عمل بازl4 l5

: اقای دکتر سلام وقت بخیر من امروز ۸۰ روزه عمل باز l4l5 باز انجام دادم تو روز شصت عالی بودم یه روز خیلی سر بودن پا داشتم. از انروز کمردرد شدید دارم. نزد جراحم رفتم ام ار ایدو آزمایش خون دادم گفتن همه چی عالیه این درد من چیه که انقد اذیتم میکنه ممنون از پاسختون با توجه به این ویروس هم نمیشه رفت دکتر : دردم اطراف عمل میکشه چپ و راست طوریه که نمیتونم برم بیرون یا وایسام سر پا الان ۲۰ روزه. کمردرد بسیار شدید دارم‌. : چندتا متخصص نشون دادم همه گفتن عالیه مشکلی نداری نوار عصب و عضله دادن گفتن اسپاسم شدیده : اقای دکتر دقیقا جای عملم درد میکنه بعد میزنه به کمرم سر بودن پا از چی هست درمان کمردرد و سر زودن پا چیه هر چی امپول استراحت اصلا تاثیر نمیکنه

سلام. لزوما عمل باز l4 l5 به معنی تمام شدن مشکل نیست. درمان دیسک کمر چه جراحی و چه غیر جراحی موجب می شوند که دیسک و فشاری که دیسک کمر بر روی عصب می آورد و موجب درد می شود کم شود هیچکدام از درمان های دیسک کمر منجر به بهبودی دائم دیسک نمی‌شود بلکه دیسک کمر را کنترل میکند. دردهای انتشاری به پا در واقع تحریک عصب سیاتیک می باشد.
مهمترین معیار بهبودی دیسک کمر این هست که فشار از داخل پا برداشته شود و درد که در پا انتشار داشت کم بشود و به سمت کمر متمرکز بشود.
چه درمان جراحی دیسک کمر انجام شود و چه غیر جراحی دیسک کمر صورت می گیرد بعد از آن کمردرد و دیسک کمر نیاز به نگهداری و درمانهای نگهدارنده دارد مهمترین درمانهای نگهدارنده دیسک کمر و کمردرد انجام ورزش های کمر می باشد ورزش های کمر باید هر ۸ ساعت و به صورت منظم و کامل و حداقل به مدت دو سال بعد از درمان دائماً انجام شود و چه بهتر که کاملا تا آخر عمر انجام شود.
در بین روشهای درمان که برای شما وجود دارد استفاده از دارو درمانی استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند ناپروکسن دیکلوفناک سلکسیب ممکن است کمک کند.
استفاده از ورزشهای کششی کمر که در سایت ما عنوان شده می تواند به شما کمک کند توجه داشته باشید که چه دیسک‌کمر و چه دیسک گردن بعد از بهبود در هر شرایطی همانطور که عنوان شد نیاز به درمان های نگهدارنده دارد. درمانهای نگهدارنده دیسک گردن و دیسک کمر علاوه بر ورزش شامل مراعات هم می شود مراعات یعنی شما باید در طول زندگی روزمره خود به گونه‌ای این کارها را انجام دهید که دیسک تحت فشار قرار نگیرد مثلاً خم شدن از کمر همیشه می تواند دیسک کمر شما را تحریک کند یا هل دادن اجسام سنگین یا طولانی نشستن می تواند دیسک کمر شما را تحریک کند .همچنین باید قوانین ارگونومی رعایت شود حرکاتی انجام ندهیم که دیسک تحریک شود مانند خم شدن از کمر، مانند طولانی نشسن و ….
نوار عصب و عضله خیلی در جدید یا قدیمی بودن تحریک دیسک می تواند کمک کند.
در حال حاضر که به پزشک طب فیزیکی و پزشکان محترم متخصص جراح مغز و اعصاب دسترسی ندارید توصیه ما به شما استفاده از داروی گاباپنتین داروی نورتریپتیلین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مانند سلکسیب ناپروکسن یا بروفن یا بیل می‌باشد همچنین استفاده از ماساژ متناوب یخ و گرم و کمربند ممکن است به شما در این مرحله کمک کند.
البته حتی استفاده از تمام موارد طب فیزیکی مانند لیزر درمانی و طب سوزنی ممکن است در عده‌ای جوابگو نباشد و شما نیاز به تزریق اپیدورال یا تزریق کودال داشته باشید در بعضی موارد چسبندگی حتی نیاز به تزریق های تخصصی تر مانند تزریق هیالاز هم دارند.
امیدوارم متن‌فوق برای شما کمک کننده باشد دکتر محمد حسین سپهریان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما