علت کمردرد در ایستادن و نشستن بر روی زمین

عرض ادب و احترام خدمت جناب آقای دکتر . خانمی ۳۹ ساله هستم . از ۳ هفته قبل دچار کمردرد شدید شدم . کارم طوری هست که دو طول روز مدت زمان طولانی روی صندلی نشستم . موقع نشستن روی صندلی درد ندارم ولی وقتی چند دقیقه وایسم بعد میشینم روی صندلی چند دقیقه اول اذیت میشم و درد دارم . موقع نشستن روی زمین خیلی خیلی اذیت میشم . این چند روز اخیر اصلا نمیتونم صاف روی زمین بشینم . موقع بلند شدن بعضا به سختی بلند میشم و اولش باید یه کم کاملا خم بشم و راه برم تا بتونم صاف شم . موقع ایستادن خیلی خیلی درد دارم . فقط یکی دو دقیقه میتونم صاف بایستم .چند دفعه موقع ایستادن دردش کل کمرم رو گرفت حتی تا شونه هام رسید . پای سمت چپم زیر گودی زانو هر از گاهی درد میگیره که امروز چند ساعت هست دائم درد داره .موقع نماز به خاطر درد پا مجبورم پامو کج نگه دارم . حتی موقع خواب به پشت میخوابم درد دارم . الان که دراز کشیدم بیشتر درد در قسمت گودی کمرم و زیر زانوی چپم هست . الان تیر میکشه گودی کمرم . البته الان درد در قسمت سمت چپ گودی کمرم احساس میکنم بیشتر هست . نمیدونم از علائم دیسک هست یا سیاتیک یا سرطان . البته قبلا برخی مواقع کمر درد داشتم ولی شدتش خیلی کمتر از این بود و برطرف شد . ولی الان از ۳ هفته پیش که شروع شده دائم دارم و هر روز داره بدتر میشه و متاسفانه به خاطر کرونا نمیتونم برم دکتر . البته توی خانواده سابقه بیماری خاص داریم . خواهرم سرطان سینه داشته البته خوش خیم . پدرم و دختر عموم تومور مغزی داشتن . لطفا راهنمایی کنید . ممنون میشم

 قبل از آنکه در مورد علت کمر درد شما مطالبی را عنوان کنم می توانم بگویم این است که ۹۹ درصد کمردرد شما  به دلیل سرطان نیست .به دلیل اینکه کمر درد هایی که ناشی از سرطان یا متاستاز باشد التهابی می باشد و کمر درد در ناحیه شب طاقت فرسا می شود و با نشستن و راه رفتن بهتر می شود . البته  حتماً باید از ام آر آی کمر استفاده کنید اما اجازه دهید نکاتی را در مورد کمردردها و علت های اصلی کمردرد و کمردرد به علت بد نشستن و کمر درد بعد ایستادن خدمت شما عرض کنم

کمر درد علل زیادی  دارد و اصولاً یک کمردرد به دلایل بسیار زیاد ایجاد می شود، قسمت هایی از ناحیه کمر بسیار حساس میباشد و به راحتی دچار درگیری می‌شود یکی ناحیه دیسک کمر یکی مفاصل کمری یا فصت ها یا مفاصل زایگواپوفیزیال.

همچنین کمردردی دراریم به علت دردهای نقطه ای در ناحیه کمر مثلا بیمارانی که می‌گویند درد در یک نقطه از کمر دارند یا درد نقطه ای از کمر دارند و محل گرفتگی کمر خود را با یک انگشت نشان می دهند احتمال بیشتری دارد که به علت درگیری  لیگامان ها و کشیدگی در ناحیه عضلات و رباط ها دچار درد کمر باشند.

همانطور که شما هم علت را معمولاً در ناحیه دیسک کمر می بینید به دلیل این که شما سابقه طولانی نشستند و احتمالاً کمردرد به علت بد نشستن را داشته و در حال حاضر نقطه‌ای از دیسک شما احتمالاً تحریک شده است که نشستن در روی زمین و ایستادن تحریک میشود در حالت درازکش دردش کمتر می‌شود با این حال نمی‌توان بدون معاینه و بدون انجام ام آر آی و بدون انجام تست نوار عصب و عضله درد شما مربوط به مفصل میباشد یا مربوط به دیسک کمر به هر حال همین که درد پای شما تیر بکشد یا نکشد می‌تواند نشان دهنده تحریک عصب سیاتیک باشد یا نباشد علت مهم تری برای دیسک کمر می باشد تا درگیری مفاصل کمر.

تو صیه ما انجام ام آر آی کمر به انجام تست نوار عصب پا می باشد و سپس انجام درمانهای طب فیزیکی یعنی استفاده از درمانهای دستی استفاده از دکامپرشن استفاده از لیزر درمانی طب سوزنی الکتریکی و از همه مهم تر انجام ورزش های ناحیه کمر بعد از کاهش درد شما می باشد.

با تشکر از شما گروه فیزیکی و توانبخشی کلینیک پیشگام فیزیکی و توانبخشی کلینیک پیشگام

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما