Bulging دیسک L4 و L5 و تفسیر MRI کمر

با سلام سایت خیلی خوبی دارید ک با راهنمایی مناسب به بیماران کمک فراوانی میکنه به دلیل گرفتگی شدید عضله دکتر رفتم و داروی آرامبخش تجویز کردن و گفتن که MRI نیز بگیرم ، میخواستم خواهش کنم که جواب MRI بنده رو برام ترجمه کنید. به خصوص اون قسمت که نوشته دیسک L4 و L5 دارای bulging There is Normal Shape and Signal of dural sac and lumbar alignment. No canal stenosis is seen. Study is negative for extended neoplastic masses. No conus lesiion is seen and there is no cord tethering. V – bodies are normal. there is no lumbar disc herniation. L4-L5 disc shows fine posterior bulging.

سلام. MRI کمر یکی از ابزارهای پاراکلنیکی بسیار موثر دررتشخیص مشکلات مرتبط با کمردرد می باشد ولی برای هر بیماری آن را انجام نمی دهیم و مواردی که دارای علائم پرچم قرمز یا red flag می باشند و موارد طول کشیده کمردرد و..‌ هم ممکن است نیاز به عصب سنجی و یا ام ار ای داشته باشد . در مورد ام ار ای شما گفته شده که دارای بالجینگ دیسک L4 و L5 می باشید و disc bulging خفیف ترین مرحله دیسک کمر می باشد که اغلب با درمان های غیر جراحی قابل درمان می باشد . سایر موارد مانند نئوپلاسم یا همان تومورهای کمر در ام ار ای کمر شما وجود ندارد .

بهتر است در درمان دیسک کمر در همین مرحله خفیف و به صورت جدی تر اقدام کنید تا دیسک شما پیشرفت نکند و در ام ار کمر مراحل پیشرفته تر دیسک مثل پروتروژن دیسک (disc protrusion) و اکستروژن دیسک کمر (disc extrusion) پیشرفت کند.

بهترین درمان غیر جراحی دیسک کمر در این مرحله برای شما استفاده از دکامپرشن، لیزر درمانی ، طب سوزنی و فیزیوتراپی و در مرحله آخر و مهمترین درمان ورزش درمانی خواهد بود.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما