علت درد زیر کشکک زانو

سلام من هشت ماهه زایمان کردم زانو هام خیلی تق تق میکنه صداش خیلی زیاده و گاهی درد زیر کشکک زانو داره. دوسه باری هم یکی از زانوهام هنگام بلند شدن قفل شده بعد ماساژ دوباره ب حالت قبلیم بازگشتم لطفا راهنمایم کنین

سلام درد زیرکشکک زانو، علت های زیادی داره که شایع ترینش نرمی غضروف کشکک یا کندرومالاسی زانو هست. صدا دادن زانو بدون درد اهمیت بالینی خاصی در حال حاضر شما ندارد  و فقط نشانه عدم تعادل عضلات است. البته این موجب می شود که به تدریج عدم تعادل در طولاتی مدت صدماتی به غضروف زانو بزند که ممکن است قابل جبران نباشد. یعنی مثلا آرتروز زانو  زودرس بدهد.

بعضی از بیماران تورم زیر کشکک را به عنوان شکایت شایع  عنوان می کنند که آن هم به معنی تحریک غضروف زیر کشکک می باشد.

درد زانو لزوما به معنی صدمه شدید زانو نیست ولی از طرفی عدمددرد زانو هم با علایم دیگری مانند تق تق زانو و صدا دادن ممکن است نشانه صدمه قریب الوقوع زانو باشد که به زودی ایجاد می شود. در طی زایمان با توجه به تغییرات هورمونی و شل شدن کلیه مفاصل تغییراتی در زانو و کشکک زانو و محل ان ایجاد شود که به تدریج موجب ایجاد زانو درد بعد زایمان شود.

توصیه می کنیم ابتدا شما ابتدا یک عکس زانو بگیرید و فیزیوتراپی زانو و طب سوزنی برای زانو را انجام دهید، در صورت عدم پاسخ مناسب، روش های ترمیمی زانو مانند پی ار پی زاتو یا ارتوکین درناتی زانو را انجام دهید.

همچنین اگر درد پشت زانو و یا کناره زانو دارید با تست نوار عصب و عضله احتمال دیسک کمر و صدمات احتمالی را بررسی بفرمایید..

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما