پارگی منیسک زانو و ورزش

سلام خسته نباشید پسر ۱۶ ساله هستم به دلیل فوتبال جفت زانو هام دچار پارگی مینیسک شدن(زانو راست گرید ۲ و زانوی چپ گرید۱) دکترم گفتن باید فوتبال بازی نکنم و زانو بند و قرص و فیزیوتراپی تجویز کردن و گفتن بین ۶ الی ۱۲ هفته خوب میشه الان هفت هفتم هستم یک مقداردرد های لحظه ای و موقت دارم نمیدونم داره خوب میشه یا بدتر شده راهنمایی کنید لطفا ممنون🙏

پارگی منیسک زانو و ورزش برای زانو مسئله‌ای بسیار پیچیده می باشد.درمان پارگی منیسک  زانو در افراد با سنین مختلف و درجات پارگی مینیسک زانو متفاوت می باشد.
سه درجه پارگی مینیسک زانو وجود دارد درجه یک بعنی  خفیف درجه دو شدت متوسط و درجه ۳ شدیدترین حالت پارگی منیسک  زانو می باشد.

علاوه بر درجه پارگی مینیسک زانو حالت می باشد. علاوه بر گرید پارگی منیسک زانو صدمات همراه که پاره شده هم در درمان اهمیت دارد.  مثلا آیا قسمت های خارجی بیشتر پاره شده یا قسمتهای داخلی پاره شده یا شکل پارگی چطور می باشد مثلا ممکن است پارگی به صورت دسته سطل باشد یا اینکه پارگی به صورت خطی باشد اینها می تواند نوع درمان را تفاوت بدهد که بر اساس ام آر آی زانو تصمیم‌گیری می‌شود.
ورزش برای زانو در هر درمانی شما بخواهید انجام بدهید یک اصل واجب می باشد ورزش های تقویتی سر داخلی عضله چهار سر برای هر نوع زانودرد و بخصوص پارگی منیسک داخلی زانو بسیار مهم می باشد همچنین انجام ورزش های تعادلی مانند ایستادن روی پا یا ورزش هایی که روی تخته تعادلی بیمار می ایستد می‌تواند برای بیمار مفید باشد. چون ما در داخل مینیسک زانو گیرنده های تعادلی داریم و به هم ریختن گیرنده های تعادلی موجب مشکل بیمار می‌شود.
ورزش پارگی مینیسک زانو یک اصل واجب می باشد ولی ابتدا باید ورزش های مرتبط با خود زانو انجام شود ورزش هایی که برای هر نوع زانو درد انجام می‌شود مانند ورزش های تقویتی عضله چهار سر ران بسیار واجب می باشد و در کنار آن باید ورزش های تعادلی نیز انجام شود .
در درمان پارگی درجه یک و دو منیسک امکان درمان غیر جراحی وجود دارد .البته به حرفه فرد هم با بسته است مثلا اگر شما فوتبالیست حرفه‌ای باشید و در جیه ۲ پارگی منیسک  داشته باشید و به درمان طبی جواب ندهید ممکن است نیاز به جراحی ترمیمی داشته باشید یا زمانی که همراه با منیسک زانو رباط شماهم پاره شده باشد ممکن است نیاز به انجام کارهای ترمیمی وجود داشته باشد.
در غیر این صورت بهتر است ابتدا برای درمان زانو درد و کاهش التهاب زانو شما فیزیوتراپی و طب سوزنی ورزش درمانی را شروع کنید و بعد از کاهش درد و التهاب در ناحیه زانو از درمان‌های کمک هم استفاده کنید
مثلاً یکی از درمان هایی که در مینیسک زانو و با پارگی های درجات پایین بسیار خوب جواب می دهد افزایش قدرت ترمیم منیسک با پی آر پی زانو می باشد. یکی از روش‌های کمک می‌کند درد شما بیشتر کاهش پیدا کند و زودتر به فعالیت‌های ورزشی اصلی خود برگردید افزایش قدرت ترمیم زانو با پی آر پی زانو می باشد .
پی آر پی زانو قدرت ترمیم در زانوی شما تا حدود ۵ برابر افزایش پیدا کند و این در صدمات داخلی زانو از جمله پارگی  گرید ۱ و ۲ بسیار کمک کننده می باشد .
عدم درمان پارگی مینیسک زانو موجب ایجاد آرتروز زانو به صورت زودرس در سنین بالاتر برای شما خواهد شد.
همچنین توجه کنید که اگر صدمات همراه دارید یعنی مثلاً دچار کمردرد هستید یا دیسک کمر دارید ممکن است این هم بر روی قدرت ترمیم نیست که شما و شرایط ترمیم نیست تاثیر بسزایی داشته باشد.
وقتی که شما احساس گزگز مورمور و بی حسی در کنار پای خود دارید بهتر است خدمات همزمان عصب در اطراف زانو و یا صدمات کمر را با کمک نوار عصب و عضله چک کنید و از این صدمات هم مطمین شوید.
زانو درد را به صورت متناوب شده یعنی شما به سمت بهبود پیش می روید، مثلاً ابتدا دائماً در داشتید و در حال حاضر گاهی درد دارد و گاهی نداریم یعنی اینکه شما به سمت ترمیم منیسک زانو می روید اما بهتر است در انجام ورزش حرفه‌ای مانند فوتبال عجله نکنید.
تغذیه مناسب برای مینیسک زانو شامل استفاده از حاوی گلوکزامین و کندراتین می باشد مانند ژله ای غذا  و پای مرغ و سایر موادی که دارای این نوع محتویات می باشد. همچنین استفاده از سویا و آووکادو می‌تواند به تغذیه مینیسک زانو کمک کنید.
کشیدگی مینیسک زانو بسیار ساده تر از پارگی منیسک زانو می باشد و بنابراین نیاز به انجام اقدامات مداخله‌ای کم تر می باشد و راحت تر خوب می‌شود است .روغن گیاهی برای مینیسک زانو مانند روغن سیاه دانه برای کاهش درد بسیار مفید است اما در ترمیم منیسک زانو کمکی نمی کند.

در انتها تاکید می کنم که انجام ورزش های تقویتی و تعادلی منیسک زانو جزء لاینفک درمان پارگی منیسک زانو می باشد.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما