامیک از جمله شنا بعد از ورزش های استاتیک تجویز شود. یکی از پیشنهادات روتین  این است که  در قسمت كم عمق استخر  که تا قفسه سینه را اب گرفته  به مدت ده دقیقه در  عرض استخر همانند رژه رفتن سربازان راه رفت.این كار موجب ان می‌‌شود  که بدون وارد آمدن فشار بر مفصل زانوی مبتلا بهبیماری از جمله  آرتروز، عضلات اطراف زانو و عضلات لگنی  تقویت شوند تا وزن قسمت های فوقانی تنه  به زانو وارد نیاید.

پیاده روی

   دیگر و اغلب بعد از مرحله ورزش در اب  پیاده‌روی می باشد.  هر چند پیاده‌روی فشار چندانی  بر زانوها وارد نمی‌كند اما پیاده‌روی سریع،اگر قبلا آسیبی  همانند درگیری رباط ها و منیسک ندارید و در راه رفتن مشكلی ندارید با تجویز پزشک و با یک برنامه زمان بندی شده کمک کننده است.اما به زانوهای معیوب می تواند  آسیب ب‌رساند.

دوچرخه سواری

دوچرخه‌سواری  معمولا بر روی زانوها فشار زیادی وارد می‌كند.اما با تجویز پزشک و با ارتفاع مناسب زین دوچرخه  در بعضی از بیماران مثلا در بیماران دارای تنگی کانال نخاع مفید است . البته به عنوان یک قانون کلی   اکثر  فعالیت هایی كه فشار زیادی روی زانوها وارد نكنند و یا فعالیت‌هایی كه در آنها تغییر سرعت سریع  نداریم برای زانوها مشكل‌ساز هستند.

 

ورزش های  مضر برای زانو؟

هر ورزشی كه نیاز به  خم‌كردن شدید زانوها دارد  می‌تواند به زانو اسیب برساند .اگر خم كردن با  بلندكردن وزنه همراخ باشد،فشار مضاعفی به زانوها وارد می‌ شود و می‌تواند به زانو بیشتر صدمه بزند .لذا  فعالیت‌های ورزشی كه در آنها زیاد  خم می‌شوید یا پرش دارید مانند والیبال,  بسكتبال یا  فوتبال برای زانوها مضر هستند.ورزش‌هایی كه در آن حركت‌های خم‌شدن زانو و فرودآمدن روی پاها  زیاد تکرار  می‌شود هم برای زانوها مضر ند  مانند تنیس،بدمینتون و مجدا فوتبال ( !) طناب‌زدن  به رغم پریدن معمولا  آسیبی به زانو وارد نمی‌كند.ورزش‌هایی كه در آنها  می‌پرید و سپس فرود می‌آید یا  خصوصا در حال دویدن به‌طور ناگهانی تغییر مسیر می‌دهید مانند فوتبال ،فشار خیلی زیادی روی زانوها  و خصوصا ربا ط ACLوارد می‌كند كه می تواند منجر به آسیب‌ انها شوند.حتی مقادیر كم این فعالیت‌های ورزشی هم ممکن است  باعث آسیب به غضروف یا منیسك‌هایداخل  زانو كه از غضروف اصلی زانو  محافظت می‌كنندشود.

 در ورزشكاران حرفه‌ای و باشگاه ها  با گذراندن دوران بدن سازی  اکادمیک و تقویت عضلات چهارسر لگنی هماسترینگ احتمال آسیب حین ورش در کلیه موارد گفته شده  كاهش می‌یابد . البته در کلیه ورزشکاران  قبل از شروع ورزش نیز گرم کردن ( Warm Up) و سرد کردن بعد از ورزش ( Cool Down) از اصول جلو گیری از صدمات است

 

بیماری فیبرومیالژی یک نوع سندرم افزایش حساسیت نسبت به درد می باشد که می تواند خود را به صورت کمردرد یا گردن درد و اصولا درد نشان دهد. در فیبرومیالژی خصوصا در سیستم عصبی مرکزی تجزیه و تحلیل درد به هم می خورد و به نوعی بیمار تمام ازار های کوچک محیطی را بیشتر می فهمد. اگر چه ذاتا بیماری خطرناک و پیشرونده نمی باشد اما چون دایما بیماران درد دارند و به روش های متداول درمان درد از جمله داروهای مسکن معمول پاسخ مناسبی نمی دهند ویزیت دکترهای مختلف را تجربه می کنند. اول از همه اینکه شما باید بدانید بیماری شما خطرناک نیست با اموزش ورزش های مناسب ,  تجویز داروهای غیر مسکن مخصوص بیماری ,  استفاده از تکنیک های درمان دستی جهت باز کردن ستون فقرات و گرفتگی های عضلانی ,  استفاده از تکنیک های طب سوزنی  می توان به شما کمک کرد تا ظرف کمتر از 6 ماه به طور قابل ملاحظه ای از درد و الامتان کاسته شود.

 

با سلام . سوالی که من روزانه از بیماران می شنوم همین خصوصیت کفی طبی و کفش طبی می باشد . لذا سعی می کنم کامل جواب دهم.

اول از همه مهم است که بدانیم انچه در مغازه های فروش کفش یا داروخانه ها تحت عنوان کفش طبی زنانه عرضه می گردد برای افرادی است که مشکلی در پا و زانو و لگن خود ندترند و صرفا می خواهند از کفش استاندارد استفاده کنند ولی کسی که مشکل صافی کف پا یا زانو پرانتزی یا ضربدری یا اصولا مشکلی در پا دارد باید کفش تخصصی خود را با مشورت یک متخصص طب فیزیکی و بر اساس معاینه بسازند یا بخرند

چند نکته که هر کس برای خرید کفش باید به ان توجه کند:

1) كفش را  بعد ازظهر يا شب بخريد زيرا در اين زمان تورم  پاها به حداكثر اندازه خود مي‌رسد

2) در بعضی افراد ممكن است اندازه دو پا با هم هر چند کم  متفاوت باشد كفشي را انتخاب كنيد كه براي پاي بزرگتر مناسب باشد.

3) در مغازه وقبل از خريد كفش چند  با آن  حتی به اندازه چند قدم شده راه برويد و آنرا در هر دوحالت نشسته و ايستاده  امتحان كنيد.

4) بهترین کفش ها از نظر تهویه  كفشهاي چرمي  هستند و در واقع به نوعی چرم بافتی نرم و قابل انعطاف است که بهترین وضعیت را برای بدن لیجاد می کند.

 5)  قسمت بيرون  کف کفش بايد سفت باشد و قسمت داخل آن که با پاتماس با پا تماس دارد  بايد نرم باشد.

6) پاشنه كفش بايد نرم و قابل انعطاف باسد بعضی از  كفشهاي جديد داراي مواردی مانند بالشتک هوا یا کپسول هوا  مي‌باشند كه پاشنه را نرمتر مي‌کند.

7) از كفشهاي پاشنه بلند مناسب نیستند  چون هم موجب  فشار به انگشتان جلوي پا می اورند و هم  خطر زمين خوردن را به دلیل کاهش سطح ثبات بالا می اورند و هم با تغییر مرکز ثقل موجب  فشار به کمر و عقب زدن باسن و لذا کمر درد می شوند.

8) كفش نبايد  سنگین باشد. اگر كفشهاي معمولي مناسب نیستند   كفشهاي ورزشي اگزینه مناسبی می باشند.

9) كفش هاي بنددار بهتر از كفشهاي بدون بند هستند چون  مي‌توان فشار وارد شده از كفش روي پا را بسته به پای فرد  تنظيم کرد.

10) بهتر است زبانة كفش دوخته نشده و ازاد باشد زيرا هم پوشيدن كفش راحتر مي‌شود  هم تنظيم فشار كفش  با ان راحتر می باشد.

   11) اندازه کفش به گونه ای باشد  كه بين بلندترين انگشت (معمولا شست )و نوك كفش حدود يك سانتيمتر فاصله داشته  باشد و هنگام راه رفتن پاشنه حدود 5 ميليمتر در عقب كفش بتواند حرکت کند.