سلام اقای دکتر ، من دیسک کمر مهره L3 و L4 داشتم و چند تا دکتر بهم گفتن که باید عمل کنی ، پیش شما که اومدم خوب شدم فقط گاهی که طولانی میشینم پاهام بی حس میشه . می خواستم ببینم لازمه دوباره بیام پیش شما یااگه ممکنه موارد مضر برای دیسک کمر را بهم بگید رعایت کنم .

سلام جناب شیروانی عزیز ، همانطور که فرمودید دیسک کمر  شدید مهره L3 _L4 داشتید و با توفیق الاهی توانستیم  شما را درمان کنیم و از درد های شدیدی که می کشیدید رها شدید. 

دیسک کمر بعد از درمان با هر روشی نیاز به مراقبت و نگهداری دارد و نمی شود مثلا ساعات طولانی نشست و انتظار داشت درد سراغ ما نیاید .  ما در چنین مواردی شما باید به صورت متناوب از جا بلند شوید تا فشار دایما روی دیسک کمر شما نیاید . 

مواد مضر برای دیسک کمر بیشتر فشار های مکنیکی است که بر روی دیسک کمر میاید مثلا خم شدن از کمر و برداشتن اجسام. گاهی مصرف بعضی از لبنیات درد را تشدید می کند ویا مثلا سیاهدانه و عسل برای التهابات مفاصل بسیار خوب است. 

ولی موارد فوق قابل مقایسه با یک برداشتن جسم سنگین یا رانندگی طولانی مدت نیست. توصیه اصلی ما برای نگهداری بهبودیتان و عدم عود مجدد آن انجام مرتب ورزش های کمر و رعایت هایی است که به تفصیل در قسمت دیسک کمر سایت برای شما نوشتیم و همچنین مراجعه سریع در صورتی که علایمی مانند سیاتیک در شما ظاهر شود یعنی درد انتشاری که به پاها تیر می کشد . 

این علایم بی حسی پا که گاه و بی گاه ایجاد می شود مساله مهمی نیست و با مراعات حذف خواهد شد. 

ارادتمند شما دکتر محمد حسین سپهریان 

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی