علت درد پشت کمر

سلام.علت درد پشت کمر من چیست . آقای دکتر من کمر دردی دارم که در پشت کمرم درد میکنه ولی درد به پاهام تیر نمی کشد و هم آر آی کمر کردم و همه میگن ام ارای کمر شما نرمال هست. در حالی که من چند سال هست که با درد پشت کمر دارم میسازم ، تمام زندگیم رو مختل کرده ، راحت نمیتونم راه برم طولانی نمی توانم بشینم ورزش زیادی نمی توانم بکنم لطفاً راهنمایی بفرمایید که علت چی میتواند باشد.

سلام همانطور که در مطالب و مقالات متعدد در سایتمان عنوان کرده ایم ، کمردرد بیشتر از آنکه یک علت باشد یک علامت است . یعنی شما باید ببینید به چه دلیل دچار کمردرد شده اید بعضی از بیماران ممکن است ام ار ای سالم داشته باشند، اما دیسک کمر آنها دچار برآمدگی و فشار بر روی عصب های اطراف آن شود .یعنی از طریق باد کردن در پوزیشن های خاص موجب فشار بر اعصاب شود ، اما وقتی دراز می‌کشند این باز شدن در دیسک کمر وجود نداشته باشد. این را در یک مطالعه گسترده در انگلیس که در ام آر آی خم شده و ایستاده و خوابیده مقایسه کرده‌اند نشان داده‌اند.‌
همچنین علت درد پشت کمر می تواند موارد دیگری هم باشد درد پشت کمر می تواند به دلیل درگیری المان های خلفی ستون فقرات مانند فاست باشد و یا اینکه لیگامان های ستون فقرات دچار ضخیم شدگی باشد همچنین انحرافات ستون فقرات که اسکولیوز نامیده می‌شود و ممکن است به قدری خفیف باشد که در معاینه نشان داده نشود از دلایل دیگر کمردرد است

علت درد پشت کمر
از دیگر دلایل علت درد پشت کمر ، میتوان به هم ریختگی مفصل لگن و مفصل ساکروایلیاک اشاره کرد ، مثلاً فردی را در نظر بگیرید که در اثر زمین خوردن دچار چرخش جزئی در لگن شده و این موجب فشار زیاد بر روی قسمت‌هایی از ستون فقرات کمری بشود . این فشار زیاد موجب ایجاد کمردرد و درد پشت کمر می شود.
از دیگر علل درد پشت کمر که به خصوص در شب ها خود را نشان می دهد روماتیسم ستون فقرات می باشد بیماری اسپوندیلیت آنکیلوزان یا A.S بیماری است که در آن روماتیسم ستون فقرات فعال شده و موجب سفت شدن ستون فقرات می شود و ابتدا در قسمت لگن و پایینی ستون فقرات خود را نشان میدهد.
از دیگر علل درد پشت کمر می توان به سرخوردگی و یا جدا شدگی مهره ها از پشت یا اسپوندیلو لایسیس اشاره کرد . این بیماری هم می‌تواند به صورت مادرزادی یا در اثر ضربه به ستون فقرات ایجاد شود و ممکن است در ام ار ای نشان داده نشود. جالب است بدانید این بیماری گاهی در عکس ساده که به جلو یا عقب خم شوید نشان داده میشود.
عفونت های کلی بدن و عفونتهای ستون فقرات هم می‌تواند موجب کمردرد شود. چه بسا تجربه کرده اید که در سرماخوردگی ممکن است شما دچار کمردرد شوید. و عفونت های خود ستون فقرات مانند سل و حصبه هم می تواند دردهای مرموز ستون فقرات ایجاد کند.‌
همچنین از علت دیگر درد پشت کمر که بسیار نادیده گرفته می‌شود ، می‌توان به دردهای ارجاعی کمر اشاره کرد ،مثلاً در آقایان ، مشکلات ناحیه پروستات و در خانمها ، مشکلات ناحیه رحم و تخمدان به راحتی می‌تواند خود را صرفاً به صورت کمردرد بدون علائم دیگری نشان دهد و حتی گاهی سنگ های کلیه می‌تواند موجب اثبات در عضلات کمری بشود.
توصیه می‌کنیم برای علت درد پشت کمر علاوه بر ام آر آی کمر عکس رادیولوژی کمر ،نوار عصب و عضله پا و یک آزمایش خون کامل بگیرید و توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی و ستون فقرات معاینه شوید.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما