علت کمردرد در زنان

کمردد در زنان

علت کمردرد در زنان ممکن است با علت کمردرد های شایع در جامعه در بعضی از مواقع متفاوت باشد . به علت بیماری های فراوانی که ناشی از اختلالات هورمونی و همچنین مشکلات مرتبط با رحم و تخمدان در زنان ایجاد می شود ممکن است به علت کمردرد در زنان به مردان متفاوت باشد .
بعضی از کمردردها در زنان ممکن است علائم خود را در زنان به شکل کمردرد دیسکی و سیاتیک نشان دهند.
بسیاری از کمرودرد ها در دوران بارداری و یا در دوران پریود تشدید شده و بعد از آن به شدت کاهش پیدا می کند.

علت کمردرد در زنان چیست
البته توجه کنید که کمردرد های عادی و خود دیسک کمر هم در دوران قاعدگی و پریود شدید شود ، بنابراین معاینه دقیق پزشک متخصص می تواند علت کمردرد ناشی از دیسک کمر که در دوران پریود و دوران قاعدگی تشخیص شده را از دیسک کمر یا بیماری هایی که در زنان ایجاد می‌شود و اصلاً منشاء ستون فقرات ندارد تشخیص دهد .
گاهی هم هر دو بیماری با هم دیگر وجود دارد یعنی هم بیمار دارای مشکلات مرتبط با زنان مانند اندومتریوز یا انقباضات بیش از حد رحمی باشد و از طرف دیگر دیسک کمر هم دارد و گاهی هم ممکن است هر دو بیماری جدا باشد .
شایع ترین حالت که دیده می شود این است که معمولاً بیمار یک مشکلی در ستون فقرات کمری دارد و با مشکلات مرتبط با هورمونی و انقباضات رحمی و تخمدانی تشدید می شود .

کمردرد و عفونت زنان
بعضی مواقع به صورت غیرطبیعی بعضی از بیماری های نادر زنان مانند اندومتریوز و بیماری‌های خاص تخمدان ممکن است دفعه اول خود را به‌صورت کمردرد نشان دهند ، با تغییر وضعیت فرد تشدید نمی شوند. یعنی اگر فرد به جلو یا عقب خم شود میزان کمردرد در آنها تغییر نمی کند در حالی که کمر درد های مرتبط با ستون فقرات و بخصوص دیسک کمر ممکن است با خم شدن به جلو و گاهی به عقب تشدید شود .
مساله دیگر خود پاسخ به درمان می‌باشد ، عمدتاً کمر دردهای ناشی از اختلالات ساده ستون فقرات به درمان هایی مانند درمان دارو و فیزیوتراپی و طب سوزنی و لیزر درمانی به سادگی جواب می دهد ، البته اگر فرد دارای دیسک کمر باشد ممکن است درمان سخت شده و علائمی در پاها هم داشته باشد اما اگر علائم در پاها نباشد و به راحتی به درمان جواب ندهد و بعد از ۶ تا ۸ هفته درد بیمار تغییر نکند( علی‌رغم درمان طب فیزیکی ) باید علاوه بر کمر مسائل مرتبط با نگرانی به خصوص مشکلات رحم تخمدان و همچنین کلیه بررسی شود .
توجه کنید که بسیاری از موارد مشکلات زنان مانند اندومتریوز و کیستهای شدید تخمدانی و ناهنجاریهای رحم و تخمدان به دلیل جواب ندادن مناسب به درمان کمر درد تشخیص داده میشود .

علت کمردرد در زنان بعد نزدیکی عموما پوزیشن های هنگام نزدیکی است و همچنین اسپاسم شدید عضلات کمر و کف لگن بعد از رابطه جنسی و ارگاسم . شاید یکی از دلایل کمردرد زنان بعد از ازدواج هم همین روابط جنسی مکرر و زیاد در اویل ازدواج باشد . 
البته باید گفت که شایعترین علت کمردرد، مشکلات اسکلتی عضلانی مانند سندرم فاست یا انقباضات عضلانی یا مشکلات کشیدگی لیگامانها و یا دیسک کمر و سیاتیک می باشد و شاید یک درصد علت کمردرد در زنان مرتبط با مشکلات صرفا رحم و تخمدان باشد .
همچنین عفونت های ادراری در زنان شایع‌تر است و عفونت های ادراری علاوه بر اینکه ممکن است به صورت سوزش ادرار یا درد زیر دل و پهلو خود را نشان دهد ، ممکن است در مواردی هم همزمان با کمردرد هم باشد یا کمردرد و دیسک موجود را تشدید کند ، مثلاً شما ممکن است دچار دیسک کمر و سیاتیک باشید و با یک عفونت ادراری یا تحریک سنگ کلیه درد شما بیشتر شود و علت اصلی همان دیسک کمر است اما این عفونت ادراری آن را تشدید می‌کند و البته عفونت ادراری در زنان به مراتب شایع‌تر از مردان می باشد .

علت دیسک کمر و سیاتیک در زنان چیست
مسئله دیگر که موجب ایجاد کمردرد و افزایش شیوع آن در زنان میشود موضوع هورمون هاست. هورمون پروژسترون شل کننده مفاصل بین لگن و کمر می باشد و با شل شدن مفاصل و عضلات کمر ، درد کمر راحت تر خود را نشان می‌دهد و بروز می‌کند و حتی ممکن است چرخش لگن ریز ایجاد شود که دردهای سیاتیک را به‌راحتی تشدید کند .
مهمترین عامل که مانع بروز کمردرد و همچنین نگهداری درمان کمردرد می‌شود وجود عضلات قوی در اطراف کمر و فیله ها و لگن می باشد .معمولاً میزان عضلات نسبت به بافت چربی در مردان بیشتر از زنان می باشد لذا در شرایط برابر عضلات قوی تر مانع بروز کمردرد در شرایط برابر در مردان نسبت به زنان می شود.

علت کمردرد ناگهانی در زنان هم می تواند پاره شدن یک کیست تخمدانی یا خونریزی از اندومتریوز و یا اسپاسم ناگهانی رحم به دلیل یک فیبروم رحمی باشد. ولی همچنان شایع ترین علت ناگهانی کمردرد زنان دیسک کمر و مانند مردان مشکلاتاسکلتی _عضلانی می باشد . 

با توجه به عواملی که در این مقاله عنوان شد توصیه می کنیم زنان کمردرد خود را جدی تر گرفته و اگر کمردرد آنها ظرف چند روز آرام نشد، حتما جهت معاینه و تشخیص علت کمر درد و مشکلات مرتبط به پزشک متخصص مراجعه کنند