درمان پا درد عصبی

با سلام الان ۶ ماهه به خاطر کارهای سنگین که انجام دادم پا سمت چپ درد شدیدی دارم. پا درد عصبی که ام ار ای رفتم گفتن دو دیسک کمر آخر بیرون زده بعدا ۱۰ جلسه فیزیوتراپی برای پا درد رفتم که بی حسی پا و ضعف پام خوب شد و دردپا هایم هم کمتر شد ، تا این که ۴ روز پیش دوساعت در ماشین بودم به خاط تکون ماشین دوباره پام خیلی درد گرفته هر چی میکن هم میخورم جواب نمیده . واقعا درمان پا درد عصبی چیه و چه کار کنم

               درمان پا درد عصبی

همانطور که فرمودید پا درد عصبی، بیماری می باشد که معمولاً به دلیل تحریک اعصاب کمری عمدتاً توسط دیسک کمر در پا ایجاد می شود .انجام کارهای سنگین و یا حتی کارهای سبک اشتباه مانند طولانی نشستن و یا رانندگی طولانی می تواند موجب تحریک دیسک کمر و ایجاد علائمی در عصب های اطراف دیسک شود، که موجب ایجاد پادردمیشود. قطعاً این نوع دردها که با عصبی شدن تحریک می‌شود به دلیل تحریک عصب های محیطی می باشد.
برای بیمارانی که سابقه دیسک کمر و سیاتیک را دارند عنوان می‌کنیم که ممکن است هر دفعه علائم شما به گونه‌ای تظاهر پیدا کند، گاهی به صورت کمردردی که به پای شما تیر می کشد و گاهی ممکن است فقط به عنوان درد پا و یا پا درد عصبی  باشد بدون کمردرد.

درد پای راست یا درد پای چپ باشد و یا هر دو پا به صورت همزمان دچار درد شود. درد پا ممکن است با سوزش همراه باشد  و یا پا درد عصبی  ممکن است همراه با گزگز و مورمور در پا باشد.
بعضی از بیماران به ما می‌گویند که ما دفعه قبل که دچار این تحریک عصبی شدیم مثلاً به درمان با لیزر پاسخ دادیم یا  با تخت کشش جواب گرفتیم اما اکنون که درد دوباره برگشته و بر اثر انجام کار سنگین یا عصبی شدن درد عصبی پای گرفته‌ایم دیگر با درمان قبلی به ما پاسخ نداده.
درپاسخ به این عزیزان باید گفت کاملاً حرف شما درست می باشد و ممکن است شما مقطعی به یک داروی مسکن صرفاً جواب دهید اما مقطع دیگر حتی با جراحی هم درد شما به اندازه کافی کم نشود لذا توصیه می کنیم در مراحل اولیه درد به پزشک توانبخشی یا پزشک طب ورزش خود مراجعه کنید.
در مراحل اولیه درد پا هر نوع درد پایی که حتی از باسن به پایین تیر می‌کشد یا فقط درد پا بدون انتشار به ساق و یا کمر باشد در مراحل اولیه بهتر پاسخ می‌دهد و به طور عموم عنوان می‌کنیم هر چه درد در مناطق دورتر باشد یعنی درد شدید تر و قدیمی تر می باشد و هرچه به منشاء مشکل یعنی مثلاً ناحیه دیسک کمر نزدیک تر باشد یعنی مشکل کمتر می باشد.
در مورد درد کمر شما و درد عصبی پا و پا دردی که به داروی مسکن جواب نداده است ، باید توصیه کنیم که نیاز به درمان‌های توانبخشی در مرحله اولیه دارید.

درمان های توانبخشی مانند طب سوزنی استفاده از حرکات استئوپاتی و همچنین استفاده از لیزرهای پرتوان می‌تواند به شما کمک کند که درد پای عصبی شما کم شود و فشار بر روی عصب های محیطی کم شود.

همچنین باید خواب مناسب داشته باشید و از هرگونه تنش پرهیز کنید تا ناحیه عصب های تحریک شده به تدریج ترمیم شود‌.
به صورت موقت استفاده از کمربندهای طبی و ماساژ متناوب یخ و گرم و استفاده از روش های و ماساژ و کشش در پاها را ذر خانه توصیه می کنیم ، به عنوان یک درمان خانگی برای پا درد عصبی.
توجه کنیم در درمان دردهای عصبی عضلانی توسط متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی به طور عموم در مراحل اولیه مراجعه بسیار بسیار ساده تر می باشد و در مراحل مزمن به مراتب پیچیده تر و نیاز به انجام کارهای بیشتر و حتی پرهزینه مانند جراحی می باشد.
قطعاً دردهای مزمن عصبی توسط متخصصین دردهای عصبی و متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی نیاز به درمان طولانی مدت ۶ ماه تا یک ساله برای کنترل دارد به دلیل اینکه سیستم عصبی مرکزی علاوه بر محیطی تحت تحریک قرار گرفته و به راحتی دچار تنش و نشان دادن بارز درد میشود.
اگر بخواهیم تنها از یک قرص برای درمان درد عصبی نام ببریم نام آنرا قرص‌خواب و کشش و آرامش و ماساژ یخ می گذاریم به دلیل آنکه تمامی قرص های دیگر فقط نقش مسکنی و ضد التهابی دارند اما آرامش اعصاب مرکزی موجب آرامش اعصاب محیطی و کاهش تحریک عصبی و درد در بیماران می شود.
به عنوان متخصص دردهای عصبی انجام حرکات توانبخشی بعد از کنترل درد را یک لازمه و یک معیار واجب برای ادامه درمان می‌دانیم و بنابراین توصیه به انجام ورزش هایی که توسط متخصص طب فیزیکی به شما آموزش داده می‌شود را در طولانی مدت داریم.بعذثد از درمان تا سه ماه نشستن طولانی در ماشین ممنوع است.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما