رابطه زناشویی و دیسک کمر

سلام اقای دکتر من ۲۶ سالمه و متاهل هستم و مهره l4 l5 بیرون زدگی داره درد کمر و دیسک کمرم را ۲ ماهی میشه که بلاک کردم ولی مجددا شروع شده ، میخواستم سوال بپرسم رابطه زناشویی باعث تشدید درد میشه و یا خیر . تقوت دیسک با پی ار پی صحیح است یانه و می توانم باردار شوم

سلام . در دیسک کمر قطعا در مرحله حاد باید رایطه جنسی قطع شود ولی بعد از گذشت 1 تا 2 ماه امکان برقراری رابطه جنسی وجود دارد . البته این یک قانون کلی نیست و برگشت به رابه زناشویی بعد از درمان دیسک کمر بسته به شدت اولیه دیسک هم دارد و اینکه در مدت ذکر شده ایا بیمار به حالت و شرایطی برگشته که بتواند حرکات دینامیک کمر و فشارهای وارده در رابطه را تحمل کند یا نه.

مساله بعدی این است که اگر علایم دیسک در پا تیر می کشد و به اصطلاح سیاتیک شده است حتما باید این علایم از بین برود . بنابراین زمان رابطه زناشویی بعد از عمل دیسک کمر و یا هر درمان دیگری از دیسک وقتی است که علایم انتشاری  کم شده باشد

مساله بعد در مورد بلوک که فرمودید این ها درمان هایی است که درد را از بین می برد تا شما با توانبخش فعال و انجام ورزش های مناسب کمر بتوانید درباره به زندگی روزمره برگردید . بنابراین در درمان دیسک کمر هر نوع درمانی انجام می دهید انجام ورزش های مخصوص دیسک کمر به شما کمک می کند تا درمانی که انجام می دهید پایدار شود و در استرس های زندگی روزانه موجب بازگشت درد شما نشود .

بهترین پوزیشن زناشویی برای دیسک کمر شرایطی است که زوج دارای دیسک کمر در قسمت پایین خوابیده باشد . رابطه باید بسیار ملایم و با علم به اینکه رابه خشن می تواند موجب تشدید درد شود انجام شود. بهترین پوزیشن برای دیسک کمر در رابطه برای بعضی از زوجین بستگی به محل بیرون زدن دیسک که مرکزی باشد و یا محیطی ممکن است خوابیدن به پهلو و رابطه جنسی از پهلو باشد.

تاکید می کنیم در رابطه زناشویی بعد از درمان دیسک کمر خصوصا اگر در نوار عصب و عضله درگیری داشتیم ابتدا باید علایم انتشاری محو شود و بعد رابطه صورت پذیرد.

 سوال دیگری که بعضی از بیماران از ما می پرسند اینکه ایا با دیسک کمر می توانیم ازدواج کنیم یا باردار شویم ؟ و ایا پی ار پی کمرم را تقویت می کند یا نه؟

دیسک کمر و ازدواج هیچ تداخلی با هم ندارند و شما می توانید با فردی که دیسک کمر دارد به راحتی ازدواج کنید ولی برای باردار شدن توصیه می کنیم که تمام علایم دیسک کمر شما کنترل شده باشد و مدتی ورزش های تقویتی کمر را انجام داده باشید.

پی ار پی در کمر به صورت رایج مانند پی ار پی زانو انجام نمی شود و مانند زانو نمی تواند موجب تقویت عناصر کمری شود بنابراین توصیه نمی شود.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما