علت درد باسن و لگن و درد کفل

با سلام و احترام. مدتی است یک نقطه باسن سمت چپ من درد می کند . باسنم درد داره خصوصا وقتی از جا بلند میشم. درد کفل به حدی است که نمیتوانم بنشینم. پزشک عمومی مراجعه کردم گفت نشانه های سیاتیک هست ولی دارو ها اثری نداشت. درد نشیمن طولانی شده است. چه کنم

سلام. علت درد باسن ولگن هر چند بسیار متعدد می باشد ولی شایع ترین آن همان سیاتیک است که می فرمایید. علت درد درناحیه کپل می تواند به دلایل ناشایع تری مانند گرفتگی عضله پریفورمیس یا بورسیت ایسکیال و یا حتی ارجاع پاتولوژی های لگنی مانند کیست تخمدان و فیبروم و … هم باشد . درد در دنبالچه هم می تواند موجب دردی بشود که در ناحیه باسن و کفل حس شود.

یکی دیگر از علل درد نشیمن و باسن ورزش های سنگینی است که با استفاده زیاد از عضلات باسن و لگن ایجاد می شود مانند کوهنوردی در فردی که به آن عادت ندارد .

در درمان سنتی درد لگن عمدتا تمرکز بر جا اندازی دنبالچه یا مانورهای چرخشی روی لگن می باشد . و درد درمان درد لگن با طب سنتی تمرکز بر ماساژ عضلات گرفتار خصوصا عضله گلتئوس مدیوس با روغن سیاهدانه و روغن شتر مرغ می باشد.

یکی از موادی که می تواند به تشخیص درد باسن و لگن شما کمک کمند انجام نوار عصب می باشد . در تست نوار عصب و عضله مشخص می شود که کدام ریشه و با شدت در ناحیه کمر و یا لگن شما گرفتار می باشد.

سیاتیک پای چپ به دلایل نامعلومی از سیاتیک پای راست بیشتر می باشد . بعضی انرا با درد عصبی لگن عنوان می کنند .علت درد سیاتیک تا 90 درصد تحریک این عصب در ناحیه کمر توسط دیسک کمر می باشد و بنابراین برای درمان سیاتیک باید ابتدا کمر ارزیابی شود و در صورت وجود دیسک کمر درمان ان صورت پذیرد.

در درمان خانگی لگن شما می توانید از کشش عضله پریفورمیس که تحت عنوان ورزش سیاتیک در سایت ما موجود است استفاده کنید.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما