علت سوزش ساق پا

سلام قبل مطرح کردن سئوال من زانوی دوتا پاهام هنگام خم شدن درد داشت و احساس سوزش درزانوی پاهام داشتم دو ماه پیش ساق پای چپم تیر دردناک می زد البته فواصل طولانی بود ولی بعد گذشت یکماه بعد در ساق و به سمت پایین ، اطراف قوزک تیر دردناک می کشه و سبب سوزش وداغی پام میشه البته جای کشیدن تیر تغییر میکنه و نقطه ثابتی نیست . احساس میکنم یک رگی از ساق تا کمرم تحت تاثیر ه و پایین کمرم احساس کمی درد هم دارم ولی تیرزدن پام خیلی دردناکه وقتی پام رو ماساژ میدم ناحیه ای که تیرمیزد دوباره تحریک میشه وتیردردناک میزنه لطفا راهنمایی کنید چون بدلیل بیماری کرونا فعلا نمیتونم به مطب دکتر مراجعه کنم.

گرفتگی کف پا و گرفتگی ساق پا و سوزش ساق پای راست و سوزش پای چپ معمولاً به دلیل تحریک عصب خصوصا تحریک عصب سیاتیک می باشد.
تحریک عصب ممکن است در نتیجه تحریک عصب در ناحیه کمر و یا ایجاد تحریک در ناحیه باسن باشد. تحریک عصب در ناحیه کمر معمولاً به وسیله دیسک کمر یا فاست های کمر ایجاد می شود.
درد به حالت تحریک عصب سیاتیک در پا ایجاد شود ،عمده بیماران دردی را در ناحیه کمر ممکن است احساس نکند.
همچنین در تعدادی از بیماران درد در ناحیه لگن و کمر احساس نمیشود و درد در ساق پا احساس میشود .
در تحریک ریشه های شایع در کمر احساس سوزش فقط در ناحیه ساق پا و در ناحیه مچ پا و خصوصاً در قسمت بیرونی قوزک پا احساس شود
بیمارانی که با درد ساق پا مراجعه می کنند و علت درد ساق پای خود را می‌خواهند بدانند ما ابتدا عصب و عضله آنها را به کمک نوار عصب و عضله چک می کنیم.
و به شما هم وصیه می کنیم که برای تعیین عصبی که موجب درد پای شما شاه است برای درمان درد ساق پا و دردهای تیر کشنده در پا باید ابتدا یک نوار عصب و عضله بگیرید که منشاء تحریک عصب مشخص شود .
آنچه از فرمایشات شما و شرح حالی که دادید برمی‌آید احتمالاً تحریک عصب در ناحیه کمر دیسک کمر یا دیسک کمر قدیمی داشته باشید همچنین استفاده از یک ام آر آی ناحیه کمر ممکن است به ما کمک کند که دقیق تر بتوانیم در مورد شدت و میزان بیماری شما قضاوت کنیم .
سوزش ساق و سوزش زانو ممکن است به دلیل تحریک عصب های کمر باشد که به زانو عصب دهی می کنند یا ممکن است به دلیل بیماری های دیگر زانو مانند آرتروز زانو یا کندرومالاسی زانو باشد بنابراین سوزش زانو شما ممکن است با این حالت برق گرفتگی ساق پا و درد ساق پا و گرفتگی ساق پا و سوزش کنار های خارجی و قوزک شما ارتباط نداشته باشد .
شاید برای شما کمی عجیب باشد که منشاء مشکل شما در ستون فقرات کمری باشد اما درد در ساق پا احساس شود و دردی در ناحیه کمر احساس نشود و یا شما کمردرد نداشته باشید یا سال های قبل کمردرد داشته باشید و در حال حاضر احساس کمردرد نکنید در قسمتهای دیگری از ستون فقرات هم داریم مثلاً فرد دچار دیسک گردن می باشد و درد را در ناحیه دست انگشتان دست او احساس می کند او احساس می کند اما اصلاً درد را در ناحیه گردن احساس نمی‌کند اما هرچه درمان در ناحیه ساعد انجام می شود درد بیمار خوب نمی شود اما به محض اینکه درمانها به ناحیه منشأ درد مثلاً گردن و دیسک گردن پرداخت می‌شود احساس بهبودی در ناحیه ساعد هم ایجاد میشود .
در درمان گرفتگی ساق پا روش های مختلفی وجود دارد درمان طبی در درواقع برداشتن عصب روی عصب از ناحیه کمر می باشد روی عصب از ناحیه کمر می باشد ممکن است که عصب سیاتیک در ناحیه لگن تحریک شده باشد و نیاز باشد آزادسازی لگن انجام میشود درمان در روش های طب فیزیکی و توانبخشی با انجام مانور هایی بر روی دیسک که در قدیم به آن جا انداختن دیسک گفته می شود یا مانیپولاسیون ستون فقرات انجام میشود ، طب سوزنی و طب سوزنی الکتریکی و همچنین دستگاه دکامپرشن و لیزر می تواند به شما کمک کند.
روش های تزریق تخصصی زیر سونوگرافی می تواند بسیار مفید باشد . درمان گیاهی درد ساق پا ممکن است شامل ماساژ ها با روغن های گیاهی مانند روغن بادام تلخ و روغن زیتون و استفاده از موادی که ماده پی را مهار می کند مانند اسانس ها و پمادهایی که دارای کف کپسایسین می باشد .
توجه کنید که با هر درمانی که درد و درد ساق پا و گرفتگی عصب شما بهبود پیدا کرد شما باید درمان نگهدارنده را هم انجام دهید و مدتی که حداقل شش ماه تا یکسال هست از درمان ستون‌فقرات غافل نشوید عمده درمان های کمر و ستون فقرات برگشت پذیر می باشد همچنین در مورد از اوزون درمانی و پی آر پی که بیماران از ما سوال می‌کنند باید بگویم اوزون درمانی در درمان گرفتگی های عصب و گرفتگی ستون فقرات کمک کننده می باشد اما پی آر پی زانو کمک کننده است برای درمان سوزش زانوی شما کمک کند اما برای گرفتگی ساق پا و مشکلات ستون فقرات شما کمک کننده نخواهد بود.
دکتر محمد حسین سپهریان متخصص طب فیزیکی و توانبخشی

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما