تزریق پی آر پی (PRP) به آرنج دست: مزایا و عوارض احتمالی + هزینه

مشکل درد آرنج معمولا در افراد با سنین 30 تا 50 سال بروز می‌کند و ویژگی بارز آن هم درد در ناحیه بیرونی و زیر مفصل آرنج است که به دلیل استفاده زیاد از آرنج و مچ ایجاد می‌شود. این مشکل در اکثر افراد با استراحت بهبود می‌یابد، اما اگر این درد شدید باشد و یا مدت زیادی باقی بماند، باید تحت درمان قرار بگیرید. یکی از موثرترین روش‌های درمانی جدید برای این مشکل، روش پی آر پی آرنج دست است. پی آر پی آرنج دست به جای پنهان کردن درد، به درمان عامل ایجاد درد می پردازد. در این مقاله قرار است بیشتر به مزایا، روش، مراقبت های بعد از درمان و عوارض جانبی تزریق پی آر پی برای درد آرنج دست بپردازیم. برای انجام پی آر پی آرنج دست باید به یک پزشک متخصص و مجرب مراجعه کنید تا بتواند با تسلط بر این مشکل، علاوه بر سرعت بخشیدن به فرایند درمان و کاهش دوره ریکاوری، قدرت کنترل مشکلات احتمالی را داشته باشد.

پی‌آر‌پی چیست؟

پی آرپی یک روش ایمن، منحصر به فرد و موثر در درمان درد آرنج دست است. پلاسمای غنی از پلاکت شامل تزریق خون خود بیمار به او است که پلاکت‌های نمونه خون آنها برای سرعت بخشیدن به فرایند درمان عضلات، مفاصل و رباط‌های آسیب دیده تغلیظ شده است. در روش پی آر پی از سیستم درمان بدن بیمار برای بهبود مشکلات عضلانی اسکلتی استفاده می شود.

این روش درمانی شامل جداسازی سلول‌های قرمز، سفید و پلاسمای غنی از پلاکت در یک نمونه خونی است. جداسازی پلاسما از سلول‌ها به کمک سانتریفیوژ انجام و سپس به بافت‌های آسیب دیده بدن تزریق می‌شود. از هدایت تصویربرداری اولتراسوند برای کمک به فرایند تزریق پی آر پی به آرنج دست استفاده می شود.

چرا تزریق PRP به درد آرنج دست کمک می‌کند؟

اثرگذاری تزریق پی آر پی به آرنج دست برای کاهش درد و ناراحتی آن به اثبات رسیده است. به همین دلیل است سرم تهیه شده از پی‌آرپی شامل محلول تغلیظ شده فاکتورهای رشد، سلول‌های بنیادی مزانشیمی، سیتوکین‌ها، کموکین‌ها، پلاکت و مولفه های ترمیمی دیگر است. فاکتورهای رشد مختلف شامل موادی هستند که تشکیل کلاژن های جدید را تحریک می کند و به تشکیل بافت‌های جدید کمک می‌کند. این موضوع به بهبود عضلات آرنج و نتیجتا کاهش درد آرنج دست منجر می‌شود.

علاوه‌بر‌این پی‌آر‌پی منجر به تولید عروق خونی جدید در تاندو‌ن‌های پاره شده، تامین مواد مغذی بیشتر و کمک به ترمیم آن می‌شود. پی‌آر‌پی برخلاف اکثر روش‌های درمانی دیگر که صرفا بر کاهش درد متمرکزند، به دنبال ترمیم بافت و کاهش درد طولانی مدت است. نتایج یک پژوهش نشان داد که پس از 24 هفته از شروع درمان توسط پی‌آرپی آرنج دست، 71 درصد از بیماران در مقایسه با 56 درصد از بیماران گروه کنترلی، بهبود پیدا کردند.  با توجه به استفاده از نمونه خون خود بیمار در روش پی‌آرپی، احتمال بروز عوارض جانبی کاهش پیدا می کند.

مزایای تزریق پی‌آرپی برای درد آرنج دست

 از پی‌آرپی عمدتا برای درمان آسیب دیدگی های بافت نرم مانند درد آرنج دست، و پارگی تاندون، عضلات و رباط آرنج استفاده می‌شود. در ادامه به بعضی از مزایای تزریق PRP به آرنج دست پرداخته‌ایم:

  • راه حلی طولانی مدت برای درد آرنج (دلیل بروز نشانه‌ها را برطرف می کند)
  • یک راه حل طبیعی: در این روش از هیچ چیز مصنوعی استفاده نمی شود.
  • از خون خود بیمار استفاده می شود، بنابراین احتمال پس زدن توسط سیستم ایمنی بدن وجود ندارد.
  • ساده و سریع است و امکان انجام سرپایی آن وجود دارد.
  • یک روش پزشکی موثر و محبوب در بازسازی بافت و بهبود درد آرنج دست.
  • خطر پس زدگی توسط سیستم ایمنی بسیار اندک

روند تزریق پی‌آرپی به آرنج دست

اگر با استراحت، گذاشتن یخ و بستن بریس به نتایح دلخواه و کاهش نشانه‌های دست پیدا نکردید، می‌توان از تزریق پی‌آرپی برای درمان درد آرنج استفاده کرد. پزشک برای شروع درمان از شما یک شیشه (معمولا 30 میلی لیتر) خون می‌گیرد  و سپس اسپان را داخل سانتریفیوژ قرار می‌دهد تا چهار مولفه اصلی خون را جدا کند. وقتی این عناصر جدا شدند، پلاکت غنی از پلاسما برداشته می شود و در محل درد تزریق می شود تا فاکتورهای رشد به افزایش سلول‌های ترمیمی کمک کند. گاهی اوقات “ماده فعال کننده” که ترومبین یا کلسیم کلراید است نیز به ماده تزریق شده اضافه می‌شود.

کل فرایند تزریق پی‌آرپی به آرنج دست نباید بیشتر از 15 دقیقه طول بکشد، اما دیدن نتایج آن (علیرغم تفاوت میان بیماران مختلف) اما از 4 تا 6 هفته طول می‌کشد. اکثر بیماران به یک تا سه تزریق پی‌آرپی نیاز دارند؛ که سه تزریق با نتایج بهتری در مقایسه با یک یا دو تزریق همراه می‌شود. با اینحال شدت درد آرنجتان تعیین کننده تعداد تزریق های مورد نیاز خواهد بود. بین هر دو تزریق پی‌آرپی، یک بازه 4 تا شش هفته‌ای در نظر گرفته می‌شود. با توجه به آنکه پی‌آرپی از نمونه خون گرفته شده از خودتان جدا می‌شود، احتمال بروز واکنش بدنتا بسیار ناچیز است.

دوره ریکاوری بعد از تزریق پی‌آرپی به آرنج دست

بیماران می‌توانند انتظار داشته باشند که بعد از گذشت 3 الی 4 هفته از تزریق با نتایج اولیه و بعد از گذشت شش هفته هم به نتایج چشمگیری در کاهش درد دست پیدا کنند. بااین‌حال روند بهبود هر بیمار در مقایسه با فرد دیگر و با توجه به واکنش بدن در مقابل پی‌آرپی متفاوت خواهد بود. شدت و مدت زمانی که بیمار به این مشکل دچار بوده هم روی سرعت بهبود بیمار تاثیر دارد. شاید پزشکتان به شما توصیه کند که برای دستیابی به نتایج بهینه، در چند جلسه (3 الی 4 جلسه) به فاصله دو الی سه هفته، تحت درمان قرار بگیرید. این موضوع می‌تواند با توجه به طرح درمان طراحی شده متناسب با شدت درد و گستردگی آسیب بافتی باشد.

بافت‌های بدنتان با گذشت زمان و به صورت طبیعی ترمیم می‌شود و روند تدریجی بهبود را مشاهده خواهید کرد. اکثر بیماران درباره تاثیر و نتایج مثبت روش تزریق پلاسمای غنی از پلاکت بعد از گذشت 6 الی 12 ماه بعد از شروع درمان در بدنشان (با توجه به سیستم ترمیمی بدن خود) صحبت می کنند. شاید بعد از گذشت این مدت به یک جلسه تجدید درمان برای تثبیت نتایج نیاز پیدا کنید.

بعد از درمان، محل تزریق با یک پانسمان ضدآب پوشانده می‌شود و می‌توانید آن را فردای تزریق بردارید. حداقل باید تا 10 روز از انجام فعالیت های شدید با دستتان خودداری کنید. می توانید فیزیوتراپی را ادامه دهید و برای تسکین درد هم می‌توانید پاراستامول یا داروهای حاوی کدئین مصرف کنید. حداقل تا سه هفته بعد از تزریق نباید از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مثل ولتارول، ایبوپروفن، نوروفن و ناپروکسن استفاده کنید. دیدن نتایج اولیه درمان ممکن است چند هفته طول بکشد. استفاده از دستتان برای انجام فعالیت های روزمره هیچ منعی ندارد اما از بلند کردن اجسام سنگین و فعالیت های ورزشی شدید تا 4 الی شش هفته بعد از انجام درمان خودداری کنید.

عوارض جانبی تزریق پی‌آرپی به آرنج دست

آرنجتان احتمالا تا چند روز درد خواهد داشت که می‌توان آن را با کمک مصرف داروهای مسکن و اصلاحات حرکتی تا حدی مدیریت کرد. به‌علاوه بروز عفونت هم اگرچه به ندرت دیده شده، اما نباید نادیده گرفت شود. اگر با افزایش قرمزی، تورم و درد در بازه 3 تا 10 روزه بعد از تزریق مواجه شدید، باید حتما نظر پزشکتان در این رابطه را بخواهید.

سرم تزریقی در فرایند تزریق پی‌آرپی از نمونه خون خود بیمار آماده می‌شود و همین موضوع هم امکان بروز خطرات جانبی را بسیار پایین می‌آورد. اگرچه احتمال بی اثر بودن این درمان هم وجود دارد، اما نباید نگران بروز واکنشهای شدید بدنتان باشید. حتما از دستورالعملهای مراقبتی بعد از تزریق پیروی کنید و می توانید از دستیابی به نتایج بهینه مطمئن شوید.

هزینه تزریق پی‌آرپی برای درمان درد آرنج

آیا می خواهید بدانید که هزینه تزریق پی‌آرپی چقدر است؟ هزینه پی‌آرپی براساس مشکل فرد و شدت آن، پزشک درمانگر و محل زندگیتان بستگی دارد. اگر بخواهید مقایسه‌ای بین روش‌های طولانی مدت داشته باشید، شاید استفاده از تزریق پی‌آرپی به آرنج دست در مقایسه با خرید دارو، فیزیوتراپی و نیازهای روزمره فرد، گزینه به صرفه تری محسوب شود.

این را هم باید بدانید که هزینه تزریق پی‌آرپی توسط شرکت بیمه پوشش داده نمی شود و باید هزینه آن را از جیب بپردازید. بااینحال شاید بخشی از فرایند درمان مثل هزینه جلسه مشاوره، آزمایشات تشخیصی و هزینه‌های دارویی تحت پوشش بیمه قرار بگیرد. می توانید یک پیش فاکتور از اقدامات لازم را از پزشکتان بگیرید و با ارائه آن به شرکت بیمه، از مواردی که تحت پوشش بیمه قرار می گیرد، مطلع شوید. در این صورت می توانید بخشی از هزینه‌های درمان را کاهش دهید و بعضی از پزشکان هم طرح های اقتصادی مختلفی را برای بیمارانشان ارائه می کنند، پس از پرسیدن این سوالات خجالت نکشید.

نکات پایانی

نتیجه تزریق PRP به آرنج دست، کاهش درد این بافت است و آزادسازی هورمون رشد ضدالتهابی ناشی از آن به تقویت فرایند بازسازی عضلانی منجر می‌شود. درمان به وسیله پی‌آرپی روی تولید کلاژن هم موثر است و نقش موثری در درمان تاندون‌های آسیب دیده ایفا می‌کند. درمان درد آرنج دست به کمک تزریق پی‌آرپی، قواعد درمانی حوزه پزشکی در درمان بدون جراحی دردهای مفصلی را تغییر داد تزریق پی‌آرپی برای درمان درد آرنج یک روش موثر در رفع مشکل آرنج تنیس باز به شمار می رود.

سوالات متداول

بعد از تزریق پی‌آرپی به آرنج دست چه می‌شود؟

دوره ریکاوری بعد از تزریق پی‌آرپی به درون مفصل خیلی سریع است و درد و تورم احتمالی آن در بازه 3 تا 5 روزه از بین می‌رود. البته این موضوع درباره تزریق پی‌آرپی در تاندون و رباط متفاوت است که دردش تا 7 الی 10 روز ادامه پیدا می کند. بهبود بعد از این دوره به صورت تدریجی است و تا 3 الی 4 ماه طول می کشد.

دستیابی به نتیجه تزریق پی‌آرپی به آرنج دست چقدر طول می‌کشد؟

اکثر بیماران بعد از گذشت 3 الی 4 هفته از تزریق پی‌آرپی شاهد کاهش درد خواهند بود، اما برای دستیابی به بهبود قابل توجه ناشی از تزریق باید 6 هفته منتظر ماند.

آیا بعد از تزریق پی‌آرپی می توان رانندگی کرد؟

توصیه پزشکان آن است که از کسی بخواهید تا شما را بعد از تزریق پی‌آرپی به خانه برساند.

آیا تزریق پی‌آرپی می تواند به بازسازی غضروف آرنج شود؟

تزریق پی‌آرپی باعث تسریع و تقویت فرایند بهبود می شود و به ترمیم صدمات جدی که امکان مدیریت آن به صورت طبیعی وجود ندارد. پژوهش ها نشان داده اند که پیارچی می تواند به ترمیم غضروفی که به خاطر استئوآرتریت یا آرتریت روماتوئید تخریب شده، کمک کند.

چرا تزریق پی‌آرپی به آرنج دست، خیلی دردناک است؟

اثرگذاری پی‌آرپی تزریق شده کمی طول می کشد و شبیه تزریق استروئید نیست که نتیجه آن را بلافاصله مشاهده کنید. با توجه ایجاد تورم در ناحیه دردناکی، شاید در ابتدا احساس کنید که دردتان زیاد شده است. این تورم نقش موثری در عملکرد سلولهای خونی برای شروع به درمان بلندمدت دارد.

چه کسی برای انجام پی‌آرپی آرنج دست مناسب نیست؟

اگرچه روش تزریق پی‌آرپی به آرنج دست برای اکثر افراد موثر و ایمن است، اما کسانی که این مشکلات را داشته باشند، نباید از این روش استفاده کنند: هپاتیت سی، ایدز یا هر نوع سرطان خون.

آیا بعد از تزریق پی‌آرپی به آرنج دست می تواند ورزش کرد؟

باید اولین هفته بعد از تزریق پی‌آرپی را به استراحت بپردازید و ورزش را کنار بگذارید، زیرا پلاکت ها در این مرحله در حال چسبیدن به بافت ها هستند. اگر ورزش کنید و دستتان کش بیاید، می توانید جلوی چسبیدن پلاکت ها را بگیرید و روش درمان را بی اثر کنید.

آیا تزریق پی‌آرپی به آرنج دست از کورتیزون بهتر است؟

تزریق کورتیزون یک راه حل فوری و موقتی برای کاهش درد آرنج دست است، اما تزریق پی‌آرپی در کنار کاهش درد به بازسازی بافت نیز منجر می شود، اما دیدن نتایج آن زمان بر است.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما