سوالات درد مچ دست

با سلام من دچار پارگی tfcc مچ دست و درد مچ دست شدم. و پس از تزریق و گچ گیری ارتروسکپی کردم و ترمیمش کردم …می خواستم بدونم بعد از ترمیم میتوانم برم باشگاه بدنسازی و آیا درمان درد مچ دست من کامل انجام شده است

سلام پارگی tfcc مچ دست یکی از سخت ترین صدمات مچ دست می باشد.‌ درد مچ دست که بعد از ترمیم جراحی tfcc  قطع شد، به معنی از بین رفتن کامل مشکل نیست و باید اجازه دهید ترمیم خود بدن هم اضافه شود. درد مچ دست که کاهش پیدا کرد ابتدا باید ورزش های سبک و کوچکی که  در سایت گذاشته ایم انجام شود و بعد به تدریج وارد ورزش های سنگین تر مانند بدن سازی شوید. در درمان درد مچ دست ابتدا باید عضلات ساعد با وزنه های سبک در حد یک تا دو کیلوگرم ورزش داده شوند و بعد وارد ورزش های سنگین تر شوید.

یک نکته مهم در درمان  درد مچ دست  چه بدون روش جراحی و چه با جراحی عدم انجام شنا سوئدی و حرکات مشابه آن به مدت 6 ماه می باشد.

با سلام من مچ دستم کیست گانگلیون داشت حدود یک ماه قبل جراحی کردم و الان پس از چندین جلسه فیزیوتراپی و مگنت درمانی مچ دستم هیچ حرکتی ندارد و به هیچ عنوان مچ دست خم نمی شود.ایا این محدودیت حرکتی دایمی است یا موقت؟ ایا من دوباره میتوانم دستم را حرکت دهم و درد مچ دست من کاهش می یابد؟آیا من درمان درد مچ دست را درست انجام داده ام؟

سلام . جراحی گانگلیون مچ دست عمل پیچیده ای نیست و محدودیت حرکتی باید جزیی و قابل برطرف شدن باشدا. درمان درد مچ دست به دلیل گانگلیون  عموما یا تزریق تریامسینولون به داخل کیست مچ دست انجام می شود و یا جراحی ‌بیرون آوردن گانگلیون مچ دست به صورت بسیار میکروسکوپی انجام می شود. اگر در عمل چسبندگی ایجاد نشده باشد می توان با کمک لیزر تراپی ، طب سوزنی ، حرکات دستی مچ دست و ورزش برای مچ دست مشکل را برطرف کرد.

سلام. من چهار سال هست که تنیس البو دارم . برای tennis elbow همه کار انجام دادم. تزریق کورتن، طب سوزنی، ورزش ولی با این حال درد ارنج و تنیس البو من خوب نمی شود . لطفا من را راهنمایی کنید.

سلام. تنیس البو بیماری ساده ایست که اگر درست درمان شود می تواند به راحتی حذف شود. البته حداکثر اجازه تزریق کورتن در این ناحیه 3 بار است و من حداکثر تزریق را دو بار انجام می دهم . مشکل این است که در بسیاری از موارد دردهای این منطقه از ارنج خالص نیست و در بسیاری از موارد تحریک ریشه C5 , C6 گردن همزمان وجود دارد و باید همزمان این ناحیه از گردن هم تحت لیزردرمانی و طب سوزنی و درمان های دیگر طب فیزیکی  قرار بگیرد. کوتاهی عضلات اکستنسور دست هم بسیار مهم است و می تواند موجب رجعت درد شود. درمان درد آرنج اگر درست انجام شود قطعی است.

سلام دکتر . من کلانتری هستم و ضمن تشکر از شما و درمان خوبتون می خواستم ببینم واقعا با چه مکانیسمی طب سوزنی موجب درمان مچ دست من بعد از سال های طولانی شد

سلام سرکار خانم. درد مچ دست شما همانطور که حضورا هم خدمتتان گفتم به سه دلیل درد تاندونیت های اطراف مچ دست و دردهای ارجاعی از گردن می باشد. طب سوزنی در کنار لیزر درمانی موجب درمان سلول های صدمه دیده مچ دست شما و کاهش التهاب و ترمیم عصب مرتبط با مچ دست در گردن شما شده است. درمان درد مچ دست همانطور که در عمل هم دیدید 90 درصد غیرجراحی می باشدو. و مواکدا خدمتتان عنوان می کنم که ورزش های تقویتی و کششی گردن را مرتبا دو بار در روز انجام دهید.

سلام من کارشناس بهداشت حرفه ای کارخانه ای هستم که پرسنل واحد مونتاژ قطعات آنجا خانم ها هستند و ایشان روزانه 8ساعت مونتاژ قطعه انجام می دهند به طوری که ناحیه مچ دست ایشان مکرر خم می شود و در شرایطی هم پیچش مچ دست دارند.همگی درخواست مچ بند می کنند ولی طبق تحقیقات بنده آن مچ بند های ساده و بدون آتل صرفا موضع را گرم میکند و نقشی در بهبودی ندارد و آتل دار ها مفید است که باید شبها بسته شود ولی خودشان اصرار دارند که با همین مچ بند های نخی ساده بهتر میشود حالا سوال بنده از شما این است که آیا دلیل علمی دارد یا فقط تلقین پرسنل می باشد و پیشنهاد شما چیست؟آیا مچ بند ؟از چه نوعی؟ خواهشمند است بتده را راهنمایی بفرمایید

با عرض ادب و احترام

حرکات تکراری مچ دست موجب صدمات تاندونی و از طرف دیگر بالا بردن فشار تونل کارپ و سندرم تونل کارپ و ..  می شود  . درد های ارجاعی از آرنج به مچ دست از علل دیگر درد مچ دست می باشد. در مرحله اول به کارکنانتان ورزش های کششی و تقویتی مچ دست را آموزش دهید. در مرحله دوم استفاده از مچ بند خاصیت دارد اول موجب افزایش حس درک عمقی یا پروپریوسپشن می شود که خود موجب کاهش اسیب می شود. مورد دوم چون موجب محدودیت حرکتی می شود، به هر حال صدمات کم می شود . در بین برند های ایرانی بیماران من از مچ بند طب و صنعت و در برندهای خارجی از L.P و Appo راضی هستند.

دچار درد در مچ دستم می باشم. آیا شغل اینجانب در درد ایجاد شده در مچ دست تأثیر گذار است؟

آنچه مسلم است این است که برخی مشاغل ارتباط مستقیمی با درد ایجاد شده در ناحیه مچ دست دارند. مثلا چنانچه کار شما با کاری تکراری نظیر تایپ آن هم به مدت طولانی  همراه است و یا به مشاغل خیاطی، سوزن دوزی یا کارهای تزئینی اشتغال دارید، قطعا بیشتر در معرض ابتلا به این مشکل روبرو هستید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به قسمت مربوط به مچ درد در صفحه اصلی مراجعه نمایید.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما