کشیدگی عضلات پشت ران و ساق پا

سلام وقت بخیر. من پشت زانویم خیلی احساس کشیدگی دارد به ساق و پشت ران هم کشیده میشود. وقتی زانو رو جمع میکنم و روی صندلی مینشینم مشکلی ندارد ولی وقتی دراز میکشم وزانو روصاف میکنم ضعف و بی حسی عجیبی شروع میشود. 7 روز قبل ی صدایی در زانوی من بوجود امد در بلند شدن. چیکار کنم جناب دکتر؟

کشیدگی عضلات پشت ران پا
عضلات پشت ساق و پشت ران پا ممکن است به دلایل مختلفی دچار کشیدگی و گرفتگی بشود .ورزش های سنگین مانند ورزش های مثل فوتبال دویدن های شدید پرش بسکتبال می تواند موجب کشیدگی عضلات پشت ران و پشت ساق پا بشود . توجه کشیدگی پشت ران و پشت ساق پا در صورتی که فقط به حالت گرفتگی باشد معمولاً حداکثر ظرف ۲۴ تا ۴۸ ساعت برطرف می‌شود اما اگر همراه با درد کبودی تورم درد غیر قابل تحمل و حساسیت یک نقطه نسبت به لمس باشد باید از نظر ایجاد شکستگی در اثر کشیدگی تاندونی استخوان های لگن مورد بررسی قرار گیرد.
یکی از شایع‌ترین علل کشیدگی و گرفتگی پشت عضلات ساق پا مشکلات مرتبط با سیاتیک میباشد یعنی بیمار فقط احساس گرفتگی و کوتاهی پشت عضلات ساق و همسترینگ خود دارد اما در واقع دچار تحریک عصب سیاتیک میباشد و تحریک عصب سیاتیک خود را به‌صورت گرفتگی نشان داده است .
همانطور که میدانید شایعترین علت درد سیاتیک که منجر به گرفتگی عضلات ران پا میشود می باشد مرد با فشار بر روی عصب هایی که از کنار آن رد می شود موجب ایجاد درد تیک یه عضلات پشت ران پشت ساق و باسن میشود.
کنید که گاهی ممکن است فقط یک قسمت دچار گرفتگی شود یعنی سیاتیک یکی از ریشه هایش تحریک شود و فقط مثلاً گرفتگی در پشت عضله ران ایجاد شود
دیگر مرتبط با گرفتگی عضلات پشت ران و پشت

ساق پا میتواند به دلیل ضربه مستقیم به این نواحی باشد یعنی در اثر یک ضربه تصادف برخورد در ورزش ممکن است این نواحی دچار کانتیوژن یا گرفتگی شود و بلافاصله بعد از حادثه خود را نشان دهد و حتی تا چند روز بعد خود را نمایان کند
خشکی ها و گرفتگی های پشت پا که به صورت ژنتیکی هم ممکن است وجود داشته باشد معمولاً در دو پا یکسان می باشد و از بدو تولد وجود دارد و تغییر در میزان آن به وجود نمی‌آید اما حتی در این شرایط توصیه می‌کنیم که ستون فقرات بررسی شود گاهی در چنین مواردی سرخوردگی مهره و یا عدم اتصال دو مهره با یکدیگر یا اسپکندلولایسیزس موجب این حالت می شود.
در پاسخ دقیق‌تر به سوال شما که می فرمایید فقط دراز کشیدن این حالت ایجاد می شود و بر روی نشسته این حالت را ندارید احتمال مشکلات مرتبط با ستون فقرات و بخصوص تحریک دیسک کمر یا تحریک مفصل ساکروایلیاک بسیار بیشتر می باشد.
کاری که شما باید انجام دهید معاینه توسط یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی می باشد شاید نیاز به انجام تست نوار عصب و عضله جهت بررسی عصب سیاتیک و عصب های اندام تحتانی و یا ام آر آی کمر هم داشته باشید .
خودتان می توانید با استفاده از ماساژ یخ استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی و همچنین کشش ملایم عضلات پشت ساق پشت ران پا مشکل خود جلوگیری بکنید.

با توجه توجه به اینکه شما صدا در پای خود شنیدید باید از نظر رباط ها و منیسک زانو هم بررسی شوید.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما