فاصله بین مهره کمر و کمردرد

با سلام و وقت بخر. اقای دکتر مادر من یه مدتی موقع خواب عضلات بدنش خشک میشد و میگرفت و تو، ران پاش هم سوزش داشت. و گودی کمر هم داره. دکتر براش ام آی آر نوشته الان مشخص شده بین مهره های کمرش فاصله افتاده. دکترش میگه باید عمل بشه و پلاتین بین مهره بزارن. میخواستم نظر شمارو بدونم. ممنون میشم

سلام. فاصله بین مهره کمر اصطلاحی است که برای چند بیماری به کار برده می شود: دیسک کمر، سرحوردگی مهره کمر، ترک بدون سرخوردگی مهره کمر یا اسپیندولولایزیس.

جهت درمان بسته به این که کدام تشخیص بیشتر مطرح بوده درمان جراحی و غیر جراحی فرق می کند. در مورد درمان غیر جراحی سر خوردگی مهره کمر بسته به اینکه در عکس ساده خم شده به جلو و عقب مهره ثبات داشته یا نه  و اینکه چند درصد فاصله مهره پایین و بالا ایجاد شده باشد می توان در مورد درمان جراحی یا غیر جراحی تصمیم گرفت. سرخوردگی بیش از ۵۰ درصد که همراه با بی ثباتی باشد معمولا نیاز به جراحی های تثبیت کننده خواهد داشت.

اما اگر منظور از فاصله مهره دیسک کمر می باشد به طور عمده ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد نیاز به درمان جراحی نخواهد بود مگر مشکلات اداری ناشی از دیسک یا ضعف پیشرونده عصبی و … ایجاد شود. بدون معاینه و بدون دیدن ام ار ای و وضعیت مریض اظهار نظر دقیق سخت است ولی انچه به طور کلی می توانستیم در مورد شرایط کمردرد ایشان بگوییم در مطالب بالا عنوان شد.‌

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

۶۶۹۱۴۶۵۰ 

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما