سلام وخسته نباشید خدمت دکتر سپهریان، ببخشید من مدت یک سالی بود که زیر پاهام مور مور میشه و گزگز پا دارم و روز به روز درد کف پاهام بیشتر می شد پزشکان می گفتند بخاطر دیسکه البته بیراه نبود چون من دیسک کمر قسمت تحتانی ستون فقرات مبتلا هستم ولی بیشترین شکایت من از درد زیر پاها خصوصا پای چپ هستم بطوری که با کمترین پیاده روی انگار دارم فلج میشم و درد بسیارشدیدی دارم سن من پنجاه ساله ودر شهرستان زندگی میکنم امکان اومدن تهران برام مقدور نیست لطفا راهنمایی بفرمایید چکار کنم ممنون از جنابعالی و همه پرسنل شما با تشکر رجبی

سلام و عرض ادب. گزگز و مور مور پا به دلیل تحریک عصب در اندام تحتانی می باشد . اصولا مور مور شدن در هرجای بدن عموما به دلیل تحریک عصب می باشد.مثلا گزگز و مورمور دست به دلیل تحریک عصب در اندام فوقانی است. این تحریک روی عصب عموما ناشی از فشار های خارجی مانند دیسک می باشد یا ممکن است بیماری هایی که از داخل عصب را تحریک می کد مانند دیابت ، کمبود ویتامین های گروه B ، می توانند موجب تحریک عصب و ایجاد حالت گزگز پا شوند. 

همانطور که اشاره فرمودید شایع ترین علت گزگز و مور مور پا دیسک های کمری می باشند . البته توجه داشته باشید که لازم نیست حتما دیسک به شدت بیرون آمده باشد تا این حالت را ایجاد کند. گاهی حتی تحریک دیسک بدون بیرون زدگی هم می تواند موجب التهاب و به طور ثانویه موجب ایجاد تحریک روی عصب شود .  هر چند گزگز و مور مور پا شایع ترین علامت تحریک عصب می باشد ، حس خارش پا ، درد و سنگینی در پا ، حس داغ شدن پا هم می تواند علامت تحریک عصب باشد.  در درمان گزگز و مور مور پا و سنگینی پا هم باید از ابزارهای طب فیزیکی مثل تخت دکامپرشن استفاده کرد و هم از داروهایی مانند لیریکا و دولاکستین . طب سوزنی هم از گزینه هایی است که خیلی در درمان گزگز و مور مور و فرایند تحریک رشد عصب می تواند موثر باشد. درمان طول خواهد کشید و انتظار نداشته باشید که ظرف چند ردز مشکلتان حل شود.