علت درد پا و بدن

سلام دکتر جان ، امیدوارم خوب باشید . من درد پا وبدن دارم ، تا حالا چند تا متخصص مراجعه کردم و جواب نگرفتم. من هم می خواستم علت درد پا در ایستادن و هم علت درد پا در شب را بدونم. یکی از دوستام خدمت شما بیست جلسه اومده بود و خیلی راضی بود. اگه ممکنه هم یه توضیح مخصر در مورد بیماریم بگین ، هم اگه ممکنه یه وقت سریع بهم بدید . منشیتون گفتن تا سه ماه دیگه وقت ندارین …

سلام. علت درد پا و بدن بسیار متفاوت است.علت درد پا در شب می تواند با علت درد پا هنگام ایستادن یکی باشد اما توجه به برخی جزییات می تواند علت را کاملا مشخص کند. علت درد پا در هنگام ایستادن و درد پا در شب بسیار بسیار زیاد می باشد اما دردی که مدتی طول می‌کشد و علی رقم درمان‌های ساده برطرف نمی‌شود معمولا باید به دنبال عامل جدی تری برای درد بود. درد پا و درد بدن به صورت همزمان وجود داشته باشد شاید علت های سیستمیک درد مانند بیماری‌های روماتولوژیک و یا بیماری‌های عفونی و یا حتی سرطان ها ممکن است مدنظر باشد و باید با انجام آزمایشات التهابی و آزمایشات خون به دنبال علت اصلی این دردها بود.

گاهی درد پا فقط در شب ایجاد شود معمولاً علت درد شبهای پا تحیریک عصب هاست .عصب ها عمدتاً در ناحیه لگن و یا در ناحیه کمر توسط عوامل شیمیایی و مکانیکی ستون فقرات و یا لگن و اسپاسم عضلات تحت تاثیر قرار می گیرد و دردهای بسیار بسیار شدیدی در اندام تحتانی و پاها ایجاد می‌کند که می‌توان گفت درد پا در شب برای بسیاری از بیماران به قدری آزاردهنده است که نمی‌توانند بخوابند.
بسیاری از بیمارانی که با درد پا در شب مراجعه می‌کنند به قدری درد شدید است که درد پا و سرطان را به یک شکل توصیف می‌کنند و می‌گویند احتمال دارد استخوانهای من دچار سرطان شده باشد که این درد را دارد البته همانطور که گفتم از نظر تشخیصی دردهای مزمن پا و دردهای شدید و بی تحمل پا باید حتماً با کمک تست نوار عصب و عضله پا و همچنین ام آر آی کمر و همچنین انجام تست های التهابی مورد بررسی قرار گیرد.

علت درد پای چپ چیست این سوالی است که بسیاری از بیماران از ما می پرسند اما باید گفت علت درد پای چپ با علت درد پای راست تفاوت زیادی ندارد.

البته در بعضی از مطالعات نشان داده شده که درد پای چپ نسبت به درد پای راست میزان بیشتری وجود دارد و شیوع درد پای چپ ۶۰% و درد پای راست ۴۰ درصد می باشد که تئوری های درگیری مغز غالب و همچنین عدم و استفاده از پای چپ به اندازه پای راست در این زمینه مطرح شده است اما حتی علت درد پای چپ همان علت درد پای راست و به دلیل تحریک معمولاً عصب های ناحیه ستون فقرات یا عصب‌ها در ناحیه اندام تحتانی می باشد .
با قطعیت بیشتری می توان گفت که علت درد پا در هنگام ایستادن تحریک ناحیه ستون فقرات باشد یعنی دیسک کمر و  آرتروز کمر و همچنین فاست های کمری می توانند عصبهای کمر را تحریک کنند و به این شکل موجب ایجاد فشار بر روی عصب ها و ناتوانی در پا و درد پا در هنگام ایستادن بشود در هنگام ایستادن فشار ستون فقرات به نسبت حالت خوابیده افزایش شدیدی پیدا می کند و لذا فشار بر روی این عصب ها بیشتر شده و تشخیص ما را مسجل تر می کند .

حتی به صورت نادرتر دیسک گردن هم می تواند با فشار بر روی نخاع موجب میلوپاتی و ایجاد درد پا شود ، هر چند این بیماری میلوپاتی نادر می باشد.
درمان استخوان درد پا معمولاً آزاد سازی  کردن عصب از ناحیه ستون فقرات و بعد از تشخیص کامل بیماری با کمک روش های توانبخشی و طب فیزیکی مانند انجام طب سوزنی، انجام دکمپرشن کمری انجام لیزرهای پرتوان و همچنین در صورت عدم پاسخ استفاده از تزریق های ستون فقرات با کمک گاید سونوگرافی انجام میشود

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما