نحوه استراحت برای دیسک کمر

سلام دکتر جان، من خواهرم خدمت شما می امد و دیسک کمرش خوب شد، من هم دقیقا الان همون شدت درد بلکه بیشتر را دارم ولی می خوام اول استراحت کنم و اگه خوب نشد خدمتتون برسم. می خواستم ببینم نحوه استراحت برای درمان دیسک کمر چطوری باشه، یکی از دوستام می گفت اصلا نباید از جام تکان بخورم و حتی لگن باید زیرم بزارن، چه کار کنم ؟

 نحوه استراحت برای دیسک کمر قبلاً تفاوتهای بسیار زیادی با نحوه استراحتی که در حال حاضر برای دیسک کمر گفته می شود دارد. کتاب های قدیمی می گفتند برای درمان باید یک تا دو ماه تا بدون کوچکترین حرکتی به صورت دراز کش باشید.
حتی گفته می‌شد برای استراحت دیسک کمر باید شما به مدت ۱ تا ۲ ماه درازکش باشید به گونه ای که حتی برای دستشویی لگن در زیر فرد دارای دیسک کمر گذاشته شود ولی اکنون علم این را تایید نمی کند و عمدتاً می گوید استراحت به صورت مطلق و به این شکل فقط به مدت سه روز مجاز است پس از آن باید استراحت به گونه‌ای باشد نسبی باشد. یعنی بیمار بلند می شود برای کارهای روزمره بسیار ساده خانگی در حد یک تا دو هفته و سپس مجددا به حالت درازکش برمیگردد.
البته بهتر است در فاز استراحت نسبی بیمار کارهای تشخیصی را شروع کند از جمله انجام تست نوار عصب و عضله و ام آر آی برای کمر.
توصیه ما این است که اگر بیمار بعد از ۷۲ ساعت از شروع درد همچنان درد کاهش یابنده ندارد و یا قابل کنترل نیست یا بهبود این دارد حتماً به مراکز درمانی جهت دیسک کمر مراجعه کند.

کم نیستند بیمارانی که به ما مراجعه می‌کنند و دارای دیسک کمر و یکی، دو ماه استراحت مطلق کرده اند و دیسک شان بهبود پیدا نکرده و در حال حاضر عنوان می‌کنند که دردشان بسیار شدید است و تازه بعد ان  و با شروع  درمان مجدداً باید مدتی را به استراحت نسبی در منزل بپردازند
توجه کنید که ۸۵ تا ۹۰ درصد دیسک کمر بدون جراحی بهبود پیدا می‌کند ولی استراحت به صورت نسبی و نه مطلق یکی از پایه های موفقیت آمیز درمان طبیعی است و در غیر این صورت بیمار جزو ۱۰ ۱۵ درصدی قرار می گیرد که نیاز به درمان جراحی دیسک کمر پیدا می کند.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما