سوالات دیسک کمر

1-There is disc dehydration at L4-L5 level 2-There is disc bulge at L5 – S1 level سلام. دکتر عزیز این جواب ام ار ای کمر بنده است موقع از خواب بلند شدن درد دارم و خشکی . در ناحیه پایین کمرم-و همچنین موقع نشستن و برخواستن به همین شکل درد دارم. منتظر جواب هستم. به دنبال کلنیک درد و طب فیزیکی در شرق تهرانم

سلام. در ام ار ای در فردی که دارای درگیری کمر با منشا دیسک کمر شده است ما چندین واژه داریم .

خفیف ترین حالت دهیدراتاسیون  یا Disk dehydration   می باشد که به این است که  که فشار بسیار خفیفی به دیسک وارد شده و تنها آب آن کم شده است . البته بعضی از بیماران از این واژه بسیار میه  ترسند چون گاهی همکاران از واژه سیاهی دیسک  استفاده می کنند و بیماران گاهی از این واژ می ترسند در حالیکه این حالت خفیف ترین نوع درگیری دیسک می باشد و هر چند از نظر درمانی باید به  آن توجه کرد ولی جای نگرانی وجود ندارد .

مورد دوم بالجینگ دیسک یا Disc Bulging  می باشد که درجه دوم درگیری از نظر ام آر آی کمر می باشد. در این موارد بسیاری از موارد حتی فتق ممکن است موجب پارگی دیسک هم نشود . در هر دو حالت درمان این موارد بسیار آسان است و نیاز به اقدام جراحی ندارد و اکثر متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی قادر به درمان آن به شیوه های غیر جراحی می باشند.

مورد سوم پروتروژن دیسک یا ِDisk prutrusion می باشد که درگیری متوسط دیسک از نظر بیرون زدگی در ام ار ای می باشد . اغلب بیماران با این شدت درگیری  ، جواب مناسبی به روش های غیر جراحی می دهند اما باید در درمان مصمم باشند و یک درمان خوب و غیر سطحی دریافت کنند.

مورد چهارم اکستروژن دیسک یا Disc extrusion  می باشد که  شدیدترین نوع درگیری دیسک می باشد و حجم ماده بیرون زده آن بسیار زیاد می باشد . در این موارد اگر بیمار اگر علائم Neurologic deficit نداشته باشد امکان درمان  غیر جراحی وجود دارد و اگر بیمار به مدت 2 ماه درمان های قوی طب فیزیکی را دریافت کرد و همچنان دچار دردهای شدید باشد پروسه های مختلف جراحی بسته و باز کمر در وی انجام می شود.

با توجه یه ام ار ای شما و مطالبی که در بالا در مورد ام ار ای کمر توضیح دادم انجام درمان های طب فیزیکی موجب کاهش درد و خشکی صبح گاهی شما خواهد شد .

کلنیک تخصصی درد و طب فیزیکی پیشگام در غرب تهران و ابتدای خیابان پاتریس واقع شده است.

سلام دکتر جان ، من اول می خواستم از تعهد و زحمات شما بسیار تشکر کنم که بعد از یک سال خانه نشینی دیسک کمر همسرم را درمان کردید و زندگی ما را دوباره روشن کردید. فقط من نگرانم که هسرم دوباره سر کار دچار عود علائم دیسک کمر شود. آیا این ازن درمانی دیسک کمر برای همیشه درد را خاموش می کند ؟

سلام. خدا را شکر که راضی هستید و خدا را شاکرم که توانستم کمکشون کنم. ایشان دیسک کمر شدید داشتند  و مستحضرید که درمان قطعی دیسک کمر یک مجموعه درمانی  شامل ا‌وزون تراپی و رادیوفرکوانسی و لیزر  و مانیپولاسیون بعلاوه ورزش های نگهدارنده می باشد.

در درمان دیسک کمر سعی کردیم اصول اصلی و آکادمیک درمان دیسک را همزمان با اصول طب سنتی ترکیب کردیم تا بهترین نیجه حاصل شد و این نکته ای بود که در درمان های دیگر دیسک به آن توجه نمی شد. ارگونومی دیسک کمر هم باید رعایت شود .  به این روش درمان قطعی دیسک کمر برای ایشان ایجاد می شود و باقی می ماند. ورزش های دیسک کمر در آب هم  که به ایشان آموزش دادن فراموش نشود و به امید خدا همیشه دیسک کمر ایشان  درمان شده باقی خواهد ماند.

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما و تشکر از وقتی که برای پاسخ میگذارید. اینجانب نیز حدود ۶ سال است که دچار فتق دیسک l4 هستم. قبلا نیز در این بخش مصدع اوقات شما شدم. جناب اقای دکتر یک سوال کلی دارم شاید پاسخی باشد برای بسیاری از دوستان. با توجه به اینکه دیسک کمر در قسمت لایه فیبروز و همچنین در قسمت هسته ژله ای دارای رگهای خونی نمیباشد, پس قاعدتا هیچ فرایند ترمیمی نیز در انجا رخ نمیدهد. ایا به همین دلیل نیست که عارضه فتق دیسک خوب نمیشود و در واقع میتوان گفت اکثر درمانهای دارویی و غیر مداخله ای بی تاثیر هستند ؟ البته منظورم تسکین درد نیست, بلکه درمان واقعی است و این نوع درمانها را رها کرد. و سوال دیگر اینکه چرا بدن قادر به جذب مایع بیرون زده دیسک نیست ولی در بسیاری از از میعانات میان بافتی این اتفاق میافتد مانند بسیاری از ورمها , سوختگی ها و……. درواقع اگر مایع بیرون زده دیسک جذب بشود , فشار کم نمیشود و درد از بین نمیرود ؟ در اخر اینکه با توجه به قسمت اول صحبتهایم در مورد نبود رگهای خونی, میتوان نتیجه گرفت که فقط درمانهای مداخله ای میتواند چاره کار باشد البته اگر با موفقیت صورت گیرد؟ ایا این منطق درستی است یا خیر…؟

سلام. دیسک کمر همانگونه که در مطالب هم عمدتا عنوان کردیم مقوله بسیار پیچیده ای در بدن انسان می باشد. روش های جدید درمان دیسک کمر خوشبختانه بسیار پیشرفت کرده و عمده بیماران دیسک کمر با روش های نوین طب فیزیکی درمان می شوند اما احتمال عود در فردی که قبلا دیسک کمر گرفته بسیار بالاست و این کاملا وابسته به رعایت ها و ورزش هایی دارد که بعد ازدرمان دیسک کمر انجام می شود . درست فرمودید که قسمت مرکزی دیسک عموما خونرسانی کمی دارد ولی هیچ نقطه ای از بدن ازجمله دیسک کمر بدون خون رسانی زنده نخواهد ماند. دیسک کمر هم به دلیل مشکلات مکانیکال و هم مشکلات التهابی علایم ایجاد می کند و به همین دلیل است که گاهی دیسک کوچک علائم التهابی زیاد و درد زیادی را دارد و شاید مثلا با لیزر درمانی یا رادیوفرکوانسی بسیار بتوان به این فرد کمک کرد. قسمت دیگر علایم مکانیکال می باشد که با درمان هایی مانند مانیپولاسیون ، کشش های دکامپرشیون و یا نوکلئوتومی و اقدامات اینترونشنال کنترل می شود . این فرضیه که فرمودید درست نیست و بنده بیمارانی دارم که دیسک کمر ان ها را 10 سال گذشته درمان غیر جراحی کرده ام و تا به حال کوچکترین مشکلی نداشته اند. البته درمان دیسک کمر به فرهنگ بیمار و انجام صحیح آموزش ها و ورزش های بعد درمان بسیار وابسته است.

سلام من چهل روزهست ک عمل دیسک کمر باز انجام دادم دردکمر وبی حسی پاهام کمی ازبین رفته ولی تنها چیزی که فرق کرده بی حسی مقعد والتم هست که خیلی اذیتمم میکنه تاجایی که حتی توالت هم نمیتونم برم باید اونقد زوربدم تا تخلیه بشه ماهیچه مقعدم طوریه که باز نمیشه منقبض شده ممنون میشم اگه کمکم کنید ۳۳سالمه

سلام. عمل دیسک کمر باز که عموما برای مواردی به کار برده می شود که بیمار به درمان های دیگر مانند ازون درمانی و لیزر درمانی و .‌‌‌‌‌….. جواب ندهد. در عمل باز دیسک کمر عموما یک یا دو لول دیسک کمر تخلیه می شود و ممکن است درگیری در لول های دیگر دیسک های دیگر کمر وجود داشته باشد که در یک جراحی باز نشود آن را تخلیه کرد و یا ممکن است حتی در ام آر آی دیده نشود ولی فشار روی یک عصب مسول حس دهی به نواحی تناسلی و یا دفعی را ایجاد کند و علائم را در شما سبب شود . دیسک L1 و دیسک L2  یکی از شایع ترین دیسک هایی هستند که موجب این مشکل می شوند. یکی از بهترین اقدامات در شما انجام تست عصب و عضله و بررسی میزان فشار بر عصب می باشد . انجام EMG اسفنتکتر آنال هم برای بررسی فشار بر روی اسفنتکتر مهم است و ممکن است در تشخیص برای شما کمک کننده باشد .

سلام آقای دکتر. 27 ساله هستم و دیسک L4 و دیسک L5 کمر دارم .حدود چهار ماه پیش موقع پیاده روی در سمت راست کمر م احساس درد و گرفتگی کردم به طوری که راه رفتن برایم مشکل شد. با چند دقیقه نشستن درد بر طرف میشد و میتونستم به راه رفتنم ادامه بدم چند هفته مشکل برطرف شد ولی مجدد در اثر یک حرکت درد شدیدی در کمر م ظاهر شد که حتی کوچکترین حرکت هم برایم دردناک بود ولی رفته رفته اون درد دردناک برطرف شد و موقع راه رفتن در کمرم و بالای باسن احساس درد و گرفتگی دارم. ام ار ای دادم که نظر متخصص مغز و اعصاب و طب فیزیکی التهاب دیسک l4و l5 بود و داروهای ضد التهاب و مسکن و ویتامین d3 تجویز کردن و گفتن که نرمش کنم. دردم کمتر شده ولی هنوز مشکل وجود دارد خصوصا موقع نشستن روی صندلی. لطفا راهنمایی کنید.

سلام. همانطور که متوجه شدید به طور ناگهانی دچار فتق دیسک کمر شده اید ، و شایع ترین دیسک های کمری که دچار بیرون زدگی و التهاب می شوند دیسک L5 , دیسک S1 و در مرحله بعد دیسک L4 , L5 می باشد . درد در ابتدا در ناحیه کمر می باشد و به موازات تحریک و درگیری بیشتر اعصاب کنار دیسک کمر درد به پا ها انتشار پیدا می کند. قطعا دارو درمانی در درمان دیسک کمر موثر است ولی تنها درمان دارویی قطعا موثر نخواهد بود . ما در درمان دیسک کمر از لیزرهای قوی  ،طب سوزنی الکتریکی ، جریان های رادیوفرکوانسی و تخت های دکامپرشن و اوزوزن تراپی استفاده می کنیم. قطعا ورزش برای دیسک کمر بعد از کنترل درد و التهاب یک رکن اساسی را دارد و هم درد درمان و هم در کنترل و بازگشت نکردن علایم جز ضروری است که به شما آموزش داده خواهد شد.

سلام جناب دکتر شهریور سال 94 عمل دیسک کمر ال4 وال5 انجام دادم ولی ذره ی از دردم کم نشد که هیچ ،پای چپم هم که درد نداشت درگیر درد شده علاوه بر پای سمت راست که درگیر بوده و عمل همان سمت انجام شده بود.بعد عمل 10 جلسه فیزیوتراپی مگنت لیزر و … و 15 جلسه اب درمانی ،تزریق کورتون به صورت اپیدورال یک جلسه،و 12 جلسه طب سوزنی انجام دادم ولی ذره ی از دردم کاسته نشده. ازمایش خونی hlab27 هم انجام دادم که منفی بود جناب دکتر هیچ امیدی به درمان ندارم و بیش از یک سال هست که قادر به انجام هیچ کاری نیستم متاهل هستم 38 سالمه و دارای یک فرزند عاجزانه و ملتمسانه تقاضا دارم در صورت امکان کمکم کنید اجرتون با امام حسین ع

ضمن عرض ادب و احترام و با پوزش از تاخیر پاسخ دهی به دلیل مشغله بالای کاری ، متاسفانه کنترل دردهای بعد از عمل جراحی خصوصا در جراحی ها عارضه دار  دیسک کمر بسیار سخت است .

تزریق اپدورال جهت کنترل درد دیسک کمر گزینه مناسبی بوده است ولی بهتر است تزریق همراه با ماده هیالاز باشد که چسبندگی های احتمالی را باز کند و از سوی دیگر از مهمترین و جدیدترین درمان های دیسک کمر چه قبل از جراحی و چه بعد از جراحی تزریق ازن داخل دیسک و تزریق داخل کودال و همچنین تزریق د محل فورامن مهره کمری یا تکنیک PRT  می باشد.

انجام همزمان طب سوزنی ، لیزر درمانی دیسک کمر و اوزون درمانی و در کنار ورزش های مک کنزی و دوزهای بالای گاباپنتین هم برای شما کمک کننده می باشد.

توصیه می کنم تا زمان شروع درمان های جدید ملاحضات دیسک کمر و ورزش هایی را که در این صفحه گذاشتم حتما انجام دهید.

با سلام. 2 ماه پیش جراحی دیسک کمر l4-5 انجام دادم. حدود 25 روز بعد از عمل و در اثر 10 دقیقه حرکت با ماشین و در حالیکه راننده فرد دیگری بود دچار خشکی کمر شدید و کمر درد شدم. نتیجه ام ار ای تزریقی بعد از کمر درد به شرح زیر است. آیا 2 خط آخر به معنای این است که کماکان بیرون زدگی دیسک کمر وجود دارد که باعث کمر درد شده. ضمنا این کمر درد و خشکی کمر را قبل از عمل نداشتم. با سپاس فراوان Lumbar MRI is done in multiplanar and different time echo, exam reveals: Dorso-lumbar junction appearance is normal. Spinal canal is normal in diameter. Thecal sac, Spinal Cord and conus medullaris are normal in shape and signal. Vertebral bodies, posterior elements are normal in shape and intensity. No mass lesion is noted in different level of image field study. Neural foramina and nerve rootpath are intact. decreased normal lordosis is seen. L4-L5: Dehydrated left protruded discs are noted. left side mild enhancement is seen adhesion is included.

سلام . عمل جراحی دیسک کمر به معنای تمام شدن مشکلات دیسک کمر نیست و بعد ازآن نیاز به مراقبت های ویژه و درمان های ورزشی و آب درمانی و توانبخشی نیاز است که بسیار نقش اساسی در بهبودی دارد . دیسک کمر با هر روشی که کنترل شود بعد آن باید توسط متخصصان و درمانگران و سپس توسط خود بیمار صورت بگیرد.

در ام آر آی کمر شما اشاره شده که در قسمتی درادی چسبندگی بعد عمل دیسک کمر می باشد که در صورتیکه نظر جراح مغزو اعصاب شما بر درمان جراحی نیست در تجربه ما  اوزون درمانی و طب سوزنی می تواند به شما کمک کند.

موفق و پیروز باشید.

سلام،آقای دکتر من ۳۰ سالمه،قبلا کمر درد داشتم اما مدتی هست زیادتر شده به دکتر مراجعه کردم گفتند که دیسک کمر م داره به نخاعت فشار میاره ازم mri گرفت چندتایی آمپول دگزامتازون با چند تا شل کننده برام نوشت اینها روکه مصرف کردم خوب شدم ولی وقتی دارو هام تموم شد باز درد هایم شروع شد لطفا میتونین راهنمایی کنید چه دارویی برای التهاب دیسک کمر م خوبه؟ خواهش میکنم کمکم کنید کمرم داره عین کمر خانم های۷۰_۸۰ساله خم میشه…

سلام. همانگونه که اشاره کردید یکی از درمان های مهم دیسک کمر مساله دارودرمانی خوراکی و تزریقی می باشد ولی به هیچ عنوان دارو درمانی جایگزینی برای سایر درمان های دیسک کمر نمی باشد. همزمان با دارو شما باید سایر درمان ای دیسک کمر مانند فیزیوتراپی ، طب سوزنی ، درمان دستی ، لیزرهای قوی و اوزون درمانی را بسته به صلاحدید پزشک معالج انجام دهید و بعد از کاهش درد به سرعت ورزش های دیسک کمر را انجام دهید.

از نظر ما بهترین درمان دیسک کمر درمان ترکیبی با کمک چند روش درمانی می باشدو ترکیب درمانی بهترین پاسخ را می دهد. بعد زمانیکه این درمان ها را انجام دادید به تدریج داروهایتان را کم کنید.

موفق و پیروز باشید

سلام جناب دکتر سپهریان. دکتر جان بسیار از زحمات شما در درمان دیسک کمر م ممنونم . اوزون درمانی که در برای دیسک کمر من انجام دادید و طب سوزنی هایی که انجام شد موجب شد بعد از یک سال من بتونم بدون درد راه بروم و من و همسرم از شما بسیار سپاسگذاریم. فقط هنوز گاهی خصوصا شب ها احساس گزگز و مور مور و سردی در پاها دارم البته بدون درد. می خواستم ببینم این حالت ها هم مربوط به دیسک کمر است و ایا باز هم اوزون درمانی می خواهد.

سلام جناب عظیمی عزیز . خوشحالم که توانسته ام بدون جراحی  در درمان دیسک کمر به شما کمک کنم . اوزون درمانی به شما بسیار کمک کرد ولی همانطور که گفتم ورزش برای درمان دیسک کمر و باقی ماندن بهبودی آن بسیار مهم است . گزگز و مور مور هم عدتا ناشی از فشاری است که دیسک کمر و یا مواد التهابی ناشی از دیسک کمر روی عصب های اطراف آن ایجاد کرده است.

این حالت در طولانی مدت برطرف می شود ولی اگر برای شما آزارنده است امکان درمان گزگز و مور مور پا با اوزون تراپی و طب سوزنی همچنان وجود دارد ولی با توجه به اینکه شما در تهران اقامت ندارید ، توصیه من فعلا ورزش و ملاحظات و درمان خانگی دیسک کمر هست که خدمتتان گفتم و انشالاه در چند ماه آینده و مطابق آنچه گفتم برای پیگیری درمان دیسک کمر شما را می بینم.

