علل تیر کشیدن و درد استخوان

با سلام و تشکر از سایت خوبتون. زنی 60 ساله هستم که چند هفته ای هست ساق هر دو پام درد دارد -درد پای راستم بیشتر است و فکر می کنم که درد استخوان باشد و این درد موقعی که پایم را دراز می کنم بیشتر می شود و موقع راه رفتن یا وقتی در حال حرکت است درد ندارد. لطفا راهنمایی بفرمایید. باتشکر

علت تیر کشیدن استخوان بسیار زیاد می باشد. ما علت تیر کشیدن استخوان را به دو دسته اصلی تقسیم کرده‌ایم:

یک دسته شامل بیماری های خود استخوان: مانند عفونت استخوانی یا استومیلیت یا شکستگی های استخوان می باشد‌. شکستگی های استخوان می تواند مانند شکستگی های استرسی ممکن است دارای علایم واضح  شکستگی در استخوان بناشد و با معاینه و عکس و ام ار ای تشخیص داده می شود.
همچنین ایجاد فشار بر کمپارتمان های داخلی استخوان میتواند موجب تیر کشیدن استخوان شود. یعنی فشار بر روی عروق و اعصاب به قدری زیاد شود که فشار در لابلای عضلات بسیار زیاد شده و فشار را بر روی استخوان آورده و موجب ایجاد تیرکشیدگی در استخوان بشود.
علت شایع تر برای تیر کشیدن استخوان درگیری عصب ها از ناحیه ستون فقرات می باشد، یعنی دیسک کمر و یا دیسک گردن با فشار بر روی عصب های کنار خود موجب ایجاد درد می شوند.  این عصب ها به باها می روند ،یعنی عصبی که توسط دیسک درگیر شده در انتها به استخوانهای پا عصب دهی می‌کند و درد را در آن منطقه بیمار احساس می‌کند .ممکن است درد کمر یا درد گردن وجود داشته باشد یا وجود نداشته باشد در بسیاری از موارد بدون وجود درد در گردن و کمر درد دستها و درد در پاها و تیر کشیدن استخوان می تواند به دلیل درگیری و فشار دیسک ها بر روی ستون فقرات باشد.
در این موارد با انجام تست نوار عصب و عضله ما می توانیم فشار بر روی عصب ها را چک کنیم و عمده این موارد به کمک درمان های غیر جراحی و درمان های طب فیزیکی قابل درمان می باشد .با برداشته شدن فشار بر روی عصب از طریق دستگاه های دکامپرشن و طب سوزنی و لیزر تراپی می توان فشار بر روی عصب ها را برداشت و درد شدید استخوان را کاهش داد.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما