خسته نباشین.من ۳۶سالم شیرازم .مدتیه درد پا خیلی شدید دارم از بالای باسنم تا انگشتان پام دکتر ارتوپدم رفتم ام ار ای هم انجام دادم گفتن هیچ مشکل ارتوپدی نداری اما درد من انقدر شدید ک زندگیمو مختل کرده اصلا نمیتونم راه برم دردپام شدید میشه جدیدا دستمم خیلی درد داره هردودستم تا مچ کف دستم و انگشتام گزگز میکنه و همیشه پاهامو سرده در ضمن نمیدونم ربط داره یانه من مشکل تیروید دارم

علت درد پا و زانو خصوصا دردی که از ناحیه باسن به سمت پا تیر می کشد ، تحریک ریشه عمصب در کمر می باشد . ممکن است شما اصلا کمردرد نداشته باشید و ممکن است ام ار ای کمر شما هم حتی نرمال باشد . 

این دردها ممکن است با عصبی شدن تشدید شود ولی معنی ان نیست که شما دچار پا درد عصبی هستید و باید به دنبال درمان پا درد عصبی در بحث های روان پزشکی با شید . 

گزگز دست ها ارتباطی با گزگز پاها و درد پا و زانو شما ندارد و ممکن است به دلیل فشار اعصاب در ناحیه ستون فقرات گردنی و یا گیر افتادگی عصب در ناحیه مچ دست باشد . 

برای درمان درد پا باد علت مشخص شود . اما قاطعانه می گویم شایع ترین علت درد کنار پا و درد کنار زانو و خصوصا کناره خارجی زانو در ناحیه کمر و تحریک ریشه های اعصاب آن ناحیه توسط عناصر کمر می باشد . ممکن است دیسک کمر پاره نشود و فقط باد کند و همین باد کردگی موجب تحریک مقطعی در یک دیسک و موجب ایجاد مشکل شما شود. 

بهتر است ابتدا با تست عصب احتمال تحریک عصب در ناحیه کمر را بررسی کنید و بعد در صورت منفی بودن این تست سراغ بررسی علل درد زانو و مشکلات مرتبط با زانو بروید . 

در درمان خانگی درد پا می توانید از کشش عضلات پشت ساق پا استفاده کنید و در درمان گیاهی پا درد استفاده از زردچوبه و سنجد و سیاهدانه و عسل توصیه شده است .سرکه سیب برای درمان درد پا استفاد شده است و در طب فیزیکی گاهی انرا با مدالیتی اولتراسوند استفاده می کنند.  

اما سوال شما در مورد اینکه سردی پا از چیست ما را بیشتر به سمت درگیری عصب در ناحیه کمر و لگن شما سوق می دهد. و انجام تست عصب و عضله و ام ار ای کمر بسیار به شما در تشخیص بیماری اصلیتان کمک می کند 

درمان پا درد و زانو درد در طب فیزیکی و توانبخشی به کمک مانورهایی که روی کمر و لگن انجام می شود قابل انجام است. استفاده ازطب سوزنی در  درمان درد ساق پا جایگاه بسیار خوبی  دارد . درمان درد زوی پا با کمک لیزر پرتوان و رادیو فرکوانسی قابل انجام است.