سوالات نوار عصب و عضله

سلام دخترمن دچار فلج ارب شده،چندروز دیگر پنج ماهگی راتمام میکند و وارد شش ماه. میشود،دستش را تا دو ماهگی اصلا تکان نداد بعد دو ماه ب فیزیوتراپی بردیم حرکت راشروع کرد،حالا دستش را ب راحتی ب سمت دهان وچشمش میبرد ،فقط هنوز دستش را تا بالای سر نمیبرد، درضمن دستش را ب سمت دهان نمی چرخاند درحالی که فیزیوتراپ تمریناتی برای چرخش دستش داده وسه ماه است انجام میدهم اما نتیجه ای نمی بینم،آیا چرخش دست درست میشود؟برای درمان کامل چقدر دیگرصبر کنم؟باتشکر

باعرض سلام وخسته نباشید پسرم حدود دوماه 10روزش است که دچار فلج ارب شده در این دوماه توانسته وقتی خودش رامیکشد دستانش را تابالای سرش ببرد ولی همیشه این کار رانمیکند وقتی خودش رامیکشد یا زیاد دست و پا بزند.میخواستم بدانم برای بهبود کامل نیاز ب عمل جراحی یا فیزیوتراپی است یا نه؟؟؟؟ممنون

ضمن عرض سلام ، کلا فلج ارب نسبت به سایر صدمات شبکه بازویی و مشکلات دست خوش خیم تر می باشد و اغلب نیاز به درمان جرحی پیدا نمی کند اما باید سیر بهبود انرا به کمک نوار عصب دست پایش کنید. نوار عصب و عضله پیشرفت پاراکیلنیکی ترمیم عصب را به شما نشان می دهد و بر اساس آن راحت تر می شود تصمیم گیری کرد. اما یافته های بالینی که می فرمایید به نفع درمان غیر جراحی است. در مرحله اول کاردرمانی و بعد فیزیوتراپی کمک کنده است.

سلام آقای دکتر مدتی پیش با خواب رفتگی دستهایم مواجه شدم.پس از مراجعه به متخصص طب فیزیکی واخذ نوار عصب وعضله، به تشخیص ایشان از مچ بند استفاده میکنم. لطفا بفرمایید کی میتوانم آنهارا باز کنم . زیرا واقعا کارکردن برایم خیلی سخت شده، ضمن آنکه در این هوای گرم تابستان نیز تحمل این مچ بندها برایم بگونه ای غیر قابل تحمل شده.چه راهکار بهتری پیشنهاد میفرمایید.ضمنا پزشک معالجم تاکید کردند که اگر مچ بندهارا مدت یکماه ونیم استفاده نکنم شاید مجبور به عمل جراحی شوم. لطفا راهنمایی بفرمایید.

سلام. ضمن عرض ادب و احترام. حتما باید 6 هفته از مچ بند استفاده کنید و تحمل گرما و کمی محدودیت کوتاه مدت بهتر از عمل جراحی می باشد. محدودیت بابد درست اعمال شود تا اثر مناسب داشته باشد….

ببخشید دکتر یه سوال داشتم نوار عصب و عضله در چه مواقعی استفاده می شود و اصولا این تست برای چی تجویز میشه.

نوار عصب و عضله به منظور تشخیص سلامت یا عدم سلامت یک عصب و یا یک عضله که در حین حادثه ای خاص صدمه دیده است و یا به مرور زمان دچار اختلال کارکردی شده است استفاده می شود.

در دیسک کمر، از نوار عصب و عضله در تشخیص فشار روی ریشه های عصبی که از بین مهره ها عبور کرده است و توسط دیسک مربوطه دچار آسیب شده است استفاده می شود.

همچنین  در بیماران مبتلا به سندرم تونل کارپ یا سندرم فشار به عصب اولنار در مچ دست نیز از نوار عصب استفاده می شود.

در دردهای گردنی که تیرکشنده به دست نیز هستند از نوار عصب و عضله در تشخیص فشار بر روی عصب مربوطه استفاده می گردد.

همچنین از نوار عصب عضله در بررسی تاثیر دیابت روی اعصاب نیز استفاده می گردد.

آیا سوزنی در نوار عصب و عضله داریم و آیا این تست درناک است؟

نوار عصب و عضله یک آزمایش بسیار بی ضرر می باشد و در انجام یک قسمت آن سوزن های ضریفی به شکل الکترود استفاده می شود که اگر توسط فرد خبره انجام شود و سوزن نوع خوب استفاده شود انجام الکترومیوگرافی تقریبا بی درد می باشد.

از سوزن در تست نوار عصب و عضله جهت قسمت دوم این تست یعنی تست عضله یا همان الکترومیوگرافی استفاده می شود و تقریبا بدون آن نوار عضله قابل انجام نیست .

البته در بعضی از بیماری ها مانند درگیری تونل کارپ یا C.T.S ممکن است در صورتیکه شک به دیسک گردن و درگیری عصب ناشی از آن نباشد از سوزن در نوارعصب و عضله استفاده نشود

ایا تست نوار عصب و عضله می تواند علت خواب رفتگی و سوزن شدن دست و پا را مشخص کند؟

نوار عصب و عضله یک تست تشخیصی می باشد که می تواند علت بسیاری از بیماری هایی که که منشا انها عصب یا عضله می باشد را تشخیص دهد.

از مهمترین علل خواب رفتگی کف دست ها سندرم کارپال تانل یا C.T.S می باشد که تنها راه تشخیص ان ازمایش نوار عصب و عضله است

همچنین اگر علت خواب رفتگی کف دست ها فشار عصب توسط دیسک گردن یا ارتروز گردن باشد یا گیر افتادگی مثلا عصب اولنار دست علت خواب رفتگی دست باشد نوار عصب و عضله بهترین راه تشخیص ان می باشد.

خواب رفتگی پا یا احساس سوزن سوزن شدن پاها هم ممکن است به دلیل فشار عصب توسط دیسک کمر یا ارتروز کمر باشد و تست نوار عصب در این زمینه یا اگر خواب رفتگی به دلیل درگیری عصب در اثر بیماری هایی مانند دیابت یا کم کاری تیروئید باشد بسیار کمک کننده است.

تست نوار عصب و عضله برای تشخیص چه بیماری به من کمک می کند؟

یکی از مهمترین علت هایی که پزشکان جهت بیماران خود تست نوار عصب و عضله را درخواست می کنند  ابتلا به بیماری های مربوط به دیسک گردن و کمر می باشد  تست  نوار عصب و عضله به پزشکان در تعیین شدت ضایعه و نحوه فشار روی دیسک  و درمان مشکلات دیسک گردن و کمر کمک می کند.

از مهمترین کاربرد های تست نوار عصب و عضله در تشخیص فشار روی ریشه های عصبی است که از بین مهره ها عبور می کند و توسط دیسک کمر یا دیسک گردن بیرون زده یا ملتهب شده صدمه دیده تحت فشار قرار می گیرد.

انجام نوار عصب و عضله توسط متخصص طب فیزیکی و توانبخشی  به پزشک در تشخیص شدت ضایعه ایجاد شده توسط دیسک کمر یا دیسک گردن یا میزان گیر افتادگی عصب در مچ دست کمک کننده است.

 نوار عصب  و عضله برای بررسی شدت سندرم تانل کارپ یا دیسک کمر یا دیسک گردن و احتمال بهبودی  در اینده کمک کننده می باشد  ولی در مواردی از دیسک گردن و کمر که شدت خفیف است و  فشاری روی ریشه های عصبی وارد نشده  علی رغم وجود دیسک یافته های نوار عصب و عضله نرمال خواهد بود..

تست نوار عصب و عضله برای  بررسی وضعیت بهبود ویا عدم بهبود بیمار بعد از درمان  دیسک کمر و گردن بصورت روش های طب فیزیکی و توانبخشی یا جراحی کمک کننده  است.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما