چه موقع دیسک کمر احتیاج به عمل دارد (1)

سلام آقای دکتر خسته نباشید. من دارای دیسک کمر هستم .۶ ماه است که درد دیسک کمر به پاهام میزنه مثل حالت گرفتگی رگ سیاتیک و الان نمیدونم چیکار کنم. چند جلسه فیزیوتراپی کردم، رگ گیری کردم از دارو استفاده کردم و خیلی هم استراحت کردم ولی هنوز خوب نشدم. بعضی پزشکان میگن اصلا نیاز به جراحی نداریم و بعضی دیگه میگن باید سریع جراحی کنید، اگه نه فلج میشید. به نظر شما باید چیکار کنم و کلا چه موقع دیسک کمر نیاز به عمل دارد

سلام خسته نباشید با توجه به اینکه دیسک کمر بیماری کنترلی می باشد ، بهتر است تا جایی که می‌توانید از اقدام تهاجمی پرهیز کنید.
در پاسخ به سوالی که فرمودید چه موقع دیسک کمر من نیاز به عمل و جراحی دارد باید گفت،
دیسک کمر بیماری است که نیاز به درمان های متعددی دارد تا بتواند کنترل شود و علائم بیمار کاهش پیدا کند هر چند که استراحت جزئی از درمان دیسک کمر است خصوصاً استراحت نسبی برای مدت نسبتاً طولانی اما تنها با استراحت شما نمی توانید جلوی علائم دیسک کمر را بگیرید. همچنین هر چند که دارو درمانی در درمان دیسک کمر بسیار مفید می باشد. اما استفاده از دارو به تنهایی هم نمی تواند برای شما کنترل دیسک و کنترل درد را به ارمغان بیاورد.
از طرف دیگر توجه کنید که نظر پزشکان در مورد درمان دیسک بسیار متفاوت می‌باشد و اصولاً مکاتب مختلف درمانی ممکن است درمان‌های مختلف را پیشنهاد کنند و هدف همه آنها برداشته شدن فشارهای مکانیکی و التهابی دیسک بر روی عصب هایی که عامل درد و عوامل ایجاد مشکل برای شما می باشند است.

                          چه موقع دیسک کمر احتیاج به عمل دارد

هر چند که امروز عمده پزشکان جراح و غیر جراح تاکید خاصی برای این میزان بیرون زدگی دیسک در ام آر آی کمر برای درمان دیسک کمر دارند اما از نظر مکاتب اصلی دنیا در درمان های جراحی دیسک کمر ام ار ای ارزش جزئی در درمان دیسک کمر و نحوه و تعیین شیوه تعیین آن دارد. هرچند که ام آر آی می تواند تا حدودی پیش بینی کند که آیا درمان طبی موفقیت آمیز می باشد یا نه اما به عنوان یک معیار اصلی تعیین کننده در این که آیا بیمار نیاز به درمان جراحی داد یا خیر.
مهمترین معیار درمان جراحی دیسک کمر سه علامت اصلی می باشد
اول اینکه آیا بیمار دارای بی اختیاری ادرار و یا بی اختیاری مدفوع و یا بی اختیاری گاز می باشد یا خیر و آیا این موارد در اثر دیسک کمر ایجاد شده یا از قبل وجود داشته است
دومین معیار جراحی دیسک کمر مواردی است که بیمار دارای ظرف پیشرونده عصبی باشد مثلاً ابتدا مچ پا و انگشت شست بالا نمی آید فرد نمی تواند روی پاشنه راه برود یا روی پنجه راه برود و به‌تدریج این علائم در حال پیشرفت باشد نوار عصب و عضله تا حدودی می تواند این معیارها را نشان دهد.
سومین معیار درمان جراحی دیسک کمر زمانی است که شما به درمان‌های طبی قوی و کامل جواب نداده اید. یعنی به مدت دو ماه درمان خوب و دقیق انجام شده باشد.‌قطعا صرفا ده جلسه فیزیوتراپی برای دیسک کمر کفایت نمی کند.‌این درمان حداقل باید شامل درمانهای کامل دارویی استراحت نسبی فیزیوتراپی های قوی و روش‌های نوین طب فیزیکی مانند مانیپولاسیون و دکمپرشن باشد.

بنابراین توصیه ما به شما این است که ابتدا درمانها را به صورت درست و دقیق انجام دهید و داروها را به صورت دقیق استفاده کنید استراحت را در کنار درمانهای دیگر اجرا کنید و در صورت عدم پاسخ به درمان های غیرجراحی به فکر درمان های جراحی باشید همچنین روش های بسیار جدید به در بین تکنیک های جراحی از جمله روشهای اندوسکوپیک وجود دارد که می‌تواند با خطرات و تهاجم بسیار کمتر به درمان دیسک کمر شما کمک کند.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما