درمان تریگرپوینت گردنی با طب سوزنی و طب فیزیکی

با سلام من پسری 28 ساله هستم که دقیقا 9 ساله از گردن درد و تریگر پوینت گردن ناحیه راست گردن رنج می برم. متاسفانه شش هفت سال اول به دلیل عدم تشخیص پزشکان هزینه های بسیاری جهت انواع آزمایشات و عکس برداری ها (سونوگرافی،رادیولوژی،قفسه سینه،ام آر آی و…) متحمل شدم و از اون مهمتر مصرف داروهای متنوع و مختلف جهت کنترل درد و یا درمان احتمالی توسط پزشکان (البته بدون اثر درمانی و تسکینی) و قبول عوارض آن واقعا مرا بطور کامل نا امید کرده بود حتی یه بار تزریق عضلانی هم انجامشد که بی تاثیر بود تا اینکه بصورت اتفاقی به مطلبی به اسم تریگرپوینت در اینترنت برخورد کردم و تمام نشانه های اونو تقریبا در خودم دیدم و به یک متخصص طب سوزنی مراجعه کردم پس از معاینه مشکل را تایید کرد.البته با انجام 6 جلسه استفاده از سوزن خشک و گاهی سوزن همراه با شوک الکتریکی شاید بگم تقریبا 20 درصد بهبودی حاصل نشد البته مشکل سردرد ناشی از تریگر پوینت تقریبا 90 درصد حل شد اما خود درد همچنان بشدت باقی است و واقعا در این مدت کیفیت زندگیم به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و مانع بسیار محکمی برای پیشرفت تحصیلی و کاری من بوده.تقریبا میتونم بگم درد من در تمام ساعات بیداری وجود داره اما گاهی بسیار شدیدتره.خودم موقع لمس طرف راست گردنم باندهای بسیار حساس طنابی و دردناکو لمس میکنم که حالت سفتی داره و منشا اصلی درده.میخواهم عرض کنم اگه درجه بندی خفیف،متوسط و شدید برای این بیماری وجود داشته باشه مشکل من از نوع شدیده و مدتی تا حدی ناامید شده بودم. با توجه به توضیحاتی که عرض کردم آیا در کلینیک شما راهی برای بهبودی وجود داره؟

با سلام. دردهای گردن شامل انواع گرفتگی گردن، دیسک گردن، آرتروز گردن و کشیدگی و اسپرین های گردن همه می توانند موجب ایجاد تریگر پوینت و دردهای میوفاسیال شوند. در بعضی موارد صرفا یک تریگر پوینت گردن به تنهایی می تواند سال ها بیمار را آزار دهد و در بعضی موارد به راحتی و با یک درمان ساده مشکل حل می شود. بنابراین اول از همه مهم است ما بفهیم در معاینات شما واقعا تریگر پوینت اولیه می باشد و یا ثانویه به بیماری دیگری در گردن شما ایجاد شده است. بعد بر اساس آن درمان را شروع کنیم. درمان های تریگر پوینت در مراحل ساده ممکن است ماساژ و کشش باشد ولی وقتی بیماری پیچده تر شد طب سوزنی، درای نیدلنیگ، الکترواکوپانکچر، لیزر های قوی، تزریق گاز ازن یا ازن درمانی و حتی تزریق بوتکس به همراه مانیپولاسیون گردن می تواند درمان شما باشد. تقریبا بحمدالاه تا به امروز تمامی موارد درد میوفاسیال و تریگر پوینت ها را در کیلنیک مان کنترل کرده ایم و برای درمان حداقل نیاز به ده روز اقامت در تهران می باشد.

دکتر سپهریان

دکتر سپهریان متخصص طب فیزیکی و درد با بیش‌از پانزده سال سابقه درمان‌های غیر جراحی ستون فقرات و مفاصل دارای مقالات متعدد در زمینه یافتن راه های تشخیصی پاراکیلنیک و درمانی در بیماران با درد مزمن و سندرم های افزایش حساسیت مرکزی مانند فیبرومیالژی می‌باشد.

تماس با ما