باسلام و عرض خسته نباشید. اقایی هستم ۳۴ ساله. مدت ۵ سال هست که دارای دیسک کمر L4 هستم. دکتر معالج درجه دیسک مرا خفیف تا متوسط بیان کردند. درد درناحیه کمر دارم. البته اگر در حالت نشسته نباشم, معمولا سطح در خیلی پایین می اید. درمواردی نیز که البته کمتر اتفاق می افتد, درد در باسن نیز دارم. که با ۴ ساعت حالت دراز کش ازبین میرود. در واقع وقتی مجبورم پشت میز کارم بنشینم, مشکل به سراغم می اید, والبته این موضوع برایم مشکل ساز شده, ونمیتوانم در محل کار انجام وظیفه کنم. حدود ۲ ماه و نیم پیش برای رهایی از درد, تزریق ازون به دیسک انجام دادم. همچین قسمت فاست نیز تزرق مخصوص انجام شد. اما هیچگونه تغیری بوجود نیامده. حتی ۴ جلسه لیزر تراپی انجام دادم. در طول درمان, استخر نیز به توصیه پزشک رفتم. ولی همچنان مشکل باقی است. البته در راه رفتن حتی طولانی مدت نیز مشکلی ندارم. درد انتشاری به پا نیز ندارم. فقط درد در کمر انهم زمان نشستن دارم که البته مشکلات زیادی برایم بوجود اورده و نمیتوانم در محل کار حاضر شوم. بسیار خواهشمندم مرا راهنمایی بفرمایید. چون تقریبا از کار , بیکار شده ام.

سلام.  دیسک کمر و سیاتیک بیماری بسیار سخت و با جنبه های متعدد می باشد که واقعا یک درمان آن هم صرفا یک تزریق داخل اوزون داخل دیسک کمر نمی باشد. هر چند ازن تراپی به ما درمان دیسک  کمر و سیاتیک بسیار کمک کرده است ، اما به عنوان کسی که تجربه بسیار بالایی در درمان دیسک کمر و دردهای سیاتیک دارم و روزانه هم چندین اوزون درمانی انجام می دهم ، هیچگاه بیمارانم را تنها با اوزون تراپی رها نمی کنم.

استفاده از تکنیک های طب سوزنی غربی ، لیزرتراپی با دوز مناسب و انجام روش های دستی و ورزش درمانی و حرکات اصلاحی جز لاینفک درمان بیماران دیسک کمر و سیاتیک در بیمارانم می باشد. 90 درصد بیماران با مجموعه درمانی مناسب و به شرطی که همکاری های لازم را با ما و همکارانمان در کیلنیک پیشگام انجام دهند ظرف مدت 6 تا 8 هفته می توانند بر درد دیسک کمر خود فایق آیند و درمان شوند. بعد از کاهش درد ورزش های کمر نباید فراموش شود و به عنوان جزیی از زندگی روتین شما درد درمان دیسک کمر و سیاتیک و کنترل آن درآید.

کلنیک پیشگام: 6657699109128940331

باسلام خدمت شما من بیست ودوسالمه دوساله که پشت ران و کف پای چپم درد شدیدی دارد رفتم عکس mri گرفتم دکترا میگن بین مهره یک ودو , وچهار وپنج ام فاصله افتاده بیست جلسه فزیوتراپی رفتم کلی هم دارو خوردم نزدیک به چهار پنج ماه هم استراحت کردم ولی فایده ای نداشته هنوزم پام و مهره پنجمم درد دارن . چه کار کنم؟

سلام. بزرگوار در بین درمان های غیر جراحی دیسک کمر یا همان فاصله کمر فیزیوتراپی اولین مرحله می باشد اما بسیاری از بیماران فاصله کمر و درد پا و دردهای سیاتیکی ممکن است به آن جواب ندهند و در این بیماران ما از تکنیک های درمان دستی و طب سوزنی و ازن درمانی استفاده می کنیم. معمولا 90 درصد بیماران به این سیستم ترکیبی درمان جواب می دهند اما اگر پاسخی ایجاد نشد، از جراحی بسته مانند جراحی های لیزری و رادیوفرکوانسی استفاده می کنیم. شما هنوز تنها یک مرحله درمان غیر جراحی دیسک کمر را امتحان کرده اید و تا نا امیدی و جراحی دیسک کمر و … فاصله زیادی دارید.

با سلام چند سالی است بعلت جابجایی مفصل که خیلی قدیمی است دچار دیسک کمر شده ام ،درد کمر موقعی زیاد میشود که زیاد سر پا بایستم یا مجبور شوم از پله های ساختمان بالا و پایین بروم ویا وسیله ای هر چند نه سنگین بلند کنم سوالم اینست تا چقدر روش درمانی شما موثر وتضمین کننده است ومعمولا هزینه درمان چقدر است بیمه تامین قبول میکنید یا خیر

سلام. در صفحه دیسک کمر سایتمان به تفصیل در مورد علل تحریک دیسک کمر و ایستادن صحبت کردیم و یکی از اساسی ترین علل ایجاد علایم سیاتیک و دیسک کمر همانگونه که عنوان کردیم ایستادن طولانی و نشستن طولانی می باشد. پله برای دیسک کمر سم می باشد ، خصوصا پایین آمدن از پله که بسیار از بالا رفتن از آن خطرناک تر می باشد. اما مطمئن باشید که بهترین درمان دیسک کمر ورزش درمانی می باشد. آنچه در طولانی مدت موجب می شود شما بهبود یابید و مجددا تحریک دیسک کمر نداشته باشید و بتوانید مدت طولانی تری باستید ، انجام ورزش های دیسک کمر زیر نظر متخصص طب فیزیکی و توانبخشی است.

در مورد هزینه های درمان دیسک کمر و ازن درمانی و درمان ذستی و کایروپراکسی وطب سونی و ورزش درمانی و… ، همگی در کلنیک تخصصی پیشگام انجام می شود و بسیاری از آنها تحت پوشش بیمه درمانی و بعضی پوشش بیمه مکمل می باشد و همکاران ما آماده پاسخ گویی شما در این زمینه خواهند بود.

657699109128940331

سلام دکترجان. واقعا از شما ممنون هستم که درد 13 ساله کمرم را بر طرف کردید. واقعا اوزون درمانی برای من نتیجه بسیار خوبی داشت و علی رغم اینکه چند دکتر به من گفته بودند باید عمل شم با این روش های شما بهبود پیدا کردم. فقط هنوز انگشت کوچک پام یه مقدار احساس سردی و بی حسی می کند. می خواستم ببینم ایا باز هم می تونم از ازوزن درمانی استفاده کنم و اصولا میزان زیاد اوزون درمانی بران ضرر نداره ؟ با تشکر . الهام یوسف زاده

سلام. خوشحال هستم که استفاده از درمان دستی و اوزون درمانی توانسته دیسک کمر طولانی شما را بهبود ببخشد. واقعا به لطف خدا و تلاش های خودتون زحمات بنده حقیر هم نتیجه داده و دیسک کمر شما کنترل شده است. همانگونه که در ابتدای جلسات هم عنوان کردم ، اوزون درمانی هیچ عارضعی ندارد و اگر از انجام آن راضی هستید محدودیتی در انجام آن ندارید.  و این برتری اوزون درمانی به نسبت درمان های کورتن و موارد مشابه آن است. فقط ورزش هایی  را که خدمتتان آموزش دادم با دقت و حساسیت فراوان انجان دهید. آب درمانی دو بار در هفته انجام شود و حرکاتی را که در اّب به شما آموزش دادم انجام دهید.

سلام من هفت سال پیش کمرم راعمل وپیچ وپلاک شد.دوسال ونیم پیش در یک مسافرت چون زیادنشسته بودم ناگهان پشت ران پای راستم درد گرفت وورم کرد وهرکاری کردم خوب نشد وهنوزادامه دارد .فقط کم میشود اما خوب نمی شود.صبحهاکه بیدارمیشوم ورم ندارد اما به محض نشستن شروع به ورم کردن می کند و زیاد میشود می اید تاتوی ساق پا.حتی ازپشت لباس هم معلوم است و جایش تنگ میشود.ودردهم دارد.اگرکمی بالاتراززمین باشددردش کمترمیشود.پای چپم هم حدود یک سانت کوتاه شده .نوارعضله گرفتند .امپول در عصب زدند.ام ارای کردند.دارو خوردم.ورزش کردم.وضعیت پیچ وپلاک چک شد خوب بود.اما درد وورم ساکت نشد.تورا به همه ی مقدسات بگوئید چه کار کنم.ممنون

سلام. درد های ران و ساق پا به دلیل دیسک کمر بسیار شایع هستند. متاسفانه تمام روش های کنترل و درمان دیسک کمر از جمله جراحی در نهایت به خود بیمار باز  میگردد. انجام صحیح تکنیک های ارگونومی و انجام ورزش های کمر و لگن در نگهداری بهبودی درد شما کمک می کند. در این مرحله توصیه ما اوزون دمانی ، طب سوزنی التریکی و لیزر های قوی و کمربندهای ساختنی می باشد . بعد از کاهش درد ورزش های آموزش داده شده را هر روز انجام دهید.    02166576991 = کیلنیک پیشگام

سلام 28 سالمه نارسایی کلیه دارم و دو سه ساله که پاهام از قسمت مچ به پایین شروع یه سوزش و درد شدید میکنه اول تو یک نقطه و بعد حرکت میکنه طوری که انگشتامو نمیتونم تکون بدم و دردش غیر قابل تحمل و بعد از یک هفته درد به پای دیگم منتقل میشه به همین صورت و بعد از یک یا دو هفته خوب میشه در ضمن دیسک خفیف کمر هم دارم لطفا راهنماییم کنیم که باید چیکار کنم خیلی دکتر رفتم ولی فایده نداشته

سلام درد پا شما همانطور که اشاره فرمودید مربوط به دیسک کمر شما می باشد. دیسک کمر معمولا بر روی اعصاب کنار خود فشار می آورد و موجب ایجاد درد های متناوب با برخود مکانیکی و یا شیمیایی به عصب شده و درد را منتشر می کند.  توصیه ما در درمان شما ابتدا ازن درمانی و لیزر درمانی و طب سوزنی الکتریکی و در مرحله بعد انجام وزش های تخصصی مرتبط با کمر می باشد. زمان ایستادن و نشستن شما که موجب تحریک عصب سیاتیک و دیسک کمر می شود باید مدیریت شود. و بسیاری از موارد دیگری که موجب تشدید درد شما می شود باید آموزش داده شود. نارسایی کلیه شما با درد پا شما مرتبط نیست.

سلام اقای دکتر من کردستان عراقم ۳٤ سال سن ، ۱،۷ م طول ، ۷۲ کیلو وزن . دو سال است کمر درد دارم با گزگز و خواب رفتگی پاهام ، وقتی استراحت می کنم بخصوص وقتی از خواب بیدار میشوم دردم خیلی خیلی کم میشود ولی بعد از کار و حرکت دردم شرو میشود . پیش ٤ دکتر رفتم ولی هرکدوم تشخیصش متوافت است ، یکی میگە فقت مشکل عصب دارید ، بقیە میگن دسک کمر دارید . هفتەای پیش متیل پردنيزولون بە کمرم زدن ، ولی الان دارم از درد کمر و معدە و گزگز پا دیونە میشوم . اقای دکتر اگە امید بە علاجم هست میخوام بیام خضور جناب عالى .

سلام . علایمی که می فرمایید مرتبط به عاملی در کمر شماست که احتمالا دیسک کمر باشد و روی عصب های شما فشار می آورد و این علایم شدید سیاتیک و داغی و گزگز کف پا را برای شما ایجاد کرده است. پس بنابراین تمام همکاران به نوعی اشاره به یک نوع بیماری در شما داشته اند. درمان دیسک کمر و درمان درگیری عصب از جمله سیاتیک امروزه با کمک تکنیک های فراوانی که داریم به راحتی امکان پذیر است. ترکیبی از روش های اوزون درمانی و درمان دستی و لیزر و  طب سوزنی و بسیاری از روش های نوین دیگر موجب درمان 95 درصد بیماران بدون جراحی می شود و نیازی به این همه ناراحتی و درد و رنج نیست .

با سلام دچار درد شدید سیاتیک پا هستم ام آر آی فتق دو تا دیسک رو نشون داده هرنیت دیسک سه هفته استراحت کامل و دو هفته استراحت نیمه کامل داشتم و از قرصهای ناپروکسن و متاکاربامول استفاده کردم و طبق توصیه پزشک بعد از سه هفته داروهارو قطع کردم ولی الان بشدت درد دارم جوریکه شبها نمیخوابم لطفا راهنمایی کنین مریم 41ساله اصفهان متشکرم از راهنماییتون

سلام. درمان سیاتیک و دیسک کمر فراتر از یک استراحت ساده و دارو درمانی می باشد. درمان دیسک کمرو درمان سیاتیک معمولا نیاز به مداخله پرشک ، فیزیوتراپی ، طب سوزنی ، لیزرهای پیشرفته و اوزون درمانی دارد و هر چند 90 درصد بیماران به این درمان پاسخ می دهند ولی 10 درصد ممکن است حتی نیاز به جراحی دیسک کمر پیدا کنند.

سلام جناب دكتر من حدود سه هفته پيش يك آمپول پيركسيكام زدم از آن به بعد در پاي چپم احساس مور مور شدن و ضعف عضله ذر هنگام بالا آمدن از پله يا راه رفتن زياددارم . ميخواستم بدانم آيا مشكل من حل خواهد شد يا خير ؟ و اينكه چه اقداماتي بايست انجام دهم. در حال حاضر سه روز است قرص گاباپنتين مصرف ميكنم اما هنوز تغيير زيادي احساس نكرده ام. در هنگام نشستن دردهاي خفيفي گاهي در باسنم مي آيد. ممنون ميشوم راهنمايي بفرماييد با تشكر .

سلام. تزریق  خصوصا اگر در ناحیه اشتباه انجام شود موجب درد های سیاتیکی و تحریک مکانیکال عصب سیاتیک می شود. در صورتیکه در محل درست هم زده شود ممکن است بتواند به صورت کمیکال (شیمیایی) عصب سیاتیک را تحت فشار قرار دهد . ماساژ یخ در محل تزریق ، کشش پریفورمیس و لیزر درمانی کمک کننده است. در صورتیکه پاسخ ندهد می توانید از طب سوزنی جهت درمان عصب سیاتیک تحریک شده و آزاد سازی عضله درگیر استفاده کنید..

@mina2 با عرض سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر من تقریبا یکماه پیش به علت درد شدیدی که در ناحیه پا که از قسمت ران تا قسمت ساق پا و انگشتان داشتم که طی مراجعه به پزشک و گرفتن عکس ام ار ای مهره ال چهار و پنج زده بود بیرون و فشار زیادی به نخاع وارد کرده بود که دکتر گفت که باید حتما عمل بشه و گرنه ممکنه باعث بیحسی و اینکه نظرات بقیه متخصصین هم نیاز به عمل رو دونستند من عمل جراحی کردم بعدش مدت یکماه دکتر برام استراحت تجویز کردند ولی الان که یکماه تموم شده باز هم احساس درد دارم مخصوصا موقع نشستن که احساس میکنم فشار بیشتری رو تو قسمت ران پام وارد میشه و احساس درد میکنم که مقدار درد هم با نشستن بیشتر منم زیاد میشه و اینکه باید روی کمر دراز بشم تا درد و فشار کمتر بشه و اینکه بعضی اوقات حالت گزگز هم رو انگشتهای پام حس میکنم دوباره دکتر رفتم گفت باید عکس مجدد ام ار ای بگیرم که تو عکس مشکل خاصی نبود و اینکه دوباره برام یکماه استراحت به اضافه داروی مسکن برام تجویز کردند میخواستم این درد با توجه به مشکل نداشتن عکس از چی میتونه باشه و اینکه با استراحت درد برطرف میشه منتظر جواب هستم ممنون.

سلام. متاسفانه مفهوم دیسک کمر و درمان دیسک کمر و تصور بیماران از آن چندان جامع و واقعی نیست . ممکن است دیسک کمر یک فشار حاد روی ریشه های عصب وارد کند و در یک مقطعی نیاز به جراحی پیدا کند ولی درمان واقعی بدون انجام مراحل صحیح توانبخشی و انجام ورزش های دیسک کمر و سیاتیک و رعایت مشکلاتی که موجب تحریک دیسک می شود مجددا با هر درمانی عود می کند . لذا ما معتقدیم شما بخشی از درمان را گرفته اید ولی 50 درصد درمانتان هنوز باقی مانده . لطفا از صفحات آموزش ورزش به بیماران سایت ورزش های ویلیامز را نجام دهید و در صورتیکه مشکل در شما باقی ماند جهت انجام پروسه های توانبخشی به یکی از کیلنیک های ما مراجعه کنید.

با سلام و خسته نباشید .آقای دکتر من تا این تاریخ 5 بار جراحی ستون فقرات انجام دادم سالهای 83 -89 به فاصله سه ماه دو بار که عمل دوم بدلیل چسبندگی بود سال 91 و برج 8 سال 94 تا بیست روز بعد عمل درد با نداشتم ولی الان 40 روزه که درد شدیدی تو باهام دارم که واسه تسکینش باید روزی دو تا شیاف 100 استفاده کنم.خواستم بدونم دوباره احتمال چسبندگی و جراحی وجود داره یا امکان بهبودی با گذشت زمان هستش؟ راستش میترسم برم واسه ام آر آی و دکترم چون یه وقت بگه دوباره باید جراحی کنم .لطفا راهنمایی بفرمایید.34 ساله و اهل اصفهانم

با سلام. بسیار متاسفم که 5 بار تحت جراحی دیسک کمر قرار گرفته اید. متاسفانه نتیجه جراحی در بسیاری از بیماران دیسک کمر و بدون رعایت بیمار خوب نیست و اگر 10 بار دیگر هم جراحی کنید اگر تغییر در روش زندگی خود ندهید مجددا با مشکل بیشتر در دیسک کمر مواجه خواهید بود. در صورتیکه بتوانید مدتی در تهران اقامت کنید ممکن است بتوانیم با درمان های تدریجی و طولانی مدت التهاب را از کمرتان برداریم و با تقویت عضلات کمر و آموزش صحیح قوانین ارگونومی از آلامتان بکاهیم.

ﺑﺎ ﺳﻼﻡ ﻭ ﺧﺴﺘﻪ ﻧﺒﺎﺷﯿﺪ .ﺁﻗﺎﯼ ﺩﮐﺘﺮ ﺧﺎﻧﻤﻢ ﺑﯿﺴﺖ ﺭﻭﺯ ﭘﯿﺶ ﺟﺮﺍﺣﯽ ﺩﯾﺴﮏ ﮐﻤﺮ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺩﺍﺩﻩ ﺗﺎ ۵ﺭﻭﺯ ﺣﺎﻟﺶ ﺧﻮﺏ ﺑﻮﺩ .ﻭﻟﯽ ﺑﻌﺪ ﺍﺯ ﺁﻥ ﻫﻤﺎﻥ ﺳﻤﺖ (ﭼﭗ )ﻗﻔﻞ ﮐﺮﺩﻩ ﻭﺩﺭﺩ ﺷﺪﯾﺪﯼ ﮔﺮﻓﺘﻪ .ﺣﺎﻻ ﺩﯾﮕﻪ ﻗﻔﻞ ﻧﻤﯽ ﮐﻨﻪ ﻭﻟﯽ ﺩﺭﺩ ﺯﯾﺎﺩﯼ ﺩﺍﺭﻩ .mriﺑﺎ ﺗﺰﺭﯾﻖ ﻫﻢ ﮔﺮﻓﺘﻪ ﺍﯾﻢ .ﻭ ﺩﮐﺘﺮﺵ ﻣﯽ ﮔﻮﯾﺪ ﺍﺣﺘﻤﺎﻝ ﺍﻟﺘﻬﺎﺏ ﻭ ﭼﺴﺒﻨﺪﮔﯽ ﯾﺎ ﻋﻮﺩﺩﻭﺑﺎﺭﻩ ﺩﯾﺴﮏ ﻭﺟﻮﺩ ﺩﺍﺭﺩ .ﺭﺍﻫﻨﻤﺎﯾﯽ ﮐﻨﯿﺪ ﭼﮑﺎﺭ ﮐﻨﻢ .ﺍﺯ ﺷﻬﺮﺳﺘﺎﻥ ﺍﻭﻣﺪﻡ ﻟﻄﻔﺎ ﺑﺮﺍﯼ ﻓﺮﺩﺍ ﻭﻗﺖ ﺑﺪﯾﺪ ﺧﺪﻣﺖبﺑﺮﺳﻢ .

با عر ض سلام و خسته نباشید متاسفانه این اتفاقاتی است که در جراحی ها و خصوصا جراحی دیسک کمر ممکن است اتفاق بیافتد. در صورتیکه نظر جراحتون و جراحی مجدد نیست ، ودر صورتیکه صدمه جدید عصب ایجاد نشده باشد با اقدامات طب فیزیکی سعی می کنیم بهتون کمک کنیم.

تلفن : 66566991

دختری جوان هستم رگی یا عصبی در پایم شدید و طولانی میگیرد انواع ازمایشات لازم را انجام دادم امایشات لازم مانند عکس کمر ، ام ار ی مغز،عکس از لگن ولی درهیچکدام از گرافی ها مشکلی پیدا نشد. چهار سالی است که هزاران پزشک رفتم دوا و درمان کردم اما فایده ای نداشت. درد از پایین کمرم شروع شده تا لگن ادامه می یابد. خیلی ناراحتم اصلا نمی توانم پیاده روی کنم تا کمی شروع به راه رفتن می کنم دیگه میفتم برای مدتی .تست نوار عصب و عضله هم گرفتم اما گفتن مشکلی نداشته . لطفا راهنماییم کنید

ضمن عرض سلام و احترام . متاسفانه هر هفته با چندین بیمارکه از درد هایی مانند سیاتیک شکایت دارند در سن شما برخورد می کنم که دردهای مشابهی دارند و اغلب چند سال پی درمان بوده اند. با شیوع زندگی شهری کاهش فعالیت های فیزیکی و احتمالا هزاران دلیل ناشناخته ای که نمی دانیم، چنین دردهایی زیاد شده است. شما با احتمال بسیار زیاد در رده دردهای سیاتیکی و دردهایی که در بیماران دیسک کمر است و نیاز به مراحل پیشرفته و گام به گام توانبخشی دارید. در سن های بالاتر با توجه به دیده شدن پاتولوژی های بیشتر مانند دیسک کمر در عکس ها و ام ار ای و نوار عصب و عضله کار راحت تر است. توصیه می کنم اعتماد به نفستان را از درست ندهید ، در صورتیکه در تهران تشریف دارید برای معاینه و راهنمایی بیشتر به یکی از کیلنیک های ما مراجعه کنید. در طول این مدت ورزش های کمری که در قسمت آموزش ورزش به بیماران سایت گفتم انجام دهید . کمتر بیماری را در سن شما دیدم که نتواند بهبودی پیدا کند.

سلام دکتر وقت بخیر.پدر من 76 سال سن دارد قد 170وزن 95،ایشان دیسک کمر دارد وپزشکان توصیه نموده اند عمل نکند،درحال حاضر کمر دردشون تبدیل به پادرد ،سیاتیک ،ورم پا وسوزش از گرمای شدید پا تبدیل شده است،بطوری که دیگر قادر به پیاده روی نیز نمیباشد وبا کمی پیاده روی مجبور به نشستن و استراحت میشود،مصرف قرص فشار خون را دارد وانواع دارو هایی که پزشکان تجویز نموده اند،،،بااین شرایط شما چه راه حلی برای درمان ایشان تجویز میکنید،از راهنماییتان کمال قدردانی وتشکر را دارم.09127045009

سلام . با توجه به شرایطی که می فرمایید ، کاهش وزن با رژیم و روش هایی مانند مزوتراپی جز لاینفک درمان ایشان هم برای درمان دیسک کمر ، سیاتیک و صد البته درمان آرتروز زانو است. همزمان با آن استفاده از تکنیک های درمان دستی و طب سوزنی موجب کاهش درد و سبک شدن دردپا هایشان می شود. در مرحله بعد باید ورزش های استاتیک را به ایشان آموزش بدهیم و در مرحله بی دردی و کاهش علایم اب درمانی و استخر را برایشان با توجه به مشکلشان شروع می کنیم. درمان باید قدم به قدم باشد و نباید ناگهان وارد مرحله بعد درمان شد چون نتیجه را معکوس می کند.

66576991

با سلام خدمت شما و عرض خسته نباشید….. حدود یک ماه پای راستم از زانو به پایین پوستش احساس داغ شدن میکنم از زانو تا پاین پا ….داغ میشه بعد به حالت عادی بر میگرده

سلام. معمولا تحریکات مقطعی و متناوب در عصب که شایع ترین محل گرفتاری آن در کمر است موجب این مشکل می شود. تحریک عصب و عضله موجب ایجاد داغی کف پا یا سردی کف پا ممکن است بشود. لطفا ورزش هایی که در قسمت اموزش ورزش در سایت گذاشتم انجام دهید خصوصا ورزش های ویلیامز را.  در صورتیکه علایم شما تکرار شود نیاز به بررسی بیشتر  خصوصا به کمک نوار عصب و عضله جهت شناسایی دارید.

برای جلوگیری از ابتلا به دیسک کمر چکار باید انجام دهیم؟

ديسک كمر یا همان هرنیاسیون و فتق دیسک کمری  هر چند بيماري نيست كه به طور كامل قابل پيشگيري باشداما  توصه میشود تمام افراد سالم از برداشتن و جا به جا كردن اشياي سنگين خصوصا در وضعیتی که بیمار خم می باشد پرهيز كنند. برنامه ورزشي منظم  نيز مي تواند احتمال فتق ديسک کمر را كم کند .
در صورتي كه درد كمر داشتید که به داخل ران يا ساق  شما تير می كشد، حتماً به پزشك متخصص مراجعه نماييد.

کمردرد بسیار شدید دارم و عصب سیاتیک بنده هر از چند گاهی می گیرد و اجازه نمی دهد قدم از قدم بردارم ،آیا آمپول متاکاربامول در این دردم اثر دارد؟

کمردرد سیاتیکی در بسیاری از موارد منشا دیسک کمر دارد و باید به طور جدی آن را درمان کند. آمپول متاکاربامول نوعی شل کننده عضلانی است و در دیسک کمر تاثیرات زیادی ندارد هر چند گاهی ممکن است باشل کردن یک عضله درگیر کمی به شما کمک کند.

البته قرص خوراکی ان هیچ تاثیری در درمان سیاتیک و دیسک کمر و درگیری مفصل ندارد و یا نیاز به دوز های بسیار بالا برای کنترل دردهای ناشی از تحریکات دیسک کمر است.

ما در درمان های سیاتیکی معمولا از شل کننده های قوی تر استفاده می کنیم و لی درمان اصلی شما و هر بیمار دیگر با دیسک کمر دارو نیست.

سلام دکتر .من درد شدید کمر و سابقه دیسک کمر دارم , در حال حاضر دردم شدید است ایا بهتر است استخر و اب درمانی انجام دهم یا باید دارو مصرف کنم. گاهی میرم استخر بهترم ولی اغلب وقتی بیرون میام کمردردم و سیاتیک درد میگیره و بیشتر میشه . چه کار کنم

همانگونه که در چند مبحث این سایت پزشکی عنوان شد, در مرحله حاد دردهای دیسک کمر , درد سیاتیک , درد حاد ارتروز زانو  باید استراحت کرد و با روش های دیگر مانند دارو درمانی , استراحت و بعد استفاده از روش های فیزیوتراپی و طب فیزیکی و توانبخشی درد شما کاهش پیدا کند سپس ورزش های استاتیک و مناسب با سن وبیماریتان به شما اموزش داده شود و بعد ورزش های دینامیکی مانند راه رفتن و حرکت در اب یا همان به اصطلاح آب درمانی به عنوان یک درمان نگهدارنده و همچنین برای دوره ریکاوری برای شما مفید خواهد بود.

در ضمن چه درد دیسک کمر و دردهای ارجاعی ان مانند رادیکولوپاتی یا درد سیاتیک و چه در ارتروز زانو استخر و راه رفتن دراب صرفا برای یک دوره موقت نیست و بیماران باید برای طولانی مدت از ورزش و پیاده روی در اب یا به اصطلاح اب درمانی استفاده کنند.

من کنار زانویم درد می کند ولی دکتر گفته این درد مربوط به درد سیاتیک تو است و باید کمرت و عصب سیاتیک از کمرت درمان بشه اما من کمردرد ندارم؟

این سوالی است که بسیاری از بیماران از ما می پرسند و واقعیت این است که در بسیار از موارد درد های ارجاعی از کمر که رادیکولوپاتی نامیده می شوند خصوصا در موارد مزمن درد خود را در اندام تحتانی نشان می دهند ودرد واقعی در کمر ندارند.

درد سیاتیک هم از همین جمله است در مئارد حاد و عود های شدید درد خود را در کمر و سپس باسن و بعد پشت یا کنار زانو و بعد هم پشت یا کنار ساق پا نشان می دهد اما در موارد مزمن  درد کمر زیادی نداریم و در بسیاری از بیماران اصلا کمر درد نداریم و درد ممکن است در هر نقطه ای از مسیر عصب سیاتیک باشد ولی درد ی اصلا در کمر وجو ندارد . اینجانب بیماران بسیاری داشتم که با شکایت درد پاشنه پا یا درد کناره خارجی زانو مراجعه کرده اند و درد انها منشا در کمر و عصب سیاتیک یا سایر علل کمردرد و سایر ریشه های کمر داشه است.

ایا در کیلنیک شما دیسک کمرم بدون جراحی خوب میشود. من فیزیوتراپی خیلی انجام داده ام و جوابی نگرفته ام

دیسک کمر دارای طیف وسیعی از علایم و شدت می باشد و نیاز به درمان های وسیع و همکاری بیمار جهت پاسخ دهی دارد اما به طور عمومی و بر اساس کتب علمی تمامی رشته های پزشکی در 90% موارد دیسک کمر بدون درمان جراحی قابل کنترل می باشد.هر چند بی اختیاری ادرار و تظاهرات پیشرونده اختلالات عصبی و دردهای غیر قابل تحمل که به درمان های کامل طبی ارائه شده توسط متخصصین طب فیزیکی جواب نداده اند از جمله موارد ی است که نیاز به جراحی دارد.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما