علت خواب رفتگی بازو و پا

سلام آقایی ۴۳ ساله هستم. هیچ بیماری خاصی بجز چربی خون ندارم و هیچ دارو و موادی مصرف نمیکنم. حدود یکماه است تقریبا بطور ناگهانی حالت خاصی شده ام بطوریکه دچار گزگز و خواب رفتن دستها و پاهایم میشوم. مثلا اگر قبلا با پانزده دقیقه نشستن پایم خواب میرفت الان با دو دقیقه نشستن خواب میرود. یا اگر جاهایی مثل قسمت داخلی بازو که فکر کنم محل عبور عصب است دو سه دقیقه تحت فشار باشد دستم خواب میرود که قبلا در این مدت کوتاه دست یا پایم خواب نمیرفت. طرف چپم بیشتر خواب میرود. با استراحت کمی بهتر میشود. بهترین درمانی که پیدا کردم فعالیت است. یعنی با یکجا نشستن یا دراز کشیدن بدتر میشود اما وقتی کار بدنی انجام میدهم یا استاده ام بکلی برطرف میشود. شغلم تقریبا کم تحرک و پای رایانه است. در مجموع روزانه ۳تا۴ کیلومتر راه میروم و مابقی را نشسته یا خوابیده ام. خواهشمندم راهنمایی بفرمایید مشکلم چیست یا به چه پزشکی مراجعه کنم با تشکر

سلام و عرض ادب. همانگونه که در مقالات سایت عنوان کردم علت خواب رفتگی بازوها و پاها و انگشتان عموما مربوط به درگیری عصب می باشد و چربی بالا و بیماری ام اس علت شایعی برای خواب رفتن پاها نیست. خواب رفتن پا و خواب رفتن دست عموما به دلیل بیمار شدن عصب می باشد.

یکی از بیماری هایی که به صورت عمومی روی کلیه اعصاب بدن اثر میگذارد بیماری دیابت یا قند خون بالا می باشد و بیماری را با طیفی از علایم تشکیل می دهد با عنوان نوروپاتی دیابتی. اما در صورتیکه دیابت ندارید عمدتا باید به دنبال اشکالی در ستون فقرات خود باشید که سبب فشار در محا خروجی از ستون فقرات شده و در شما علایم خواب رفتگی بازو و خواب رفتگی پا را ایجاد کرده است.

علت خواب رفتن پا در هنگام نشستن یا راه رفتن هم همان فشار ناگهانی به عصب تحریک شده و کاهش خونرسانی به دست و پا می باشد.   بی حسی ران پا و بی حسی پا می تواند به دلیل فشار عصب در ناحیه کمر یا در ناحیه کشاله ران باشد.

هرچند بهتر است با تست عصب و عضله محل دقیق درگیری عصب را مشخص کنید و با درمان های طب فیزیکی و توانبخشی هم عصب را آزاد کنید ولی در درمان خواب رفتن دست و پا با طب سنتی توصیه به مصرف سیاهدانه کوبیده شده با عسل می شود. پیاده روی را موقتا کاهش دهید و از داروی گاباپنتین یا لیریکا استفاده کنید.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما