درمان دیسک کمر مهره l5 s1

سلام آقای دکتر من مهره کمرم l۵ و S1 دچار دیسک کمر هست. خیلی درد دارم درد بیشتر از اینکه تو کمرم باشه تو باسن و پاهام هستش. اصلا نمی تونم از درد دیکس کمر راه برم. بعضی دکترا میگن باید جراحی کنی اما دوستم پیش شما آمده بود می‌گفت بدون‌جراحی کارهای می‌کنید که دیسک خوب میشه .من خیلی درد دارم شبا اصلا نمیتونم بخوابم ، اصلا نمی تونم کار کنم .باید چیکار کنم به نظر شما جراحی کنم یا بیام پیش شما برا درمان دیسک مهره l5 و s1 به خدا دیگه موندم چیکار کنم.

درمان دیسک کمر مهرهL5 ,ُS1

درمان مهره l5 s1 دیسک کمر همانند سایر دیسک های کمر بسته به این دارد که چه میزان بیرون زدگی در دیسک وجود داشته باشد و همچنین این که این میزان بیرون زدگی چه مقدار فشار بر روی عصب ایجاد کرده باشد .اگر شما علائم بی اختیاری ادرار و ضعف پیشرونده عصبی که با تست نوار عصب قابل ثبت است ندارید می توانید برای درمان دیسک کمر خود از راه های غیر جراحی شروع کنید . قطعاً همه بیماران به درمانهای غیر جراحی دیسک مهره l۵ s۱ جواب نمی دهند اما در تجربه ما و بر اساس کتب علمی بین ۸۵ تا ۹۰ درصد بیماران به درمانهای غیر جراحی دیسک کمر پاسخ مناسب می‌دهند و فشار دیسک کمر بر روی عصب ها کم شده و به تدریج دیسک کمر کوچک میشود و کم کم درد ها محو می شود.

در درمانهای دیسک کمر توجه کنید که هرچه درد در پا باشد شرایط شما بدتر و هر چه  متمرکز تر باشد و به سمت کمر بیاید درد شما بهتر می‌شود . این که شما یک دیسک مهره l۵ s۱ دارید، بهتر از افرادی است که دیسک های متعدد در ناحیه کمر دارند و احتمال جوابدهی به شما در فردی که دیسک های متعدد دارد بالاتر است.
استفاده از کشش کمری از زمان بقراط تاکنون جزو درمانهای دیسک کمر بوده است اما امروزه با استفاده از تکنولوژی های خاص و با ایجاد واکیوم فنومن یا پدیده خلع در دیسک کمر که توسط دستگاه‌های دکامپرشن ایجاد می‌شود عموماً دیسک ها به سمت عقب حرکت کرده و فشار بر روی عصب برداشته می‌شود.

همچنین استفاده از فیزیوتراپی حرکات مانیپولاسیون و طب سوزنی با روش‌های جدید می‌تواند در تسریع و بهبود شما بسیار کمک کننده باشد.
توجه کنید که در درمانهای غیر جراحی بهبود شما بین ۸ تا ۱۲ هفته طول می‌کشد هرچند که ممکن است تعداد جلسات بین ۱۰ تا ۲۰ جلسه برای درمان شما کافی باشد اما در مدت بهبودی نباید فشار زیادی بر ناحیه کمر خود بیاورید و بعد از بهبودی با انجام ورزش های کمری مخصوص مهره l5 و s1 بررسی و مخصوص دیسک کمر اجازه عود مجدد به دیسک خود را ندهید.‌

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما