درمان درد کنار پا

سلام آقای دکتر خسته نباشید من را یکی از بیمارانتون معرفی کردند. من درد کناره خارجی پا دارم .برای درمان درد کناره پام دکترای زیادی رفتم ولی نه درمان نشد . هر وقت راه میرم دوباره درد کنار پا میگیرم . نمی دونم برای درمان درد کناره پام باید چه کار کنم.

سلام درد کناره پا علل بسیار متعددی ممکن است داشته باشد بسیاری از مشکلات زانو و از آن مهمتر بسیاری از مشکلات کمر از جمله دیسک کمر و سیاتیک و سرخوردگی مهره و تنگی کانال نخاع و همچنین سندروم پیریفورمیس، می‌تواند موجب ایجاد درد در کناره خارجی پا شود. همچنین بیماری های عضلانی مانند سندروم میوفاسیال و نقاط ماشه ای فعال نیز می تواند موجب درد شود.
درد کناره خارجی پا گاهی ممکن است در اثر تحریک مینیسک خارجی و یا روباط های پا، موجب کشیدگی عناصر خلفی پا می‌شود و موجب درد کناره خارجی پا  شود .در این حالت علاوه بر درد کناری خارجی پا ممکن است شما قفل شدن زانو و یا گیر کردن زانو را هم داشته باشید.

همچنین عدم راستا بودن ستون فقرات و یا پاها نیز می‌تواند موجب دردهایی در سمت خارجی پا شود. مثلاً اگر شما دارای زانوی پرانتزی باشید یا یک زانوی شما دارای تیبیا وارا باشد، می‌تواند موجب ایجاد درد در کناره خارجی زانو و پا بشود.

بیماری دیگری که می‌تواند موجب ایجاد درد کنار خارجی پا شود گرفتگی باند ایلیوتیبیال میباشد. باند ایلو تیبیال یک باندی می باشد که از ناحیه لگن به ناحیه زانو متصل می‌شود و می‌تواند موجب ایجاد دردهای خارجی پا شود و در دویدن های مکرر تحریک می شود.‌
از علت های  دیگر درد های خارجی پا شاید بتوان به تاندونیت های اطراف زانو شرکت از جمله تاندونیت عضله چهار سر ران در سر خارجی که بسیار شایع می‌باشد و نقاط ماشه ای فعال در آن یکی از علت اصلی درد زانو می باشند.

                     درمان درد کنار پا
اما شایع‌ترین علت درد کناره خارجی پا  ، زانو و حتی لگن تحریک عصب های کمر توسط دیسک کمر و یا فاست های کمر و یا آرتروز کمر می باشد توجه کنید که لزوماً دردهای با منشا ستون فقرات که به پا تیر می‌کشند ممکن است خود را به صورت سیاتیک کلاسیک نشان ندهند و به صورت درد در یک نقطه بسیار دورتر از منشا خود نشان داده شوند.
بنابراین برای درمان درد کنار خارجی پا ابتدا باید علت آن را تشخیص دهیم. همچنین توصیه می کنیم ابتدا توسط یک متخصص طب فیزیکی یا متخصص درد معاینه شوید و اگر در معاینه علائم تحریک ریشه های کمری دارید حتماً از تست نوار عصب و عضله استفاده کنید.
در صورتی که شک به مشکلات زانو و مشکلات خود ناحیه مچ پا داشته باشید باید از ام ار ای ناحیه مذکور استفاده کنید. منیسک خارجی و یا پارگی رباط های پا و رباط های زانو در ام آر آی به خوبی مشخص می شوند.

خبرخوب آنکه عمدتاً درمانهای غیر جراحی بیشتر مشکلات و معضلات مرتبط با درد های کناری خارجی پا را درمان می کنند.
به شرط آن که به صورت صحیح تشخیص داده شوند و به صورت درست در ناحیه مذکور و همچنین در منشاء ماجرا درمان صورت گیرد.
عمدتاً درمان هایی مانند دکامپرشن و لیزر درمانی و همچنین استفاده از روش‌های مدرن تزریقات طب فیزیکی و همچنین استفاده از روش‌های بازسازی سلولی مانند سلول بنیادی و پی آر پی و همچنین استفاده از دکامپرشن تراپی عمدتاً می‌تواند در بسیاری از مشکلات مرتبط با کمر و زانو کارساز باشد و درد شما را کنترل کند.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما