پرش پا نشانه چیست

سلام آقای دکتر ۵۲ سال سن دارم و به صورت ناگهانی دچار پرش پا شدم این پرش شدید و غیرقابل کنترل هستش مشکل مغز و اعصاب و داخلی ندارم واقعا نگران هستم برخی اوقات احساس میکنم این پرش در دستم هم وجود داره ممنون میشم راهنمایی کنید.

علت پرش پا چیست

پرش پا ممکن است علل بسیار زیادی داشته باشد اما عموماً این ها خوش خیم هستند و بنابراین جای نگرانی نیست.
پرش عضلات پا ممکن است در اثر ضربه استرس کم خوابی ، کمبود مواد معدنی استفاده از داروهای جدید و بسیاری از موارد دیگر ایجاد شود.
همچنین ممکن است دیسک کمر و گردن موجب ایجاد پرش عضلات شود.‌
اصطلاح پزشکی پرش پا را فاسیکولاسیون یا میوکلونوس می‌گویند. هر چند که بیماری‌‌های نادری که خطرناک هم هستند می توانند موجب ایجاد پرش پا شوند مانند بیماری ای ال اس اما عمده بیماری‌هایی که موجب ایجاد پرش پا می‌شوند خوش‌خیم هستند و مشکل زیادی برای بیمار ایجاد نمی کنند.

                      درمان پرش پا

اصولاً عضله به صورت ارادی منقبض می‌شود یعنی مغز فرمان می‌دهد، عصب هایی که بین مغز و عضله و وجود دارند ، این پیام را می‌برند و از پیام را دریافت می‌کند و حرکت می‌کند اختلال کارکرد فیزیولوژیک و یا اختلال جدی در هر یک از این سه قسمت می‌تواند موجب پرش پا شود یعنی چه مغز بیشتر دستور دهد که در بعضی بیماری های مغز ایجاد می شود
یا اینکه عصب تحریک شده باشد و انقباض ایجاد شود یا عضله به صورت خودکار دریافت پیام اشتباهی را داشته باشد که عمدتاً در موارد خوش خیم چنین است
استرس ، تنش ، بی خوابی مواد محرک مانند الکل و کافئین و بسیاری از موارد دیگر می‌تواند به راحتی پاها را درگیر کند و موجب ایجاد انقباض در عضلات بدن شود.‌
سندرم پای بی قرار یک نمونه کنترل نشده تحریک پذیری عصب های پا می باشد.
درمان عمده این اختلالات معمولاً استفاده از آب زیاد ، استفاده از پودر منیزیم و استفاده از کلسیم به همراه آن می باشد.‌ همچنین خواب مناسب و عدم استفاده از مواد تحریک پذیر مانند الکل و کافئین موجب کاهش میزان پرش در عضلات میشود همچنین عضلات پا را بهتر از قبل از خواب با روغن سیاه دانه و روغن زیتون ماساژ داده و سپس ورزش های کششی پا را انجام دهید.

توجه کنید اگر پرش عضلانی بخواهد بیش از دو هفته باقی بماند یا به جز پرش پا در خواب در روز بسیار تکرار شود و یا اینکه همزمان با تب یا اختلالات در راه رفتن یا همراه با گزگز و بیرقراری پا شود باید توسط پزشکان بررسی شود.
انجام تست نوار عصب و عضله مهمترین تستی است که می تواند اختلال در عصب ها و عضلاتی که موجب ایجاد میوکلونوس در آنها شده است را پیدا کند و بنابراین بتواند پرش پای شما را ریشه یابی کرده و بر اساس علت درمان کند.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما