عمل و سیاتیک

سلام آقای دکتر من دختر۳۲ساله هستم که تغریبا یک ساله کمردردم زیاد شده و عصب سیاتیک پای چپم رو درگیر کرده، از اواخر مهر درد سیاتیکم بحدی شد که نمیتونستم زیاد راه برم اما یه روز با یه عطسه احساس برق گرفتگی پیدا کردم و دیگه نتونستم به هیچ وجه پای چپمو تکون بدم درد زیادی از کمر تا انگشتای پام که بی حس شده دارم، پیش دوتا متخصص مغزو اعصاب رفتم و اونا از روی ام آر آیم گفتن پارگی دیسک کمر داری و باید عمل بشی، الان تو نوبت عمل هستم و درد زانو هم دارم ولی بخاطر عوارض عمل واقعا نمیدونم کار درستی میکنم یانه؟ دکترم هیچ پیشنهاد دیگه ای بهم نداد و نوار عصب و عضله م ازم نخواست… به نظر شما بدون عمل راه درمانی هست که این درد طاقت فرسا رو تحمل کنم؟

درد سیاتیک درد بسیار شدید می باشد به دلیل آنکه فشار بر روی یک عصب به صورت مستقیم آورده می شود البته این درد طیف دارد یعنی ممکن است از درد کم تا درد شدید متفاوت باشد.
نجات از سیاتیک معمولاً بدون کمک جراحی قابل انجام است یعنی شما تا ۹۰ درصد ممکن است بدون عمل جراحی از درد سیاتیک نجات پیدا کنید و درد شما کاهش و بهبود پیدا کند

البته یکی از شایع‌ترین دلیل درد سیاتیک ، دیسک کمر میباشد. دیسک دلیل آنکه فشار بر روی عصب های محیطی و از جمله عصب هایی که ریشه عصب سیاتیک را تشکیل می‌دهند فشار می‌آورد موجب ایجاد درد در ناحیه باسن و عصب سیاتیک می شود . معیار های جراحی بیرون زدگی دیسک کمر، بر اساس میزان بیرون زدگی بسیار زیاد ام ار ای نمی باشد ، بلکه مشکلات ادراری از جمله بی اختیاری ادرار ضعف پیشرونده عصبی و درد غیر قابل تحمل که تا دو ماه درمان طبی پاسخ نداده باشد معیارهای اصلی درمان‌های جراحی سیاتیک می باشد.
نوار عصب و عضله تا ۳۰ درصد می تواند به شما در تصمیم‌گیری در مورد نیاز به جراحی یا عدم جراحی سیاتیک کمک‌کننده باشد. نوار عصب و عضله پا نشان می دهد که آیا فشار بر روی عصب های محیطی  آمده که بافت وسط  عصب را درگیر کند یا خیر
برای سیاتیک یکی از بهترین درمان‌ها غیر جراحی درمان طب سوزنی سیاتیک میباشد همچنین استفاده از تخت دکامپرشن و کشش که به گونه‌ای که مهره‌ها را بکشد و عصب سیاتیک را از بین شده دیسک آزاد کند بسیار می تواند کمک کننده باشد. ماساژ درمانی هم برای سیاتیک مفید است.‌
در بین داروها استفاده از آمپول های ضد التهابی غیر استروئیدی و استروئیدی مانند کتورولاک دگزامتازون متیل پردنیزولون می تواند به شما کمک کند و گاباپنتین برای سیاتیک یکی از بهترین داروهایی است که می تواند تحریک عصب سیاتیک را کم کند
طول درمان سیاتیک معمولاً بیش از ۶ تا ۸ هفته می باشد و بنابراین شما نباید انتظار داشته باشید که با مدت کوتاهی از درمان طبی سیاتیک جواب سریع و کامل را بگیرید معمولا بعد از یک دوره درد سیاتیک درمان های طبیعی کاهش پیدا می کند و کم کم طول زمان دردها تا کامل از بین میرود.

عمل جراحی صرفاً برای درگیری عصب سیاتیک کار شایعی نمی باشد اما به دلیل دیسک کمر ممکن است در صورتی که به دو ماه درمان طبی جواب ندهد یا همان که گفتم دچار بی اختیاری ادرار و مشکلات مرتبط با آن شوید انجام می شود در غیر این صورت توصیه می‌کنیم حداقل تا زمان انجام جراحی که فرصت دارید از درمانهای طبی استفاده بفرمایید به دلیل اینکه ممکن است بسیاری از این درمان های طبی و راههای غیر جراحی برای شما کارساز باشد و شما بهبود پیدا کنید.
از ماساژ درمانی بت روغن سباهدانه  و کیسه آبگرم پشت پا و استفاده از ماساژ یخ برای کمر استفاده از شیاف دیکلوفناک و همانطور که گفتم گاباپنتین برای سیاتیک بسیار بسیار مفید می باشد و می تواند به صورت خانگی برای شما کمک کننده باشد.

درد زانو در هم ارتباطی با مشکل ستون فقرات شما در این مقطع ندارد.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما