درمان ضرب دیدگی استخوان پاشنه پا

سلام اقای سپهریان حدودا ۶سال پیش رفتم کوه سنگی به پاشنه پام فشار اورد ۱۰ روز بعد درد گرفت هر چه درمان کردم جواب نداد البته متخصصین متوجه نمیشدن هر کدام نظریه ای داشت تا اخر کار ام ار ای با مواد حاجب گرفتم گفتن پاشنه پای چپت التهاب شدید داره ومچ پات اب اورده مچ پام ۶ ماه پیش درد گرفت اون خوب شد ولی التهابپاشنه رو نمیدونم چیکارش کنم ممنون میشم جوابمو بدین

درمان ضرب دیدگی استخوان پاشنه پا

سلام. در درمان ضرب دیدگی استخوان پاشنه با بعد از ضربه ابتدا باید علت درد پاشنه پا مشخص شود. ممکن است درد پاشنه پا ناشی از شکستگی پا باشد که به تدریج عمیق تر شده و موجب التهاب پاشنه شود، در این شرایط شما باید بی‌حرکتی طولانی به پاشنه پا بدهید یا می توانید از آتل های گچی استفاده کنید یا می توانید از بریسی به نام P.T.B استفاده کنید که موجب می‌شود فشار بر روی پاشنه پا کم شود.

علائم شکستگی استخوان پاشنه ممکن است در بعضی موارد شدید نباشد, یعنی همانند یک خارپاشنه و یا التهاب در ناحیه فاسیای پلانتار فقط التهاب و درد در هنگام صبح و موقع راه رفتن داشته باشد بنابراین قدم اول استفاده از عکس و بیوگرافی ساده و همچنین انجام ام آر آی پاشنه پا می باشد.
در صورتی که ترک خوردگی استخوان مچ پا داشته باشید حتماً باید از فیکسیشن به صورت گچ استفاده شود بنابراین باید بر اساس عکس خود تصمیم بگیرید اما در بعضی موارد عکس و گرافی استخوان پاشنه کاملاً نرمال می باشد در این شرایط ممکن است فاسیای پلانتار و شما فقط صدمه دیده و صدمه در بافت نرم باشد.
این در واقع همان حالتی است که و تحت عنوان خار پاشنه درمان می‌شود یعنی التهاب و چسبندگی فاسیای پلانتار به ناحیه پاشنه در این شرایط درمان خار پاشنه باید صورت بگیرد یعنی استفاده از ماساژ یخ استفاده از شاک ویو تراپی لیزرهای پرتوان انجام ورزش های کششی خارپاشنه و در صورت عدم بهبود تزریقات تخصصی اوزون و پرولوتراپی و همچنین استفاده از اسپلینت شبانه و کفی طبی برای درمان خار پاشنه.
در صدمات اندام تحتانی و بخصوص پاشنه و کف پا هیچگاه از مسئله‌ای کمر نباید غافل شد. بعضی از موارد علیرغم ایجاد ضربه در یک نقطه خاص آن نقطه به دلیل تحریکات ناحیه کمر مانند تحریک عصب سیاتیک و یا تحریک دیسک کمر همچنان دردناک باقی می‌ماند و در شرایطی که منطقه اصلی منشا مشکل و علت اصلی درد برطرف نشود و درمان نشود این مناطق هم چنان دردناک باقی خواهد ماند در صورتی که شما دارای گزگز و مورمور در پاشنه هستید حتماً هم امارای ناحیه پاشنه و هم نوار عصب و عضله از ناحیه پاشنه بگیرید و در صورتی که این نواحی دچار مشکل می باشد یا درد ارجاعی دارید علاوه بر درمان ناحیه پاشنه باید منطقه ی کمر را هم درمان بکنید.
در درمان گیاهی درد پاشنه استفاده از نمک آب و همچنین روغن‌سیاه‌دانه بسیار مناسب می‌باشد ترکیب به نمک آب و سرکه سیب و ماساژ ناحیه پاشنه موجب کاهش درد ناحیه پاشنه با هر علتی می شود.
توجه کنید که ترک خوردگی استخوان مچ پا ممکن است بسیار ریز باشد و همچنین ترک خوردگی در ناحیه پا شده به حدی کم باشد که اصلاً در عکس ساده خود را نشان ندهد و علائم به صورت کانتیوژن در ام آر آی پاشنه خود را نشان دهد. و در این شرایط درمان شامل بی حرکتی ماساژ یخ استفاده از فعالیت‌هایی که کمتر موجب گذاشتن وزن بر روی پاشنه می شود مانند دوچرخه‌سواری و استخر می‌باشد همچنین انجام فیزیوتراپی طب سوزنی و لیزرهای پرتوان و خصوصاً استفاده از مگنت درمانی در درمان شما پاسخ می دهد.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما