سلام آقای دکتر من در مورد کفش طبی برای کودک از شما سوال دارم میخواستم بدانم که ۳۵ سال دارد و دارای صافی کف پا است آیا نیاز است که کفش طبی استفاده کند یا نه


کفش طبی کودک بسیار بسیار مهم می باشد یعنی کفشی که دارای خاصیت ارگونومی باشد. شما نیاز نیست که لزوماً به دنبال کفش طبی کودک باشید باید به دنبال کفش طبی باشید که برای کودک شما خصوصیات ارگونومیک داشته باشد یعنی پنجه پا پهن باشد و قسمت پشت پاشنه نیز  سفت باشد
یک نکته بسیار مهم در خرید کفش طبی کودکان این است که باید کودک کمی راه رفته باشد تا پا کمی ورم کرده باشد تا بتواند در زمان دویدن و راه رفتن را برای خود انتخاب کند بنابراین کلاً در مورد خرید کفش بهترین زمان عصر ها می باشد که فرد کمی راه رفته باشد.
 کف پای صاف در بین ۳ تا ۵ سالگی معمولاً مشکی نیست ولی بعد از پنج سالگی نیاز به کفی های قوس دار دارید همچنین ورزش های کف پا خصوصاً در سنین ۵ تا ۱۵ می تواند کمک کند که عضلات کف پا قوی شود و قوس ایجاد شود .
استفاده از کفش هایی که دارای لبه داخلی میباشند هم می تواند کار کفی طبی را انجام دهد و بنابراین داخلی کف پا را حمایت کند همچنین شما باید از نظر مسائلی مانند ویتامین دی و سطح فسفر بدن و سطح کلسیم بدن کودک را معاینه کنید و آزمایش کنید.

کفش طبی در کودکان باید ظرافت های کودکانه را داشته باشد یعنی قابلیت انعطاف بسیار خوبی داشته باشد توصیه می کنیم کفش طبی از جنس چرم تهیه شود تا بیمار شما دچار مشکل آوردن بر روی پا در اثر افزایش سن در مدت کوتاه نشود
همچنین ما چرم را به عنوان بافت زنده محسوب کنیم و بنابراین استفاده از کفش طبی کودکان از جنس چرم  موجب تبادل هوا در کف شده و می تواند به سلامت کف پا کمک کند.

مشکلات مرتبط با کف پا لزوماً در کف پا نمایان نخواهد شد و ممکن است شما مشکلاتی مانند زانو درد و کمر درد در اثر مشکلات کف پا پیدا کنید و به همین دلیل است که کف پا قلب دوم می نامند . حتی گاهی همین مشکلات کف پا می تواند زمینه را برای بیماری هایی مانند ارتروز زانو زودرس و یا دیسک کمر در سنین بالا ایجاد کند . 

در مورد بعضی از بیماری ها ممکن است شما نیاز به بررسی بیشتر داشته باشید مثلا اگر کودک شما علاوه بر اینکه کف پای صاف است دچار انحرافات زانو است باید حتماً یک عکس از سه مفصل زانو و کمر و مچ پا گرفته شود همچنین اگر دچار ضعف در حرکت می باشد شاید نیاز به انجام تست نوار عصب و عضله جهت بررسی های بیماری های عصب و عضله به تعدادی در سنین پایین خود را نمایش میدهند باشد
در حال حاضر کفی های طبی کودکان با ظرافت های کودکانه در دسترس می باشد و شما می توانید علاوه بر اسکن کف پا و کفی طبی از کفش های مناسب و ارگونومیک برای کودک خود بهره ببرید.